Двоколісні хроніки


Двоколісні хроніки — культурний проєкт та відеоблог, що поєднує у собі мандрівницьку, етнографічну, музичну, медіа та кінематографічну складові. Основною його особливістю є використання велосипеда як транспорту при дослідженні культур різних народів. Створений подружжям мандрівників і музикантів українського гурту «Фолькнери», Володимиром Мулярем та Яриною Квіткою.

Учасники проєкту «Двоколісні хроніки» під час велоподорожі з України до Австралії, 2014 р.

Історія створення та ідея

Влітку 2009 року Володимир з Яриною здійснили спільну подорож на велосипедах від Керчі (Крим, Україна) до Сухумі (Абхазія). По дорозі виконували українські давні пісні на вулицях кубанських та абхазьких міст, а також намагалися відшукувати місцевий фольклор. Ця мандрівка надихнула пару на створення культурного проєкту, у якому всі подальші подорожі об'єднувалися спільною ідеєю популяризації української культури у світі, пропаганди екологічного (велосипедного) туризму, а також пошуку та збереження пісенного фольклору, як українського так і світового.

Перші мандрівки проєкту «Двоколісні хроніки» відбувалися у форматі етнографічної експедиції, а засобом пересування став велосипед. Особливістю проєкту є те, що маршрути подорожей прокладалися переважно осторонь популярних туристичних місць (хоча й не уникаючи їх), натомість перевага надавалася зануренню в «глибинку», дослідженню культури й побуту простих людей в кожній з країн. Учасники не користувалися послугами готелів у дорозі, ночуючи в наметі або у людей, котрі їх запрошували.

Мандрівники активно використовують сучасні медіа-технології, зокрема співпрацюючи з телеканалами, які транслюють їхні щотижневі "хроніки" з подорожей. Особливістю також є те, що все відео знімається та монтується самими учасниками безпосередньо у дорозі. Також ведуть відеоблог на Youtube, аби донести результати проєкту до широких мас. Фольклорні аудіо та відео-записи з експедицій опубліковуються на сайті проєкту у вільному доступі, а деякі зі знайдених пісень музиканти виконують з власним гуртом «Фолькнери», зазвичай надаючи їм цілком нового звучання.

Здійснені експедиції

Українські жінки співають для учасників експедиції 2011 р.
Володимир Муляр та Ярина Квітка серед непальських дітей, 2015 р.
Індійські музиканти співають для учасників «Двоколісних хронік», 2015 р.
Володимир, Ярина та Марко у Хорватії, 2018 р.

Починаючи від 2010 року в рамках проєкту «Двоколісні хроніки» відбулося дев'ять великих велоекспедицій як по Україні, так і по світі. Переважну більшість їх Володимир Муляр та Ярина Квітка здійснили удвох. На цей час загальна довжина маршрутів усіх здійснених експедицій «Двоколісні хроніки» перевищує 50 000 км, кількість країн — 33.

«Мармурове кільце» (2010)

Перша велоекспедиція щойно створеного проєкту «Двоколісні хроніки». За 75 днів Володимир з Яриною на велосипедах подолали 3300 км з України до Туреччини через Румунію та Болгарію, об'їхавши наостанок Мармурове море. Під час подорожі музиканти зібрали небагато фольклорних записів, проте активно репрезентували український пісенний фольклор на вулицях багатьох міст. Результатом подорожі став однойменний фільм.

«Країна скарбів» (2011)

Друга експедиція була присвячена Україні. Вже троє музикантів гурту «Фолькнери» (приєдналася Юлія Совершенна) за 44 дні проїхали на велосипедах всю країну від Ужгорода до Луганська сільською місцевістю (2011 км) і привезли з неї понад 600 записаних автентичних пісень, велика частина яких є унікальними та маловідомими. Також створено однойменний фільм про мандрівку. Ця подорож стала наймасштабнішою етнографічною експедицією в історії України.

«Від Карпат до Апеннін» (2012)

Велоекспедиція пройшла Європою від Стрия до Венеції (Україна Польща Словаччина Австрія Словенія Італія). Володимир з Яриною проїхали 1500 км за 22 дні, записали кілька десятків народних пісень, переважно бойківських, лемківських, польських та словацьких. Під час подорожі знято фільм «Від Карпат до Апеннін».

«Чорно-білі історії» (2013)

Одна з найтриваліших велоподорожей відбулася весною та влітку 2013 року. За 65 днів Володимир та Ярина (частину маршруту — Юлія Совершенна) проїхали на велосипедах 3500 км від Чорного до Білого моря через Україну, Білорусь, Росію, Фінляндію. Окрім пошуку давніх пісень мандрівники записували життєві історії людей на своєму шляху.

«Волинь» (2014)

Велокспедиція в пошуках пісенного фольклору по селах Тернопільської, Рівненської та Волинської областей була здійснена влітку 2014 року. Крім Володимира та Ярини учасниками стали Юлія Совершенна та Володимир Терещенко. Ця мандрівка була найкоротшою з усіх експедицій «Двоколісні хроніки» (9 днів, 370 км), проте однією з найплідніших за кількістю записаного фольклору.

«Україна-Австралія» (2014-2016)

1 жовтня 2014 р. з київського Майдану Незалежності Володимир та Ярина стартували у свою наймасштабнішу на сьогодні велосипедну подорож. В цій експедиції окрім використання інших медіа-засобів мандрівники також створювали радіопрограму «Двоколісні хроніки» (Володимир є професійним звукорежисером, а Ярина радіоведучою), що виходила в ефір на українському радіо «Промінь» щотижня від грудня 2014 по жовтень 2015 р.

Подолавши 25000 км (власне велосипедами — 17000) через 13 країн Європи та Азії, музиканти успішно фінішували у Сіднеї (Австралія) в лютому 2016-го. Через два місяці тут у подружжя передчасно народився син Марко, а перед батьками постала складна фінансова ситуація у зв'язку з вимушеним тривалим перебуванням дитини в інкубаторі місцевого шпиталю. Історія про це викликала відчутний резонанас серед українців діаспори та в Україні й була висвітлена українським телеканалом СТБ[1].

Продовження подорожей утрьох (2017-дотепер)

В лютому 2017 року сім'я продовжує велоподорож вже утрьох (Марко - в спеціальному дитячому велопричепі) по країнах Південно-Східної Азії та Китаю. Протягом шести місяців 2017 року цей проєкт транслювався на Громадському ТБ[2].

У липні 2017-го Ярина, Володимир та Марко на деякий час прилетіли в Україну, де записали два нових альбоми власного гурту "Фолькнери" та здійснили серію концертів.

Влітку 2018-го мандрівна сім'я здійснила велоподорож від України до Африки (Туніс), проїхавши 9 країн. Їхній щотижневий телепроєкт цього разу транслює телеканал "Терра".

Також Володимир Муляр здійснив соло-мандрівку (на початку - з двома іншими учасниками) по країнах Південної Америки від грудня 2019 по березень 2020 року.

Всі подорожі учасники Двоколісних хронік детально висвітлюють на каналі проєкту в Youtube[3].

Досягнення та нагороди

Три фільми проєкту «Двоколісні хроніки» брали участь у ряді кінофестивалів як в Україні, так і за кордоном та отримали нагороди:

«Мармурове кільце»

  • «Кращий зарубіжний фільм» - фестиваль «Юшут — 2012» (Казань)
  • «Приз глядацьких симпатій» та II місце у номінації «Туризм» - фестиваль «Сто дорог — 2012» (Санкт-Петербург)
  • I місце в номінації «Подорожі по країнах» - фестиваль «Грань — 2013» (Хабаровськ)

«Країна скарбів»

  • «Кращий телевізійний фільм»  - фестиваль «Золоте курча — 2012» (Львів
  • 1 місце у номінації «Пізнавальний фільм»  - фестиваль «Грань — 2013» (Хабаровськ)
  • Спеціальний приз «За популяризацію та яскраву подачу народної пісенної творчості» — фестиваль «Сто дорог — 2013» (Санкт-Петербург)
  • «Кращий документальний фільм»  - фестиваль «КЛЮФ — 2013» (Набережні Челни, Росія)
  • Перша премія у номінації «Документальний фільм» — фестиваль «Ранок — 2013» (Кіровоград)

«Від Карпат до Апеннін»

  • друге місце у номінації «Пізнавальний фільм» — фестиваль «Грань — 2014» (Хабаровськ)

Примітки

  1. Рубрика: марко | Вікна-Новини. Вікна-Новини (ua-UK). Процитовано 16 березня 2017.
  2. Громадське Телебачення (10 березня 2017). Двоколісні хроніки (тизер). Процитовано 16 березня 2017.
  3. Двоколісні хроніки / Two-wheeled Chronicles. YouTube (uk-UA). Процитовано 26 травня 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.