Юрій Горліс-Горський
Юрій Горліс-Горський (справжнє ім'я Юрій Юрійович Городянин-Лісовський; псевдонім Горліс-Горський, у підпіллі Залізняк, Горський, Горлиця; 14 січня 1898, Демидівка — зник без вісті 27 вересня 1946, Ауґсбурґ) — український військовий і громадський діяч, старшина Армії УНР, розвідник, письменник[1].
Юрій Горліс-Горський Юрій Юрійович Лісовський | |
---|---|
![]() | |
![]() | |
Загальна інформація | |
Народження |
14 січня 1898 Демидівка, Полтавська губернія, ![]() |
Смерть |
невідомо Аугсбург, Баварія, Американська зона окупації Німеччини |
Національність | українець |
Псевдо | Залізняк, Горський, Горлиця |
Військова служба | |
Роки служби | 1918–1946 |
Приналежність |
![]() |
Вид ЗС |
![]() |
Рід військ |
![]() |
Війни / битви | |
Нагороди та відзнаки | |
![]() |
Біографія
Народився в Демидівці на Полтавщині. Батько — Юрій Лісовський, офіцер російської імператорської армії (РІА), мати — Людвіка Соколовська[2] походила з польського шляхетського роду. За іншою версією у кримінальній справі вказано рік народження — 1902, місце — Тарноруда на Поділлі, зараз Волочиський район.[3]
Учасник Першої світової війни. В роки Національної революції — хорунжий Богданівського полку Запорізької дивізії, до якого вступив у віці 20 років[1].
Міжвоєнний період
На початку лютого 1920 р., під час Зимового походу, коли Запорізька дивізія перебувала в околицях Холодного Яру, Юрій занедужав і лишився на лікування в Мотронинському монастирі, де в той час розміщувався штаб полку гайдамаків Холодного Яру. Після лікування мав наздоганяти свою частину, та холодноярівці, яким бракувало старшин з військовим досвідом, переконали його лишитися.
Обравши прізвисько Залізняк, Лісовський прийняв призначення осавулом 1-го куреня полку гайдамаків, ставши одним з найближчих помічників курінного Івана Петренка та Головного отамана Василя Чучупаки.
Пізніше, у своєму знаменитому романі «Холодний Яр» Горліс-Горський писав:
![]() |
«Я вже й сам добре усвідомив собі, що коли дві нації борються, то білі рукавички мусять бути скинені. За п'ять років на фронтах довелося розрубати в бою не один череп… але що можна піднести шаблю на ворога, який уже кинув зброю, що ворог лише мертвий перестає бути ворогом, з цим я погодився лиш тепер, на цьому клаптеві української землі, який треба було відстояти — або загинути». | ![]() |
На власному прикладі Лісовський переконався, що гуманізм до ворога обертається новими жертвами: так, він подарував життя полоненому начальнику міліції, відпустив його, а той «віддячив», викликавши телеграфом з Єлисаветграда полк червоної кінноти. Бій завершився великими втратами для Холодноярців. Навесні 1921-го за наказом підпілля прибув до Львова на зустріч з генерал-хорунжим Юрком Тютюнником.
Ставши зв'язковим уряду УНР, навесні 1922-го, повертається в окуповану більшовиками Україну. Підпільну роботу — під псевдонімом «Горський» — провадив спочатку у Києві, а потім на Поділлі[1]. Та незабаром Юрія було заарештовано. Довелося провести 8 місяців у «тюрподі» Вінницького ГПУ. Чекісти не спромоглися довести його вини і 16 грудня 1923 р. звільнили з-під варти.
За завданням українського підпілля Горський дав згоду працювати в агентурному апараті ГПУ. За пізнішим висловом одного з найдосвідченіших керівників Подільського ГПУ Галицького, Горський провалив не одну чекістську операцію. У 1924-му знову арешт. Більшовики «оцінили» антикомуністичну підпільну роботу Юрія на Поділлі 15-ма роками ув'язнення.[4]
Згідно системи психіатричного впливу щодо дисидентів протягом кількох років утримується в тюремній лікарні. За цей час пізнав тюрми Вінниці, Києва, Полтави та Херсона. Згодом переведений до Херсонської психіатричної лікарні, звідки і втік у квітні 1931 року[5]. У квітні 1932 року, після довгих мандрів Радянським Союзом, перейшов кордон і опинився у Рівному.
А потім була Галичина, де він проживав у Львові, Багатківцях, Плугові. Зокрема, проживаючи у Багатківцях в місцевого священика о. Василя Їжака, відвідував місцеву читальню, де розповідав про життя українців за Збручем.[6]
У Львові його, нарешті, знайшла слава. У жовтневому числі 1932 р. видавництво «Літопис Червоної Калини» надрукувало статтю Горліс-Горського «Холодний Яр», а з наступного числа почалася публікація журнального варіанту його найголовнішого твору — «Холодного Яру» — під назвою «Рік в Холодному Яру» (продовження в 1934 році виходило під назвою «Холодний Яр говорить»). Львівська газета «Наш клич» (1933 р., № 17, 18, 20—22) друкує п'ять автобіографічних нарисів «Живе обличчя червоного сфінкса», про життя автора в Радянському Союзі після втечі 1931 р.
Першою книжкою, яку вдалося видати вже наступного, 1933 року, була «Ave dictator!». У 1934 р. видано повість «Отаман Хмара». У передмові до неї автор писав: «Маючи за плечима 4 роки підпільної боротьби з московсько-більшовицькою владою в Україні (з них 8 місяців з наказу своєї організації — в агентурному апараті ГПУ), два смертних присуди і разом 97 із половиною місяців арештів ГПУ та більшовицьких тюрем, — я дозволю собі піднести крайчик завіси, якою закриті тайни червоної охранки».
У листопадовому числі «Літопису Червоної Калини» 1934 року Горліс-Горський оголосив, що припиняє журнальну публікацію твору «Холодний Яр говорить». Наприкінці того ж 1934 року накладом сотника Івана Зуба вийшло перше книжкове видання, вже під назвою «Холодний Яр»[7].
1935 року у Львові виходять друком книжки «У ворожому таборі» та перевидання першої частини «Холодного Яру» (передруковане 1961 р. у Нью-Йорку без змін Миколою Сидором-Чарториським, разом з 2-ю частиною).
Трохи згодом було написано й другу частину роману «У ворожому таборі», що називалася «Між живими трупами» (про перебування в психіатричній лікарні). Юрій анонсував її вихід, а уривки з цього твору читав молоді, яка хмарами вилась довкола нього… На превеликий жаль, рукопис загубився під час бойових дій на Закарпатті. Юрій Горліс-Горський страшенно переживав утрату, тим більше, що вважав цей роман найкращим своїм твором.
Восени 1935 року виходять спогади «Червоний чортополох (Червона армія в світлі дійсності): На основі матеріалів, оголошених у Совітах і за кордоном, та власних спостережень під час побуту в СССР», теж про події 1931—1932 років. 1936 року у видавництві «Вікторія» виходить п'єса «Клянемося могилами героїв! (отаман Хмара)». Ані вона, ані «Червоний чортополох», ані «Живе обличчя червоного сфінкса» з тих часів ніколи не перевидавалися.
Друга частина «Холодного Яру» побачила світ 1937 року у «Дешевій книжці». Вона мала у Галичині величезний успіх, особливо серед молоді. У переповнених залах «Просвіти» проводилися колективні читання. Останній раз за життя автора «Холодний Яр» видав львівський «Рекорд» — внісши до тексту деякі незначні зміни, навряд чи погоджені з Горліс-Горським, який на той час міг вже залишити Галичину.
Під час підготовки видання «Холодного Яру» в Галичині текст було адаптовано для потреб місцевого читача. Так в романі з'явилися численні слова й вирази, притаманні лише Галичині. Сучасні перевидання переважно базуються на лондонському виданні Микити Мироненка 1967 р. Мироненко, працюючи над виданням, дещо змінив оригінальний текст.
Закарпатський період
Зі зброєю в руках разом з товаришами, колишніми вояками Армії УНР, він пішов, за висловом публіциста Сергія Козака, на «голос Карпатської України». Горський брав активну участь у відновленні української державності в Закарпатті[1], Газета «Діло» незабаром надрукувала повідомлення, що Юрій Горліс-Горський загинув. Уже вдруге друзі «ховали» його…
Після поразки Карпатської України Юрій якийсь час учителював у закарпатському містечку, згодом перебрався до Румунії, а потім до Югославії. Тут на нього чекав виклик до Канади: українці Саскачевану запрошували знаменитого письменника оселитися в цій країні. Та поголоски про можливу війну Німеччини проти Радянського Союзу змусили його змінити плани: Юрій Горліс-Горський справедливо вбачав у цій майбутній війні шанс для України стати самостійною державою, тому й, зрозуміло, не міг відсиджуватися у комфортних умовах.
Друга світова війна
Наприкінці 1939 р. Горліс-Горський їде до Фінляндії, де намагався створити підрозділ з українців, які потрапили в полон[8] під час радянсько-фінської війни, але ініціатива виявилася невдалою. Подорож до Суомі він відобразив у двох статтях «Фінляндія» та «Подорожні зиґзаґи».
Навесні 1942 року Юрій прибуває до Рівного. Майже відразу у рівненській газеті «Волинь», яку редагував Улас Самчук, з'являються спогади Горліса-Горського «Їх прийшло дванадцять».
У червні 1942-го Горліс-Горський здійснив свою мрію — повернувся до Холодного Яру. Письменник оселяється в Олександрівці і збирає свідчення учасників холодноярської боротьби. У Мельниках Горліс-Горський відвідав батьків Петра і Василя Чучупаків і подарував їм свою книжку про холодноярців, зокрема про їхніх синів. Бере участь у відновленні могили Василя Чучупаки, яку огородили, почистили металевий хрест, на якому внизу прикріпили тризуб.
З наступом Червоної армії починає рух на Захід. У Львові 26 листопада 1943 р. у православній церкві Святого Георгія він бере шлюб з Галиною Талащук. Через Австрію Юрій Горліс-Горський із дружиною перебирається до Німеччини й оселяється в таборі для переміщених осіб («Ді-пі») в Новому Ульмі, де 25 вересня 1946 року в нього народжується донька Леся[4].
У Новому Ульмі Юрій розгортає активну політичну діяльність. Поруч з Іваном Багряним, Борисом Левицьким, Романом Паладійчуком та іншими він засновує Українську Революційно-Демократичну партію (УРДП), проти якої здіймають агітацію деякі члени Закордонних частин ОУН(б). У таборі, де жив Юрій Горліс-Горський, поповзли чутки, що він запроданець, агент більшовицьких, польських та німецьких спецслужб. «Посипалися погрози, — згадувала дружина Юрія, — у вікно нашої кімнати кидалися намотані на камінці присуди смерті, у нашу відсутність у кімнаті робилися обшуки… Зник револьвер, за яким Юрко дуже шкодував, бо ніколи не розлучався зі зброєю в ті небезпечні часи… Мені й досі важко писати про ті сумні часи, коли я була свідком усіх тих наклепів і погроз…»
У листі від 12 листопада 1945 року маршал СРСР Г. Жуков звертався до командувача об'єднаних сил союзників антигітлерівської коаліції в Європі, майбутнього президента США Д. Ейзенхауера з проханням про видачу «радянських громадян, воєнних та мирних, хто боровся проти Об'єднаних Націй, і проживає в Американській Зоні Окупації у Західній Німеччині», у переліку яких під номером 38 зазначалися дані Горліс-Горського.[9]
Загадково зник 27 вересня 1946 року.
Творчість
Автор прозових творів «Отаман Хмара» (1934), «Червоний чортополох» (1935), «Холодний Яр» (1937), «Ave Dictator» (1941), спогадів «Між живими трупами», що вважаються втраченими.
- Окремі видання:
- Горліс-Горський Ю. Спогади. — Львів: Накладом автора, 1935. — 156 с.
- Горліс-Горський Ю. Холодний Яр (роман). — Львів: Червона калина, 1992. — 341 с.
- Горліс-Горський Ю. Холодний Яр — Київ — Львів — Дрогобич: Відродження, 2006. — Восьме видання, виправлене, доповнене.
- Горліс-Горський Ю. Холодний Яр. — Донецьк: Бао, 2014. — 448 с. ISBN 978-617-08-0142-5
- Горліс-Горський Ю. Холодний Яр. Автентичне видання. — ФОП Стебеляк, 2014. — 424 с. ISBN 978-966-1635-58-5[10]
Вшанування
Продовжував жити Юрій Горліс-Горський і в легендах. Політв'язень Кузьма Дасів розповідав, як в одній з давніх комуністичних брошурок згадувалося, що 1956 року з території Австрії та ФРН до Угорщини на допомогу, як тоді писали, «угорській контрреволюції» проникали українські «контрреволюціонери» і серед них — Юрій Горліс-Горський, який нібито став радником угорського генерала Кішбарнака…
У 1992 році «Холодний Яр» нарешті було видано в незалежній Україні, за яку і боролись герої цього документального роману.
У 2012 році побачила світ книга Юрія Горліса-Горського «Ми ще повернемось!» (упорядник книги Роман Коваль).[11]
Пам'ятник
![](../I/Pamyatnyk_gorlis_gorskomu.jpg.webp)
9 жовтня 2010 в селі Мельники Чигиринського району Черкаської області відкрито пам'ятник Юрію Горлісу-Горському.[12] Пам'ятник збудовано за ініціативою благодійника Володимира Сапи.[13]
Пам'ятник має вигляд розгорнутої книжки з вирізьбленим портретом автора. Нижче — напис: "Юрій Горліс-Горський (Городянин-Лісовський), старшина Армії УНР, автор роману «Холодний Яр». Ще нижче — козацька шабля і гілочка калини. На окремому камені напис: «Холодний Яр живий, він знає, хто свій, а хто ворог». Це одна з цитат роману, який виховав у Галичині десятки й сотні тисяч діяльних романтиків[14].
Вулиці
- Вулиця Юрія Горліс-Горського у місті Полтава[15].
- Вулиця Горліса-Горського у місті Львів
- Вулиця Юрія Горліс-Горського у місті Рівне
Джерела та примітки
- Новини України: День в історії - зник безвісті старшина Армії УНР Юрій Горліс-Горський. Гал-інфо. Процитовано 7 червня 2020.
- Ю. Горліс-Горський. Ми ще повернемось! Спогади. Повість. Поезії. Документи. Листування — К. : Історичний клуб «Холодний Яр»; Вінниця: ДП «Державна картографічна фабрика», 2012. — С. 65, з помилкою: «Людвина»
- Маючи в перспективі розстріл, зрозумів: симуляція божевілля може стати для мене порятунком. Gazeta.ua. Процитовано 14 жовтня 2016.
- 122 роки тому на Полтавщині народився автор роману «Холодний яр» Юрій Горліс-Горський. Інтернет-видання «Полтавщина» (укр.). Процитовано 7 червня 2020.
- 122 роки тому на Полтавщині народився автор роману «Холодний яр» Юрій Горліс-Горський. Інтернет-видання «Полтавщина» (укр.). Процитовано 7 червня 2020.
- Городиський Леон, Зінчишин Ігор. Мандрівка по Теребовлі і Теребовлянщині… — С. 269.
- Юрій Горліс-Горський, “Холодний Яр”. В полон тут не брали. Історична правда. Процитовано 7 червня 2020.
- Как 76 лет тому назад украинцы сломали зубы сталинской агрессии в Финляндии. Україна в НАТО (укр.). 29 листопада 2016. Архів оригіналу за 2 грудня 2016. Процитовано 4 грудня 2016.
- Горліс-Горський, Юрій (2018). Холодний Яр (українська). Львів: Апріорі. с. 342–343. ISBN 978-617-629-313-2.
- видання роману у двох частинах здійснено за першим виданням у Львові: перша частина вийшла у 1934 році (накладом сотн. Івана Зуба), а друга з однойменною назвою — у 1937 році (видавництво «Дешева книжка»)
- Вийшла друком книжка старшини армії УНР. Українська правда. 18 вересня 2012.
- На Черкащині відкрили пам'ятник Юрію Горлісу-Горському — Телеканал новин 24, 10.10.2010[недоступне посилання]
- Роман Коваль. Володимир Сапа продовжує каратися в СІЗО — Политикантроп, 8.10.2010 Архівовано 21.09.2013, у Wayback Machine.
- «Повернення Юрія Горліса-Горського» Архівовано 12 грудня 2010 у Wayback Machine. Дзеркало тижня № 45 (825) 4 — 10 грудня 2010. Автор: Сергій Лащенко
- У Полтаві перейменували два райони та 111 вулиць і провулків
- І. Вдовичин, Г. П. Герасимова. Горліс-Горський Юрій Юрійович // {{ЕСУ}
- Герасимова Г. П. Горліс-Горський Юрій Юрійович // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 167. — 518 с. : іл. — ISBN 966-00-0405-2.
- Горліс-Горський Юрій Юрійович. Холодний Яр: спогади осавула 1-го куреня полку гайдамаків Холодного Яру. / Упор., ред., передм., примітки, біограф. довідки, додатки Р. Коваля. — К. : Історичний клуб «Холодний Яр»; Вінниця : ДП «Державна картографічна фабрика», 2011. — 512 с.: іл. — (Серія «Українська воєнна мемуаристика»). — ISBN 978—611-533-003-4.
- Городиський Леон, Зінчишин Ігор. Мандрівка по Теребовлі і Теребовлянщині: Історичний нарис-путівник. — Львів : Каменяр, 1998. — 294 с., 44 арк. іл. — С. 268—270. — ISBN 966-7255-01-8.
- Козак С. Холодний Яр — «Холодний Яр» // Літературна Україна. — 2008. — 18 грудня. — С. 8.
- Луців Л. Ю. Горліс-Горський «Холодний Яр»: Рецензія // Література і життя. Літературні оцінки. — Джерзі Ситі — Нью-Йорк : Свобода, б. р. — С. 379—380.
- Миколаєнко А. «І повіє огонь новий з Холодного Яру» // Літературна Україна. — 2011. — 17 лютого. — С. 16.
- Ротач П. І. слово, і доля, і пам'ять: Статті, дослідження, спогади. — Полтава : Верстка, 2000. — 442 с.
- Тинченко Я. Ю. Офіцерський корпус Армії Української Народної Республіки (1917—1921). Книга II. — К. : Темпора, 2011. — 355 с. — ISBN 978-617-569-041-3.
- Українська діаспора: літературні постаті, твори, біобібліографічні відомості / Упорядк. В. А. Просалової. — Донецьк : Східний видавничий дім, 2012. — 516 с.
- Біографія Юрія Городянина-Лісовського.
- Ще одна біографія Юрія Городянина-Лісовського.
- Лунін Сергій. «Холодний Яр» Юрія Горліс-Горського: Археографічний аналіз.
- Роман Коваль. «Літературний донос» Сергія Луніна: відповідь на статтю Сергія Луніна «„Холодний Яр“ Юрія Горліс-Горського: Археографічний аналіз». Газета Історичного клубу Холодний Яр «Незборима нація». 13 лютого 2014
- Книга «Холодний Яр».
- Звіт про відвідини Холодного Яру та святкування річниці Холодноярської республіки.