Великосілки

Великосілки (давніше Желехів Великий та Желехів Малий) село в Україні, у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області. Орган місцевого самоврядування ― Великосілківська сільська рада. Населення за переписом 2001 року становило 1444 особи.

село Великосілки
Країна  Україна
Область Львівська
Район/міськрада Львівський район
Рада Великосілківська сільська рада
Код КАТОТТГ UA46060290060055464
Основні дані
Засноване 1393
Населення 1444
Площа 20,47 км²
Густота населення 70,54 осіб/км²
Поштовий індекс 80453[1]
Телефонний код +380 3254
Географічні дані
Географічні координати 49°59′41″ пн. ш. 24°25′28″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
240 м
Місцева влада
Адреса ради 80453, Львівська обл., Львівський р-н, с. Великосілки
Карта
Великосілки
Великосілки
Мапа

 Великосілки у Вікісховищі

Назва

В 1947 р. села Великий Желехів та Малий об'єдналися в одне під назвою Великосілка.

19 вересня 1989 р. рішенням Львівської обласної ради село Великосілка перейменовано на Великосілки.

Історія

Село Великосілки, яке раніше називалося Желехів, вперше згадується 15 жовтня (23 липня за новим стилем) 1393 року, тоді польський король Владислав ІІ Ягайло надав право на володіння с. Желехів з сусіднім монастирем Михайлу з Сулковиці.[2]

У 1461 році відбувся поділ Желехова на Великий Желехів і Малий Желехів.

У податковому реєстрі 1515 року в селі документується священник, шинок, млин і 5 ланів (близько 125 га) оброблюваної землі[3].

У 1503 та 1515 роках Ян Мщишек (пол. Jan Mściszek) стає власником, але лише частина села, оскільки, згідно з іншими документами, між Яном Вішньовським (пол. Jan Wiśniowski) та Яном Соколом (пол. Jan Sokoł) тривала суперечка щодо частини села.

У середині ХІХ століття Великий Желехів був у руках спадкоємців Розалії Келяновської, а Малий Желехів придбав граф Адам Замойський. Пізніше Великий Желехів був придбаний Казімежем Дідушицьким і залишився в руках цієї родини.

Відомі власники села:
Роки Ім'я власника
? – 1417 Михайло Сулковицький

(королівський маршал)

1417 – ? дочки Михайла Сулковицького
1502 ? пол. Mikolaj Wrzeszcz
сер. ХІХ ст. Розалія Келяновська

(Великий Желехів)

сер. ХІХ ст. Адам Замойський
Казімєж Дідушицький
19041934 Тадеуш Дідушицький[4]

В 1934–1939 рр. село було центром ґміни Желехів Великий.

На фронтах Другої світової війни, в складі ЧА, брали участь 108 жителів, 38 з них за мужність і хоробрість нагороджені орденами та медалями СРСР. 53 чоловіки загинули.

До 1946 р. в селі була садиба графа:

«ціла садиба (мабуть, соток 8 чи 10), обгороджена сіткою-рабицею і живоплотом. Садиба була дуже гарно, розумно спланована, розділена на зони деревами і кущами. Гарний будиночок на 4 кімнати, з верандою з одного боку і ганком з протилежного. Перед будинком росли прегарні зелені і блакитні ялинки, кущі жасмину і троянд. Господарська частина, відгороджена від житлової живоплотом, містила стайню для худоби з кімнатою для прислуги, з плитою і вмурованим в неї казаном, в якому варили їжу для свиней чи інших тварин. Стайня з зацементованою підлогою, з окремими площадками для кожної тварини, оточеними рівчачками для стоку сечі, яка спрямовувалась в бетонований басейн. Була там і комора з великим підвалом (там його називали «льох»). В коморі зберігали зерно, а в льоху — картоплю, овочі і яблука. Замикала господарчу частину стодола з током для сіна і соломи, а зразу за нею росли високі кущі червоних і жовтих поричок, смородини і агрусу, а далі - великий сад з яблунями, сливами, вишнями, черешнями, а от груша була чомусь лише одна і дуже стара»,

— згадувала Алла Мельниченко.

З приходом радянської влади, в 1948 р., територію садиби знищили, розмістивши там колгосп. В цей ж рік влада проводила примусову колективізацію, більшості людей це не подобалось, добровільно в колгосп ніхто не рвався, але НКВС швидко з цим розправився, виславши кілька десятків сімей в виправно-трудові табори Сибіру.[5]

Створений колгосп «Україна» налічував 5769 га с/г угідь, в тому числі 3231 га орної землі. Господарство спеціалізувалося на м'ясо-молочному тваринництві, займалося вирощуванням цукрового буряку.

Діяльність ОУН-УПА

З теренових вістей ВО «БУГ» УПА — Захід за 1943–1945 рр.:

3 вересня 1944 р. село оточили війська НКВС, проводили обшуки. багато чоловіків арештували, забирали людей під час Служби Божої. Під час цієї облави загинув юнак Куць Ярослав. Також в Желехові є дві вчительки-східнячки, які працюють на НКВС.

14 червня 1945 р. п'ять бійців УПА зробили засідку на енкаведистів біля села, було знищено молодших лейтенантів НКВС Насонова і Клокова, сержанта Конюхова і одного бійця НКВС. Здобуто один кулемет, три автомати, два пістолети, 300 шт. набоїв.

28 листопада 1945 р. боївка УПА в Великому Желехові напала на дім, де перебував участковий та станиця НКВС. Солдатів роззброєно, а участковий Мельник з одним пораненим втік.

3 грудня 1945 р. в Великому Желехові НКВС викликав до району всіх демобілізованих солдатів ЧА, відібрали у них документи та змушували вступати в НКВС.

19 грудня 1946 р. бійці НКВС заарештували, невідомо за що, 65-річну жінку та по звірськи вбили.[6]

Духовна історія

Парафія у Великосілках була заснована в 1426 року Станіславом Каєм з Милятина, Яном з Желехова та Миколою Міжиглоцьким з Стрептова. Приблизно тоді ж і збудували перший дерев'яний костел. Спочатку парафія належала Львівському деканату, потім Буському, а з 1843 р. — Глинянському.[7]

Храм був знищений у першій половині XVII століття, проте знову відбудований з дерева. Протокол візиту архієпископа Яна Скарбека від 1718 р. засвідчує, що святиня мала 4 вівтарі. При парафії існувала лікарня для бідних, створена в 1723 році, заснована тодішнім парафіяльним священиком о. Шимоном Себастьяном Дзіджинським. [7]

Із 40-х років XVIIIст. відзначається поганий технічний стан костелу, а 1771 року його знищила пожежа.

Костел Відвідання Єлисавети Пресвятою Дівою Марією РКЦ (17731781)

Останній дерев'яний храм спорудили в 1773 році, але його оснащення тривало до 1781 року.

Під час загального канонічного візиту Львівського архієпископа (8–9 червня 1821 р.) був написаний протокол, завдяки якому ми дізнаємось про зовнішній вигляд церкви: церква 44 ліктів в довжину і 24 ліктів завширшки; побудований на кладці фундаментів квадратного дерева, сильні в стінах; 6 вікон із залізними решітками вздовж та впоперек; в середині стіни були покриті лляними полотнами з квітами; великий вівтар, розписаний аквамариновою фарбою з позолоченими різьбленими розквітами, дві фігури серафимів із позолоченими крилами; біля вівтаря по обидва боки є двері в ризницю, круглі вгорі; на них — красиві білі вази з позолотою, а на постаментах, що вже стоять біля стіни прилеглого вівтаря, з одного боку, картина «Відвідання св. Єлизавети», а з іншого боку «св. Єлизавета»; у пресвітерії, біля кутової стіни зліва, була різьблена кафедра, багато прикрашена кольором із позолоченими жучками та різьбленими вінками; лави в церкві було чотири пари; над дверима церкви знаходилися хори, у центрі яких був орган із семи голосів; великі церковні двері із залізними замками і засувами, і міцний великий замок; підлога була кам’яною, встеленою квадратними плитками; купол, на вершині церкви, був обрамлений білим листовим металом і тоді був у доброму, міцному стані; навколо цвинтаря біля церкви, між мурованими стовпами на цегляному фундаменті, стояла огорожа з товстого бруса з дахом.

У протоколі візиту 1840 р. згадується нещодавній ремонт костелу. У 1908 році інтер’єр храму був змінений. У 1938 році дах церкви потребував ремонту. Того ж року у компанії Ягодзінського був замовлений новий дев’ятиголосний орган. Однак невідомо, чи був він розміщений в церкві.[7]

У 1930-х роках завершили ремонт та облаштування парафіяльного будинку з театральним залом на місці зруйнованої під час Першої світової війни лікарні для бідних. Зал крім вистав, повинен був служити місцем зустрічі молоді та читальним залом. Парафія, налічуючи понад півтори тисячі вірян, мала філіальні каплиці в Неслухові, Стрептові (1894 р.) та Ямному (1892 р.).

У 1944 році останній парох о. Андрій Чехович разом із частиною костельного майна виїхав до Польщі.[8] Після від’їзду парафіян храм двічі відкривали силою і спустошували (про це ми знаємо з листа священника Чеховича до курії в Любачу від 12 жовтня 1947 р.).

У червні 1953 року церква була зруйнована комуністичною владою, а територія цвинтаря була розорана (влада хотіла розширити дорогу, що веде до центру міста).[7]

На місці плебанії було збудовано поліклініку.

2 липня 2018 році на місці костелу за участі єпископа-помічника Львівської архідієцезії о. Едварда Кава та духовенства й вірних була звершена Свята Меса. Того ж року залито фундамент під нову каплицю Матері Божої Чорничної РКЦ.[9]

Церква Святої Великомучениці Параскеви УГКЦ (1892 р.)

Церква збудована за сприянням власників села графського подружжя Тадеуша та Анни Дідушицьких та родина Пайгертів.

Великий дерев'яний храм стоїть у центрі села, запроектований архітектором Міхалом Ковальчуком.

Будівля хрестова у плані, з півночі та півдня має прибудовані до вівтаря високі ризниці.

По периметру повністю оточена арочною галереєю з дерева, накритою широчезними дахами. Три вхідні двері: центральні у західній стіні бабинця, над якими розташована проповідниця, бічні розташовані у північній та південній стінах нави і накриті виступаючими над опасанням дахами.

На одвірках західних вхідних дверей можна побачити написи, підкреслені золотистою фарбою:

«В ім`я Отця і Сина і Святого Духа амінь. Цей храм створений за допомогою чесних прихожан і благородних жертводавців графа Тадея і Анни Дідушицьких та Івана і Леонтини Пайгертів року Божого 1892»

Покровителями церкви до Другої світової війни були граф Станіслав і Розалія Дідушицькі.

Стіни підопасання — голий, не фарбований зруб, решта покриті дерев'яними лакованими планками, загостреними на кінці, що імітують гонту.

Вгорі: бабинець та вівтар на високих світлових восьмериках (над вівтарем менший) накриті невеликими банями з маківками. Над навою таке ж завершення, тільки восьмерик і баня більших розмірів.[10]

Інфраструктура

Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини.[11]

Освіта

В селі діє Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів та дошкільної освіти.

Відомі люди

Народилися

Примітки

  1. Довідник поштових індексів України. Львівська область. Львівський район
  2. Михайло Грушевський. Матеріали до історії суспільно-політичних і економічних відносин Західньої України. Серія перша (ч. 1-80) (1361—1530). — С. 9-10.
  3. Zródla dziejowe. Tom XVIII. Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. Cz. I. Ziemie ruskie. Ruś Czerwona. s. 155 – Warszawa: Sklad główny u Gerberta I Wolfa, 1902. - 252 s.
  4. Żelechów Wielki, wieś op, star. Kamionka str. - własność ziemska, historia posiadania, opis, zdjęcia. genealogia.okiem.pl. Процитовано 18 квітня 2021.
  5. Кримська Свiтлиця :: Текст статти "СЕЛО ВЕЛИКОСІЛКИ". svitlytsia.crimea.ua. Процитовано 17 квітня 2021.
  6. Воєнна округа УПА «Буг». Документи і матеріали. 1943-1952. Книга 2. Нова серія 13. Київ: Літопис УПА. 2009. с. 83, 109, 180, 182, 212, 215, 690.
  7. Parafia Żelechow - Parafia Wszystkich Świętych Nowy Jaryczów. Parafia Żelechow - Parafia Wszystkich Świętych Nowy Jaryczów. Процитовано 17 квітня 2021.
  8. ВЕЛИКОСІЛКИ (Великий Желехів). Колишній костел Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією (1773 - 1781). Львівська обл., Львівський р-н (Кам‘янко-Бузький р-н) | Костели і каплиці України. rkc.in.ua. Процитовано 17 квітня 2021.
  9. Великосілки на Львівщині: земля, освячена кров’ю мучеників (англ.). Процитовано 17 квітня 2021.
  10. Церква Великосілки Кам'янка-Бузький район. decerkva.org.ua. Процитовано 17 квітня 2021.
  11. ІАС ДНК. inspections.gov.ua (uk-UA). Процитовано 17 квітня 2021.
  12. Поховання. necropolis.uinp.gov.ua (ua). Процитовано 17 квітня 2021.
  13. Іван Іванович Сікорський. Сайт пам'яті (укр.). 9 квітня 2020. Процитовано 17 квітня 2021.
  14. Шпирка Володимир Михайлович - Книга пам'яті загиблих. memorybook.org.ua. Процитовано 17 квітня 2021.

Джерела

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.