Грейзен

Гре́йзен, Ґрейзен (застаріла назва, частіше використовується термін гранітна порода) (рос. грейзен, англ. greisen, нім. Greisen m) — метасоматична гірська порода, що складається переважно з кварцу та світлих слюд лепідоліту і мусковіту. Іноді присутні турмалін, топаз, флюорит.

Грейзен
Загальні відомості
Мінеральний склад кварц, лепідоліт, мусковіт
Генезис метасоматична гірська порода
Кислотність кисла
Ідентифікація
Колір білий, світло-сірий, зеленуватий
Структура крупнокристалічна
Текстура масивна, невпорядкована
Різновиди грейзен польовошпатовий, грезенізований граніт
Використання

 Грейзен у Вікісховищі

Загальний опис

Грейзен - продукт пневматоліто-гідротермальної зміни інтрузивних, ефузивних осадових та метаморфічних гірських порід переважно кислого складу. Складається переважно з кварцу та слюди (мусковіт, біотит, літієва слюда). Крім гол. мінералів Ґ. містить: топаз, флюорит, турмалін, берил, рутил. Зустрічаються також мікроклін, альбіт, андалузит, ґранати, гематит, апатит, графіт, фенакіт, гельвін, бертрандит. Рудні мінерали Ґ. - вольфраміт, молібденіт, бісмутин, танталіт, пірит і інш. нерідко містяться в пром. кількостях. Серед Ґ. відомі родов. руд вольфраму, олова, берилію, молібдену, арсену.

Часто містисть у вигляді вкраплень цінні рудні мінерали (каситерит, вольфраміт, танталіт) в промислових кількостях; в такому випадку розглядається як рудне тіло.

Залягають грейзени звичайно у вигляді неправильних за формою дільниць у гранітних масивах, переважно у крайових частинах та іноді в оточуючих породах.

Грейзени утворюються внаслідок так званої грейзенізації порід, часто по периферії рудних жил і є основною пошуковою ознакою родовищ руд рідкісних металів і кольорового каміння (топаз, берил та ін.)

Виділяють е н д о ґ р е й з е н и, що залягають серед гранітів і розповсюджуються углиб від гранітної покрівлі до 300-500 м та е к з о ґ р е й з е н и, що розташовані серед алюмосилікатних порід гранітної покрівлі.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.