Черкеси в Йорданії

Черкеси в Йорданії (адиг. Iурдыным ис Адыгэхэр; араб. الشركس في الأردن) є нащадками черкеських біженців, що прибули до території країни наприкінці XIX століття, рятуючись від геноциду 1850-х і російсько-турецької війни 1877—1878 років. Вони оселилися у тодішній Трансйорданії, що входила до складу османської Сирії — цей процес дістав назву «мухаджирство». Черкеси відзначилися заснуванням декількох йорданських міст, зокрема Амману, що був покинутий за декілька століть до того[5][6]. За різними підрахунками сьогодні в Йорданії мешкають від 100 до 170 тисяч черкесів.

Йорданські черкеси
Черкеські представники Йорданської королівської гвардії
Самоназва адиг. Iурдыным ис Адыгэхэр
араб. الشركس في الأردن
Кількість 100 000[1][2]—170 000[3][4]
Входить до черкеси
Мова черкеська, арабська
Релігія сунізм

Історія

Вигнання

Масова міграція черкесів до Османської імперії розпочалася в 1850-х роках і була зумовлена експансією Російської імперії до черкеської історичної батьківщини зигії. Російсько-османська угода 1860 року передбачала переселення до османської території 40—50 тис. черкесів[7]. Втім, остаточна кількість переселнців, більшість з яких була мусульманами, склала від 800 000 до 1 200 000 осіб; з них близько 175 000 були переселені в 1864 році до переважно християнських територій Імперії на Балканах[8]. Під час Квітневого повстання, що спалхнуло в 1876 році та призвело до Російсько-турецької війни 1877—1878 років, черкеси були звинувачені у вбивствах болгарських християн. Унаслідок подальшого російського вторгнення до Болгарії та Східної Румелії черкеси були вигнані з Балканського півострову, що було закріплено в Берлінському трактаті 1878 року[7]. У той же час тисячі черкесів і чеченців з Кавказу та туркменів із Центральної Азії, що тікали від російського панування, продовжували переселятися до османскьої Анатолії[9].

Розселення в Трансйорданії

У зв'язку зі зменшенням території імперії та появою десятків тисяч переселенців, що переповнювали Анатолію, Фракію та Македонію, османський уряд вирішив переселити біженців до малозаселених районів Леванту[9]. Втрата Османською імперією свого ключового сільськогосподарського регіону — Балкан — зумовлювало появу черкеських сільськогосподарських спільнот у родючому вілаєті Сирія. Переселення мігрантів також відігравало значну роль у намаганнях османського уряду централізувати контроль над Імперією. Вони включали спроби домогтися осілості кочових бедуїнських племен сирійського степу та запровадити контроль над фактично автономними спільнотами друзів, алавітів та маронітів. Розселення черкесів, а також інших народів курдів, ассирійців та вірмен — мало стратегічне значення буфера між цими ворожуючими громадами[10].

Відтак, у 1878 році близько 50 тис. черкесів були перевезені морем з Константинополя, Салонік та Кавали до узбережжя Леванту[9]. Звідти близько 25 тис. з них було відправлено далі, до південних районів вілаєту Сирія, а саме: в Ель-Балку (частина сучасної Йорданії), до Голанських висот та околиць Тиверіади[11]. Їхнє транспортування та розселення відбувалося під наглядом губернатора з Дамаску. Фінансування імміграційних комітетів, відповідальних за поселення черкесів та інших переселенців, обійшлося кожному платнику податків у чотири піастри. Спочатку черкеси розміщувалися в школах та мечетях, а багато з них загинули від хвороб під час переселення[9].

Черкеське поселення Ваді-ес-Сір, засновне в 1880 році. Світлина 1900 року

Османська влада виділила землі для черкеських поселенців поблизу природніх джерел води та зернових полів. Між 1878 і 1884 роками в районах сучасної Йорданії було засновано три черкеські села: Амман (1878), Ваді-ес-Сір (1880) та Джераш (1884)[12][9][13]. Оскільки Амман був покинутий ще у XIV столітті, поселення черкесів ознаменувало заснування сучасного міста[5][6]. Перші черкеські переселенці належали до субетносу шапсугів. Невдовзі до них приєдналися кабардинці і абадзехи[14].

Під час другої великої хвилі міграції у 1901—1906 рр., до складу якої входили також і чеченські біженці, були засновані п'ять змішаних черкесько-чеченських поселень: Нааур (1901), Ез-Зарка (1902), Ер-Руссайфа (1905), Сувейліх (1905) та Ес-Сухна (1906). Нові мігранти також оселялися і в тих селах, що були засновані під час першої міграційної хвилі[12][13][15]. Через несприятливі умови населення Амману зазнало скорочення з 500 до 150 осіб протягом перших трьох місяців свого існування. Це було спричинено тим, що перші посленці, які були змушені жити в печерах поруч із давньоримськими руїнами, часто хворіли інфекційними захворюваннями, такими як тиф і малярія. До того ж, Амман був достатньо ізольованим від інших черкеських поселень: найближче з них, Ель-Кунейтра, лежало в 100 км на північний захід[16]. Втім, завдяки прибуваючим переселенцям, у 1893 році населення Амману складало приблизно 1000 осіб[17].

Землі, на яких оселялися черкеси, традиційно служили зимовими зупинками для племен бедуїнів. Бедуїни та городяни міста Ес-Салт вважали черкесів привелегійованим населенням через земельні дотації з боку османського уряду та звільнення від податків протягом десяти років, а також у звязку з тим, що чимало черкесів працювало в османській жандармерії. Так, черкеси відмовлялися сплачувати бедуїнам «охоронний податок», за яким частина врожаю діставалися племенам бедуїнів в обмін на захист. Взаємна ворожість між черкесами та їхніми кочовими та осілими арабськими сусідами часто призводила до зіткнень. Незважаючи на перевагу бедуїнів у зброї та кількості, черкасам вдавалося відстоювати свої позиції, наводячи страх на бедуїнів та мешканців Ес-Салту, які звинувачували черкесів у ряді вбивств[18].

Черкеський гвардієць Еміра Абдалли, засновника Йорданського королівства. Світлина 1940 року

Черкеси в Ель-Балці виявилися невід'ємною складовою у зміцненні османського контролю над історично автономним Левантом. З точки зори уряду черкеські поселенці розглядалися як згуртована сила, що може бути використана проти місцевих повстань. На додачу, приток нового населення, що було зайняте у сільському госодарстві, транспортуванні зерна та будівництві й охороні важливої Хіджазької залізниці, стимулював розвиток місцевої економіки[19]. Так, запуск залізниці у 1903 році спричинив стрімке зростання черкеського Амману[20].

Зі збільшенням їхнього числа черкеси перетворилися на велику силу в масштабі регіону. Наприкінці 1890-х років ними було укладено ряд пактів із бедуїнами, зокрема спільний оборонний союз з племенем Бані-Сахр. Цей альянс виявився важливим у 1906—1910 рр. під час втручання Бані-Сахра у конфлікт між черкесами та об'єднанням племен Балкавія[21].

З часом черкеські, чеченські та туркменські поселенці стали кістяком осілого населення регіону Ель-Балка, який крім них включав містян з Ес-Салту й Ель-Караку та племена бедуїнів, що заснували власні сільськогосподарські поселення[21]. На момент початку Першої світової війни в Трансйорданії мешкало біля 5—6 тисяч черкесів[22].

У незалежній Йорданії

Оскільки Амман зазнав стрімкого зростання з моменту здобуття Йорданією незалежності, частка черкеського населення міста наразі становить усього 5%[23]. Більшість черкесів у Йорданії входять до міського середнього класу країни. Вони значною мірою працюють в урядовій бюрократії та збройних силах, а також мають значне представництво в парламенті та виконавчій владі Йорданії[24].

Культура та ідентичність

Перші черкеські переселенці говорили на адигських діалектах кабардинської, шапсузької, абзаської та бжедузької мов. Також серед них траплялися носії численних мов Абхазії та Дагестану[25].

Історично черкеси називали себе адигами, тоді як терміном «черкеси» їх називали турки, араби, росіяни та європейці. Сьогодні з-поміж членів діаспори, зокрема йорданських черкесів, обидва терміни вживаються як тотожні[26].

Культурна ідентичність групи в Йорданії в основному формується їх уявленнями про себе як про переселенців та мусульман. Починаючи з 1950-х років, черкеські етнічні асоціації та молодіжні клуби почали проводити вистави, присвячені темі геноциду, вимушеної еміграції з Кавказу та переселенню до Йорданії, що часто викликало емоційну реакцію у черкеської аудиторії. Ці вистави були зроблені перед змішаними черкеськими та арабськими глядачами на великих національних культурних подіях, зокрема щорічному Фестивалі мистецтв у Джераші. Зазвичай у виставах опускаються згадки про ранні конфлікти з корінними мешканцями країни; натомість дійство зосереджуються на труднощах при переселенні, збиранні врожаїв та будівництві перших черкеських будинків у Йорданії. Образ черкесів — це смілива спільнота витривалих чоловіків і жінок, які довго терпіли страждання[27].

Черкеська благодійна асоціація в Аммані, 1958 рік

У 1932 році була заснована найстаріша благодійна організація Йорданії Черкеська благодійна асоціація, що організовувала допомогу бідним та надавала стипендії черкесам для навчання в університетах Кабардино-Балкарії та Адигеї. Клуб Аль-Ахлі, заснований у 1944 році, сприяв залученню черкесів до спортивних, громадських та культурних заходів у Йорданії та інших країнах, а створення Комітету з фольклору у 1993 році сприяло популяризації черкеської традиційної пісні та танцю. Сьогодні приблизно 17% черкеської діаспори Йорданії говорять по-адизьки[23].

Згідно з Конституцією Йорданії, черкесам спільно з чеченцями гарантовано щонайменше три місця в парламенті Йорданії[28]. Варто зазначити, що значну частку в Кабінеті міністрів Йорданії становлять черкеси, що деякими йорданцями розцінюється як неофіційна квота.

Видатні представники

  • Саїд аль-Муфті — 9-й прем'єр-міністр Йорданії
  • Ісмаель Бабук — перший мер Амману
  • Іман Біша — співачка
  • Туджан аль-Файсал — політкиня і правозахисниця, перша жінка-депутат парламенту Йорданії

Примітки

  1. Circassians in Jordan. ImmiSoft - Integration Research Institute (англ.). Процитовано 27 червня 2020.
  2. McNeil, Sam. Jordan royals' Circassian guards a symbol of thriving minority. www.timesofisrael.com (амер.). Процитовано 27 червня 2020.
  3. Израйльский сайт ИзРус. Архів оригіналу за 30 жовтня 2013. Процитовано 8 квітня 2013.
  4. Zhemukhov, Sufian (2008). Circassian World Responses to the New Challenges. PONARS Eurasia Policy Memo No. 54: 2. Процитовано 8 травня 2016.
  5. Hamed-Troyansky, 2017, с. 608–10.
  6. Hanania, 2018, с. 1–2.
  7. Rogan, 1999, с. 72.
  8. Shami, 2009, с. 145.
  9. Rogan, 1999, с. 73.
  10. Shami, 1994, с. 195.
  11. Shami, 2009, с. 146.
  12. Hamed-Troyansky, 2018, с. 137–38.
  13. Rogan, 1994, с. 46.
  14. Hanania, 2018, с. 3.
  15. Rogan, 1999, с. 73–74.
  16. Rogan, 1999, с. 74.
  17. Rogan, 1999, с. 74–75.
  18. Rogan, 1999, с. 74–76.
  19. Shami, 1994, с. 196.
  20. Hamed-Troyansky, 2017, с. 610–13.
  21. Rogan, 1999, с. 76.
  22. Shami, 2009, с. 148.
  23. Szawlowski, Mark (19 вересня 2019). Circassians in Jordan. The Business Year. Процитовано 3 липня 2020.
  24. Shami, 1994, с. 189.
  25. Shami, 2009, с. 147.
  26. Shami, 1994, с. 190, 193.
  27. Shami, 1994, с. 194.
  28. Middle East :: Jordan — The World Factbook - Central Intelligence Agency. www.cia.gov. Процитовано 27 червня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.