Норвежці

Норве́жці (норв. nordmenn) — народ у Північній Європі, основне населення Норвегії.

Норвежці
(nordmenn)
Знамениті норвежці
Кількість понад 5 млн чол.
Ареал Норвегія:
бл. 4,3 млн чоловік
 США
 Канада
Близькі до: ісландці, фарерці,
скандинавські народи
Мова норвезька мова
Релігія протестанти, католики

Походження етноніму норвежець

Етнонім «норвежець», власне нордманн (nordmann) дослівно означає «північний чоловік» і вперше фіксується в староанглійських джерелах ІХ століття.

Територія проживання і чисельність

Загальна чисельність норвежців у світі — понад 5 мільйонів осіб, в тому числі в Норвегії — близько 4,3 мільйонів осіб, ще понад півмільйона осіб у США, понад 150 тис. осіб у Канаді, по декілька десятків тисяч осіб у всіх скандинавських країнах-сусідах Норвегії.

Мова і віра

У норвезькій мові значне діалектне членування. Писемність на основі латинки. Найдавніші пам'ятки норвезької мови рунічні надписи (як мінімум з VIII століття). У норвезькій мові дві літературні норми.

За віросповіданням норвежці переважно лютерани, є також представники інших течій протестантизму, католики тощо.

Історія

Вважається, що норвежці — нащадки германських племен скотарів і землеробів, що дісталися Скандинавії наприкінці 3-го тисячоліття до нашої ери.

Утворення у Х—ХІ століттях раньофеодальної держави й християнізація (з кінця Х століття) сприяли формуванню норвезького народу. У добу вікінгів (ІХ—Х століття) норвезькі переселенці засновували колонії на островах Північної Атлантики та Ісландії, де змішавшись з іншими етнічними компонентами, утворили нові нації ісландці, фарерці тощо.

Наприкінці XIV століття норвежці підпадають під вплив Данії, відтоді відбуваються процеси данізації, які особливо посилилися після Реформації 1536 року.

У 1814 році укладено шведсько-норвезьку унію. З її розірванням у 1905 році Норвегія здобуває незалежність.

Сьогодні Норвегія — одна з найрозвинутіших держав світу. Поруч з норвежцями у Норвегії зараз живе і працює багато емігрантів з інших країн світу.

Відомі норвежці

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.