Київські гори

Ки́ївські го́ри пагорби в історичній частині Києва, які являють собою відроги Придніпровської височини, що панують над Поліською низовиною, уздовж[1] Дніпра та давньої київської місцевості Поділ. У широкому значенні — усі більш-менш високі пагорби на території сучасного Києва.

Київські гори
Володимирська гірка, вид на Дніпро

У 2010 році Київські гори від моста Патона до Кирилівської церкви визнано пам'яткою культурної спадщини України.[2]

Історія

Київські гори нерозривно пов'язані з історією Києва. Так, легенда про заснування Києва каже, що саме з цих гір веде свою історію сучасний Київ. Повість минулих літ подає такий переказ:[3]

И быша 3 брата, единому имя Кий, а другому Щекъ, а третіему Хоривъ, и сестра ихъ Лыбѣдь. И сѣдяше Кій на горѣ, кдѣ нынѣ увозъ Боричевъ, а Щекъ сѣдяше на горѣ, кдѣ нынѣ зовется Щековица, а Хоривъ на третіей горѣ, отнюдуже прозвася Хоривица; створиша городокъ, во имя брата ихъ старѣйшаго, и нарекоша его Кіевъ.

Геологія

Київські гори над Подолом XIX ст.

Київські гори є частиною крайових відрогів Київського лесового плато Придніпровської височини, що тягнуться від Києва до Канева. Згідно з фізико-географічним районуванням України, являють собою лісостеповий підвищений розчленований ландшафт.[4] Основою Київських гір є юрські, крейдяні, палеогенові, неогенові та антропогенові поклади. Верхні шари являють собою товстий шар лесу, на якому сформувалися сірі та світло-сірі опідзолені пилувато-легкосуглинисті ґрунти.[5]

Утворення Київських гір пов'язане з відступом останнього великого доісторичного моря, дно якого було вкрите осадовими породами, які в подальшому зазнали впливу вітряної та водної ерозії. Складний рельєф був дещо згладжений у льодовиковий період. Але Київські гори продовжували зазнавати сильної водної ерозії, пов'язаної зі стоком з їхніх схилів поверхневих вод у Дніпро.

Список пагорбів та їхня висота в метрах

Краєвид із Печерських пагорбів

Інші київські пагорби та їхня висота в метрах

Місцевості висотою понад 200 метрів

Згідно з картами Google у Києві є наступні місцевості висотою понад 200 метрів:

Фунікулер

Володимирська гірка восени

У 1905 році було відкритий київський фунікулер, що з'єднує Поділ з Верхнім містом і пролягає по схилах Михайлівської гори над мальовничим парком Володимирська гірка. Фунікулер популярний як серед туристів, так і як звичайний вид муніципального транспорту.

Цікаво, що 22—25 березня 2013 року під час снігопаду, що був рекордним за останні 100 років спостереження, фунікулер використовувався як підйомник для катання на лижах та сноубордах з Володимирської гірки та по Андріївському узвозі.

Панорама

Київські гори взимку: Андріївська, Старокиївська, Дитинка, Кудрявець, Замкова

Джерела

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.