Хмельницький (станція)

Хмельницький станція 1-го класу Жмеринської дирекції Південно-Західної залізниці, розміщена на дільниці Жмеринка — Гречани між зупинними пунктами Ракове (відстань — 5 км) і Кам'янецький Переїзд (3 км). Відстань до ст. Жмеринка — 99 км, до ст. Гречани — 7 км[1][2]. Розташована в місті Хмельницькому.

Хмельницький
Жмеринська дирекція
Південно-Західна залізниця
станція
Залізничний вокзал
Розташування
Розташування Хмельницький
Координати 49°24′59″ пн. ш. 27°00′35″ сх. д.
Структура
Платформ 4
Колій 12
Клас I
Час роботи цілодобово
Послуги
Транспортні     
Супутні   
Історія
Відкрито 1871 (151 рік)
Електрифіковано 1997
Колишні назви Проскурів, Хмельницька
Інша інформація
Власник Південно-Західна залізниця
Оператор Укрзалізниця
Код ЄМР (АСУЗТ) 330704
Код Експрес-3 2200300
Тарифна зона 37
Тарифні відстані до транзитних пунктів
Жмеринка 99 км
Гречани 7 км
Управління залізниці (Київ-Пас.) 358 км
Мапа
Хмельницький на Вікісховищі

За даними «Інвестиційного атласу України», вокзал станції Хмельницький щорічно обслуговує 1,6 млн пасажирів, загальна його площа становить 8700 м²[3].

Історія

У 1871 році в історії Проскурова відбулася знаменна подія, що істотно вплинула на подальший розвиток міста, — у вересні було завершене будівництво залізничної лінії Жмеринка Проскурів Волочиськ. Станція відкрита 21 вересня (3 жовтня) 1871 року. До 26 березня 1954 року мала назву Проскурів, з 1954 по 1973 роки Хмельницька[4]. Одночасно з розбудовою станції був споруджений вокзал, що одразу посів у житті проскурівчан визначне місце.

Станцію було закладено за межами Проскурова — на пустирі, серед заболоченої місцевості, неподалік від поштового шляху на Летичів. Для сполучення між містом і станцією розпочалося спорудження дороги. Через болото, що займало площу теперішнього стадіону і міської лікарні, був зроблений насип і прокладене, як тоді називали «соше». Воно фактично стало продовженням вулиці Олександрівської (нині — вул. Проскурівська). і тягнулася «…від Циганської Поперечної (нині вул. Франка) до вокзалу». Саме цей «вокзальний відрізок», відкриття якого відбулося в 1886 році, був першою в Проскурові забрукованою вулицею. Від того моменту чітко визначається напрямок забудови міста — на схід, вздовж залізниці. Згідно з «Перспективним планом розвитку Проскурова 1888 року», у місті прокладаються нові вулиці — Велика Вокзальна і Мала Вокзальна (сучасні — вулиці Шевченка і Пилипчука)

Рух поїздів через станцію Проскурів майже до початку XX століття був досить незначним. Так, у 1885 році за добу проходило лише чотири потяги: два кур'єрських та два пасажирських, причому останні ходили тільки з весни по осінь. Для місцевого світського товариства стає традицією у вихідні дні та свята проводити свій полуденний час на вокзалі. Справа в тому, що о 13:50 прибував з Відня кур'єрський потяг № 4, а о 14:35 у зворотному напрямку йшов потяг № 3. За годину-півтори до цієї «події» на вокзалі збиралася міська еліта. Чоловіки вели розмови, дами прогулювалися по перону, демонструючи нове вбрання, а в приміщенні вокзалу працював ресторан. І ось, з інтервалом в 45 хвилин прибували потяги — один прямував до австрійської столиці, інший — з неї. Вони привозили пошту, свіжі газети і журнали, новини зі столиці та Європи.

Рух через станцію пожвавлюється після того, як впродовж 19141916 роках завершується прокладання колій на Кам'янець-Подільський та Шепетівку. Таким чином, Проскурів стає важливим залізничним вузлом. У приміському селі Гречана будується станція, паровозне депо, майстерні. В центрі міста розміщується управління Подільської залізниці. Керуючим залізницею призначено Бориса Бутенка, котрий у майбутньому (з 1918 року) стане міністром шляхів Української держави. Управління займало найкращу споруду Проскурова — будинок Берлянда. Стояв він на місці скверу зі скульптурою «Ангела скорботи» (на розі нинішніх вулиць Свободи та Проскурівської) і, на жаль, до наших днів не зберігся. В перші дні війни 1941 року будинок — красень був зруйнований вибухом під час відступу червоної Армії. Кажуть, що у такий спосіб знищили архіви військових установ, які у довоєнні роки були розміщені у цьому будинку. Розташування Проскурова в прикордонній зоні певною мірою впливало і на роботу станції. З кожним роком режим на залізниці стає все жорсткішим, відстежується пасажиропотік.

У 1920-х роках XX століття починають активно боротися з пасажирами-спекулянтами, їх сотнями відловлювали у вагонах потягів київського напрямку. Річ у тому, що в роки НЕПу серед мешканців Проскурова процвітав такий бізнес: малими групами проскурівчани нелегально перетинали польський кордон, закуповували там різноманітні товари і везли їх на продаж у Київ, Харків, на Донбас. Саме з такими явищами рішуче боролися, проводячи міліцейські рейди в потягах.

У 1930-х роках залізницю фактично перевели на воєнний стан. В потягах, що йшли до Проскурова, на станції Деражня цивільну бригаду змінювала військова, бо місто Проскурів вважалося «закритим». Для того, щоб проїхати до Проскурова, мешканцям інших областей потрібно було заздалегідь подати заяву і отримати перепустку.

Під час війни 1941—1945 років станційні споруди (у тому числі вокзал) суттєво постраждали, у повоєнні роки постало питання про будівництво нового вокзалу.

Зміни настали після закінчення німецько-радянської війни. У 1950-х роках у Проскурові розгортається широкомасштабне будівництво. Поштовхом до цього стало надання місту статусу обласного центру (офіційно з 1941, а фактично з 1944 року).

Серед новобудов був і вокзал. У 19511952 роках зносять перше старе приміщення вокзалу, необладнаний ринок біля нього та кволі будиночки поруч. На їхньому місці виростає нова вокзальна будівля, побудована у 1952 році, проєкт розробив «Київдіпротранс», архітектор Пестряков І. С. (він на початку 1950-х років запроєктував Будинок культури залізничників у Харкові та Бересті, вокзали у Новокузнецьку, Барнаулі, Магнітогорську). Після побудови вокзалу, формується привокзальна площа, центр якої з 1955 року прикрасив пам'ятник Богдану Хмельницькому (скульптори М. Вронський та О. Олійник).

У 1954 році разом з перейменуванням міста, змінює назву і станція: замість Проскурів Хмельницький. У 1980 році будівля вокзалу повністю реконструйована. До старого приміщення добудували цілий комплекс споруд: адміністративний корпус, касові зали, багажне відділення, просторий вестибюль. Якщо раніше вокзал міг одночасно прийняти 300 пасажирів, то нині — 1800.

У 1984 році відбулась чергова повна перебудова вокзалу[5].

7 листопада 2017 року на фасаді хмельницького залізничного вокзалу відкрито меморіальну дошку видатному українському історику, громадському та політичному діячеві Михайлу Грушевському, з нагоди відзначення 100-річчя Української революції. Місце для встановлення меморіальної дошки обрали не випадково, адже є документально підтверджені факти про те, що Михайло Грушевський перебував саме на вокзалі у Проскурові. Автор меморіальної дошки — скульптор Роман Албул[6].

У 2018 році вокзал станції увійшов у Топ-10 найбільш завантажених вокзалів України, який обслужив 1,6 млн пасажирів у далекому сполученні (з них посадка — 0,78 млн пас./висадка — 0,79 млн пас.)[7].

Планується, що через Хмельницький проляже міжнародний високошвидкісний залізничний маршрут, а залізничний вокзал реконструювати[8].

Діяльність

Хмельницький є залізничним вузлом, через який проходять дві лінії:

Розгалуження знаходиться на станції Гречани, що за 7 км від станції Хмельницький.

Пасажирські поїзди далекого сполучення

Жмеринський напрямок (схід)

У жмеринському напрямку з Хмельницького можна дістатися до Москви (Росія), Києва, Дніпра, Одеси, Запоріжжя, Маріуполя, Харкова, Херсону, Шостки, Кривого Рогу, Черкас, Лисичанська.

Тернопільський напрямок (захід)

У тернопільському напрямку з Хмельницького можна дістатися Будапешту (Угорщина), Праги (Чехія), Жиліни (Словаччина), Братислави (Словаччина), Львова, Івано-Франківська, Рахова, Коломиї, Чернівців, Ужгорода, Трускавця, Чопа тощо.

Старокостянтинівський напрямок (північ)

У Старокостянтинівському напрямку з Хмельницького можна дістатися до Києва, Вінниці, Шепетівки і Москви.

До аварії на Чорнобильській АЕС курсував пасажирський поїзд № 192/191 сполученням Хмельницький Москва через станції Старокостянтинів I, Новоград-Волинський I, Овруч, Янів, Чернігів[9]. З 29 квітня 1986 року залізничний рух через станцію Янів закритий для експлуатації, поїзда № 192/191 сполученням Хмельницький Москва з 30 квітня 1986 року змінено маршрут руху через станцію Київ-Пасажирський.

Ярмолинецький напрямок (південь)

У ярмолинецькому напрямку можна дістатися до Кам'янця-Подільського, Чернівців і Бухареста. З березня 2016 року призначено комфортабельний вагон безпересадкового сполучення Київ Бухарест до фірмового поїзда «Буковина».

Пасажирські поїзди приміського сполучення

Жмеринський напрямок (схід)

Щоденно зі станції Гречани (околиця Хмельницького) до Жмеринки та у зворотному напрямку курсують 5 електропоїздів:

У середньому час в дорозі до станції Жмеринка займає 2 години, відстань — 99 км.

Зі станції Жмеринка є можливість здійснити пересадки на приміські поїзди до станцій Козятин I (через Вінницю), Вапнярка та Могилів-Подільський (через станцію Бар).

Волочиський напрямок (захід)

З Хмельницького щоденно в обох напрямках відправляються два електропоїзди до станції Волочиськ та один до станції Підволочиськ.

В середньому час в дорозі до станції Волочиськ займає півтори години, відстань — 62 км.

Зі станцій Волочиськ та Підволочиськ з усіх трьох електричок можна зробити пересадку на електропоїзд до станції Тернопіль без тривалого очікування.

На Ларгу

З Хмельницького через Ярмолинці та Кам'янець-Подільський в обидва напрямки курсують два приміських поїзди до Ларги (один щоденно, а інший щоденно, окрім середи) та ще один до Кам'янця-Подільського (щоденно).

В середньому час в дорозі до станції Ларга становить три з половиною години, відстань — 153 км. До Кам'янця-Подільського час в дорозі становить близько двох годин — 113 км.

На Гусятин

З Хмельницького через Ярмолинці по п'ятницях та неділях раніше курсував приміський поїзд до станції Гусятин. У зворотному напрямку курсував по суботах та понеділках (з 2012 року його скасований).

У середньому час у дорозі до станції Гусятин становив чотири з половиною години, відстань — 109 км.

Зі станції Гусятин можна було здійснити пересадку до станції Чортків та Бучач.

Послуги на вокзалі

Послуги багажного відділення

 • Попереднє приймання від пасажирів багажу та вантажобагажу
 • Надання відправникові багажу або вантажобагажу бірки або бланк-заяви, ярлика
 • Маркування місця багажу, вантажобагажу
 • Окантування (упакування) 1 місця багажу або вантажобагажу
 • Перевірка ваги (зважування) багажу, вантажобагажу, ручної поклажі
 • Повідомлення одержувача про прибуття на його адресу багажу та вантажобагажу
 • Зберігання прибулого багажу та вантажобагажу понад встановлений термін
 • Підвезення багажу, вантажобагажу
 • Повернення плати за невідправлений багаж.

Камери схову

 • Зберігання ручної поклажі в стаціонарній камері схову
 • Зберігання великогабаритних речей, у тому числі тих, які не відносяться до ручної поклажі

Носій

 • Перевезення носієм великогабаритної ручної поклажі
 • Перевезення носієм 1 місця ручної поклажі.

Проживання пасажирів

 • Проживання транзитних пасажирів в кімнатах відпочинку
 • Проживання пасажирів в номері «Люкс».

Користування кімнатами

Довідки

 • Видача складних довідок
 • Видача письмових довідок
 • Видача довідки по місту, області.

Інші послуги

 • Оголошення по вокзальному радіо інформації на прохання пасажира
 • Продаж розкладів руху поїздів
 • Доставка квитків за місцем проживання
 • Послуги прасування одягу
 • Послуги платного туалету
 • Послуги перукарні
 • Послуги ксероксу
 • Послуги факсу
 • Використання телефону
 • Продаж телефонних карток.

Сервіс-центр

 • Продаж квитка в прямому і місцевому сполученні
 • Ламінування аркуша А4
 • Ламінування аркуша А3
 • Ламінування аркуша одного формату
 • Знаходження у залі очікування
 • Оголошення інформації по гучномовцю
 • Надання складної довідки
 • Користування телефоном
 • Передача та прийом факсу
 • Ксерокопіювання
 • Продаж книг та газет
 • Продаж телефонних карток.

Примітки

 1. Україна. Атлас залізниць. Мірило 1:750 000. — К. : ДНВП «Картографія», 2008. — 80 с. ISBN 978-966-475-082-7.
 2. Тарифное руководство № 4. Книга 1 (на 15.05.2021) (рос.) Архівовано з першоджерела 15.05.2021.
 3. Кабінет міністрів України планує передати сім вокзалів в концесію на 20 років // 368.media, 2020-02-02 (рос.)
 4. Архангельский А. С., Архангельский В. А. Железнодорожные станции СССР: Справочник. В двух книгах. М. : Транспорт, 1981.(рос.)
 5. lvivcenter.org — Залізничний вокзал станції Хмельницький, автор Сергій Єсюнін
 6. На фасаді залізничного вокзалу встановлено меморіальну дошку Михайлу Грушевському // Офіційний сайт Хмельницької міської ради, 7 листопада 2017
 7. Топ-10 найбільш завантажених вокзалів України у 2018 році // Економічна правда, 2019-03-01
 8. Через Хмельницький проляже міжнародний високошвидкісний залізничний маршрут. khmelnytskyi-future.com.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2021.
 9. Розклад потяга Хмельницький — Москва 1980-х років на сайті railwayclub

Див. також

Посилання

Панорами

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.