Географія Лаосу

Лаос південносхідноазійська країна, що знаходиться на Індокитайському півострові й не має виходу до моря . Загальна площа країни 236 800 км² (84-те місце у світі), з яких на суходіл припадає 230 800 км², а на поверхню внутрішніх вод — 6 тис. км²[1]. Площа країни майже у 3 рази менша за площу України.

Географія Лаосу
Географічне положення Лаосу
Географічне положення
Континент Азія
Регіон Південно-Східна Азія
Координати 18°00′ пн. ш. 105°00′ сх. д.
Територія
Площа 236 800 км² (84-те)
  суходіл 98 %
  води 2 %
Морське узбережжя 0 км
Державний кордон 5274 км
Рельєф
Тип гористий
Найвища точка гора Пхубіа (2817 м)
Найнижча точка Меконг (70 м)
Клімат
Тип субекваторіальний
Внутрішні води
Найдовша річка Меконг ( км)
Найбільше озеро [[_]] ( км²)
Інше
Природні ресурси деревина, гідроенергія, гіпс, руди кольорових металів, золото, коштовне каміння
Стихійні лиха повіді, посухи
Екологічні проблеми нерозміновані території, знеліснення, ерозія ґрунтів

Назва

Офіційна назва Лаоська Народно-Демократична Республіка, Лаос, ЛНДР (лаос. ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ປະຊາຊົນລາວ, ປະເທດລາວ Саталаналат Пахатіпатай Пахахон Лоа, Патет Лао)[2]. Назва країни походить від етноніму лаосців — «лао» (лаос. ລາວ) з часів французького панування у XIX сторіччі[3]. Сам етнонім походить, можливо, від давнього індійського імені Лава (लव), одного з двох синів-близнюків бога Рами. Термін може походити також від давньокитайської назви тайської етнічної групи, до якої належать і лаосці Ай-Лао (лаос. ອ້າຽລາວ, кит. 哀牢, в'єт. ai lao). Давня назва країни Лан Ханґ (лаос. ລ້ານຊ້າງ), що означає Землю мільйона слонів. Інша назва країни Муанґ Лао (лаос. ເມືອງລາວ) означає країну народу лао.

Історія дослідження території


Географічне положення

Лаос — південносхідноазійська країна, що межує з п'ятьма іншими країнами: на північному заході — з М'янмою (спільний кордон — 238 км), на півдні — з Камбоджею (555 км), на півночі — з Китаєм (475 км), на заході — з Таїландом (1845 км), на сході — з В'єтнамом (2161 км)[1]. Загальна довжина державного кордону — 5274 км[1]. Державний кордон проходить в основному по гребенях гір, а значна дільниця кордону з Таїландом річкою Меконг. Країна не має виходу до вод Світового океану[4][5].

Крайні пункти

Час

Час у Лаосі: UTC+7 (+5 годин різниці часу з Києвом)[6].

Геологія

Гори складені переважно гранітами, гнейсами і порізані глибокими ущелинами, по яких протікають численні річки. Гірські хребти чергуються з плато складеними, пісковиками і вапняками.


Корисні копалини

Надра Лаосу багаті на ряд корисних копалин: гіпс, олово, золото, коштовне каміння[7].

Сейсмічність

Рельєф

Лаос — переважно гірська країна. Середні висоти — 710 м; найнижча точка — уріз вод річки Меконг (70 м); найвища точка — гора Пхубіа або Біа (2817 м). Гори порізані глибокими ущелинами, по яких протікають численні річки. Гірські хребти чергуються з плато, на півночі — плато Сіангкхуанг (висота до 2820 м), на сході — південно-західні схили хребта Чионгшон, на півдні — плато Боловен. Вздовж річки Меконг, однієї з найбільших азійських річок, розташована низовина.

Острови

Клімат

Територія Лаосу лежить у субекваторіальному кліматичному поясі[8]. Влітку переважають екваторіальні повітряні маси, взимку тропічні[9]. Влітку вітри дмуть від, а взимку до екватора. Сезонні амплітуди температури повітря незначні, зимовий період не набагато прохолодніший за літній[9]. Зволоженя достатнє, у літньо-осінній період з морів та океанів часто надходять руйнівні тропічні циклони, вдалині від моря взимку може відзначатись більш сухий сезон[9]. Виділяють три сезони: чітко виражений вологий спекотний — з травня по жовтень, сухий прохолодний — з листопада по лютий, і спекотний сухий — в березні-квітні. Мусон вторгається практично одночасно на всю територію Лаосу.

Лаос є членом Всесвітньої метеорологічної організації (WMO), в країні ведуться систематичні спостереження за погодою[10].

Внутрішні води

Загальні запаси відновлюваних водних ресурсів (ґрунтові і поверхневі прісні води) становлять 333,5 км³[1]. Станом на 2012 рік в країні налічувалось 3,1 тис. км² зрошуваних земель[1].

Річки

Річки країни належать басейну Південнокитайського моря Тихого океану. Найбільші річки: Меконг, що місцями судноплавна, та її притоки Тха, У, Лик, Нгум, Бангфай, Бангхіанг, Дон, Конг, Тхен.

Озера

Болота

Ґрунти

У країні найпоширеніші гірські латеритні ґрунти[11].

Рослинність

Земельні ресурси Лаосу (оцінка 2011 року):

  • придатні для сільськогосподарського обробітку землі — 10,6 %,
    • орні землі — 6,2 %,
    • багаторічні насадження — 0,7 %,
    • землі, що постійно використовуються під пасовища — 3,7 %;
  • землі, зайняті лісами і чагарниками — 67,9 %;
  • інше — 21,5 %[1].

Тваринний світ

У зоогеографічному відношенні територія країни належить до Індокитайської провінції Індійсько-Індокитайської підобласті Індо-малайської області[9].

Охорона природи

Лаос є учасником ряду міжнародних угод з охорони навколишнього середовища[1]:

Стихійні лиха та екологічні проблеми

На території країни спостерігаються небезпечні природні явища і стихійні лиха: повіді, посухи[1].

Серед екологічних проблем варто відзначити:

Фізико-географічне районування

У фізико-географічному відношенні територію Лаосу можна розділити на _ райони, що відрізняються один від одного рельєфом, кліматом, рослинним покривом: .

Див. також

Примітки

  1. Laos, Geography. Factbook.
  2. Котляков В. М., 2006.
  3. Поспелов Е. М., 2005.
  4. Атлас світу, 2005.
  5. Part II : [англ.] // United Nations Convention on the Law of the Sea. N. Y. : United Nations. — Дата звернення: 21 лютого 2017 року.
  6. Time zone converter : [англ.] // Калькулятор різниці в часі між двома пунктами. — The Time Now, 2017. — 7 November. — Дата звернення: 21 грудня 2017 року.
  7. Лаос // Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.
  8. Атлас. Географія материків і океанів, 2014.
  9. ФГАМ, 1964.
  10. Members : [англ.] // World Meteorological Organization (WMO). — Дата звернення: 22 лютого 2017 року.
  11. Лаос // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.

Література

Українською

Англійською

  • (англ.) Graham Bateman. The Encyclopedia of World Geography. — Andromeda, 2002. — 288 с. — ISBN 1871869587.

Російською

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.