Кишинів (станція)

Кишинів (рум. Gara Chișinău) — одна з найбільших станцій Молдовської залізниці в столиці Молдови.

Кишинів
Унгени Роздільна I
Молдовська залізниця
залізничний вокзал, залізнична станція
Залізничний вокзал
Розташування
Розташування  Молдова
Адреса м. Кишинів, Вокзальна алея, 1
Координати 47°00′45″ пн. ш. 28°51′35″ сх. д.
Структура
Лінія(ї) Кишинів Унгени,
Роздільна I Кишинів,
Кишинів Басарабяска
Платформ 2
Тип платформ берегова, острівні
Колій 7
Послуги
Транспортні
Супутні
Історія
Відкрито 15 серпня 1871 (150 років)
Перебудовано 30 липня 2003
Будівля
Архітектор Л. Чуприн,
гол. консультант О. Щусєв
Поверхів 2
Інша інформація
Власник Молдовська залізниця
Оператор Молдовська залізниця
рум. Calea Ferată din Moldova)
Код ЄМР (АСУЗТ) 391207
Код Експрес-3 2300000
Мапа
Кишинів на Вікісховищі

Історія

Історія залізниці Молдови починається з 1844 року — саме тоді граф Воронцов запропонував російського імператору Миколі I будівництво гілки від Одеси до села Паркани. Спочатку дорога замислювалася для використання на кінній тязі.

Російський імператор Микола I схвалив проєкт, але зазначив, що проект нової дороги необхідно створити так, щоб пізніше по ній можна було пустити і склади з паровозної тягою, оскільки кошти інакше будуть виділені даремно. Через різних, в основному, бюрократичних, причин, будівництво гілки було розпочато тільки у 1863 році і закінчено двома роками пізніше (відкрита у грудні 1865 року). Після цієї події було прийнято рішення будувати залізницю до Кишинева. Для цього був введений спеціальний збір (1 копійка за десятину землі, що становила приблизно 1,46 га). У травні 1867 року були зібрані кошти та був укладений контракт на будівництво з бароном Унгер-Штернбергом. Одночасно з цим був побудований міст через Дністер, будівництво якого не входило в контракт, але, тим не менш, було розпочато моментально після його укладення)[1].

1875 року побудована залізнична лінія Кишинів Унгени через Келераш, даний напрямок згодом сполучив Кишинів і Румунію. Через два роки було завершено будівництво Бендеро-Галацької залізниці, яка відкрила вихід до Румунії і до річки Дунай.

Перший залізничний вокзал

Перший залізничний вокзал Кишинева побудовано 1870 року. Це була тимчасова будівля, яка була дерев'яною, одноповерховою і схожа на звичайну провінційну залізничну станцію.

Нову капітальну будівлю вокзалу було побудовано наприкінці 1870-х років[2] (архітектор Генрих Лонський[3], за проектом якого пізніше, у 1888 році, була побудована будівля Благочинних зборів, яка до наших часів не збереглася[4]). За деякими даними, перший поїзд прибув на кишинівський вокзал 15 серпня 1871 року[1]. За іншими, рух поїздів на Тираспольсько-Кишинівському напрямку було відкрито 28 серпня 1871 року[3][5]. Це був перший поїзд, що прибув з Одеси, час вдорозі становив близько 7 годин. Ця подія поклала початок функціонуванню залізниць Бессарабії[1].

Залізнична мережа Бессарабії на початку XX століття становила близько 850 км, вокзал обслуговував велику кількість пасажирів. Будівля нагадувала казковий замок. Вокзал був триповерховий, з кількома квадратними вежами, які були прикрашені шпилями. У будівлі був критий павільйон[2]. Є відомості, що вокзал був одним з найулюбленіших місць для прогулянок городян[1]. На вокзалі також були відкриті кафе і крамниці. У будівлі вокзалу були зручна і комфортабельна зала очікування для пасажирів першого класу і зали скромніше — для другого і третього класів. Спочатку вокзал знаходився на самій околиці міста, навколо був пустир. Пізніше поруч були побудовані жіноче єпархіальне училище і житлові будинки. На Привокзальній площі працювали візники, перед прибуттям поїздів площа була заповнена їх екіпажами[1].

1897 року прийнято рішення про будівництво лінії кінної залізниці, що мала з'єднати залізничний вокзал з центром міста[6]. З чотирьох маршрутів кишинівського трамвая три мали кінцеву зупинку на залізничному вокзалі Кишинева[7].

Нова будівля вокзалу

Під час Другої світової війни будівлю вокзалу неодноразово було зруйновано. 1941 року вокзал підірвала відступаюча Червона армія. У тому ж році вокзал був відновлений, так як був необхідний для відправки румунської армії у східному напрямку.

1944 року будівлю вокзалу було практично знищено в результаті авіанальоту. За деякими даними, провина у руйнуванні вокзалу належала американським ВПС, які провели килимове бомбометання та впродовж всього однієї ночі знищили майже всю стару частину Кишинева (нині на цьому місці розташовується бульвар Григоре Вієру та колишній бульвар Ренаштерій)[2]. Будівлю не було відновлено.

Вокзал був відбудований у 1948 році (архітектор Л. Чуприн, головний консультант — видатний архітектор Олексій Щусєв), будівництво вели німецькі військовополонені[3]. Стіни нової будівлі були побудовані з котельця і були облицьовані цеглою. Вокзальний комплекс з тих пір неодноразово піддавався модернізації та капітальній реконструкції[2].

1976 року до будівлі вокзалу був прибудований приміський павільйон.

24 квітня 1983 року на будівлі вокзалу встановлені дві меморіальні дошки:

  • «На честь проводів російських військ і болгарських ополченців, які вирушили зі станції Кишинів 24 квітня 1877 року для участі у звільненні народів Балкан від османського ярма»;
  • «На згадку про революційну боротьбу робітників і солдатів за владу рад в Молдавії 1 (14) грудня 1918 року»[8].

Сучасний стан

30 липня 2003 року залізничний вокзал Кишинева був реконструйований, також було споруджено перекриття над шляхами[9].

29 липня 2004 року на території залізничного вокзалу, в якості пам'ятника, встановлено паровоз з серійним номером 1469. На реставрацію паровоза пішло близько двох місяців. Цей локомотив побудований 1950 року в місті Познань (Польща). До 1969 року саме цей паровоз працював на маршруті, який сполучав місто Унгени з селом Корнешти[9].

Пасажирське сполучення

Зі станції Кишинів прямують потяги у напрямку станцій: Унгени, Ясси, Окниця, Тирасполь, Одеса-Головна тощо.

Рух пасажирських потягів по станції Кишинів
Міждержавне сполучення
Маршрут сполучення Проміжні станції
47/48
«Молдова»
Кишинів Москва Дрокія, Окниця, Могилів-Подільський, Жмеринка, Вінниця, Київ, Конотоп, Брянськ, Сухиничі-Головні, Калуга II
66/65
«Співдружність»
Кишинів Москва Тирасполь, Подільськ, Вапнярка, Жмеринка, Вінниця, Київ, Конотоп, Брянськ, Сухиничі-Головні, Калуга II
105/106 Кишинів Бухарест Унгени, Ясси
341/342 Кишинів Москва Келераш, Унгени, Дрокія, Окниця, Могилів-Подільський, Жмеринка, Вінниця, Київ, Конотоп, Брянськ, Сухиничі, Калуга II
361/362 Кишинів Санкт-Петербург Дрокія, Окниця, Могилів-Подільський, Жмеринка, Вінниця, Бердичів, Житомир, Коростень, Овруч, Жлобин, Могильов I, Орша, Вітебськ
821/822 Кишинів Ясси Келераш, Унгени
842/841 Кишинів Одеса Тирасполь, Роздільна I
Внутрішньодержавне сполучення
804/803 Кишинів Бендери III Ревака
825/826 Кишинів Унгени Келераш
831/830 Кишинів Унгени Келераш

З 30 березня 2018 року до Одеси призначений модернізований дизель-поїзд Д1М зі столиці Молдови. Відтепер дістатися з Кишинева до Одеси є можливість у вагонах з місцями для сидіння менш ніж за 4 години[10][11].

28 серпня 2021 року з відновлено рух пасажирського поїзда сполученням Одеса Кишинева. Це єдиний у 2021 році міжнародний пасажирський поїзд на залізничному вокзалі Кишинева. Він не курсував з березня 2020 року, коли його рух було призупинено через коронавірусну хворобу COVID-19. Поїзд повністю сформований з рухомого складу «Укрзалізниці» — це 4 пасажирських вагони локомотивної тяги з сидячими місцями. На електрифікованій ділянці від Одеси до прикордонної станції Кучурган поїзд веде електровоз серії ВЛ40 — це перероблена в самостійний локомотив секція двохсекційного електровоза серії ВЛ80. А від Кучургана до Кишинева по неелектрифікованій ділянці залізниці поїзд веде магістральний пасажирський тепловоз серії ТЕП70. Це перший випадок постійної роботи тепловозів цього типу на території Молдови[12].

Адреса

Кишинівський залізничний вокзал розташований за адресою:
Кишинів, Вокзальна алея (молд./рум. Allea Gării), 1.

Телефон для довідок: +373 (22) 83 27 33

Джерела

Примітки

  1. Старе місто Кишинів // Сайт «Moldova Photo Gallery», 2009-02-04 (рос.)
  2. Перші «ворота міста» Архівовано 5 липня 2011 у Wayback Machine. // Сайт Інформаційне видання «Пульс», 2010-01-29
  3. Залізничні ворота Кишинева Архівовано 8 вересня 2010 у Wayback Machine. // Сайт «Наш дом Кишинёв», 2009-11-06
  4. Зниклі будівлі Кишинева // Сайт «Мой город Кишиневъ»
  5. 130 років Молдовської залізниці Архівовано 18 жовтня 2010 у Wayback Machine. // Сайт «Молдовська залізниця»
  6. Історія кишинівського трамвая // Сайт «Моє місто Кішинів»
  7. Маршрути кишинівського трамвая // Сайт «Моє місто Кішинів»
  8. Енциклопедія «Кишинів», видання 1984 рік
  9. Новини «Молдовська залізниця» Архівовано 23 червня 2010 у Wayback Machine. // Сайт «Молдовська залізниця»
  10. Відтепер дістатися з Кишинева до Одеси можна буде у вагонах з місцями для сидіння менш ніж за 4 години
  11. Фото-звіт про дизель-поїзд Д1М сполученням Кишинів — Одеса // forum.railwayclub, 2018-03-30 (рос.)
  12. Поїзд Одеса — Кишинів запустили з рухомим складом Укрзалізниці // Пасажирський транспорт, 2021-08-29 (рос.)

Посилання

Галерея

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.