Таганрог I

Таганрог І (також Таганрог-Пасажирський) — електрифікована залізнична станція Північно-Кавказької залізниці на лінії Іловайськ Ростов-Головний.

Таганрог-Пасажирський,
Таганрог І
Іловайськ Ростов-Головний
Таганрог І Таганрог II

Північно-Кавказька залізниця
станція
Привокзальна площа
Розташування
Розташування  Росія
Адреса 347928, Ростовська область, м. Таганрог, вул. Москатова, 8[1]
Координати 47°15′44″ пн. ш. 38°55′04″ сх. д.
Структура
Лінія(ї) Іловайськ Ростов-Головний,
Таганрог І Таганрог II
Платформ 2
Колій 4
Послуги
Транспортні     
Супутні        
Історія
Відкрито 1934 (88 років)[2]
Перебудовано 1970
Електрифіковано 1961 (~25кВ)[3]
Будівля
Поверхів 3
Інша інформація
Власник Північно-Кавказька залізниця
Оператор Північно-Кавказька залізниця
Код ЄМР (АСУЗТ) 511419
Код Експрес-3 2064270
Тарифна зона 8 (від ст. Ростов-Головний)
Тарифні відстані до транзитних пунктів
Москва-Казанська 1306 км
Ростов-Головний 67 км
Іловайськ 115 км
Таганрог II 5 км
Управління залізниці (Ростов-Головний) 67 км
Мапа
Таганрог-Пасажирський,
Таганрог І
на Вікісховищі

Розташована в місті Таганрог Ростовської області. За обсягом робіт станція віднесена до 5-го класу[4]. Має прямий вихід на вантажну станцію Марцево і тупикову станцію Таганрог II.

Станція призначена для пасажирських перевезень як у приміському, так і у далекому сполученні. Перед будівлею вокзалу розташовані Привокзальна площа та сквер.

Історія

Вокзал станції Таганрог-Пасажирський побудований 1970 року у північній частині міста, на вулиці Москатова, для розвантаження тупикової залізничної станції Таганрог II.

Будівля вокзалу є зразком південної архітектури, має арковий центральний і один бічний портик. Фасад прикрашений пілястрами. Високі вікна зали очікування виконані з напівциркульними завершеннями. Центральна колонада схожа з аналогічним архітектурним рішенням на залізничних вокзалах в Сімферополі і Сочі[5]. Схожа вокзальна будівля є також в місті Туапсе.

На будівлі вокзалу встановлена меморіальна дошка про події Другої світової війни, на честь воїнів 8-го окремого дивізіону бронепоїздів № 14, 45, 59, які 1417 жовтня 1941 року на ділянці Марцево — Блок-пост № 694 прийняли останній бій під час оборони Таганрога від німецько-фашистьких загарбників[6].

Станція електрифікована змінним струмом (~25кВ) 1961 року у складі дільниці Марцево Ростов-Головний.

Пасажирське сполучення

Через станцію Таганрог-Пасажирський прямували пасажирські та вантажні потяги від Ростова-на-Дону переважно в напрямку Криму і Донбаса Донецька, Горлівки, Луганська, а також в Центральну Україну і Молдову.

Через станцію до 2014 року курсувала кілька пар потягів далекого сполучення:[7]

В 2014 році, через російську збройну агресію проти України, інтенсивність пасажирського залізничного сполучення з Україною припинилося, маршрути потягів були змінені. Таким чином, з 2014 року станція Таганрог-Пасажирський приймає і відправляє тільки приміські електропоїзди, що сполучають Таганрог з Ростовом-на-Дону і селом Авіло-Успенка (станція Успенська) на кордоні з Україною[8].

Впродовж 20142018 років далеке сполучення по станції було відсутнє. З 9 грудня 2018 року призначена група вагонів безпересадкового сполучення Таганрог Москва до потяга № 20/19 сполученням Ростов Москва[9].

На теперішній час по станції Таганрог І курсують такі потяги:

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.