Куп'янськ-Вузловий (станція)

Ку́п'янськ-Вузлови́й вузлова дільнична залізнична станція 2-го класу Куп'янської дирекції залізничних перевезень Південної залізниці, розташована на перетині трьох ліній Коробочкине Куп'янськ-Вузловий, Куп'янськ-Вузловий Тропа та Тополі Куп'янськ-Вузловий.

Станція Куп'янськ-Вузловий

Коробочкине — Куп'янськ-Вузловий
Куп'янськ-Вузловий Тропа
Тополі — Куп'янськ-Вузловий
Південна залізниця
Куп'янська дирекція
смт Куп'янськ-Вузловий

49°39′15″ пн. ш. 37°38′39″ сх. д.
Рік відкриття 1895 (127 років)
Тип стикова
Колій 13
Платформ 5
Тип платформ(и) 1 бічна та 4 острівні
Форма платформи прямі
Відстань до Києва, км 623
Відстань до Коробочкиного, км 73
Відстань до Тропи, км 68,5
Відстань до Тополь, км 42
Тарифна зона 2
Код станції 430103 ?
Код «Експрес-3» 2204380 ?
Послуги    
Супутні послуги  
Куп'янськ-Вузловий
Куп'янськ-Вузловий на Вікісховищі

Історія

Станція відкрита у 1895 році при прокладанні приватної гілки Харківсько-Балашовської залізниці.

5 серпня 1895 року організована Куп'янськ-Вузлова дистанція колії, що відносилися тоді до Південно-Східної залізниці.

У 1901 році подовжено до Куп'янська залізницю з Бєлгорода, з тих пір станція — великий залізничний вузол.

Станом на 1941 рік нетривалий час курсував пасажирський поїзд № 54/53 сполученням Харків Куп'янськ через Бєлгород. Він обслуговувався одним складом Південної залізниці, який мав схему з 11 вагонів, у тому числі 8 загальних пасажирських вагонів по 70 місць кожен (всього розрахований на 560 місць), були також ізотермічний вагон та поштово-багажний вагон. З Харкова поїзд вирушав о 15:40 і прямував із зупинками по всіх станціях, крім Південного Сортувального посту та Північного Сортувального посту, та прибував у Куп'янськ-Вузловий о 23:17. Зворотно з Куп'янська-Вузлового поїзд вирушав о 01:20 та прибував до Харкова о 09:12[1].

У 1967 році станція електрифікована змінним струмом (~25 кВ) в складі дільниці Куп'янськ Валуйки[2]. 1 січня 1968 року розпочався регулярний рух поїздів під електровозною тягою на дільниці Куп'янськ Валуйки.

24 серпня 2009 року відбулося урочисте відкриття нового вокзалу станції Куп'янськ-Вузловий. Даний вокзал став береговим, на відміну від двох попередніх будівель, які поділяли станцію на Балашовську та Лисичанську сторони.

20 серпня 2011 року на станції Куп'янськ-Вузловий відбувся урочистий запуск рейкового автобуса за маршрутом Куп'янськ Вовчанськ. У 2018 році рейкові автобуси передані на Південно-Західну залізницю для обслуговування маршрутів «Kyiv Boryspil Express», замість них курсують приміські поїзди локомотивної тяги з 1-2 вагонами.

Пасажирське сполучення

20 січня 1992 року, згідно з Наказом начальника Південної залізниці 6/Н, всі підприємства, організації та установи, які територіально розташовані в Росії, були передані Білгородському відділенню Південно-Східної залізниці, яке, відповідно, вийшло зі складу Південної залізниці. Ділянка Приколотне  Вовчанськ увійшла до складу Куп'янської дирекції Південної залізниці.

До 1992 року на дільниці Бєлгород — Куп'янськ-Вузловий прямували пасажирські поїзди, які у 1992 році були замінені приміськими поїздами:

У 2014 році поїзд Бєлгород  Куп'янськ-Вузловий був скасований, залишивши російську частину лінії Куп'янськ-Вузловий  Бєлгород без пасажирського руху взагалі.

Далеке сполучення було представлене до березня 2020 року міжнародним поїздом № 370/369 Харків Баку (поїзд курсував по числам, 1 раз на 4 дні і прямував через Росію через Тополі, Валуйки, Ростов).

У внутрішньому сполученні поїздами до Лисичанська, Сум, Полтави, Попасної, Києва, Хмельницького, Ужгорода та інших міст.

Приміське сполучення

Станція приймає приміські поїзди:

Деякі приміські поїзди мають кінцеву на станції Куп'янськ-Південний, але при цьому все одно обов'язково проходять через станцію Куп'янськ-Вузловий.

Галерея

Див. також

Примітки

  1. Інформація з книги «Розклад руху пасажирських поїздів з 5 червня 1941 року», що зберігається в експозиції музею історії та залізничної техніки Південної залізниці у Харкові
  2. Історія електрифікації залізниць (1967—1968) (рос.)
  3. Розклад руху поїздів по станції Куп'янськ-Вузловий на сайті poizdato.net

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.