Третьяковська (станція метро)

«Третьяковська» (рос. Третьяковская) — станція Калузько-Ризької та Калінінської ліній Московського метрополітену кросплатформового типу. Розташована між станціями «Китай-город» і «Жовтнева» і одночасно є кінцевою станцією Калінінської лінії (наступна за станцією «Марксистська»). Станція має два коди і є чотирипікетовим транспортним вузлом.

Третьяковська
(південний зал)
Калузько-Ризька лінія
Калінінська лінія
Загальні дані
Тип пілонна трисклепінна
Глибина закладення 46 м
Стара назва Новокузнецька (до червня 1983)
Кількість 1
Тип острівна
Форма пряма
Дата відкриття 3 січня 1971 року
Архітектор(и) В. Г. Поликарпова (рос.) і А. А. Марова (рос.)
Пересадка на «Новокузнецька»
А: м90, н8
Виходи до Мала Ординка, Кліментовський провулок
Час відкриття 5:30
Час закриття 1:00
Код станції 097 (Калузько-Ризька лінія)
Третьяковська
(північний зал)
Калузько-Ризька лінія
Калінінська лінія
Загальні дані
Тип пілонна трисклепінна
Глибина закладення 46 м
Кількість 1
Тип острівна
Форма пряма
Дата відкриття 11 січня 1986
Архітектор(и) Р. І. Погребний, В. З. Филіппов
Пересадка на «Новокузнецька»
А: м90, н8
Виходи до Мала Ординка, Кліментовський провулок
Час відкриття 5:30
Час закриття 1:00
Код станції 085 (Калінінська лінія)
Калузько-Ризька лінія
Легенда
оборотні тупики
Медведково
Бабушкінська
ТЧ-10 «Свіблово»
Свіблово
Ботанічний сад
ВДНХ
Олексіївська
Проспект Миру
СЗГ до КЛ
Сухаревська
   
   
СЗГ до ЗЛ, КЛ, СТЛ, КалЛ
   
Жовтнева
Шаболовська
Ленінський проспект
Академічна
Профсоюзна
Нові Черемушки
ТЧ-5 «Калузьке»
Калузька
Калузька
Беляєво
Коньково
Теплий Стан
Ясенєво
Новоясенєвська
Схема колійного розвитку станції Третьяковська
Калінінська лінія
Оборотні тупики
Новокосино
     
ТЧ-12 «Новогіреєво»
Новогіреєво
Перово
Оборотні тупики
     
Авіамоторна
     
Площа Ілліча
Марксистська
Оборотні тупики
     
Третьяковська
Оборотні тупики

Історія

Південний зал станції було відкрито 3 січня 1971 у складі Калузького радіусу. До червня 1983 станція мала назву «Новокузнецька»; нинішню назву — по розташованій неподалік Третьяковській галереї.

11 січня 1986 було відкрито північний зал станції. У цей день на одну з колій нового залу було переключено рух поїздів Калузько-Ризької лінії у напрямку станції «Жовтневої». Наступні два тижні виконувалися роботи з переключення старої колії у південному залі для Калінінської лінії. 25 січня 1986 було відкрито рух поїздів по Калінінській лінії. Серед колійного розвитку зберігся один з двох сполучних з'їздів з Калінінської на Калузько-Ризьку лінію.

Особливості

У складі «Третьяковської» — два зали через так звану «кросплатформову» пересадку: для того щоб здійснити пересадку на іншу лінію, достатньо перейти на протилежну сторону платформи. Потрапити до паралельного залу можна по сходовому переходу, входи в який розташовані у центрі залів. При проходженні по Калузько-Ризької лінії на південь для пересадки необхідно перейти в інший зал. У південний зал прибувають потяги Калузько-Ризької лінії, що прямують у бік станції «Китай-город», і поїзди Калінінської лінії, що прямують у бік станції «Марксистська»; в північний зал прибувають потяги Калузько-Ризької лінії, що прямують до станції «Жовтнева»; на потяги Калінінської лінії з північного залу посадки немає, оскільки там кінцева станція. Така система пересадки вважається зручною для пасажира, але, з незвички, може трохи збити з пантелику.

Колійний розвиток

Станція з колійним розвитком — 5 стрілочних переводів, ССГ для переходу рухомого складу між лініями, 1 станційна колія для обороту та відстою рухомого складу та 2 колії для відстою рухомого складу.

Стрілочний перевід № 6 розташований на II головній колії Калузько-Ризької лінії. Управління стрілочними переводами та світлофорами напівавтоматичної дії здійснюється з поста централізації станції «Третьяковська» Калінінської лінії.

Вестибюлі й пересадки

Станція не має наземних вестибюлів; вхід (з Малої Ординки і Климентівського провулка) здійснюється через підземний перехід (в який з вулиці є тільки один вхід). Підземний вестибюль у обох залів спільний; в нього ведуть ескалаторні нахили.

Крім пересадки між Калузько-Ризької та Калінінської лініями, з «Третьяковської» можна здійснити пересадку на станцію «Новокузнецька» Замоскворіцької лінії. Всього існує 3 діючих переходи (2 обладнаних ескалаторами торцевих і 1 сходовий у центрі південного залу), а також є заділ під сходовий перехід у центрі північного залу. У торці південного залу починається перехід в торець «Новокузнецької» (ескалатор працює тільки в сторону від Новокузнецької); з торця північного залу по переходу можна потрапити в центральну частину «Новокузнецької» (ескалатор працює в обидві сторони). Також у центрі південного залу є сходові марші довшого переходу на південну частину платформи «Новокузнецької». На виході з цього переходу на «Новокузнецькій» були турнікети, що не пропускали пасажирів назад (демонтовані в 2011 р.). У північному залі є невикористовувані закриті сходові марші планованого раніше переходу у північну частину платформи «Новокузнецької»[1].

Технічна характеристика

Конструкція станції пілонна трисклепінна станція глибокого закладення (глибина — 46 м)

Оздоблення

Пілони і і колійні стіни південного залу оздоблені сірим мармуром, підлога викладена сірим гранітом. Колійні стіни північного залу оздоблені рожевим мармуром; їх прикрашають бронзові портрети російських художників (роботи А. Н. Бурганова). Світильники знаходяться у верхній частині пілонів.

Неподалік від входу до станції «Третьяковська» розташований Музей Ігоря Талькова, російського поета і виконавця.

Посилання

Калузько-Ризька лінія
Калінінська лінія

Примітки

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Третьяковська (станція метро)

  1. Алихашкин В. Передовые рубежи научно-технического прогресса // Метрострой. — 1983.   2. — С. 12.
Попередня станція Лінія Наступна станція
Китай-город   Калузько-Ризька лінія   Жовтнева
Кінцева   Калінінська лінія   Марксистська
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.