720-й пункт матеріально-технічного забезпечення ВМФ
720-й пункт матеріально-технічного забезпечення ВМФ (абр.: 720 ПМТЗ) — частина тилового і матеріально технічного забезпечення кораблів ВМФ СРСР, а пізніше Російської Федерації в середземноморському порту Тартус (САР).
720 пункт матеріально-технічного забезпечення ВМФ | ||||
| ||||
Карта-схема 720 ПМТЗ в порту Тартус: 1a, 1b — адміністративно-житлові об'єкти; 2, 3, 4 — технічна територія (сховище ПММ, автопарк, склади); 5 — плавпричали ПМ-61; 6, 7 — причали ВМС Сирії; 8 — сирійський СРЗ | ||||
Тартус на східному узбережжі Середземного моря | ||||
Країна | Сирія | |||
Місце розташування | м. Тартус, Сирія | |||
Координати | 34.91385° пн. ш. 35.87408° сх. д. | |||
Тип бази | пункт матеріально-технічного забезпечення ВМФ | |||
Загальні відомості
720 ПМТЗ знаходиться на східному узбережжі Середземного моря, в сирійському місті Тартус, другому після Латакії портовому місті країни. Тартус знаходиться на півдні середземноморського узбережжя Сирії, за 30 км від кордону з Ліваном.
Приблизна відстань до важливих місць та морських шляхів:
- 110 миль (200 км) до Ларнаки (Кіпр) на захід;
- 110 миль (210 км) до кордону з Ізраїлем на південь;
- 900 миль (1700 км) до Босфору (Туреччина);
- 1200 миль (2200 км) до Севастополя (Україна);
- 280 миль (520 км) до Суецького каналу (Єгипет);
- 2800 миль (5100 км) до Могадішу (Сомалі);
- 2100 мильм (3800 км) до Гібралтару.
Частина створена у 1977 році як передовий пункт тилового забезпечення ВМФ СРСР. Об'єкт підпорядковується безпосередньо управлінню тилу ВМФ РФ i призначений для тилового забезпечення кораблів військово-морського флоту Росії, які знаходяться у Середземному морі. Адміністративно пункт матеріально-технічного забезпечення входить до складу тилу Чорноморського флоту.
720 ПМТЗ розташований в північній частині порту Тартус, на території бригади ракетних катерів ВМС Сирії. Поряд з територією частини — судноремонтний завод сирійського флоту.
Загальна площа 1,2 га. Військове містечко і казармово-житловий фонд включають:
- адміністративно-житловий будинок (одноповерховий, збірно-щитовий, 1988 року побудови, капітальний ремонт у 2005 році);
- казарма (збірно-щитова, в консервації);
- 2 склади-ангари типу СРМ;
- автопарк з критим гаражем;
- сховище паливно-мастильних матеріалів;
- плавпричал типу ПМ-61М.
Штатна чисельність особового складу ПМТЗ на 2002 рік становила 10-13 осіб, у тому числі 3 офіцери, 4 мічмани, 3-6 старшин і матросів. В короткому репортажі Першого російського державного телеканалу в жовтні 2002 року повідомлялось, що «вся робоча сила російської військово-морської бази в Тартусі складається з 3 офіцерів, 4 мічманів та 3 моряків». Слід також додати екіпаж ремонтних суден, що знаходяться на базі[1]. 27 червня 2013 року міністерство оборони Росії офіційно заявило, що в Тартусі не залишилося жодного російського військовсолужбовця. При цьому ПМТЗ «продовжує виконувати завдання в плановому режимі»[2].
З метою забезпечення ремонту та технічної готовності кораблів i суден ВМФ Росії в східний частині Середземного моря на ПМТЗ постійно знаходиться на бойовій службі одне із суден бригади суден забезпечення Чорноморського флоту. Як правило це плавмайстерні ПМ-138, ПМ-56 чи кілектор КІЛ-158, при необхідності може направлятись один з розвідувальних кораблів. Зміна плавмайстерень на бойовій службі як правило раз на вісім місяців[1].
У 2011 році, з початком заворушень в Сирії, на 720 ПМТЗ ВМФ були призупинені організаційно-штатні заходи, введено посилений режим охорони і оборони об'єкта. Екіпажам плавмайстерень обмежено схід на берег.
Історія
З середини 1960-х років розпочалися бойові служби змішаних (нештатних) ескадр кораблів Військово-Морського Флоту СРСР в Середземному морі. Несення бойової служби великими корабельними з'єднаннями вимагало значного тилового і матеріально-технічного забезпечення. Для забезпечення використовувалися допоміжні судна Чорноморського флоту і цивільні судна Міністерства морського флоту: на кораблі ескадри доставлялися продовольство, усі види пального, вода, пошта, інші вантажі необхідні для забезпечення бойової і повсякденної діяльності.
Тільки у 1965 році суднами допоміжного флоту ЧФ було здійснено 40 рейсів в райони бойової служби в Середземному морі і доставлено туди 32,6 тисяч тонн матеріальних засобів, у тому числі 20 тис. тонн палива і мастил, 12,3 тис. тонн води, 90 тонн продовольства.
А 14 липня 1967 року була сформована штатна Середземноморська ескадра кораблів ВМФ СРСР. Основою її складу були кораблі Чорноморського флоту, тилове і технічне забезпечення ескадри було також покладене на Чорноморський флот.
Система маневреного тилу виявилася неефективною і призвела до перенавантаження сил тилу та надмірних фінансових витрат. З метою виходу з ситуації, що склалася було прийняте рішення про створення на території на той час дружніх до СРСР держав тимчасових пунктів базування і забезпечення. Для зниження навантаження на тил флоту на умовах оренди в портах іноземних держав створювалися пункти матеріально-технічного забезпечення кораблів флоту. Перші пункти в інтересах сил бойової служби кораблів ЧФ були сформовані в Єгипті в портах Александрія і Мерса-Матрух. Вони проіснували до 1976 року: в середині 1970-х радянсько-єгипетські відносини різко загострилися. Після денонсації Єгиптом у березні 1976 року Договору про дружбу і військове співробітництво між СРСР і Єгиптом, радянським кораблям і суднам було запропоновано залишити єгипетську територію.
В таких умовах було досягнуто домовленості з урядом Сирійської Арабської Республіки про дислокацію в порту Тартус дивізіону морських суден забезпечення ЧФ СРСР загальною чисельністю до 30 одиниць. Для організації зберігання окремих видів матеріальних засобів (регенерації, технічного, шкіперського і речового майна, продовольства і мастил), забезпечення ними кораблів і підводних човнів, а також організації міжпоходового ремонту підводних човнів і відпочинку їх екіпажів в порту Тартус 30 квітня 1977 року сформовано управління 229-го дивізіону морських і рейдових суден забезпечення, який підпорядковувався штабу 5-ї (Середземноморської) оперативної ескадри. З того часу в Тартусі постійно знаходилася плавмайстерня, плавсклад, морський буксир, морська водоналивна баржа, водолазний бот.
У 1982–1983 роках кораблі ескадри активно брали участь у «забезпеченні балансу сил в Східному Середземномор'ї» в період арабо-ізраїльської війни. З метою подальшого удосконалення системи тилового забезпечення бойової служби, підвищення стійкості і розширення можливостей маневреного тилу в Середземному морі у 1984 році директивою міністра оборони СРСР в порту Тартус Сирійської Арабської Республіки був створений пункт матеріально-технічного забезпечення (ПМТЗ) підпорядкований заступнику командувача Чорноморським флотом з тилу. В Тартусі був встановлений плавпричал ПМ-61М, побудовані два сховища типу СРМ, адміністративно-господарськиий будинок, дизельна електростанція, казарма, їдальня.
Після розпаду Радянського Союзу і припинення діяльності Середземноморської ескадри пункт матеріально-технічного забезпечення в Тартусі втратив своє значення, але не був залишений, оскільки Сирія залишилась ключовим союзником Росії в арабському світі. На початку 2012 року база мала площу 1,5 га (0,015 км²) та мала гарнізон з 10 військових. Два понтонних причали могли приймати чотири кораблі до 120 м завдовжки.
До 2000 року сирійська сторона надавала територію для дислокації ПМТЗ на безкоштовній основі. З 2005 року, після підписання російсько-сирійської угоди про погашення заборгованості САР перед РФ, плата за оренду землі, водної акваторії, комунальні послуги, що надаються ПМТЗ сирійською стороною (за оцінкою сирійців, це близько 2 млн. доларів на рік) не стягується[1].
Військово-політичне значення
Значення 720-го пункту матеріально-технічного забезпечення в Тартусі для зовнішньої політики Росії є символічним: це єдина «військова база» Росії в Середземному морі і взагалі єдиний російський військовий об'єкт в «дальньому зарубіжжі» та за межами колишнього Радянського Союзу. Вважається, що існування цієї бази має продемонструвати військову присутність Росії в Середземному морі та на Близькому Сході. Російський прапор на території Сирії має символізувати впливовість Росії — Кремль прагне продемонструвати відновлення своєї сили[3]. «У Росії також є військово-морська база в сирійському порту Тартус — єдина, яка залишилася у неї в Середземномор'ї. Крім того, Москва є для Сирії основним постачальником зброї. База в Тартусі знову набуває великого військового значення: Сирія — одна з небагатьох країн світу, у яких були стабільні військові зв'язки як з Радянським Союзом, так і з Росією», — вважає старший науковий співробітник Програми з питань Росії та Євразії лондонського Королівського інституту міжнародних відносин Джеймс Шерр[4]. В той же час, більшість російських і міжнародних військових експертів вважають, що пункт матеріально-технічного забезпечення ВМФ Росії в Тартусі наразі не має воєнно-стратегічного значення[5][6][7].
Громадянська війна
З початком та посиленням громадянської війни в Сирії російська військова база в Тартусі привернула до себе увагу громадськості. Припускали, що відмова Росії від згоди на жорсткі заходи проти режиму Ассада пов'язана з прагненням, серед іншого, зберегти свою базу. Попри невеликий розмір бази, політики та журналісти стали називати її «загрозою для стабільності в регіоні». Вперше з початку війни, 8 січня 2012 року корабельна авіаносна група ВМФ Росії здійснила діловий заход в порт[8]. До складу групи входив важкий авіаносний крейсер «Адмірал Кузнецов», великий протичовновий корабель «Адмірал Чабаненко», сторожовий корабель «Ладний», рятувальний буксир «Ніколай Чикер» і танкер «Лена». Російськими офіційними особами цей захід був пояснений необхідністю поповнити запаси провізії і палива, сирійська влада розцінила його як демонстрацію солідарності. Губернатор Тартусу Атфі Ад-Наддуф зустрів російських моряків та подякував Москві за «підтримку сирійського народу»[9]. На борт авіаносця піднялась сирійська військова делегація з міністром оборони Сирії[10].
За повідомленням газети «Независимая газета» від 24 серпня 2012 року, російські військові вирішили відмовитись від бази в Тартусі[11]. Також в серпні 2012 року стало відомо, про те, що Росія покидає пункт підтримки. За 350 км від Тартусу в той час відбувались важкі бої[12][13].
Однак, в жовтні 2012 року в ЗМІ було поширене повідомлення агентства DEBKA, що за словами наближеного до президента Сирії джерела в Дамаску, на бойове чергування у сирійському порту встали кораблі ВМФ РФ, на борту яких перебувають підрозділи морської піхоти[14]. Вважається, що завданням російських військових є так звана «дипломатія канонерок», — запобігання можливості збройної інтервенції у Сирії. Раніше Міноборони Росії повідомляло, що в Середземне море відправлений загін бойових кораблів. У складі спрямованого у Середземне море угруповання, входили великі десантні кораблі «Ніколай Фільченков», «Цезарь Куніков», «Олександр Отраковський», «Георгій Побідоносець» і «Кондопога». До складу зведеної ескадри так само входили великий протичовновий корабель «Адмірал Чабаненко», сторожові кораблі «Смєтлівий» і «Ярослав Мудрий», судна забезпечення «Микола Чикер», «Сергій Осіпов», танкер «Лена» і рятувальні буксири буксир «Шахтар» і СБ-5.
В ході війни в Тартус у масовому порядку перебираються прихильники Башара Ассада. Вважається, що у випадку якщо опозиція захопить Дамаск і сюди перебереться Ассад зі своїм оточенням, Тартус може стати столицею нової держави алавітів. Припускається, що якщо в Тарттус перебереться Башар Ассад то він може попросити притулку у російської військової бази або втекти за кордон на російському судні. Росія заявила, що відправила у Тартус десантні кораблі для того, щоб евакуювати своїх громадян, що живуть в Сирії. Але, за словами місцевих жителів, російські родини вже давно покинули військову базу. Тут залишилися лише військові офіцери[15].
Розширення присутності
На основі відкритих даних можливо стверджувати, що в 2014 році розпочалось стрімке зростання обсягів російського військового транспорту в порт Тартус. В 2013 році зафіксовано 30 рейсів, понад 45 в 2014. Станом на вересень 2015 рік вже був досягнутий рівень походів 2014 року[16].
Окрім великих десантних кораблів Чорноморського флоту (5 кораблів), в перекиданні вантажів брали участь кораблі Балтійського (4 кораблі), Північного (3 кораблі) та навіть Тихоокеанського (2 кораблі) флотів[16].
Частіше за інших із Босфору в напрямі Середземного моря ходив ВДК «Калінінград» — 10 разів лише в 2014 році, ВДК «Новочеркаськ» (9 разів в 2014 році, 8 — в 2015). Технічна обслуга в Тартусі покладена на дві плавмайстерні Чорноморського флоту — ПМ-56 і ПМ-138, які міняють одна одну що 6 місяців[16].
За неповні три роки, з 2013 по 2015, завдяки відкритим даним Bosphorus Naval News, можна стверджувати про понад 100 проходів російських ВДК до Сирії[16].
Через велике навантаження на великі десантні кораблі, в жовтні 2015 року ВМФ Росії вдався до використання придбаних в Туреччині цивільних суховозів під прапорами російського допоміжного флоту. Першим рейс з доставки військових вантажів здійснив корабель «Двіниця-50» (рос. Двиница-50), колишній англ. Alican Deval[17].
За даними російського видання Коммерсантъ, станом на початок осені 2015 року, на базі перебувало понад 1700 військових фахівців[18]. Іще до тисячі солдат знаходились на військовій базі створеній в міжнародному аеропорті імені Басіля Аль-Ассада поблизу міста Латакія. Також, за даними видання IHS Jane's в Дамаску перебували загони спеціального призначення Заслін (рос. Заслон) служби зовнішньої розвідки РФ[19].
30 вересня 2015 року рада Федерації дала згоду Путіну на використання ЗС РФ за кордоном, зокрема в Сирії. При цьому, йшлося лише про застосування військово-повітряних сил для надання підтримки сухопутним військам Башара Ассада з повітря[20].
На початку жовтня 2016 року Fox News повідомила з посиланням на анонімні джерела в уряді США про перекидання Росією до Сирії комплексу «SA-23 Gladiator» (кодове ім'я НАТО комплексів С-300ВМ/Антей-2500; ймовірно йдеться про С-300В4). Це стало першим відомим розгортанням комплексу за межами Росії[21][22]. Трохи згодом Міністерство оборони Росії визнало, що направило до Сирії батарею С-300 (без уточнення, про яку саме модифікацію йдеться) для прикриття військової бази в Тартусі а також кораблів, що знаходяться у прибережній зоні від атак з повітря[23].
Перед тим, в 2015 році, Росія розгорнула комплекс С-400 на авіабазі «Хмеймім».
Станом на 2021 рік в майстернях здійснюється тільки сервісне обслуговування кораблів у далекій морській зоні силами виїзних бригад одного із судноремонтних заводів. В квітні 2021 року стало відомо, що в 2022 році в Тартус буде доставлений із Росії плавучий док, після чого можливості цього комплексу значно розширяться і він зможе ремонтувати кораблі і підводні човни[24].
Примітки
- В пригороде сирийского города Таблус находится единственная в дальнем зарубежье база ВМФ России (рос.). Перший канал (Росія). 12 листопада 2002. Архів оригіналу за 23 липня 2013. Процитовано 9 липня 2013.
- Пункт базирования и ремонта российских кораблей в сирийском порту Тартус продолжает выполнять задачи в плановом режиме (рос.). МО Росії. 27 червня 2013. Архів оригіналу за 23 липня 2013. Процитовано 9 липня 2013.
- Sebastian Bruns; Jasna Makdissi. Naher Osten — Kehrt der Kalte Krieg in den Nahen Osten zurück — Russisches Kalkül und Großmachtambitionen (Повернення холодної війни на Близькому Сході назад — російський великодержавних амбіцій і прагнень). http://www.globaldefence.net/ (нім.). GlobalDefence.net. Архів оригіналу за 23 липня 2013. Процитовано 9 липня 2013.
- Лавров заявил о готовности Асада к диалогу с оппонентами. http://www.bbc.co.uk/russian/ (рос.). Російська служба BBC. 7 лютого 2012. Архів оригіналу за 23 липня 2013. Процитовано 9 липня 2013.
- Пункт материально-технического обеспечения ВМФ РФ в Тартусе не имеет стратегического значения — Богданов (рос.). International Service of the Swiss Broadcasting Corporation. 21 червня 2013. Архів оригіналу за 23 липня 2013. Процитовано 9 липня 2013.
- Михаэль Дорфман; Сергей Канчуков, Григорий Трофимчук (27 червня 2013). Россия вывела из Тартуса (Сирия) военный персонал: мнения (рос.). Інформаційне агентство REX. Архів оригіналу за 23 липня 2013. Процитовано 9 липня 2013.
- Фрэнк Гарднер (29 червня 2012). Так ли дорог России сирийский порт Тартус?. http://www.bbc.co.uk/russian/ (рос.). Російська служба BBC. Архів оригіналу за 23 липня 2013. Процитовано 9 липня 2013.
- Російські військові кораблі прибули у сирійський Тартус. УкрІнформ. 8 січня 2012.[недоступне посилання з червня 2019]
- Максим Юсин: ЛАГ заговорила голосом Москвы. Отчет арабских наблюдателей разочаровал сирийскую оппозицию.[недоступне посилання з лютого 2019] (цит. за газетою Коммерсантъ, № 1 (4786), 10 січня 2012)
- Крейсер «Адмирал Кузнецов» прибыл в Тартус
- Russland lässt Marinestützpunkt in Syrien ruhen - Nesawissimaja Gaseta. РИА Новости. 24 серпня 2012. Архів оригіналу за 23 липня 2013. Процитовано 29 жовтня 2012.
- Russland plant keine Marine-Hilfe für Assad im Mittelmeer
- Rheinische Post 23. August 2012
- Кораблі ВМФ Росії встали на бойове чергування у сирійському порту. Військова панорама. 29 жовтня 2012. Архів оригіналу за 23 липня 2013. Процитовано 29 жовтня 2012.
- Сторонники Асада выбрали Тартус новой столицей. http://inotv.rt.com/ (рос.). За матеріалами Нью-Йорк Таймс. 23 грудня 2012. Архів оригіналу за 19 липня 2013. Процитовано 9 липня 2013.
- Антон Павлушко (15 вересня 2015). Война в Сирии: как ВМФ РФ помогает Башару Асаду (инфографика). ІнформНапалм.
- ВМФ России задействовал купленные в Турции сухогрузы для «Сирийского экспресса». Лента.ру. 15 жовтня 2015.
- Разговор по прямому поводу. Коммерсантъ. 21 вересня 2015.
- Mark Galeotti and Jonathan Spyer (22 вересня 2015). Russia to defend core Syrian government areas. IHS Jane's Intelligence Review. IHS Jane's 360.
- Рада Федерації дозволила Путіну ввести війська до Сирії. УкрІнформ. 30 вересня 2015. Архів оригіналу за 1 жовтня 2015. Процитовано 30 вересня 2015.
- Russia deploys advanced anti-missile system to Syria for first time, US officials say. Lucas Tomlinson. FOX News. 4 жовтня 2016.
- СМИ узнали о появлении в Сирии новейшей российской системы ПВО. Lenta.RU. 4 жовтня 2016.
- Минобороны подтвердило отправку в Сирию батареи С-300. Interfax.RU. 4 жовтня 2016.
- Козацький Саня (5 травня 2021). Росія розширює можливості судоремонтного комплексу в Сирії. Український мілітарний портал.
Література
- На острие вектора «холодной войны» // Росийский Черноморский флот. Исторический очерк / Под редакцией вице-адмирала Клецкова А. Д. — Симферополь : ДИАЙПИ, 2008. — С. 353, 371. — 4000 прим. — ISBN 978-966-491-038-2. (рос.)
- В годы холодной войны // Вспомогательный флот ЧФ России / Под редакцией капитана 1 ранга Наумова А. Я. — Симферополь : «Таврида», 2004. — С. 33, 39, 45. — 1000 прим. — ISBN 966-572-579-3. (рос.)
Див. також
- «Сирійський експрес»
- Середземноморська ескадра кораблів ВМФ СРСР
- 933-й пункт матеріально-технічного забезпечення ВМФ СРСР
- 527-й пункт матеріально-технічного забезпечення ВМФ