Географія Ботсвани

Ботсвана південноафриканська країна, що знаходиться в оточенні інших південноафриканських держав і не має виходу до моря . Загальна площа країни 581 730 км² (48-ме місце у світі), з яких на суходіл припадає 566 730 км², а на поверхню внутрішніх вод — 15 тис. км²[1]. Площа країни трохи менша за площу території України.

Географія Ботсвани
Географічне положення Ботсвани
Географічне положення
Континент Африка
Регіон Південна Африка
Координати 22°00′ пд. ш. 24°00′ сх. д.
Територія
Площа 581730 км² (48-ме)
  суходіл 97,42 %
  води 2,58 %
Морське узбережжя 0 км
Державний кордон 4347 км
Рельєф
Тип височинний
Найвища точка гора Цоділо-Гіллс (1489 м)
Найнижча точка впадіння Шаше до Лімпопо (513 м)
Клімат
Тип тропічний
Внутрішні води
Найдовша річка Окаванґо ( км)
Найбільше озеро Нгамі (~ км²)
Інше
Природні ресурси алмази, руди кольорових металів, руди кольорових металів, кам'яна сіль, кальцинована сода, поташ, кам'яне вугілля, залізні руди, срібло
Стихійні лиха посухи, пилові бурі
Екологічні проблеми перевипасання, спустелювання, дефіцит прісної води

Назва

Офіційна назва Республіка Ботсвана, Ботсвана (англ. Republic Botswana, Botswana). Назва країни походить від назви найбільшої етнічної групи, що населяє країну тсвана і префікса бо, що означає приналежність, тобто — Земля народу тсвана[2]. Колишня колоніальна назва країни, до отримання незалежності в 1966 році Бечуаналенд (англ. Bechuanaland), що в перекладі з англійської означає те саме, «бечуана» — назва народу тсвана, «ленд» — країна[2].

Географічне положення

Ботсвана — південноафриканська країна, що межує з чотирма іншими країнами: на півночі і заході — з Намібією (спільний кордон — 1544 км) і Замбією (0,15 км), на півдні — з ПАР (1969 км), на сході — із Зімбабве (834 км). Загальна довжина державного кордону — 4347 км[1]. Країна не має виходу до вод Світового океану[3].

Крайні пункти

Час

Час у Ботсвані: UTC+2 (той самий час, що й у Києві)[4].

Геологія

Корисні копалини

Надра Ботсвани багаті на ряд корисних копалин: алмази, мідь, нікель, кам'яну сіль, кальцинована сода, калійні солі, кам'яне вугілля, залізну руду, срібло[5].

Сейсмічність

Рельєф

Середні висоти — 1013 м; найнижча точка — уріз води в місці впадіння Шаше до Лімпопо (513 м); найвища точка — гора Цоділо-Гіллс (1489 м). На півночі Ботсвани виділяються дві великі западини Окаванго і Макгадікгаді, в яких розташовані солоні озера і болота. У східних і південно-східних районах країни розвинений горбистий рельєф, на поверхню нерідко виходять кристалічні граніти і ґнейси та вулканічні породи. На північному заході тягнеться гряда Ганзі, тут знаходиться одна з найвищих точок країни — 1370 м над рівнем моря.

Клімат

Територія Ботсвани лежить у тропічному кліматичному поясі[6]. Увесь рік панують тропічні повітряні маси[7]. Спекотна посушлива погода з великими добовими амплітудами температури[7]. Переважають східні пасатні вітри. У теплий сезон випадають дощі[7].

Ботсвана є членом Всесвітньої метеорологічної організації (WMO), в країні ведуться систематичні спостереження за погодою[8].

Внутрішні води

Ботсвана займає безстічну западину Калахарі. Загальні запаси відновлюваних водних ресурсів (ґрунтові і поверхневі прісні води) становлять 12,24 км³[1].

Станом на 2012 рік в країні налічувалось 20 км² зрошуваних земель[1].

Річки

Річки країни належать басейнам Індійського океану, на півдні безстічні області басейнів Окаванго і Мокарікарі. Південно-східні райони країни дренують притоки Лімпопо, але і вони сильно міліють протягом значної частини року. Набагато багатше водні ресурси півночі країни. Особливо виділяються Окаванго, найповноводніша річка Ботсвани, і прикордонна річка Чобе, притока Замбезі. Повноводна річка Окаванго, яка тече з височин Анголи, утворює на борту однойменної западини внутрішню дельту і губиться в численних протоках і болотах. Річки Калахарі в сухий сезон повністю пересихають.

Озера

Болота

Ґрунти

Рослинність

Савани і пустелі. Значну частину території Ботсвани займає пустеля Калахарі з численними барханами і дюнами, що мають червонуватий колір через наявність заліза в ґрунті.

Земельні ресурси Ботсвани (оцінка 2011 року):

  • придатні для сільськогосподарського обробітку землі — 45,8 %,
    • орні землі — 0,6 %,
    • багаторічні насадження — 0 %,
    • землі, що постійно використовуються під пасовища — 45,2 %;
  • землі, зайняті лісами і чагарниками — 19,8 %;
  • інше — 34,4 %[1].

Тваринний світ

У зоогеографічному відношенні більша частина території країни відноситься до Південноафриканської підобласті Ефіопської області, північ — до Східноафриканської підобласті[7].

Охорона природи

Ботсвана є учасником ряду міжнародних угод з охорони навколишнього середовища[1]:

Стихійні лиха та екологічні проблеми

На території країни спостерігаються небезпечні природні явища і стихійні лиха: періодичні посухи; сезонні західні вітри в серпні переносять великі маси піску й пилу, спричиняючи пилові бурі та знижуючи загальну видимість[1].

Серед екологічних проблем варто відзначити:

Фізико-географічне районування

У фізико-географічному відношенні територію Ботсвани можна розділити на _ райони, що відрізняються один від одного рельєфом, кліматом, рослинним покривом: .

Див. також

Примітки

  1. Botswana, Geography. Factbook.
  2. Поспелов Е. М., 2005.
  3. Part II : [англ.] // United Nations Convention on the Law of the Sea. N. Y. : United Nations. — Дата звернення: 21 лютого 2017 року.
  4. Time zone converter : [англ.] // Калькулятор різниці в часі між двома пунктами. — The Time Now, 2017. — 15 January. — Дата звернення: 21 грудня 2017 року.
  5. ГЕС, 2004.
  6. Атлас. Географія материків і океанів, 2014.
  7. ФГАМ, 1964.
  8. Members : [англ.] // World Meteorological Organization (WMO). — Дата звернення: 22 лютого 2017 року.
  9. Ramsar Sites Information Service : [англ.] : [арх. 8 березня 2019 року] // rsis.ramsar.org. Convention on Wetlands. — Дата звернення: 8 березня 2019 року.

Література

Українською

Англійською

  • (англ.) Graham Bateman. The Encyclopedia of World Geography. — Andromeda, 2002. — 288 с. — ISBN 1871869587.

Російською

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.