Тривалість польоту

В авіації тривалість польоту визначається як час проведений у повітрі протягом рейсу. Існує чотири категорії: короткотривалі, середньотривалі, довготривалі та надтривалі. В контексті літаків використовуються відповідні прикметники: ближньомагістральний (або місцевий), середньомагістральний та дальньомагістральний.

Короткотривалі: До 3 год
Середньотривалі: від 3 до 6 год
Довготривалі: від 6 до 12 год
Надтривалі: понад 12 год

Відмінності

Абсолютна відстань vs. тривалості польоту

Авіамаршрут між Сан-Франциско та Токіо, що прямує найбільш прямим великим колом на захід (зверху) та прямуючий довготривалішим маршрутом уздовж повітряної течії (знизу) у польоті на схід

Польоти зазвичай планують так, щоб максимально спрямити маршрут і скоротити тривалість польоту. Для довготермінових польотів найбільш прямим маршрутом буде політ по великому колу уздовж діаметра Землі. Наприклад, повітряне судно здійснює міжконтинентальній переліт на захід у північній півкулі здебільшого прямує північніше біля або через Арктику. На карті загальної проекції планети визначений маршрут виглядає кривим і здається довшим, чим ж насправді. Відстань по великому колу між аеропортами у такому випадку надає краще розуміння найкоротшої тривалості польоту.

Однак маршрут польоту повинен враховувати погодні умови, повітряні потоки і зважати на паливну ефективність. Довготерміновий політ у східному напрямку часто відбувається довшим ніж велике коло південнішим маршрутом з метою використання повітряного потоку, висотного вітру, що дозволить літаку покрити абсолютну довшу відстань, використовуючи менше пального, ніж на прямішому маршруті.

Час в повітрі vs. часових зон на землі

Час на землі визначається відповідно до часової зони. Політ у західному напряму, або «гонитва за сонцем», стає довшим[1] і навпаки політ у східному напрямку скорочується в розумінні показів годинника. Це не матиме значення для визначення довготривалості польоту. Однак деякі східноспрямовані рейси над Лінією зміни дати, наприклад, Гавайські авіалінії рейс 452 з Сіднею до Гонолулу прибуде, в узгодженні з часовими поясами, раніше вильоту. Подорожуючи в протилежному напрямі, літаки в цьому рейсі прибувають наступного дня.

Категорії

Короткотривалі рейси

Регіональний Lufthansa Regional CityLine Avro RJ85 є типовим короткотривалим (ближньомагістральним) літаком

Авіалінії по-різному визначають поняття короткотривалого рейсу авіакомпанія Thomas Cook визначає як політ, що займає менше трьох годин до завершення.[2] Короткотривалий рейс у розумінні Cathay Pacific може бути політ між Гонгконгом і Тайбеєм або Манілою.[3] Для Etihad короткотривалим рейсом є політ з ОАЕ до Індії. У Великій Британії Королівською Скарбницею стягується пасажирський збір на всі рейси залежно від відстані. Скарбниця визначає короткотерміновими рейси з абсолютною дальністю до 3200 км. Більшість місцевих рейсів (де аеропорт відправлення і прибуття знаходяться в одній країні) є короткотривалим.

Найкоротшим у світі комерційним рейсом є політ між Вестрей і Папа Вейстрей. Віддаль становить 2,8 км і планова тривалість рейсу включно з рулюванням складає 2 хвилини.

Середньотривалі рейси

Boeing 737-700, типово середньомагістральний літак для середньотривалих рейсів

Середньотривалий рейс триває від трьох до шести годин і переважно здійснюється бортами типу Airbus A320, Airbus A321, Airbus A319, Airbus A318, Boeing 737-Х00, Boeing 757-200, -300. Прикладом середньотривалого рейсу є політ між Великою Британією та Єгиптом, який триває 5,5 год. Місцеві рейси теж можуть бути середньотривалими у великих країнах; польоти між західним і східним узбережжям США також триває біля 5 з половиною годин.[4]

Довготривалі рейси

Довготермінові рейси тривають від 6 до 12 годин і зазвичай здійснюються широкофюзеляжними бортами на прикладі Airbus A330, Airbus A340, Airbus A350, Airbus A380, Boeing 747, Boeing 767, Boeing 777 та Boeing 787. Довжина польоту типово складає шість з половиною годин і часто такий рейс є безпересадковим. Лише декілька видів літаків, наприклад Boeing 757, спроможні здійснити довготривалі рейси. Ці борти зазвичай використовуються на другорядних трансатлантичних рейсах. Внутрішні рейси можуть бути довготривалими у великих країнах, наприклад, між Москвою та Далеким Сходом Росії (Владивосток чи Петропавловськ-Камчатський), а також між Нью-Йорком і Гаваями.

Надтривалі рейси

Boeing 747-8, другий в світі за величиною після Airbus A380 дальномагістральний лайнер

Надтривалі рейси головним чином виконуються дальномагістральною авіацією у вигляді Boeing 777-200LR, Boeing 787-9, Airbus A340-500, Airbus A350-900 та Airbus A380-800, наприклад з Дубаю в Окленд чи в Лос-Анжелес авіакомпанією Emirates на Airbus A380-800.[5] Ці рейси оперують на відстанях, гранично досяжних для комерційних літаків, триваючи понад 12 годин і є також безпересадковими. Один з найтриваліших рейсів цієї категорії ― Emirates 448/449 з Дубаю в Окленд (DXB-AKL) ― виконується Airbus A380-800. Рейс триває 17 годин і 15 хвилин у західному напрямку і становить відстань приблизно 14 210 км. Щоденний рейс відправляється з Окленда о 9:30 і прибуває в Дубай 5:45. Зворотній рейс вирушає з Дубаю о 10:05 і прибуває в Окленд об 11:00 наступного дня.[6]

Поклики

  1. Dik A. Daso Doolittle: Aerospace Visionary 2003 - Page 116 "While flying west, a pilot actually lengthens her day by “chasing the sun.” Hence, there are effectively three hours more daylight than darkness on this east-to-west flight. "
  2. Eaves, Matthew (2008). How to Survive a Long Haul Flight. London: Mandival. ISBN 978-0-9559844-0-2.
  3. Online Flight Booking - Airfare - Hong Kong - Cathay Pacific. Cathay Pacific.
  4. Flight Time from JFK to LAX.
  5. Amol. Emirates to fly Airbus A380 to LAX from December 2, 2013. Travel Codex.
  6. Sandilands, Ben. Emirates comes in fast with world’s longest flight to Auckland. Crikey. PRIVATE MEDIA OPERATIONS PTY LTD. Процитовано 29 січня 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.