Синдром хронічної втоми

Синдро́м хроні́чної вто́ми (СХВ, англ. Chronic fatigue syndromes (СFS) — патологічний стан, який проявляється у вигляді хронічної втоми, яка триває не менше ніж 6 місяців та призводить до когнітивних труднощів. Хоча вважають, що цей синдром не має чіткої причини, але спостерігають його розвиток досить часто при герпесвірусних інфекціях, особливо при хворобі, яку спричинює герпесвірус людини 7-го типу (ГВЛ—7, HHV—7) та герпесвірус людини 6-го типу (ГВЛ—6, HHV—6). Не виключають також у розвитку цього синдрому роль інших герпесвірусів, деяких ентеровірусів, пневмокока тощо. Відносно часто спостерігають цей синдром у клінічному перебігу й інших захворювань фіброміалгія, астенія, депресії, неврози тощо. Також вважається, що взаємодія таких факторів, як послаблена та порушена імунна система, віруси, ендокринні (гормональні) порушення, токсини, низький тиск, брак вітамінів та мікроелемнтів, часті стреси, безсоння, генетичні особливості організму можуть сприяти виникненню хронічної втоми.[9][10]

Синдром хронічної втоми
Страждаючі на синдром хронічної втоми відчувають непереборну втому і сон їх не освіжає
Страждаючі на синдром хронічної втоми відчувають непереборну втому і сон їх не освіжає
Спеціальність неврологія і ревматологія[1]
Симптоми міалгія[2], артралгія[2], головний біль[2], obnubilationd, озноб, нічні потиd, chronic widespread paind, Post-exertional malaised[2][3], лімфатичні вузли[2] і біль у горлі[2]
Причини incognitad[4]
Метод діагностики фізикальне обстеження
Ведення Ринтатолімод[5] і Піридостигмін
Препарати Венлафаксин[6], Убіхінон[6], Оксибутират натрію[7] і Ринтатолімод[8][5]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 G93.3
DiseasesDB 1645
MedlinePlus 001244
eMedicine med/3392 ped/2795
MeSH D015673

Особливості термінології

Раніше британські лікарі використовували термін «міалгічний енцефаломієліт» (МЕ), але після введення в 1988 році терміну СХВ в наукових дослідженнях і масовій культурі він практично витіснив МЕ з ужитку. Означення СХВ багато разів піддавали ревізії. В 1994 році група дослідників з Центрів з контролю за хворобами (CDC) сформулювали класичне і найбільш уживане означення СХВ[11]. Головною проблемою цього означення було те, що воно не призначалось для клінічної діагностики, а покликане було сприяти стандартизації наукових досліджень. 2003 року дослідники сформулювали канадські критерії для діагностики МЕ/СХВ[12][13]. Згадані діагностичні критерії мали ряд недоліків. Зокрема, МЕ в МКХ-10 класифікують як неврологічне захворювання[14], в той же час під критерії СХВ потрапляє гетерогенна група пацієнтів з хронічною втомою, яку породжують інші причини[15]. Для розв'язання цієї проблеми Інститут медицини США запропонував відмовитися від термінів МЕ та СХВ, для позначення цієї патології, та використовувати термін «Системне захворювання непереносимості навантажень» (англ. Systemic Exertion Intolerance Disease (SEID))[16][17], відповідно змінивши діагностичні критерії.

Історія вивчення

У 1938 році американські лікарі описали перші випадки цього захворювання, яке тоді вважали атиповим поліомієлітом[18]. Пізніший аналіз ранніх спалахів показав, що це були випадки нового захворювання, яке в той час назвали «міалгічним енцефаломієлітом», а також «епідемічною нейроміастенією», «Ісландською хворобою»[19][20]. У 1956 році міалгічний енцефаломієліт вперше ідентифікували як нову клінічну нозологію, це сталося після спалаху в Королівському вільному госпіталі (англ. Royal Free Hospital)[21].

Це захворювання у 1988 році американські дослідники назвали «синдромом хронічної втоми, який спричинює вірус Епштейна — Барр»[22][23]. Після епідемії цього ураження, яку зафіксували взимку 1985 року в США у курортному містечку Інклайн-Віллидж, коли до лікарів звернулась велика кількість пацієнтів зі скаргами на хронічну втому та безсилля, малоенергійність, пригнічений настрій аж до рівня депресії, немотивований біль у суглобах та м'язах[24] вивченню цього синдрому приділяють нині багато уваги.

Етіологія

Ґрунтовні лабораторні дослідження дали змогу виявити у хворих ознаки ураження герпесвірусом людини 7-го типу, рідше іншими герпесвірусами. Також відомо, що синдром розвивається в перебігу інших хвороб з неуточненою або невиявленою етіологією.

Так як у багатьох пацієнтів з ймовірним діагнозом синдрому хронічної втоми є підвищені рівні імуноглобуліну G (IgG) до капсиду вірусу Епштейна — Барр, то тривалий час вважали його збудником хвороби, але на сьогодні це припущення відкинуте. У значної кількості пацієнтів підвищені рівні IgG до вірусу Коксаки В, герпесвірусу людини 6-го та 7-го типів, пневмокока. У цих пацієнтів є зменшений відсоток природних кілерів. У більшості пацієнтів є декілька цих імунологічних зрушень.[16]

Також обговорюють й інші теорії виникнення СХВ. Зокрема, існує припущення про ендокринний характер цієї патології.[25]

Епідеміологічні особливості ураження герпесвірусом людини 7-го типу

Детальніші відомості з цієї теми ви можете знайти в статті Інфекція, яку спричинює герпесвірус людини 7-го типу.

Людина інфікується вірусом герпесу людини 7-го типу в дитинстві або юності. Основним механізмом інфікування є повітряно-крапельний.

Патогенез синдрому хронічної втоми при ураженні герпесвірусом людини 7-го типу

Детальніші відомості з цієї теми ви можете знайти в статті Інфекція, яку спричинює герпесвірус людини 7-го типу.

Герпесвірус людини 7-го типу має значне поширення та віднайдений у 80 відсотків людей. Клінічні прояви найпоширеніші серед людей 25 — 50 років. Часто вірус перебуває в неактивованій формі і переходить в активну форму лише в часи і випадки зниження імунітету — після неконтрольованих вірусних хвороб (наприклад, грипу), важких стресів, загострень хронічних інфекцій.

На клітинному рівні герпесвірус людини 7-го типу уражає лімфоцити. Це значно ускладнює діагностику, бо навіть обстеження імунної системи не прояснюють картину. Кількість лімфоцитів нібито цілком достатня, але вони функціонально недостатні, їх захисна функція не спрацьовує після ураження вірусом.

Клінічні прояви

Основні клінічні ознаки синдрому хронічної втоми:

 • раптове виникнення виснажливої слабкості;
 • втома прогресує і не проходить після відпочинку;
 • у хворого майже вдвічі знижується працездатність протягом останніх до обстеження шести місяців;
 • немає інших видимих відомих причин або виснажуючих хвороб, які можуть спричинити неминущу втому.

Типовими клінічними проявами для розвитку синдрому хронічної втоми на ранніх стадіях є:

 • слабкість, швидка стомлюваність, яка не проходить навіть після тривалого відпочинку; наростаючі розлади уваги,
 • підвищена подразливість і нестійкість емоційно-психічного стану;
 • повторюваний і наростаючий головний біль, не пов'язані з будь-якою патологією;
 • розлади сну і порушення формули сну у вигляді денної сонливості та безсоння вночі; прогресуюче на цьому тлі зниження працездатності, що змушує хворих використовувати різні психостимулятори з одного боку і снодійні з іншого;
 • часте і інтенсивне куріння з метою розумової стимуляції вдень, щоденні вечірні прийоми алкоголю для зняття нервово психічні порушення ввечері, що приводить до широкого поширення побутового пияцтва;
 • зниження ваги (незначне, але чітко відзначене хворими) або, для груп матеріально забезпечених осіб, що ведуть фізично малоактивний спосіб життя, ожиріння I—II стадій;
 • біль в суглобах, зазвичай великих і хребті;
 • апатія, безрадісний настрій, емоційна пригніченість.

Малі ознаки синдрому хронічної втоми у розвитку включають:

 • прогресуюча або тривала втома, особливо виражена після будь-яких фізичних навантажень, які раніше переносилися легко;
 • субфебрилітет (підвищення температури тіла при вимірюванні у пахвовій ділянці ртутним термометром до 38 °C);
 • часто дискомфорт в горлі аж до болю;
 • збільшення лімфатичних вузлів (лімфаденопатія);
 • м'язова слабкість;
 • міалгія (біль у м'язах);
 • розлади сну (безсоння або, навпаки, сонливість);
 • головний біль незвичного, для конкретної людини, характеру;
 • мігруючий біль у суглобах;
 • нейропсихологічні розлади: підвищена чутливість до яскравого світла, розлад зору (плями перед очима), забудькуватість, дратівливість, нерішучість, зниження ментальної активності та здатності до концентрації уваги;
 • депресія.

Таким чином, головним діагностичним критерієм синдрому хронічної втоми є постійна втома зі зниженням працездатності та когнітивності, що виникає на тлі до цього не порушеного здоров'я, що триває не менше 6 місяців.

Одним з провідних симптомів при синдромі хронічної втоми є нейропсихологічна виснаженість, яку особливо чітко виявляють при дослідженні спеціальними методами вивчення працездатності (таблиці Шульте, коректурна проба тощо), проявляється як гіпостенічний або астенічний синдроми. З явищами виснаження при синдромі хронічної втоми безпосередньо пов'язана і недостатність активної уваги, що проявляється у збільшенні кількості помилок.

Синдром хронічної втоми відрізняється від транзиторного стану слабкості у здорових людей і у хворих з різними захворюваннями в початковій стадії і в стадії реконвалесценції за тривалістю і виразністю психосоматичних порушень. Клінічні прояви синдрому хронічної втоми часто відповідають класичним уявленням про хворобу, що є самостійною нозологічною одиницею.

Досить важливим є те, що дана симптоматика перебігає прогресивно і не може бути пояснена ніякими соматичними захворюваннями. Більш того, при ретельному клінічному обстеженні не вдається виявити ніяких об'єктивних змін стану організму — лабораторні дослідження показують відсутність відхилень від норми.

Дуже важливо правильно діагностувати наявність синдрому хронічної втоми у хворого, так як постійна втома (втомлюваність), яка характерна для синдрому хронічної втоми, може також виникати при інших соматичних захворюваннях та психічних розладах, зокрема фіброміалгії, астенії, депресії та неврозах.

Лікування

Основне лікування на цьому етапі

Вважають, що ефективної монотерапії синдрому хронічної втоми не існує — терапія повинна бути комплексною і суворо індивідуалізованою. Однією з важливих умов лікування є також дотримання охоронного режиму[невідомий термін] і постійний контакт хворого з лікарем. З медикаментів добре зарекомендували себе малі дози психотропних засобів: трициклічні антидепресанти, селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (флуоксетин, сертралін, тощо) та інші. Призначають також вітаміни, деякі мікроелементи. Описано помітний клінічний ефект при використанні есенціальних жирних кислот, обговорюють можливість застосування ацетилкарнітину. Вивчають ефективність імунотропної терапії (введення імуноглобулінів, стимуляторів імунітету тощо), антимікробного і антивірусного лікування. У хворих із синдромом хронічної втоми спостерігають виражену імунну дисфункцію клітинних та гуморальних ланок імунітету і в системі інтерферону, що вимагає відповідної корекції і тривалої імунореабілітації. Ряд авторів також рекомендує проводити корекцію стану імунної системи: малі дози глюкокортикостероїдів, короткі курси L-БОФ тощо.

Підтримувальне лікування

Застосовують симптоматичну терапію: нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), знеболювальні засоби, Н2-блокатори, тощо. Істотну допомогу надають методи психологічної, а також функціональної реабілітації, у тому числі: фізіотерапевтичні методи, голкорефлексотерапія, лікувальна фізкультура, тощо. Певні надії покладають на використання поліпептидних ноотропних препаратів, так як вони ефективно відновлюють порушений метаболізм та інтегративні функції мозку. Одним з найбільш витребуваних препаратів цієї групи є кортексин.

Пошуки нових препаратів

Недавно проведені клінічні дослідження (II фаза) показали певну ефективність імунодепресанта ритуксимабу[26]. Для підтвердження його ефективності на великій групі пацієнтів проводять III фазу клінічних випробувань[27][28]. Автори дослідження вважають, що його позитивний результат свідчить на користь суттєвого патогенетичного впливу фактору утворення автоантитіл при синдромі хронічної втоми. Поки що неповністю доказаний аналіз підгрупи пацієнтів, які відповіли на терапію ритуксимабом, показав, що у них спостерігали зниження рівня аутоантитіл проти бета-адренергічних рецепторів і мускаринових холінергічних рецепторів[29].

Соціальні аспекти захворювання

Тяжкі форми СХВ часто призводять до втрати роботи і навіть здатності до самообслуговування[17]. За різними оцінками, тільки в США від 836 000 до 2.5 млн хворих страждають від цієї недуги. Не зважаючи на це, захворювання залишається маловивченим, а дослідження направлені на його розуміння недостатньо фінансують[30]. Задля інформування широких мас про це захворювання, 12 травня встановлено міжнародним днем МЕ/СХВ[31][32].

Хворі часто стикаються з нерозумінням з боку лікарів, колег, родичів. Неправильне лікування призводить до погіршення стану[33].

Трагічні історії хворих на тяжкі форми СХВ стали поштовхом до створення низки документальних фільмів, повністю або частково присвячених цьому захворюванню, зокрема:

 • «Забута чума»[34]
 • «Голоси з тіні»[35]
 • «Канарка у вугільній шахті»[36]

Див. також

Примітки

 1. Kmínek A, Simůnek I Chronic fatigue immune dysfunction syndrome: an epidemic? // Pediatr.American Academy of Pediatrics, 1992. — Vol. 89, Iss. 4 Pt 2. — P. 804. — ISSN 0031-4005; 1098-4275; 0210-5721
 2. K Fukuda, Straus S. E., I Hickie et al. The Chronic Fatigue Syndrome: A Comprehensive Approach to Its Definition and Study // Ann. Intern. Med. / C. LaineAmerican College of Physicians, 1994. — Vol. 121, Iss. 12. — P. 953–9. — ISSN 0003-4819; 1539-3704doi:10.7326/0003-4819-121-12-199412150-00009
 3. Klimas N. G., Bested A. C., Carruthers B. M. Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome: Clinical Working Case Definition, Diagnostic and Treatment Protocols // Journal of Chronic Fatigue Syndrome: multidisciplinary innovations in research, theory and clinical practice — 2003. — Vol. 11, Iss. 1. — P. 7–115. — ISSN 1057-3321; 1547-0660doi:10.1300/J092V11N01_02
 4. https://www.cdc.gov/me-cfs/
 5. Mitchell W. M. Efficacy of rintatolimod in the treatment of chronic fatigue syndrome/myalgic encephalomyelitis (CFS/ME). // Expert Rev. Clin. Pharm.Informa, 2016. — Vol. 9, Iss. 6. — P. 755–770. — ISSN 1751-2433; 1751-2441doi:10.1586/17512433.2016.1172960
 6. NDF-RT
 7. Drug Indications Extracted from FAERSdoi:10.5281/ZENODO.1435999
 8. An Open-Label Study Of Poly I:Poly C12U (AMPLIGEN®) in Patients With Severely Debilitating Chronic Fatigue Syndrome (CFS)
 9. CFS (Chronic Fatigue Syndrome) (англ.)
 10. No More Fatigue: Why You're So Tired and What You Can Do About It Hardcover — February 1, 2011 by Jack Challem (англ.)
 11. Fukuda, Keiji; Straus, Stephen E.; Hickie, Ian; Sharpe, Michael C.; Dobbins, James G.; Komaroff, Anthony (15 грудня 1994). The Chronic Fatigue Syndrome: A Comprehensive Approach to Its Definition and Study. Annals of Internal Medicine 121 (12). с. 953–959. ISSN 0003-4819. doi:10.7326/0003-4819-121-12-199412150-00009. Процитовано 22 серпня 2016.
 12. Carruthers, Bruce M.; Jain, Anil Kumar; Meirleir, Kenny L. De; Peterson, Daniel L.; Klimas, Nancy G.; Lerner, A. Martin; Bested, Alison C.; Flor-Henry, Pierre та ін. (1 січня 2003). Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome. Journal of Chronic Fatigue Syndrome 11 (1). с. 7–115. ISSN 1057-3321. doi:10.1300/J092v11n01_02. Процитовано 22 серпня 2016.
 13. Myalgic Encephalomyelitis/ Chronic Fatigue Syndrome: Clinical Working Case Definition, Diagnostic and Treatment Protocols. http://investinme.org/.
 14. Postviral fatigue syndrome.
 15. Twisk, Frank N. M. (5 лютого 2016). Replacing Myalgic Encephalomyelitis and Chronic Fatigue Syndrome with Systemic Exercise Intolerance Disease Is Not the Way forward. Diagnostics (англ.) 6 (1). с. 10. PMC 4808825. PMID 26861399. doi:10.3390/diagnostics6010010. Процитовано 22 серпня 2016.
 16. Burke A Cunha Chronic Fatigue Syndrome Medscape. Infectious Diseases Articles. Viral Infections /Chief Editor: Stuarte Bronze Updated: Feb 16, 2016
 17. Clayton E (17 березня 2015). Beyond myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome: An iom report on redefining an illness. JAMA 313 (11). с. 1101–1102. ISSN 0098-7484. doi:10.1001/jama.2015.1346. Процитовано 22 серпня 2016.
 18. Public health bulletin. no.231-240 1936-38.
 19. Parish, J. G. (1 листопада 1978). Early outbreaks of 'epidemic neuromyasthenia'. Postgraduate Medical Journal 54 (637). с. 711–717. ISSN 0032-5473. PMC 2425322. PMID 370810. Процитовано 23 серпня 2016.
 20. E.D. Acheson (1959). The clinical syndrome variously called benign myalgic encephalomyelitis, Iceland disease and epidemic neuromyasthenia. The American Journal of Medicine.
 21. Acheson, E.D. (1956). A new clinical entity?. Lancet. Архів оригіналу за 20 квітня 2016.
 22. Holmes, G. P.; Kaplan, J. E.; Gantz, N. M.; Komaroff, A. L.; Schonberger, L. B.; Straus, S. E.; Jones, J. F.; Dubois, R. E. та ін. (1 березня 1988). Chronic fatigue syndrome: a working case definition. Annals of Internal Medicine 108 (3). с. 387–389. ISSN 0003-4819. PMID 2829679. Процитовано 25 серпня 2016.
 23. HOLMES GP, KAPLAN JE, STEWART JA, HUNT B, PINSKY PF, SCHONBERGER LB. A cluster of patients with a chronic mononucleosis-like syndrome: is Epstein-Barr virus the cause? JAMA. 1987 r;257:2297-2302.
 24. STEINBROOK, ROBERT (7 червня 1986). 160 Victims at Lake Tahoe : Chronic Flu-Like Illness a Medical Mystery Story. Los Angeles Times (амер.). ISSN 0458-3035. Процитовано 25 серпня 2016.
 25. Baschetti R. Chronic fatigue syndrome: an endocrine disease off limits for endocrinologists? Eur J Clin Invest. 2003 Dec;33(12):1029-31.
 26. Fluge, Øystein; Bruland, Ove; Risa, Kristin; Storstein, Anette; Kristoffersen, Einar K.; Sapkota, Dipak; Næss, Halvor; Dahl, Olav та ін. (19 жовтня 2011). Benefit from B-Lymphocyte Depletion Using the Anti-CD20 Antibody Rituximab in Chronic Fatigue Syndrome. A Double-Blind and Placebo-Controlled Study. PLOS ONE 6 (10). с. e26358. ISSN 1932-6203. PMC 3198463. PMID 22039471. doi:10.1371/journal.pone.0026358. Процитовано 23 серпня 2016.
 27. B-lymphocyte Depletion Using Rituximab in Chronic Fatigue Syndrome/ Myalgic Encephalopathy (CFS/ME). A Randomized Phase-III Study. - Full Text View - ClinicalTrials.gov. clinicaltrials.gov. Процитовано 24 серпня 2016.
 28. The Biggest Chronic Fatigue Syndrome Treatment Trial Begins: Fluge/Mella On Rituximab - Simmaron Research (амер.). 20 січня 2015. Процитовано 24 серпня 2016.
 29. Loebel, Madlen; Grabowski, Patricia; Heidecke, Harald; Bauer, Sandra; Hanitsch, Leif G.; Wittke, Kirsten; Meisel, Christian; Reinke, Petra та ін. (1 лютого 2016). Antibodies to β adrenergic and muscarinic cholinergic receptors in patients with Chronic Fatigue Syndrome. Brain, Behavior, and Immunity 52. с. 32–39. doi:10.1016/j.bbi.2015.09.013. Процитовано 23 серпня 2016.
 30. Estimates of Funding for Various Research, Condition, and Disease Categories (RCDC).
 31. CFS Awareness Day is May 12. Процитовано 24 серпня 2016.
 32. http://www.may12th.org. May 12th International Awareness Day. May 12th International Awareness Day. Процитовано 24 серпня 2016.
 33. Архівована копія. Архів оригіналу за 25 серпня 2016. Процитовано 24 серпня 2016.
 34. Забута чума (англ. Forgotten Plague (2015))
 35. Голоси із тіні (англ. Voices from the Shadows (2011))
 36. Канарейка у вугільній шахті. Архів оригіналу за 13 вересня 2016. Процитовано 24 серпня 2016.

Джерела

 • Інфекційні хвороби (підручник) (за ред. О. А. Голубовської). — Київ: ВСВ «Медицина». — 2012. — С. 778 — 12 с. кольор. вкл. (О. А. Голубовська, М. А. Андрейчин, А. В. Шкурба та ін.) ISBN 978-617-505-214-3.
 • Burke A. Cunha. Chronic Fatigue Syndrome Medscape / Chief Editor: Stuarte Bronze. Updated: Feb 16, 2016.
 • Louis Flamand, Irmeli Lautenschlager, Gerhard Krueger, Dharam Ablashi. Human Herpesviruses HHV-6A, HHV-6B & HHV-7: Diagnosis and Clinical Management Elsevier, 2014. — 362 р. (англ.)
 • Michelle R. Salvaggio. Human Herpesvirus 6 Infection / Chief Editor: Burke A. Cunha // Medscape. Infectious Diseases Articles. Viral Infections. Updated: Oct 18, 2013. (англ.)
 • Liesegang T. Herpes simplex // Cornea. — 1999. — Vol. 18, no. 6. (англ.)
 • Баринский И. Ф., Шубладзе А. К., Каспаров А. А., Гребенюк В. Н. Герпес (этиология, диагностика, лечение). — М. : Медицина, 1986. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.