Рівнеазот

ПрАТ Рівнеазот — один з найбільших заводів хімічної промисловості України. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року  1734 ПрАТ «Рівнеазот» входить до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для безпеки й економіки держави.

Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот" OSTCHEM
Тип бізнес і підприємство
Форма власності публічна компанія
Галузь хімічна промисловість
Засновано 1965
Штаб-квартира  Україна, 35331, Рівненська область, Рівненський район, село Городок, вул. Барона Штейнгеля, буд. 139А.
Філії Філій та представництв ПрАТ "Рівнеазот" не має.
Ключові особи Власник підприємства, Голова Ради директорів Групи компаній Group DF Дмитро Фірташ
Продукція Виробництво добрив та азотних сполук
Послуги Оптова торгівля хімічними продуктами
Виторг 1 млрд. 879 млн грн. (2010) [1]
Чистий прибуток -218 млн. 977 тис. грн. (2010) [1]
Активи

3 млрд. 332 млн грн. (2010)

[1]
Власник(и) РААМ Бетайлігунгсфервальтунгс ГмбХ Австрія. (53% акцій) [2]
Співробітники Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу 4006 осіб (2010)
Холдингова компанія OSTCHEM
Код ЄДРПОУ 05607824
azot.rv.ua

Історія

ПрАТ «Рівнеазот» було створено на базі орендного підприємства «Азот» 13 листопада 1995 року.

До 2006 року підприємство мало статус державного.

Свою історію ВАТ «Рівнеазот» почало у 1965 році, коли відповідно до постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР  300 від 20 березня 1962 року та  696 від 2 липня 1962 року. на Рівненському Поліссі було розпочате будівництво великотоннажного підприємства з виробництва мінеральних добрив для забезпечення західних областей України.

Проектним завданням по будівництву I-й черги Рівненського заводу азотних добрив передбачалося запровадження в дію виробництва аміаку потужністю 103 тис.тн. Перша продукція аміачна вода з привізного аміаку — отримана 14 листопада 1968 року. Але перша дійсна перемога відбулася 23 березня 1969 року. Тоді вперше на Рівненщині був вироблений аміак, а 31 березня того ж року Державна комісія підписала акт про приймання в експлуатацію виробництва аміаку потужністю 103 тис.тн. у рік. Цю дату Рівненські хіміки вважають днем народження свого підприємства.

  • 1969 р. — було введено в експлуатацію виробництво аміаку потужністю 103 тис.тн./рік, аміачної води 410 тис.тн./рік. Крім того, у 1969 році були задіяні допоміжні цехи: котельний цех, електроремонтний цех, цех контрольно-вимірювальних приладів і автоматики, цех водопостачання і каналізації, залізничний цех, ремонтно-механічний цех, центральна заводська лабораторія.
  • 1970 р. — було введено дві системи виробництва сірчаної кислоти потужністю 180 тис.тн./рік методом випалювання колчедану, цех сульфату амонію.
  • 1971 р. — налагоджено виробництво твердої і рідкої вуглекислоти потужністю — 6 тис.тн./рік.
  • 1972 р. — було введено в дію два агрегати азотної кислоти потужністю 120 тис.тн./рік кожний (моногідрат).
  • 1974—1984 рр.. — введені в експлуатацію 6 агрегатів азотної кислоти. — агрегат аміачної селітри потужністю 470 тис.тн./рік.
  • 1973 р. — запущено два агрегати аміаку потужністю по 200 тис.тн./рік кожний. З 1973 року на підприємстві почалося будівництво складних мінеральних добрив — нітроамофоски. Разом з тим споруджувалася друга черга виробництва сірчаної кислоти потужністю 350 тис.тн/рік. У 1975 році ці виробництва почали вводити в експлуатацію.
  • 1975 р. — введено в дію третю систему сірчаної кислоти потужністю 360 тис.тн./рік., цех фосфорної кислоти потужністю 220 тис.тн./рік. (у перерахунку на 100 % Р2О5); — складні фосфорні добрива потужністю 392 тис.тн./рік.
  • 1979 р. — запрацював агрегат № 3 аміаку потужністю 200 тис.тн./рік.
  • 1984 р. — запущено нове органічне виробництво: циклогексанона потужністю 17 тис.тн./рік; — циклогексанола потужністю 8 тис.тн./рік; — адипінової кислоти потужністю 25 тис.тн./рік.
  • 1985-1986 рр. — виробництво сірчаної кислоти було переведено зі схеми випалу колчедану - на схему випалу сірки.
  • 1987 р. — було запущено ще одне органічне виробництво: — адиподинітрилу потужністю 8,7 тис.тн./рік; гексаметилендіаміну потужністю 9 тис.тн./рік; — солі СГ потужністю 10 тис.тн./рік; — цех каталізаторів — 2 системи по 60 тн./рік кожна.
  • 1988 р. — було проведено реконструкцію цеху сірчаної кислоти з переводом на більш надійну схему подвійного контактування і подвійної абсорбції. У 1988 році було розпочате будівництво великотоннажного агрегату аміаку потужністю 600 тис.тн./рік, з наступним будівництвом цеху карбаміду.
  • 1992 р. — цехи виробництва солі СГ переведені на виробництво солі АГ з метою зниження собівартості продукції і розширення ринку збуту.
  • 1997 р. — на базі цеху гексаметилендіаміну було введено в експлуатацію установку розгонки аміаку водного технічного з одержанням рідкого аміаку (цех А-3). Проектна потужність установки — 13,9 тис.тн/рік. У 1997 році впроваджене виробництво тукосуміші сухої концентрованої, котра готується шляхом механічного змішування готових твердих добрив.
  • 1998 р. — було розроблено проект реконструкції і введений у дію цех по очищенню нижчих дикарбонових кислот (НДК) від смол і металів, міді i ванадію, з відходів, що є побічними продуктами виробництва адипінової кислоти. Проектна потужність 1914 тн./рік (цех АК-3).
  • 2002 р. — було випущено дослідницьку партія вапняно-аміачної селітри з вмістом азоту 27 %, а з 2004 року почався її серійний випуск.
  • 2007 р. — після реконструкції цеху дикарбонових кислот було напрацьовано дослідницька партія бурштинової кислоти.
  • У 2011 році р. — ПрАТ «Рівнеазот» увійшов до холдингу OSTCHEM, який об’єднує активи азотної хімії Group DF Дмитра Фірташа. OSTCHEM – є один з найбільших хімічних холдингів України, до складу якого входять високоефективні і конкурентоспроможні підприємства з виробництва азотних добрив: ПАТ «Концерн Стирол» (м. Горлівка, Донецька обл.), ПАТ «Азот» (м. Черкаси), ПрАТ «Рівнеазот» (м. Рівне), ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання Азот» (м. Сєвєродонецьк, Луганська обл.).

На підприємстві були створені наступні об'єкти соціально-побутового призначення: управління громадського харчування, Палац культури та спорту «Хімік»; бібліотека; санаторій-профілакторій; медико-санітарна частина, філія МСЧ; чотири гуртожитки; стадіон.

Продукція

Відповідно до Статуту ПрАТ Рівнеазот здійснює близько 50 видів діяльності, основними з яких є: виробництво, збереження і реалізація мінеральних добрив азотної і фосфорної групи, продукції виробничо-технічного призначення — аміак, адипінова кислота, циклогексанон, НДКО. Серед продукції ПрАТ Рівнеазот: гази промислові прості, азот, кисень, гази промислові складні, діоксид вуглецю, ангідриди та кислоти неорганічні, кислота фосфорна та поліфосфорні кислоти, вуглеводні циклічні, спирти синтетичні інші та їх похідні, інші кислоти монокарбонові та їх похідні, кислота адипінова, її солі та складні ефіри, інші карбонові кислоти та їх похідні, кетони, хінони та їх похідні, кислота азотна та аміак, кислота азотна, кислоти сульфоазотні, аміак безводний, добрива азотні, нітрат амонію, добрива мінеральні чи хімічні азотні, добрива фосфатні, добрива мінеральні чи хімічні фосфоритні.

Підприємство має власний цех пошиття спецодягу, асфальтну установку.

Експорт

Продукція ПрАТ «Рівнеазот» користується значним попитом, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Продукція підприємства в різні часи експортувалася до більщ як 40 країн світу, серед яких: Австралія, Австрія, Бразилія, Білорусь, Чилі, Китай, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Греція, Угорщина, Індія, Індонезія, Ірландія, Італія, Йорданія, Кенія, Латвія, Молдова, Марокко, Мозамбік, Оман, Нідерланди, Нова Зеландія, Пакистан, Польща, Румунія, Росія, Сербія, Словаччина, В'єтнам, Словенія, Південно-Африканська Республіка, Іспанія, Таїланд, Туреччина, Велика Британія, Танзанія, Сполучені Штати Америки.

Соціальна відповідальність

В 2013 році, в рамках програми допомоги підприємства місту, ПрАТ Рівнеазот витратив понад 300 тис. грн. на реконструкцію Палацу культури та спорту «Хімік»[3]. Крім того, «Рівнеазот», який забезпечує близько 50 % всіх податкових надходжень до бюджету міста і близько 15 % надходжень до бюджету області, надає системну фінансову допомогу жіночому монастирю, дитячим будинкам, інтернатам, лікарням і школам.

У 2013 році ПрАТ «Рівнеазот» відремонтував 13 тисяч квадратних метрів доріг в регіоні.

Голова Рівненської ОДА Василь Берташ зазначив, що ПрАТ «Рівнеазот» є надійним партнером у реалізації соціально значущих проектів. У Рівному підприємство, на частку якого припадає 50 % всіх податкових зборів до бюджету міста і близько 15 % фіскальних надходжень до бюджету області, надає фінансову допомогу жіночому монастирю, дитячим будинкам, інтернатам, лікарням та школам. На кошти «Рівнеазоту» у 2013 році відремонтовано 1,5 км дороги, яка пов'язує завод з прилеглими населеними пунктами та є головним шляхом сполучення для мешканців околиць. До кінця 2013 року «Рівнеазот» має намір провести капітальний ремонт 13 тис. кв. м. доріг — як внутрішніх, що знаходяться на території підприємства, так і доріг загального користування[4].

За кошти ПрАТ «Рівнеазот» було відремонтовано 1,5 км дороги, яка зв'язує завод із найближчими населеними пунктами і є головним шляхом сполучення на підприємство для жителів околиць[5].

На капітальний ремонт ділянки дороги від сіл Метків і Рубче, підприємство витратило 3 млн грн., при цьому комплекс ремонтних робіт охоплював зняття старого покриття, укладання асфальту, установку бордюрів і облаштування тротуарів. Окрім цього, підприємство потурбувалося про територію навколо дороги і облаштувало ефективне водовідведення, повністю відновили освітлення, а на місці старих тополь висадили молоді липи й клени.

Аварії

  • 20 липня 2021 р. — на підприємстві відбулась позаштатна ситуація – розгерметизація трубопроводу в цеху виробництва азотної кислоти. В результаті надзвичайної ситуації відбувся разовий викид нітрозних газів в незначній кількості на території заводу. Наслідки надзвичайної ситуації було повністю ліквідовано власними силами, жертв та постраждалих — не було[6].

Нагороди

ПрАТ «Рівнеазот» OSTCHEM лише за 2012 рік підприємство реалізувало основної продукції на суму понад 2 млрд грн та сплатило податків понад 180 млн грн.

ПрАТ «Рівнеазот» OSTCHEM є лідером в економіці м. Рівного та області, оскільки його частка в бюджеті міста складає понад 50 відсотків, області — 15,5 відсотка.

Пріоритетним напрямком у діяльності підприємства стало впровадження у виробництво заходів, спрямованих на підвищення ефективності діючих цехів, модернізацію обладнання, поліпшення якості продукції та розширення її асортименту.

Підприємство неодноразово нагороджувалося відзнаками, медалями, дипломами, пам'ятними символами.

ПрАТ «Рівнеазот» OSTCHEM визнано переможцем рейтингу популярності у номінації «Найкраще підприємство» та «Найкраще виробництво», воно увійшло до рейтингу популярності «ТОП-100 найдинамічніших компаній України» та в першу трійку найкращих підприємств в товарній групі «Продукти органічної хімії».

Серед нагород ПрАТ «Рівнеазот» OSTCHEM:

  • Символи «Бурштиновий меркурій», «Найкращий експортер»;
  • Почесна відзнака «Найкращий бізнес-партнер»;
  • Медаль «Найкращий вітчизняний товар року»;
  • Диплом Міжнародного академічного рейтингу популярності «Золота фортуна»;
  • Диплом «Найкращий виробничий колектив»;
  • Диплом Міжнародної академії рейтингових технологій «Золота Фортуна»;
  • Диплом «Гвардія бізнесу»;
  • Диплом «Найкращий роботодавець року»;
  • Диплом «Товар поза конкуренцією».

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.