Вулиця Виговського (Львів)

Вулиця Виго́вського — одна з основних магістральних вулиць у Залізничному районі Львова, в місцевостях Сигнівка, Богданівка та Скнилівок. Сполучає вулицю Городоцьку з вулицею Володимира Великого. Остання утворює із нею своєрідну вісь, яка завершується перехрестям з вулицею Стрийською навпроти колишнього Львівського автобусного заводу. Також вулиця Виговського утворює перехрестя з вулицею Кульпарківською.

Вулиця Виговського
Львів
Місцевість Сигнівка, Скнилівок
Район Залізничний
Назва на честь гетьмана Івана Виговського
Колишні назви
Пуста, Терешкової
польського періоду (польською) Pusta
радянського періоду (українською) Терешкової
радянського періоду (російською) Терешковой
Загальні відомості
Протяжність 2 650 м
Координати початку 49°49′49″ пн. ш. 23°58′05″ сх. д.
Координати кінця 49°48′43″ пн. ш. 23°58′59″ сх. д.
Поштові індекси 79021, 79022, 79054
Транспорт
Автобуси  2А, 2Н, 16, 18[1]
Тролейбуси  23, 23А, 30[1]
Маршрутні таксі  13, 14, 21, 23, 25, 27, 32, 33, 48, 51; приміські — 111, 114, 131[1]
Зупинки громадського транспорту «Вулиця Виговського», «Поліклініка», «Вулиця Любінська», «Вулиця Кульчицької», ТВК «Південний», «Вулиця Кульпарківська»
Рух двосторонній
Покриття асфальт
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Пам'ятники космонавту, Жертвам голодомору-геноциду та депортацій XX століття
Храми церква Покрови Пресвятої Богородиці
Державні установи Залізнична районна адміністрація, територіальний підрозділ ЦНАП Залізничного району
Навчальні заклади ЗОСШ № 77, ДНЗ № 51, ДНЗ № 75 «Соняшник»
Медичні заклади Комунальна 5-а міська клінічна поліклініка[2]
Заклади культури бібліотека-філія № 32 ЦБС для дорослих
Поштові відділення  21 (вул. Петлюри, 36)
 22 (вул. Городоцька, 251)
 54 (вул. Петлюри, 2)
Аптеки «Пульс», «Подорожник», «DS», «Знахар», «Медтехніка»
Забудова приватна садибна, багатоповерхова
Комерція ТЦ «ВАМ», ТВК «Південний», СМ «АТБ», СМ «Наш»
Парки Скнилівський парк
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Вулиця Виговського у Вікісховищі

Прилучаються вулиці Сигнівка, Головатого, Патона, Синявського, Корякська, Любінська, Чуваська, Кульчицької, Скнилівська, Смотрицького та з 1-го по 8-ий Скнилівські провулки.

Історія

Прокладена у 1920-х роках, на території приміської громади Сигнівка, яка 1930 року увійшла до меж міста. Спочатку вулиця мала назву Пуста. У 1963 році отримала назву Валентини Терешкової — на честь першої у світі жінки-космонавта. Сучасна назва — з 1991 року, на честь гетьмана Івана Виговського.

Забудова, основні об'єкти

Забудова вулиці досить різноманітна, тут присутні майже всі стилі та типи житлової забудови XX століття: одно- та двоповерховий конструктивізм 1930-х років, одноповерховий конструктивізм 1950-х років, п'яти- та дев'ятиповерхова житлова забудова 1960-х—1980-х років, чотирнадцятиповерхова 1980-х років, сучасні приватні садиби.

Від Мотозаводу до вулиці Любінської

При перехресті з вулицею Городоцькою знаходиться відділення поштового зв'язку № 22, що міститься у довоєнному будинку. Вся забудова парного боку до вулиці Сигнівки включно — особняки, які належать до місцевості Сигнівка.

Непарна сторона вулиці Виговського розпочинається з 9-поверхового будинку — він збудований на початку 1970-х років і є першим 9-поверховим будинком, зведеним у Львові. Одразу за ним починається мікрорайон «хрущовок», який тягнеться аж до вулиці Любінської. Парна сторона від Сигнівки до Любінської частково складається з громадської забудови (міська комунальна поліклініка № 5, Залізнична районна адміністрація, ЦНАП), частково з приватної забудови, яка належить до місцевості Сигнівка. У 1960-х роках управління «Львівська залізниця», |Львівської залізниці збудувала дві чотириповерхівки під № 31 та № 37 для своїх працівників[3].

Від вулиці Любінської до Кульпарківської

Більша частина непарного боку вулиці Виговського — житлова забудова 1970-1980-х років, при цьому вздовж вулиці розташовані 9-поверхові будинки, також тут є чимало 5-поверхових будинків. Вздовж парної сторони вулиці Виговського розташований Скнилівський парк, який тягнеться від вулиці Любінської до ринку Південний, одразу за ринком розташований торговельний центр «ВАМ». Далі аж до вулиці Кульпарківської простгається приватна забудова, що належить до Скнилівських провулків.

Установи

Медичні заклади

При перехресті вулиці Кричевського з вулицею Сигнівка, розташована комунальна 5-а міська клінічна поліклініка[4], що має адресу — вулиця Виговського, 32. Будівля поліклініки складається з двох корпусів — 7-поверхового (сімейне поліклінічне відділення)[5] та 3-поверхового (дитяче поліклінічне відділення)[6] 5-ї міської клінічної поліклініки, зведених наприкінці 1970-х років. На першому поверсі медустанови міститься травматологічний пункт № 1[7], а також аптечний пункт мережі аптек «Пульс»[8], «Подорожник»[9].

До триповерхового корпусу 5-ї міської клінічної поліклініки прибудовано одноповерхову будівлю, яка також має адресу — вулиця Виговського, 32, де від кінця 1970-х років й до 2012 року містилася аптека. Від 2016 року тут знаходиться територіальний підрозділ ЦНАП Залізничного району міста Львова.[10]

За адресою, вул. Виговського, 41, працює амбулаторія сімейної медицини № 1 клінічної 5-ї міської поліклініки[11].

Також на вул. Виговського знаходяться аптеки «DS» (вул. Виговського, 100), «Знахар» (вул. Виговського, 29А), «Аптека» (вул. Виговського, 83), «Подорожник» (вул. Виговського, 3 та 32) та інші.

Адміністративні установи

В будинку № 34 знаходиться будівля Залізничної районної адміністрації — чотириповерховий адміністративний будинок, в якому окрім адміністрації знаходяться інші адміністративні структури Залізничного району (прокуратура, Відділ народної освіти, фінансовий відділ, товариство Червоного Хреста тощо), а також є банківське відділення[12]. Будівлю адміністрації було зведено у 70-х роках минулого століття, спочатку тут розташовувалися Залізничний районний комітет Компартії України та Залізничний райвиконком.

Торгівля

Ринок «Південний»

Основні торговельні заклади на вулиці Виговського зосереджені з парного боку в проміжку між Скнилівським парком та Скнилівськими провулками.

Одразу за Скнилівським парком розпочинається ТВК «Південний» — найбільший торговельний комплекс Львова, площею 13 гектарів. На «Південному» розміщено 14 торговельних центрів, де працює майже 17 000 львів'ян, з них 2 500 — представники малого й середнього бізнесу[13].

Ще одним значним представником європейського шопінгу на вулиці Виговського є торговий центр «ВАМ», який було відкрито 2002 року по сусідству з ТВК «Південний»[14]. На першому поверсі розташовано продуктовий супермаркет «Сільпо», відділення АТ «Таскомбанк», хімчиста «Чисто», траторія «Marchello» та низка невеличких крамничок, на другому — магазини одягу, косметики, побутової техніки.

Культурно-освітні заклади

  — львівська середня загальноосвітня школа № 77 з поглибленим вивченням економіки та інформатики[15];

 43А дошкільний навчальний заклад 51;

 75 — дошкільний навчальний заклад комбінованого типу ясла-садок № 75 «Соняшник»;

 79 бібліотека-філія № 32 ЦБС для дорослих м. Львова.

Культові споруди

Церква Вознесіння Господнього

При вулиці Виговського розташовано дві церкви. Поблизу перехрестя з вулицею Любінською розташована двоярусна церква Вознесіння Господнього, яка належить до Православної церкви України. Її будівництво розпочалось у 1998 році з каплиці, яку згодом було перебудовано на храм, який освячено 22 листопада 2009 року.

Друга церква — дерев'яний храм Покрови Пресвятої Богородиці, розташована поруч з ТВК «Південний». Церква збудована 2008 року у лемківському стилі та належить до Православної церкви України.

Скнилівський парк

Скнилівський парк розташований у Залізничному районі та обмежений вулицями Виговського, Любінською, Скнилівською та львівським летовищем імені короля Данила. Парк є відносно молодим — його було закладено у 1974 році під назвою «Парк імені 50-річчя СРСР». Однак вже на початку 1990-х років він отримав сучасну назву на честь колишнього села Скнилівок, поруч з яким він знаходиться.

Пам'ятники, меморіальні таблиці

У сквері між будівлями 5-ї міської клінічної поліклініки та Залізничної районної адміністрації розташований пам'ятник космонавту — три промені-зірки та людина у скафандрі. Поява цього пам'ятника пов'язана із старою назвою вулиці на честь першої жінки-космонавта Валентини Терешкової. Оскільки пам'ятник ідеологічно нейтральний, то у 1990-х роках його так і не було демонтовано.

В приміщенні Залізничної районної адміністрації, на першому поверсі, встановлене погруддя гетьмана Івана Виговського (автор — скульптор Роман Романович).

Другий пам'ятник — Жертвам голодомору-геноциду та депортацій ХХ століття розташований на подвір'ї церкви біля ТВК «Південний».

На будинку  58, де у 19601982 роках мешкав і працював преосвященний владика Никанор (Дейнега), на його честь встановлена меморіальна таблиця.

Транспорт

Вулиця Виговського є однією з найважливіших магістралей Залізничного району Львова, тож на всій довжині вона має дві смуги для руху транспорту у кожен бік. Також вулицею курсує значна кількість автобусних маршрутів міського та приміського сполучення.

Тролейбус

По вулиці Виговського до перетину з вулицею Патона курсують лише тролейбуси, при цьому тролейбусна мережа розвивалась разом із вулицею. Першим тролейбусним маршрутом, яким можна було дістатись вулиці Виговського, став тролейбусний маршрут № 3, який у 1955 році сполучав пл. Міцкевича через вулицю Городоцьку із зупинкою «Льотне поле» — він проходив повз початок тодішньої вулиці Валентини Терешкової. У 1960 році до нього додався тролейбусний маршрут № 7, який з'єднав площу Кропивницького через вулицю Городоцьку із станцією Скнилів.

Однак на самій вулиці Виговського тролейбусна лінія була прокладена у другій половині 1960-х років на проміжку між вулицями Любінською та Патона — для тролейбусного маршруту № 10. Водночас з'явився тролейбусний маршрут № 9, який перетинає вулицю по Любінській.

У 1972 році було змінено тролейбусний маршрут № 3, який з'єднав вулицю Прапорну із тролейбусним депо, тож у зв'язку з цим тролейбусну лінію від вулиці Виговського продовжили від перехрестя Любінської до Кульпарківської — у такому вигляді тролейбусна лінія на Виговського функціонує й досі. У 1984 році сталась ще одна радикальна зміна тролейбусного руху — у зв'язку з розширенням вулиці Любінської, тролейбус № 10, у напрямку центру, почав їздити за наступним маршрутом: вулиця Патона — Валентини Терешкової (нині — Виговського) — Кульпарківська.

Нині окрім тролейбусних ліній № 3 та 10 початку вулиці Виговського можна дістатись по Городоцькій маршрутом № 7, середини — тролейбусом № 9, що курсує по Любінській, а також тролейбусом № 2 по вулиці Кульпарківській, яка так само сполучається з вулицею Виговського[16].

Від 1 липня 2019 року змінилася нумерація тролейбусних маршрутів у Львові. Згідно цих змін, колишній тролейбусний маршрут № 3 став № 23[17].

З 10 червня 2020 року було відновлено тролейбусний маршрут № 30, який до липня 2019 року мав № 10[18].

Цікаві факти

Між вулицями Виговського та Щирецькою розташований найбільший у Львові — ТВК «Південний», на території якого 14 вересня 2002 року відкритий дерев'яний храм Покрови Пресвятої Богородиці, розбудований у 2008 році. Чин освячення здійснив предстоятель УАПЦ митрополит Мефодій. У Службі Божій, яку правив архієпископ Львівський Макарій[19]. По сусідству, 2002 року, споруджений перший львівський торговий центр «ВАМ» торгової мережі продовольчо-промислових супермаркетів «Сільпо».

Примітки

  1. Маршрути громадського транспорту м. Львова
  2. Комунальна 5-а МКП
  3. Ухвала ЛМР № 59 від 26 вересня 2020 року «Про прийняття у власність територіальної громади м. Львова відомчого житлового фонду від дистанції цивільних споруд на ст. Львів Львівської залізниці». city-adm.lviv.ua. Львівська міська рада. 26 вересня 2002. Процитовано 7 серпня 2020.
  4. Департамент охорони здоров'я ЛОДА. Мережа медичних закладів: Комунальна 5-а міська клінічна поліклініка
  5. Сімейне відділення 5-ї міської клінічної поліклініки. city-adm.lviv.ua. Львівська міська рада. Процитовано 8 листопада 2017.
  6. Дитячі поліклініки. Архів оригіналу за 9 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017.
  7. Травматологічний пункт № 1. Архів оригіналу за 9 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017.
  8. Аптечний пункт, вул. Виговського, 32. Архів оригіналу за 9 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017.
  9. Карта аптек: Львів, вул. Виговського, 32 (полікл.). Архів оригіналу за 9 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017.
  10. Для мешканців Залізничного району запрацював Центр надання адміністративних послуг на вул. І. Виговського, 32. Архів оригіналу за 9 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017.
  11. Сімейне відділення 5-ї міської клінічної поліклініки. Архів оригіналу за 9 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017.
  12. Залізнична райадміністрація. city-adm.lviv.ua. Львівська міська рада. Процитовано 7 серпня 2020.
  13. Про торгово-виробничий комплекс «Південний». pivdennij.com. Архів оригіналу за 9 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017.
  14. ТЦ «ВАМ». Архів оригіналу за 9 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017.
  15. ЗОСШ № 77 м. Львова. school77.blogspot.com. Архів оригіналу за 9 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017.
  16. Львiвський тролейбус. lvivtrans.net. Архів оригіналу за 8 серпня 2014. Процитовано 3 квітня 2012.
  17. Ганна Піщула. З 1 липня 2019 року змінюється нумерація маршрутів міських тролейбусів. city-adm.lviv.ua. Львівська міська рада. Процитовано 13 березня 2021.
  18. Христина Осадчук (5 червня 2020). З 10 червня відновлюється курсування тролейбусів № 27 та № 30. city-adm.lviv.ua. Львівська міська рада. Процитовано 17 червня 2020.
  19. Храм Покрови Пресвятої Богородиці. Архів оригіналу за 6 червня 2019. Процитовано 30 червня 2019.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.