Експонента (функція)
Експонента — показникова функція , де — число Ейлера .
Визначення
Експоненціальна функція може бути визначена різними еквівалентними способами. Наприклад, через ряд Тейлора:
або через границю:
Тут — будь-яке комплексне число.
Властивості
- , а зокрема, експонента — єдине рішення диференціального рівняння з початковими даними . Крім того, через експоненту виражаються загальні рішення однорідних диференціальних рівнянь.
- Експонента визначена на всій дійсній осі. Вона всюди зростає і строго більше нуля.
- Експонента — опукла функція.
- Обернена функція до неї — натуральний логарифм .
- Фур'є-образ експоненти не існує.
- Однак перетворення Лапласа існує.
- Похідна в нулі дорівнює , тому дотична до експоненті в цій точці проходить під кутом .
- Основна функціональна властивість експоненти, як і всякої показникової функції:
- .
- Безперервна функція з такою властивістю або тотожно дорівнює , або має вигляд , де — деяка константа.
- , де і — гіперболічні синус і косинус.
Комплексна експонента
Комплексна експонента — математична функція, що задається співвідношенням , де є комплексне число. Комплексна експонента визначається як аналітичне продовження експоненти речовинного змінного :
Визначимо формальний вираз
.
Визначений таким чином вираз на дійсній осі буде збігатися з класичною дійсною експонентою. Для повної коректності побудови необхідно довести аналітичність функції , тобто показати, що розкладається в деякий збіжний ряд, що збігається до даної функції . Покажемо це:
Збіжність цього ряду легко доводиться:
.
Ряд усюди збігається абсолютно, тобто взагалі усюди збігається, таким чином, сума цього ряду в кожній конкретній точці буде визначати значення аналітичної функції . Згідно теореми єдиності, отримане продовження буде єдино, отже, на комплексній площині функція всюди визначена і аналітична.
Властивості
- Комплексна експонента — ціла голоморфна функція на всій комплексній площині. В жодній точці вона не звертається в нуль.
- — періодична функція з основним періодом 2πi: . У силу періодичності комплексна експонента безкінечнолистна. В якості її області однолистності можна вибрати будь-яку горизонтальну смугу висотою .
- — єдина з точністю до постійного множника функція, похідна (а відповідно, і первісна) якої збігається з вихідною функцією.
- Алгебраїчно експонента від комплексного аргументу може бути визначена наступним чином:
- Зокрема, має місце (тотожність Ейлера),
- Зокрема, має місце (тотожність Ейлера),
Варіації та узагальнення
Аналогічно експонента визначається для елемента довільної асоціативної алгебри. У конкретному випадку потрібен також доказ того, що зазначені межі існують.
Матрична експонента
Експоненту від квадратної матриці (або лінійного оператора) можна формально визначити, підставивши матрицю у відповідний ряд:
Визначений таким чином ряд збігається для будь-якого оператора з обмеженою нормою, оскільки мажорується поруч для експоненти норми Отже, експонента матриці завжди визначена і сама є матрицею.
За допомогою матричної експоненти легко задати вид рішення лінійного диференціального рівняння з постійними коефіцієнтами: рівняння з початковою умовою має своїм рішенням
h-експонента
Введення -експоненти засноване на другій чудовій границі:
При виходить звичайна експонента[1].
Література
- Лаврентьев М. А., Шабат Б. В. Методы теории функций комплексного переменного. — Издание 5-е, исправленное. — М.: Наука, 1987. — 688 с.
- Хапланов М. Г. Теория функции комплексного переменного (краткий курс). — Издание 2-е, исправленное. — М.: Просвещение, 1965. — 209 с.
Посилання
- «Експонента і число е: просто і зрозуміло» — переклад статті An Intuitive Guide To Exponential Functions & e | BetterExplained(англ.)