Павло (Лебідь)

Митрополит Павло́ (також Па́вел, справжнє ім'я Петро Дмитрович Лебідь; 19 квітня 1961, село Борбин, Рівненщина) архієрей УПЦ Московського патріархату[1] з 1997 року, митрополит Вишгородський і Чорнобильський, вікарій Київської митрополії. З 1994 року намісник Успенської Києво-Печерської лаври. З 2009 року — член Міжсоборної присутності Російської православної церкви[2]. З 2002 року — голова Синодальної комісії у справах монастирів УПЦ. З 2011 року — постійний член Священного Синоду Української православної церкви. Противник надання автокефалії Православній церкві України[3][4]. З 2008 по 2014 рік депутат Київської міської ради від Партії Регіонів.

Митрополит Павло
Митрополит Вишгородський і Чорнобильський, вікарій Київської митрополії
до 1 травня 2011 — архієпископ Вишгородський, до 9 липня 2003 — єпископ
з 19 квітня 1997
Церква: Український екзархат Російської Православної церкви (РПЦ)
Попередник: кафедра заснована
Намісник Києво-Печерської лаври
з 30 березня 1994
Церква: Українська православна церква (Московський патріархат)
Попередник: Іонафан (Єлецьких)
 
Альма-матер: Московська духовна семінарія
Київська духовна академія
Діяльність: священник
Тезоіменитство: 12 липня
Ім'я при народженні: Петро Дмитрович Лебідь
Народження: 19 квітня 1961
с. Борбин, Млинівський район, Ровенська область, Українська РСР, СРСР
Батько: Лебідь Дмитро Федорович
Мати: Лебідь (Бутова) Надія Ісаківна
Священство: 7 січня 1988
Чернецтво: 26 червня 1989
Єп. хіротонія: 19 квітня 1997

Нагороди:

Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Орден Дружби

 Павло у Вікісховищі

Біографія

Петро Дмитрович Лебідь народився 19 квітня 1961 року в селі Борбин Млинівського району Рівненської області. У 1976 році закінчив восьмирічну школу в Бобрині, у 1978 році — середню школу в селі Довгошиї.

У 19781980 роках навчався в Луцькому технікумі радянської торгівлі. У 19811983 роках служив в Радянській армії в Баку.

У 1984 році вступив до Московської духовної семінарії, яку закінчив 1988 року. 24 травня 1987 року архієпископом Дмитрівським Олександр висвячений на диякона.

7 січня 1988 року архієпископом Волинським і Ровенським Варлаамом висвячений на священика в Троїцькому кафедральному соборі Луцька. Після закінчення МДС в тому ж році направлений настоятелем Успенського храму села Низкиничі Іваничівського району Волинської області.

Як настоятель відзначився тим, що зруйнував унікальний бароковий іконостас XVIII століття, який знаходився у храмі, а також фамільні герби роду Киселів.

26 червня 1989 року в Троїцькому кафедральному соборі Луцька архієпископом Волинським і Ровенським Варлаамом пострижений в чернецтво з ім'ям «Павло» на честь первоверховного апостола Павла. 30 травня 1992 року архієпископом Волинським і Луцьким Варфоломієм зведений у сан архімандрита.

30 березня 1994 року призначений намісником Успенської Києво-Печерської лаври.

У 1996 році закінчив Київську духовну академію.

19 квітня 1997 року висвячений на єпископа Вишгородського та призначений вікарієм Київської митрополії.

27 грудня 2002 року призначений головою новоствореної Синодальної комісії у справах монастирів УПЦ.

9 липня 2003 року митрополитом Київським і всієї України Володимиром зведений у сан архієпископа.

На позачергових виборах 2008 року обраний депутатом Київської міської ради від Партії регіонів (спочатку хотів балотуватися від Комуністичної партії України[5]). Став членом Постійної комісії з питань охорони здоров'я та соціального захисту[6].

27 липня 2009 року призначений членом Міжсоборної присутності Російської православної церкви[2]

1 травня 2011 року митрополитом Київським і всієї України Володимиром зведений у сан митрополита з титулом «Вишгородський і Чорнобильський». Рішенням Священного Синоду від 14 червня 2011 року призначений постійним членом Священного Синоду[7].

У 2012 році поруч з іншими впливовими членами Синоду запідозрений світськими ЗМІ в спробі перебрати владу в УПЦ (МП) в свої руки, користуючись тяжкою хворобою її предстоятеля[8].

Під час хвороби митрополита Київського Володимира (Сабодана) на засіданні Синоду 23 грудня 2011 року призначений головою ревізійної комісії з перевірки фінансово-господарської діяльності митрополії та Київської єпархії[9], а 26 січня 2012 року — тимчасовим керівником Київської єпархії[10]. Через те, що під час хвороби Володимира, Синод без його участі звільнив архієпископа Переяслав-Хмельницького Олександра (Драбинка), його секретаря і «праву руку», з кількох найвпливовіших в УПЦ посад, ЗМІ та незалежні оглядачі звинуватили групу постійних членів Синоду в складі митрополитів Павла, Іларіона (Шукала) та Агафангела (Саввіна) у спробі усунути від практичного управління церквою її предстоятеля, взяти владу в свої руки і ліквідувати самостійність УПЦ[8].

З покращенням стану здоров'я митрополита Володимира, 8 травня 2012 року на першому засіданні Синоду під його головуванням, предстоятелю було повернуто всі права і повноваження, тимчасово передані на час хвороби, серед інших, митрополиту Павлу[11]. За інформацією видання «Левый берег» на цьому засіданні також обговорювалася пропозиція зміщення владики Лебедя з посади намісника Лаври і переведення його на Чернігівську кафедру, однак її розгляд було відкладено[12].

25 травня 2012 року під час відвідин Лаври прем'єр-міністром України Миколою Азаровим владика Павло перервав Службу Божу в Трапезній церкві Антонія і Феодосія Печерських для виголошення похвального слова урядовцю[13].

У липні 2012 року у пресі з'являлися повідомлення про отруєння Павла ртуттю і миш'яком[14].

Будучи депутатом Київради, Павло не відвідував її засідання у 2012 і 2013 роках, однак його картка голосувала[15]. У лютому 2013 року, коли відбувалися важливі голосування, зокрема за програму приватизації комунального майна територіальної громади Києва, рішення в раді приймалися більшістю з перевагою в один голос. Через те, що одним з голосів більшості при перевазі в один голос, була картка Павла, яка голосувала за його відсутності, опозиція заблокувала трибуну Київради і паралізувала її роботу[16][17]. Сам Павло влітку 2013 року в інтерв'ю газеті «Известия в Украине» звинуватив охорону президента Віктора Януковича в оскверненні Лаври, зокрема, собаками, яких заводять до церкви; і, порівняв чинну владу з радянською, через перешкоди, які вона чинить церкві шляхом хабарництва[18]. За кілька місяців іншій газеті, «Вести», митрополит розповів, що спочатку хотів балотуватися до Київради від Компартії і має друзів-комуністів, зокрема Ігоря Калетника[5]. В тому ж інтерв'ю він сказав, що не претендує на те, щоб стати митрополитом Київським.

Павло Лебідь та Сергій Кришталь, російський «козачий генерал», під час туру з іконою царя Миколи II в Україні. Культ вбитого царя і його сім'ї став імперським пропагандистським інструментом для православних вірян в Україні

11 грудня 2013 року, під час круглого столу щодо Євромайдану, схвалив дії міліції і поцікавився скільки платять студентам на Євромайдані[19].

У 2012-13 роках митрополит Павло вів активну кампанію за виселення з території монастиря інфекційної клініки Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Л. В. Громашевського[20]. Зокрема, владика Павло стверджував, що йому неприємно перебувати поруч з хворими на СНІД, які мають «страшне захворювання».[21][22] Виселення з лаври лікарні коштувало життя 5 пацієнтам, стверджував Андрій Андрушків, фахівець відділу зі зв'язків з громадськістю Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ.[23]

15 вересня 2015 р. намісник Києво-Печерської лаври виступив з відеозверненням, в якому порівняв себе з Іоанном Златоустом і розповів, як страшно Бог карає журналістів за образи, заподіяні владиці Павлу[24].

У вересні 2018 року попередив про «Боже прокляття» тим, хто підтримає наміри Київського патріархату забрати монастир під своє керівництво[25][26].

30 листопада 2018, Служба безпеки України проводить обшуки за місцем проживання предстоятеля Києво-Печерської лаври митрополита Павла. Слідчі дії відбуваються у межах справи про розпалювання міжконфесійної ворожнечі[27]. В результаті обшуків вилучили книгу «Українська Православна Церква: відносини з державою. Ставлення до АТО і церковного розколу. Питання і відповіді»[28].

За словами Михайла Радуцького на нього та на Віталія Кличка єпископ Павло наклав анафему[29].

Висловлювання

Звинувачення на адресу України в агресії на Донбасі

11 липня 2019 газета «Сегодня» опублікувала інтерв'ю, де митрополит Павло, відповідаючи на питання про своє ставлення до Володимира Зеленського, назвав Україну агресором у війні на Донбасі[30]:

Оригінальний текст (рос.)
Если он не свяжется с политсилами, которые хотят продолжения войны и агрессии, все будет хорошо.

Примирення з Росією

Митрополит Павло (Лебідь) на «XVIII Міжнародному фестивалі православного кіно „Покров“» наголосив на необхідності єдності із Росією: «Ми нероздільні і нам нема чого ділити. У нас одна історія, один покров Божої Матері, у нас повинно бути все одно. Ми не повинні ділити Бога, ми не повинні ділити історію, ми повинні бачити один в одному брата, образ Христа»[31].

Критика

Мав багато конфліктів з журналістами різних видань[32][33].

Відмічений в українофобії. Зокрема, 2018 року заявляв, що Крим «ніколи не був українським»[34].

Там були такі відкриті дебати. І я сказав, що помруть, якщо не підуть. І в один день три людини померло. Вони написали відкритого листа зі скаргою на мене Блаженнішому Митрополиту Володимиру... (..) Я прийшов і бачу, що у блаженнійшого йдуть іскри з очей. Він: «Ви що собі дозволяєте ?!» - «Що?» - «Ось ви прокляли музейників, і у них померло три людини!» Я повертаюся: "До вечора помрете всі! В ім'я Отця і Сина і Святого Духа!" Ну правда до вечора ще одна людина померла

— Митрополит Павло, [35]

Через ці прокльони єпископ РПЦ Євтихій (Курочкін) назвав Павла «негідним причащання»[36].

22 січня 2014 року Павло (Лебідь) під час богослужіння порівняв Віктора Януковича з Ісусом Христом запевнив президента Віктора Януковича у своїй підтримці[37]. На що згодом прес-секретар Володимир-Волинської єпархії УПЦ МП Віктор Мартиненко звернувся до нього із закликом не робити гучні заяви від імені усієї церкви щодо підтримки Віктора Януковича. Колишній предстоятель Української греко-католицької церкви кардинал Любомир Гузар заявив, що «Владика Павло перебрав міру» і «те, що він сказав у народі називається „лизати патинки“. Тобто підлабузнитись.».[38]

В 2018 році в інтерв'ю виданню «Украина.ру»[39][40] спептично висловився щодо медичного продовження життя «калік»[41], на що отримав критику від тодішнього в.о. міністра охорони здоров'я України Ульяни Супрун.

Відмова здати поліції серійного вбивцю Онопрієнка, відпущення йому гріхів

2021 року Павло в інтерв'ю серіалу «Прочанка», знятому Оксаною Марченко, заявив, що серійний вбивця Анатолій Онопрієнко, який вбив 52 людини (за даними Павла, вбивств було 56), ходив до нього на сповідь, зізнавався йому у вбивствах та пропонував здати його в міліцію, але Павло відмовився та відпустив йому гріхи[42][43][44][45].

Критика за дорогі автомобілі

ЗМІ часто критикують митрополита Павла за його автомобіль «Mercedes»[46][47][48][49]. Сам владика Павло так коментує ці закиди[50]:

Їздимо? Так, їздимо на автомобілях, в мене «Мерседес». Це не розкіш, а засіб пересування. Якщо б випустили хорошу нашу машину, я би їздив на ній. Я не бачу тут нічого такого. Мені сьогодні докоряють: «Ви їздите навіть лаврою!» Але мені майже п'ятдесят років, цукровий діабет, суглоби болять.
Оригінальний текст (рос.)
Ездим? Да, ездим на машинах, у меня «мерседес». Это не роскошь, а средство передвижения. Если бы выпустили хорошую нашу машину, я бы на ней ездил. Я не вижу здесь ничего такого. Меня сегодня упрекают: «Вы ездите даже по Лавре!» Но мне почти пятьдесят лет, сахарный диабет, суставы болят.

За «любов до дорогих автомобілів» йому дали прізвисько «Паша-Мерседес»[51][52].

Коментуючи публікацію на «Українській правді», де було розміщено фотографії його машини та машин митрополита Київського Володимира, владика назвав журналіста душевно хворим. Коли у 2011 році журналіст телеканалу «1+1» Михайло Ткач намагався зняти сюжет про «Мерседес» митрополита Павла та будівництво на території Києво-Печерської лаври кафе, владика забороняв журналістам знімати на території монастиря та погрожував побити камеру. Також у відповідь на питання про автомобіль та будівництво, Павло почав ображати журналістів, називаючи їх «душевнохворими», «нєвєждами», погрожував Божим судом.

24 вересня 2012 року владика Павло після запитання про «шикарні авто батюшок» накинувся на журналістку телеканалу видання «Корресподент» Ксенію Карпенко, заламав їй руки та забрав її мобільний телефон, на який записувався коментар[53]. Пізніше він заявив, що «шавка»-журналіст вкусила його за палець та розбила ногу[54], а також звернувся до Президента України вжити заходів до «божевільних журналістів»[55]. Після того, як інцидент набув розголосу, владика повернув телефон разом з шоколадкою та іконкою, але останні відео були стерті[56].

У 2013 році владика Павло розповів, що дає свою машину на весілля семінаристам КДАіС[5].

Критика за нехтування законодавством

Відзначився руйнуванням пам'ятки архітектури національного значення XVII ст. на Волині — Успенської церкви у Низкиничах. Під час його служіння в храмі було зруйновано унікальний бароковий іконостас XVIII століття. Краєзнавець Зосим Колбун опублікував викриття у відкритому листі та звернувся до о. Павла з такими словами: «Ви його викинули через невідповідність канонам РПЦ і замінили іншим, характерним для російських церков, а не з причини ветхості. А згадайте фамільні герби Адама Кисіля на внутрішніх стінах храму, які пережили польську, першу московську, німецьку, другу московську окупації. Населення їх рушниками закривало від лихого ока шкідників — завойовників. Від Вашого ока не змогли вберегти історичну цінність…»[джерело?]

28 липня 2015 року його водій за кермом Mercedes-Benz S-класу відмовився виконати наказ поліцейського у Києві після порушення ПДР. Нахабно заявив поліцейському, який вимагав у водія пред'явити посвідчення водія: «Якщо я дозволю — візьмете… не дозволю — не візьмете».[57]

4 жовтня 2015 року журналісти 1+1 викрили оборудки з реставрацією та бюджетними грошима — про це казав заступник директора Троїцької Артілі (підприємства що виконувало роботи) Корнелій Борисов «У підсумку, наприкінці 2011 року, я був безпосереднім учасником передачі грошових коштів наміснику Лаври в сумі 1 мільйон 576 тисяч гривень. Це було в будинку намісника Києво-Печерської Лаври, в 42-му корпусі, пізно ввечері. І ввечері ми приїхали з цими двома рюкзаками готівки й передали наміснику монастиря» «Усі будівельні організації, що працюють у Києво-Печерській лаврі, частину отриманого прибутку повертали, як пожертву. У народі це називається „відкатом“. У церкві це називається пожертвуванням» — наголошує колишній заступник директора компанії «Троїцька артіль».[джерело?]

6 жовтня 2015 року Автомайдан зняв нерухомість Павла у селі Вороньків[58], сусідом по «дачі» виявився його колега Архімандрит Варсонофій, який був казначеєм (головним бухгалтером у Лаврі) як виявилось, саме генпідрядники будівництва Києво-Печерської Лаври. Маєток намісника Лаври владики Павла — за містом. Там є не лише основний особняк, а й гостьовий будинок. По сусідству — і «хатинка» колишнього скарбника Лаври Варсанофія. У селі Вороньків під Києвом більше ніде не знайдеш таких палаців, як у цих двох слуг Божих. Компанія «Уютный дом», яка і звела їм ці «монаші келії», займалася реставрацією в Лаврі. Їм теж була поставлена умова. «Вони побудували для митрополита Павла і вже митрополита Варсанофія два особняки в селі Вороньків. Це була теж своєрідна пожертва від будівельної компанії. Це достовірна інформація, отримана безпосередньо від керівника компанії», — запевняє колишній заступник директора компанії «Троїцька артіль» Корнелій Борисов.

Керівництво нападом на журналістів, спроба пограбування (силоміццю відібравши смартфон у журналіста), погроза анафемствуванням

4 листопада 2021 після виникнення пожежі на території Лаври в будівлі майстерні з розпису ікон сталася пожежа, яка поширилася на покрівлю[59].

Коли для висвітлення подій на місце приїхали журналісти каналу «Магнолія ТБ», ченці відмовилися пускати їх, а потім вирвали телефон із рук одного з журналістів. Незважаючи на вимоги потерпілого журналіста повернути смартфон, а інакше він викличе поліцію, митрополит Павло наказав «нічого не віддавати», стерти з нього відео, вдарити репортера по голові («дай йому по голові»)[60], а також заявив, що журналісти нібито не можуть знімати у Лаврі без дозволу.

За фактом події поліція Києва розпочала кримінальне провадження за статтею про перешкоджання журналістській діяльності[61].

В якості помсти за відеозйомку, митрополит Павло погрожував репортеру відлученням від церкви [62].

Нагороди

Церковні

Світські

Майно

Розкішна садиба у Воронькові. Маєток оцінюють у $1,3 млн.[66] Крім цього, у Воронькові Павло має розкішний будинок на Печерську і квартиру на Срібнокільській вулиці.[67]

Примітки

  1. У статті на позначення Української Православної Церкви у єдності з Московським Патріархатом використовуються її офіційні назви — Українська Православна Церква, Київська Митрополія або УПЦ
  2. Состав Межсоборного присутствия Русской Православной Церкви (рос.)
  3. "Паша-мерседес" помолився за українське військо. Gazeta.ua. Процитовано 18 жовтня 2018.
  4. https://risu.ua/mitropolit-pavlo-lebid-perekonaniy-shcho-ukrajincyam-pro-avtokefaliyu-potribno-zabuti_n55163. РІСУ - Релігійно-інформаційна служба України. 8 березня 2012. Процитовано 25 серпня 2021.
  5. Настоятель Лавры Владыка Павел: «Свой „Мерседес“ отдаю на свадьбы». Вести (рос.)
  6. Біографія на офіційному сайті Київської міської ради. Архів оригіналу за 27 вересня 2011. Процитовано 1 травня 2011.
  7. Журнали засідання Священного Синоду Української Православної Церкви від 14 червня 2011 року. Архівовано 26 серпня 2011 у Wayback Machine. Офіційний сайт Української православної церкви
  8. Конфлікт в УПЦ не дає спокою світським ЗМІ. Марина Довженко, Релігійно-інформаційна служба України (РІСУ)
  9. Журнали засідання Священного Синоду УПЦ від 23 грудня 2011 року. Архівовано 13 лютого 2012 у Wayback Machine. Офіційний сайт Української православної церкви
  10. Журнали засідання Священного Синоду УПЦ від 26 січня 2012 року. Архівовано 30 січня 2012 у Wayback Machine. Офіційний сайт Української православної церкви
  11. Журнали засідання Священного Синоду УПЦ від 8 травня 2012 року. Офіційний сайт Української православної церкви
  12. Члени Синоду намагалися змістити Владику Павла. LB.ua (Лівий берег)
  13. Заради Азарова у Лаврі перервали службу. Українська правда
  14. В крови депутата от Партии регионов обнаружили ртуть и мышьяк / Сегодня, 9 Июля 2012, 07:00
  15. УДАР запитує у Гереги, чому намісника Лаври немає, а його картка — голосує. УНІАН
  16. «УДАР» заблокував трибуну Київради. Герега оголосила «обід». Українська правда. Київ
  17. «Батьківщина» оголосила намісника Лаври еталоном кнопкодавства. Дзеркало тижня
  18. Митрополит Павел: «Вокруг Церкви собираются люди, которые создают свои политические партии». Известия в Украине
  19. Експрес
  20. Святі комбінатори. Як церковники заробляють на Києво-Печерській лаврі. www.unian.ua (укр.). Процитовано 4 квітня 2020.
  21. Коментар Владики Павла про виселення інфекційної лікарні з Лаври.
  22. Настоятель Киево-Печерской Лавры сравнил клинику для больных СПИДом с «притоном». ZN.ua. Процитовано 4 квітня 2020.
  23. Выселение инфекционной клиники из Киево-Печерской лавры стоило жизни 5 пациентам » Релігія в Україні. Вера и религия. Философия и религия в Украине. www.religion.in.ua. Процитовано 4 квітня 2020.
  24. На счету митрополита УПЦ (МП) свыше 11 смертей: музейщики, дети журналистки и ВИЧ-инфицированные » Релігія в Україні. Вера и религия. Философия и религия в Украине. www.religion.in.ua. Процитовано 4 квітня 2020.
  25. Постигнет божье проклятие! В УПЦ МП разразились угрозами к украинцам из-за Киево-Печерской лавры. Общество (рос.). Процитовано 26 вересня 2018.
  26. «Будете прокляты до седьмого колена»: скандальный настоятель Лавры Павел разразился угрозами в адрес украинцев. Новости Украины — Replyua.net (ru-RU). Процитовано 26 вересня 2018.
  27. Новини України сьогодні: останні новини в Україні на порталі українських новин - 24tv.ua. 24tv.ua. Процитовано 30 листопада 2018.
  28. Обшуки у настоятеля Києво-Печерської лаври: стало відомо, що у нього знайшли. Розслідування (укр.). Процитовано 30 листопада 2018.
  29. Віталій Кличко отримав анафему від митрополита УПЦ (МП) Павла (Лебедя), - нардеп Радуцький. risu.org.ua. Процитовано 31 серпня 2019.
  30. Митрополит Павел: «Нет украинской или русской церкви. Есть одна — Христова» (рос.)
  31. На кінофестивалі РПЦвУ «Покров» говорять про єдність із Росією і показали фільм із Усиком та Ломаченком. Духовний фронт (укр.). 16 листопада 2020. Процитовано 16 листопада 2020.
  32. Любов до розкоші, скандали та "лизання капців". Найгучніші історії за участі владики Павла (укр.). 8 вересня 2015. Процитовано 26 серпня 2021.
  33. Намісник Лаври ображав журналістів та погрожував побити камеру. pravda.com.ua (укр.). Українська Правда. 27 липня 2011. Процитовано 27 серпня 2021.
  34. https://glavcom.ua/kyiv/news/namisnik-kijevo-pecherskoji-lavri-zayaviv-shcho-krim-nikoli-ne-buv-ukrajinskim-464688.html
  35. Митрополит Павел Музейщикобоец: До вечера умрете все! — Ахилла (ru-RU). Процитовано 16 січня 2019.
  36. Епископ Евтихий (Курочкин) назвал наместника Киево-Печерской лавры еретиком, недостойным причащения — Ахилла (ru-RU). Процитовано 23 січня 2019.
  37. Митрополит Павел – Виктору Януковичу: «Церковь с вами до конца» » Релігія в Україні. Вера и религия. Философия и религия в Украине. www.religion.in.ua. Процитовано 5 грудня 2020.
  38. Те, що владика Павло сказав про президента називається «лизати патинки», — Гузар
  39. Настоятель киевской Лавры Павел о будущем Лавры, Украины и православия на YouTube
  40. Скандальний намісник Лаври обурений, що медицина рятує життя «калікам» (укр.). Високий Замок. 02 10 2018. Процитовано 26 серпня 2021.
  41. Намісник Лаври обурений, що медицина рятує життя "калікам". espreso.tv (укр.). Еспресо. 1 жовтня 2018. Процитовано 26 серпня 2021.
  42. Правитель Лавры Павел признался, что не сдал милиции серийного маньяка Оноприенка, Glavcom.ua (рос.)
  43. «Прочанка», друга серія, відмітка 37:46 (рос.)
  44. Настоятель Києво-Печерської лаври розповів, що сповідував маніяка Онопрієнка і не здав його поліції, коли той зізнався у вбивстві. espreso.tv (укр.). Процитовано 24 серпня 2021.
  45. Настоятель Києво-Печерської лаври розповів, як відпустив гріхи маніяку Онопрієнку і не здав його міліції https://www.unian.ua/society/pasha-mersedes-dopomig-maniyaku-nastoyatel-kiyevo-pecherskoji-lavri-ne-zdav-onopriyenka-novini-ukrajini-11353594.html
  46. З життя духовної еліти: «Мерседеси» для патріархів і митрополитів. Українська правда
  47. «Регіонал»-намісник Лаври оголосив журналіста «Української правди» душевно хворим. Українська правда
  48. Намісник Лаври ображав журналістів та погрожував побити камеру. Українська правда
  49. Ігнор поліції і "одержимі дияволом" журналісти: Маразми владики Павла, яким зайнялася СБУ. dsnews.ua (укр.). Ділова столиця. 30 листопада 2018. Процитовано 26 серпня 2021.
  50. Киево-Печерская лавра: Цветок, доросший до небес. Татьянин день (рос.)
  51. Прокляті ремонтники та "одержимі дияволом" журналісти: Маразми владики Павла.Настоятель Свято-Успенської Києво-Печерської лаври митрополит Павло Лебідь спровокував стільки скандалів, скільки не вдалося жодній естрадній зірці. depo.ua (укр.). Depo.ua. 16 січня 2019. Процитовано 26 серпня 2021.
  52. "Паша-Мерседес" помолився проти "згубної пошесті" у Чорнобилі: віряни були без масок. 24 Канал. 3 серпня 2021. Архів оригіналу за 25 серпня 2021. Процитовано 25 січня 2022.
  53. «Регіонал»-намісник Лаври накинувся на журналістку і забрав телефон. Українська правда. 24.09.2012.
  54. Намісник Лаври тепер запевняє, що шавка-журналіст його вкусила. Українська правда. 25.09.2012.
  55. Намісник Лаври просить Януковича вжити заходів до «божевільних журналістів». Українська правда. 24.09.2012.
  56. Владика Павло повернув журналістці iPhone — їй бридко брати його в руки. ТСН.ua. 27.09.2012.
  57. Фаріон, І. Владика-Мерседес / Іван Фаріон // Високий замок. — 2015. — № 98 (5354) (10-16 вер.). — С. 1; 5.
  58. Автомайдан показав елітні особняки намісника Лаври Павла і її казначея Варсонофія. НВ. 6 жовтня 2015. Архів оригіналу за 30 листопада 2018. Процитовано 25 січня 2022.
  59. https://kyivcity.gov.ua/news/ryatuvalniki_likviduvali_pozhezhu_v_maysterni_z_rozpisu_ikon_na_teritori_kiyevo-pechersko_lavri/
  60. https://magnolia-tv.com/news/64896-konflikt-nastoyatelya-lavry-pavla-ta-yoho-popiv-iz-zhurnalistamy-mahnoliyi-tv-video
  61. У Києво-Печерській лаврі виник конфлікт між «Магнолія-ТБ» та «братами» намісника Павла (ВІДЕО). Детектор медіа. 4 листопада 2021. Архів оригіналу за 9 листопада 2021. Процитовано 25 січня 2022.
  62. (рос.)
  63. Указ Президента України № 1059/99 від 21 серпня 1999 року «Про нагородження відзнаками Президента України»
  64. Указ Президента Российской Федерации № 485 от 20 апреля 2011 года «О награждении государственными наградами Российской Федерации граждан Украины» Архівовано 19 жовтня 2014 у Wayback Machine.(рос.)
  65. Скандальному єпископу РПЦвУ Павлу (Лебідю) вручили медаль Академії медичних наук. Духовний фронт (укр.). 28 вересня 2020. Процитовано 29 вересня 2020.
  66. ПАША-МЕРСЕДЕС ЗІТКНУВСЯ З БОЖИМ ГНІВОМ: ОБШУКИ У МАЄТКУ ПРЕДСТОЯТЕЛЯ ПАВЛА. ЩО ПИШУТЬ У СОЦМЕРЕЖАХ, Телеканал Прямий, 30 листопада 2018
  67. МАЄТОК ПРЕДСТОЯТЕЛЯ ПАВЛА ЗА 1 300 000$: ЗАМІСТЬ КОРІВ ТА КАЧОК — ПАРКАНИ ТА БУДИНКИ. ВІДЕО З ДРОНА, Телеканал Прямий, 30 листопада 2018

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.