Томаш Скугравий

Томаш Скугравий (чеськ. Tomáš Skuhravý, нар. 7 вересня 1965, Пршеров-над-Лабем) — колишній чехословацький та чеський футболіст, що грав на позиції нападника.

Томаш Скугравий
Томаш Скугравий
Особисті дані
Народження 7 вересня 1965(1965-09-07) (56 років)
  Пршеров-над-Лабем, ЧССР
Зріст 193 см
Вага 90 кг
Громадянство  Чехія
 Чехословаччина
Позиція нападник
Юнацькі клуби
«Сокол» (Пршеров)
Професіональні клуби*
РокиКлубІгри (голи)
1982–1984 «Спарта» (Прага) 29 (4)
1984–1986 «Руда Гвєзда» 58 (17)
1986–1990 «Спарта» (Прага) 113 (55)
1990–1996 «Дженоа» 163 (58)
1996 «Спортінг» 4 (0)
1996–1997 «Вікторія» (Жижков) 0 (0)
Національна збірна
РокиЗбірнаІгри (голи)
1985–1993 Чехословаччина 43 (14)
1994–1995 Чехія 6 (3)

* Ігри та голи за професіональні клуби
враховуються лише в національному чемпіонаті.

Виступав, зокрема, за «Спарту» (Прага), у складі якої став п'ятиразовим чемпіоном Чехословаччини та триразовим володарем кубку, італійський «Дженоа», а також національну збірну Чехії, разом з якою був учасником чемпіонату світу 1990 року, за підсумками якого він з п'ятьма м'ячами став другим бомбардиром після Сальваторе Скіллачі і увійшов в символічну збірну чемпіонату. Найкращий футболіст Чехословаччини 1991 року.

Клубна кар'єра

«Спарта»

Народився 7 вересня 1965 року в місті Пршеров-над-Лабем. Вихованець футбольної школи клубу «Сокол» з рідного міста. Свою професійну кар'єру Томаш розпочав, коли йому було всього 17 років, дебютувавши в сезоні 1982/83 у складі празької «Спарти». У своєму другому сезоні Скугравий зіграв 21 матч в чемпіонаті і забив 3 голи, що допомогло його команді вперше за 17 років стати чемпіоном Чехословаччини[1], так само в тому сезоні командою був завойований Кубок Чехословаччини.

28 вересня 1983 року Скугравий дебютував у Кубку УЄФА, його дебют припав на виїзний матч першого раунду з мадридським «Реалом». «Спарта» виграла перший матч 3:2, але вже на 22-й хвилині матчу-відповіді іспанці повели в рахунку. Скугравий випустили на поле лише на 59-й хвилині матчу і вже на 73-й хвилині йому вдалося зрівняти рахунок. Матч так і закінчився нічиєю 1:1 і «Спарта» вибила «Реал» з розіграшу Кубка[2]. У другому раунді «Спарта» пройшла польський «Відзев», програвши на виїзді 0:1 (Скугравий вийшов на поле у другому таймі), вдома «Спарта» виграла 3:0, причому третій гол команди забив саме Томаш[3]. Після цього в третьому раунді «Спарта» вибила англійський «Вотфорд», обігравши їх за сумою двох матчів з рахунком 7:2, але у чвертьфіналі «Спарта» програла югославському «Хайдуку» зі Спліта.

Наступні два сезони Скугравий відіграв у клубі «Руда Гвєзда». За цей час він зіграв 58 матчів у чемпіонаті і забив в них 17 голів, після чого знову повернувся в «Спарту».

У своєму першому сезоні після повернення Скугравий зіграв у чемпіонаті 29 матчів, в яких забив 18 м'ячів, вдруге в своєму житті став чемпіоном Чехословаччини і дійшов до фіналу Кубка Чехословаччини, в якому, однак, «Спарта» поступилася по пенальті клубу «ДАК 1904»[4]. Але в Кубку УЄФА команда виступила вкрай невдало вилетівши вже в першому раунді, поступившись португальській «Віторії» з Гімарайнша. У наступному сезоні Скугравий, який зіграв у 28 матчах і забив 11 голів, зробив з командного так званий «золотий дубль», вигравши чемпіонат і кубок країни. У тому ж сезоні Томаш дебютував у Кубку європейських чемпіонів. «Спарта» в першому раунді впевнено пройшла ісландський клуб «Фрам», однак у другому поступилася бельгійському «Андерлехту». У наступному сезоні клуб знову зробив «золотий дубль», а Скугравий зіграв у всіх 30 іграх сезону та забив 13 голів. Але в Кубку європейських чемпіонів команду, вже з першого раунду, вибила румунська «Стяуа». У своєму останньому сезоні за пражан Скугравий провів 26 матчів у чемпіонаті забивши 13 голів і ще раз став чемпіоном Чехословаччини, однак у Кубку європейських чемпіонів команді знову не пощастило. Пройшовши в першому раунді турецький «Фенербахче», у другому раунді Скугравий зі своєю командою програв софійському ЦСКА.

«Дженоа»

Відразу після успішного чемпіонату світу 1990 року, Скугравий перейшов в клуб італійської Серії A «Дженоа». В італійському клубі Скугравий утворив зв'язку нападників разом із уругвайцем Карлосом Агілерою. У своєму першому сезоні Скугравий і Агілера забили 15 голів, чим допомогли завоювати своєму клубу четверте місце і путівку в Кубок УЄФА[5]. Завдяки своїм успішним виступам у першому італійському сезоні Томаша визнали найкращим футболістом Чехословаччини 1991 року[6]. У наступному сезоні Скугравий зіграв в 32 матчах чемпіонату і забив 11 голів, але «Дженоа» розділила лише 13-е місце разом з «Кальярі», однак, в Кубку УЄФА клубу вдалася вражаюча серія. У першому раунді був обіграний іспанський клуб «Реал Ов'єдо» (Скугравий забив два голи головою у поєдинку в Генуї), у другому і третьому раунді були пройдені румунські «Динамо» (Бухарест) та «Стяуа» відповідно. У чвертьфіналі команду чекав «Ліверпуль». Перший матч на стадіоні «Луїджі Ферраріс» закінчився перемогою генуезців з рахунком 2:0, і матч-відповідь на «Енфілді» закінчився також перемогою італійців з рахунком 2:1, завдяки цьому «Дженоа» стала першою італійською командою, яка обіграла «Ліверпуль» на його полі. Тим самим «Дженоа» вийшла в півфінал Кубка УЄФА, де її очікував майбутній переможець турніру амстердамський «Аякс». Домашній матч італійці програли з рахунком 2:3, а на виїзді зуміли домогтися лише нічиї 1:1, Скугравий відіграв в обох півфінальних матчах всі 90 хвилин[7][8]. Всього у тому розіграші Кубка УЄФА Скугравий зіграв у всіх 10 матчах[9] і забив 4 голи[10]. Причому ці 10 матчів роблять його рекордсменом «Дженоа» за кількістю проведених матчів у єврокубках, поряд з Маріо Бортолацці і Дженнаро Руотоло[9]. Після цього сезону Скугравий відіграв в Генуї ще три з половиною сезони, ставши справжнім лідером команди. За його гру йому прощалися навіть часті порушення спортивного режиму[11]. Однак навіть гра Томаша не допомогла команді уникнути вильоту в Серію B у сезоні 1994/95. Відігравши за половину сезону 8 матчів і забивши 1 гол в Серії B Томаш Скугравий прийняв рішення змінити Італію на Португалію, перейшовши в лісабонський «Спортінг». Всього за «Дженоа» чех зіграв 164 матчі в чемпіонаті і забив в них 59 голів (1 матч і 1 гол він провів у додатковому матчі на вибування проти «Падови» в кінці сезону 1994/95). Його показник у 58 голів у Серії A є рекордом для «Дженоа». За свої виступи Томаш удостоївся того, що його включили до символічної збірної всіх часів клубу «Дженоа»[12].

Завершенні кар'єри

У «Спортінгу» Скугравий отримав 29-й номер і дебютував 16 грудня 1995 року, замінивши на 71-й хвилині капітана команди Осеану у домашньому матчі чемпіонату Португалії проти «Фелгейраша», який завершився перемогою «Спортінгу» з рахунком 4:0[13]. Після цього він зіграв ще в трьох матчах чемпіонату, лише в одному з'явившись від початку до кінця, після чого отримав травму через яку пропустив частину сезону. Незважаючи на це Скугравий став бронзовим призером чемпіонату Португалії.

По закінченні сезону Скугравий повернувся на батьківщину і перейшов в клуб «Вікторія» (Жижков), проте через травми він так і не зміг провести жодної гри за команду і наступного року прийняв остаточне рішення завершити свою кар'єру.

Всього за кар'єру Томаш Скугравий забив у чемпіонатах Чехословаччини та Італії 135 м'ячів у 368 матчах, причому за статистикою практично кожен 3-й м'яч забивав головою[14].

Виступи за збірні

З 1984 по 1986 рік Скугравий виступав за молодіжну збірну Чехословаччини, у складі якої він провів 13 матчів і забив 4 голи.

За національну збірну Чехословаччини Томаш дебютував 4 вересня 1985 року, замінивши Вацлава Данека на 82-й хвилині товариського матчу зі збірною Польщі, який завершився перемогою чехословацької збірної з рахунком 3:1[15]. Це єдиний матч в якому Томаш грав за збірну як гравець клубу «Руда Гвєзда».

У складі збірної був учасником чемпіонату світу 1990 року в Італії, який став для нього справжнім «зоряною годиною». Томаш почав турнір з двох голів у ворота збірної США[16], потім він взяв участь у матчах зі збірними Австрії і Італії, в яких не зміг відзначитися забитими голами, але потім в 1/8 фіналу в матчі з Коста-Рикою Скугравому вдалося забити три голи, причому всі свої голи він забив головою[17] (це унікальне досягнення тільки на чемпіонаті світу 2002 року зміг повторити Мірослав Клозе). Але у чвертьфіналі Чехословаччина поступилася майбутнім чемпіонам збірній ФРН. Скугравий з п'ятьма голами, з яких чотири він забив головою, став другим бомбардиром турніру після Сальваторе Скіллачі, а також удостоївся того, що його включили в символічну збірну чемпіонату. Цей турнір, так і залишився єдиним значущим в кар'єрі Томаша. Свій останній виступ за збірну Чехословаччини він провів 17 листопада 1993 року у відбірковому турнірі чемпіонату світу 1994 року проти збірної Бельгії, коли самої Чехословаччині вже не існувало. Всього ж за збірну Чехословаччини Томаш Скугравий зіграв 43 матчі, в яких забив 14 голів[18]. Також Скугравий зіграв 9 матчів у складі олімпійської збірної Чехословаччини, в яких забив 5 голів.

За новостворену національну збірну Чехії Томаш Скугравий зіграв свій перший матч 25 травня 1994 року проти збірної Литви, що завершився перемогою чехів з рахунком 5:3[19]. Скугравий брав участь у відбірковому турнірі чемпіонату Європи 1996 року, однак на сам турнір, де збірна Чехії дійшла до фіналу, він не поїхав. Свій останній матч за збірну Чехії Томаш провів 6 вересня 1995 року у відбірковому турнірі чемпіонату Європи 1996 року проти збірної Норвегії. Той матч завершився перемогою чехів з рахунком 2:0, а сам Скугравий забив перший гол своєї збірної з пенальті на 6-й хвилині, після чого на 81-й хвилині був замінений на дебютанта збірної Вратіслава Локвенца[20]. Всього за збірну Чехії Томаш Скугравий зіграв 6 матчів, в яких забив 3 голи[18].

Статистика виступів

Статистика клубних виступів

Клуб Сезон Національний чемпіонат Національний Кубок Кубок європейських чемпіонів Кубок УЄФА Разом
Ігри Голи Ігри Голи Ігри Голи Ігри Голи Ігри Голи
«Спарта» (Прага) 1982/83 8 1 ? ? 0 0 0 0 8 1
1983/84 21 3 2+ 2+ 0 0 7 3 30+ 8+
Разом 2942+2+007338+9+
Руда Гвєзда 1984/85 28 4 ? ? 0 0 0 0 28+ 4+
1985/86 30 13 ? ? 0 0 0 0 30+ 13+
Разом 5817??000058+17+
«Спарта» (Прага) 1986/87 29 18 2+ 0+ 0 0 2 1 33+ 19+
1987/88 28 11 2+ 1+ 4 1 0 0 34+ 13+
1988/89 30 13 2+ 1+ 2 0 0 0 34+ 14+
1989/90 26 13 ? ? 4 1 0 0 30+ 14+
Разом 113556+2+10221131+60+
«Дженоа» 1990/91 33 15 ? ? 0 0 0 0 33+ 15+
1991/92 32 11 ? ? 0 0 10 4 42+ 15+
1992/93 31 10 ? ? 0 0 0 0 31+ 10+
1993/94 28 9 ? ? 0 0 0 0 28+ 9+
1994/95 31+1[21] 12+1[21] ? ? 0 0 0 0 32+ 13+
1995/96 8 1 ? ? 0 0 0 0 8+ 1+
Разом 163+158+1??00104174+63+
«Спортінг» 1995/96 4 0 0 0 0 0 0 0 4 0
Разом 4000000040
Всього за кар'єру 367+1134+18+4+102198405+149+

Статистика виступів за збірну

 Статистика матчів і голів за збірну —  Чехословаччина
Дата Місто Господарі Результат Гості Турнір Голи Примітки
04/09/1985БрноЧехословаччина 3 – 1 Польщатовариський матч-вийшов на 82'
10/09/1986ПрагаЧехословаччина 1 – 0 Нідерландитовариський матч-вийшов на 46'
04/09/1986БрноЧехословаччина 3 – 0 ФінляндіяВідбір до ЧЄ 1988-замінений на 81'
12/11/1986БратиславаЧехословаччина 0 – 0 ДаніяВідбір до ЧЄ 1988-замінений на 80'
25/03/1987ПрагаШвейцарія 1 – 2 Чехословаччинатовариський матч-замінений на 59'
29/04/1987РексемУельс 1 – 1 ЧехословаччинаВідбір до ЧЄ 1988-замінений на 82'
03/06/1987КопенгагенДанія 1 – 1 ЧехословаччинаВідбір до ЧЄ 1988-замінений на 46'
09/09/1987ГельсінкіФінляндія 3 – 0 ЧехословаччинаВідбір до ЧЄ 1988-
11/11/1987ПрагаЧехословаччина 2 – 0 УельсВідбір до ЧЄ 1988-
20/09/1988ПрагаЧехословаччина 4 – 2 Австріятовариський матч-вийшов на 77'
18/10/1988Еш-сюр-АльзеттЛюксембург 0 – 2 ЧехословаччинаВідбір до ЧС 1990-
04/11/1988БратиславаЧехословаччина 3 – 2 Норвегіятовариський матч-вийшов на 46'
09/05/1989ПрагаЧехословаччина 4 – 0 ЛюксембургВідбір до ЧС 19902
07/06/1989БернШвейцарія 0 – 1 ЧехословаччинаВідбір до ЧС 19901замінений на 56'
05/09/1989НітраЧехословаччина 2 – 0 Румуніятовариський матч-замінений на 46'
06/10/1989ПрагаЧехословаччина 2 – 1 ПортугаліяВідбір до ЧС 1990-
25/10/1989ПрагаЧехословаччина 3 – 0 ШвейцаріяВідбір до ЧС 19901
15/11/1989ЛісабонПортугалія 0 – 0 ЧехословаччинаВідбір до ЧС 1990-
21/02/1990АлікантеІспанія 1 – 0 Чехословаччинатовариський матч-
04/04/1990БрноЧехословаччина 0 – 1 Єгипеттовариський матч-вийшов на 46'
25/04/1990ЛондонАнглія 4 – 2 Чехословаччинатовариський матч1вийшов на 46'
01/07/1990ДюссельдорфФРН 1 – 0 Чехословаччинатовариський матч-замінений на 69'
10/06/1990ФлоренціяЧехословаччина 5 – 1 СШАЧС 1990 - 1-й етап2
15/06/1990ФлоренціяЧехословаччина 1 – 0 АвстріяЧС 1990 - 1-й етап-
19/06/1990РимІталія 2 – 0 ЧехословаччинаЧС 1990 - 1-й етап-
23/06/1990БаріЧехословаччина 4 – 1 Коста-РикаЧС 1990 - 1/8 фіналу3
01/07/1990МіланЧехословаччина 0 – 1 ФРНЧС 1990 - чвертьфінал-
29/08/1990КуусанкоскіФінляндія 1 – 1 Чехословаччинатовариський матч-
26/09/1990КошицеЧехословаччина 1 – 0 ІсландіяВідбір до ЧЄ 1992-
13/10/1990ПарижФранція 2 – 1 ЧехословаччинаВідбір до ЧЄ 19921
14/11/1990ПрагаЧехословаччина 3 – 2 ІспаніяВідбір до ЧЄ 1992-
05/06/1991Рейк'явікІсландія 0 – 1 ЧехословаччинаВідбір до ЧЄ 1992-замінений на 40'
18/12/1991ГояніяБразилія 2 – 1 Чехословаччинатовариський матч1
25/03/1992ПрагаЧехословаччина 2 – 2 Англіятовариський матч1
22/04/1992ПрагаЧехословаччина 1 – 1 Німеччинатовариський матч-замінений на 76'
19/08/1992БратиславаЧехословаччина 2 – 2 Австріятовариський матч-
02/09/1992ПрагаЧехословаччина 1 – 2 БельгіяВідбір до ЧС 1994-
14/11/1992БухарестРумунія 1 – 1 ЧехословаччинаВідбір до ЧС 1994-замінений на 37'
23/03/1993ЛімасолКіпр 1 – 1 ЧехословаччинаВідбір до ЧС 1994-
02/06/1993КошицеЧехословаччина 5 – 2 РумуніяВідбір до ЧС 1994-
08/09/1993КардіффУельс 2 – 2 ЧехословаччинаВідбір до ЧС 1994-вийшов на 60'
27/10/1993КошицеЧехословаччина 3 – 0 КіпрВідбір до ЧС 19941
17/11/1993БрюссельБельгія 0 – 0 ЧехословаччинаВідбір до ЧС 1994-
Усього Матчів 43 Голів 14
 Статистика матчів і голів за збірну —  Чехія
Дата Місто Господарі Результат Гості Турнір Голи Примітки
25/05/1994ОстраваЧехія 5 – 3 Литватовариський матч-замінений на 52'
17/08/1994БордоФранція 2 – 2 Чехіятовариський матч1замінений на 82'
12/10/1994ВалеттаМальта 0 – 0 ЧехіяВідбір до ЧЄ 1996-
26/04/1995ПрагаЧехія 3 – 1 НідерландиВідбір до ЧЄ 19961
07/06/1995ЛюксембургЛюксембург 1 – 0 ЧехіяВідбір до ЧЄ 1996-замінений на 59'
06/09/1995ПрагаЧехія 2 – 0 НорвегіяВідбір до ЧЄ 19961замінений на 81'
Усього Матчів 6 Голів 3

Досягнення

Командні

«Спарта» (Прага)
«Спортінг» (Лісабон)

Особисті

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.