Попович Ілля Омелянович

Ілько Попович (нім. Elijah Popović) український військовик, громадсько-політичний діяч Буковини, ЗУНР, УНР. Член УККБ, комендант Чернівців (1918). Син видатного українського педагога, публіциста, громадського-політичного діяча Буковини кінця ХІХ — першої чверті ХХ століть, першого українського президента Північної Буковини Омеляна Поповича.

Попович Ілля Омелянович
поручник австрійської армії (УСС), сотник УГА
Ілько Попович
Загальна інформація
Народження 1883(1883)
Чернівці Герцогство Буковина Австро-Угорщина
Смерть 1955(1955)
Мюнхен ФРН
Псевдо «Емга»
Військова служба
Роки служби 19151916
Приналежність

 Австро-Угорщина
 ЗУНР  УНР

Польська Республіка
 Німеччина
Рід військ Гуцульсько-Буковинський Легіон, Буковинський курінь
Війни / битви Перша світова війна, Радянсько-українська війна
Нагороди та відзнаки
Хрест «За цивільні заслуги» (Австро-Угорщина)

Біографія

Народився 1883 року в місті Чернівці (Герцогство Буковина, Австро-Угорщина). Здобувши освіту, працював інженером і геометром.

Професійна діяльність була пов'язана з головуванням у товариствах «Торговля» та допомоги емігрантам «Охорона».

Як громадсько-політичний діяч стояв у витоків організації на Буковині спортивно-пожежно-руханкових товариств «Січ» (1904) та радикальної партії (1906). Протягом 1909-1911 видава у Чернівцях газету «Громадянин». Тривалий час працював у правлінні «Української Школи».

Під час Першої світової війни поручник Буковинського Легіону збройних сил Австро-Угорщини.

Під час революційних подій 1918 р. брав активну участь в роботі буковинської секції УНРади ЗУНР, хоча й не брав участі в її створені (18-19 жовтня 1918). Входив до складу УККБ як комендант Чернівців. 6 листопада 1918 на чолі підрозділу УСС забезпечував передачу влади в Герцогстві Буковина від останього крайового президента фон Ецдорфа представникам Північної та Південної Буковини Омеляну Поповичу та Аурелу Ончулу.

Після румунської окупації Північної Буковини разом з Теодотом Галіпом перебував у Києві, де добивався від Гетьманського Уряду та Директорії допомоги у визволенні Української Буковини, проте безуспішно.

У січня 1919 р. переїхав до Станіслава, де продовжив активну роботу в УНРаді. Був делегатом Трудового конгресу України як член центрального комітету УСРП. З березня 1919 р. референт військових справ Буковинської Ради в Станіславі. У цей час належав до УГА у ранзі сотника. Брав участь у формуванні Буковинського куреня. Через негативні наслідки польсько-українській війні та окупацію ЗУНР, разом з іншими військовими формуваннями, відступив у «Велику України».

Після поразки Української революції у 1921 році повернувся до Станіслава, де працював інженером. В 1939 році, після анексії західноукраїнських земель СРСР, був депортований.

Після Другої світової війни емігрував до Німеччини, де брав активну участь в роботі УНРади в екзилі, а також був членом правління товариства «Український Народний Дім» у Чернівцях. Під криптонімом «Емга» опублікував низку спогадів про визвольні змагання на Буковині та Буковинський курінь.

Помер 1 липня 1955 р. у Мюнхені, ФРН.

Примітки

    Джерела

    1. Бажаємо до України! Добржанський О. В., Старик В. П., «Маяк», Одеса-2008

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.