Грегорі Бейтсон
Грегорі Бейтсон (англ. Gregory Bateson; 9 травня 1904 — 4 липня 1980) — британо-американський вчений, роботи якого носять міждисциплінарний характер — вони пов'язані з епістемологією, кібернетикою, теорією інформації, антропологією, теоріями соціалізації і комунікації, екології.
Грегорі Бейтсон | |
---|---|
англ. Gregory Bateson | |
| |
Народився |
9 травня 1904[1][2][…] Грантчестерd, South Cambridgeshired, Кембриджшир, Кембриджшир, Англія, Сполучене Королівство |
Помер |
4 липня 1980[3][4][…] (76 років) Сан-Франциско, США |
Країна |
Велика Британія США |
Діяльність | антрополог, філософ, соціолог, мовознавець, біолог, кінорежисер, психолог, семіотик |
Alma mater | Школа Чартергаус і коледж Святого Джонаd |
Галузь | антропологія |
Заклад | Каліфорнійський університет у Санта-Круз |
Відомі учні | Richard Bandlerd |
Членство | Американська академія мистецтв і наук |
Батько | Вільям Бетсон |
У шлюбі з | Маргарет Мід |
Діти | Mary Catherine Batesond і Nora Batesond |
Нагороди |
Член Американської академії мистецтв і наук |
Грегорі Бейтсон у Вікісховищі |
Найбільш відомі роботи Бейтсона опубліковані в його книгах «Кроки до екології розуму» (1972), «Розум і природа: неминуча єдність» (1979) і «Ангели бояться» (1988, написана у співавторстві з дочкою Мері Катрін Бейтсон і опублікована після смерті Бейтсона).
Член асоціації Вільяма Ірвіна Томпсона Lindisfarne Association.
Біографія
Дитинство і юність
Грегорі Бейтсон народився 9 травня 1904 року в селі Гранчестер недалеко від Кембриджу, Англія. Він був третім і молодшим сином (Кароліни) Беатріс Дарем і генетика Вільяма Бейтсона. Його назвали Григорієм на честь Грегора Менделя. З 1917 року по 1921 Грегорі Бейтсон навчається в Чартерхаус-Скул (одна з дев'яти найстаріших престижних привілейованих чоловічих середніх шкіл). і потім переводиться в Сент-Джонс Коледж Кембриджського університету, де вивчає природознавство. Він отримує диплом в 1925 році, у віці 21 року.
Діяльність в Кембриджі
Через деякий час Бейтсон вирішує почати вивчати антропологію і повертається в Кембридж. Тут він читає лекції по лінгвістиці під керівництвом Альфреда Реджіналда Редкліффа-Брауна. У 1930 році отримує ступінь магістра.
Подорож
Бейтсон читав лекції з лінгвістики в Університеті Сіднея в 1928 році. З 1931 по 1937 рік він був членом коледжу Святого Іоана.
Після отримання ступеня Бейтсон відправляється на 2 роки в Нову Гвінею. Тут він знайомиться зі своєю майбутньою дружиною, Маргарет Мід. Також тут він пише книгу під назвою «Naven» про плем'я ятмулів, яке живе в Новій Гвінеї. Книга була опублікована в 1936 році.
Завершивши дослідження в Новій Гвінеї, він хдійснює подорож по США, читаючи лекції на різні теми в безлічі різних вузів Америки. Бейтсон починає вивчати кібернетику з Норбертом Вінером і Джоном фон Нейманном. Нове поле задовільнило інтерес Бейтсона в питаннях комунікації між індивідумами.
Від переїзду в США до кінця життя
У 1941 році Бейтсон працює в якості аналітика німецьких пропагандистських фільмів в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку. Потім він працює в Управлінні стратегічних служб, читає лекції в Колумбійському університеті, служить в Китаї, Бірмі, Цейлоні та Індії в якості викладача. Після війни протягом довгого часу читає лекції в Гарвардському університеті в якості запрошеного фахівця.
У 1956 році Грегорі Бейтсон отримує громадянство Сполучених Штатів Америки.
Через деякий час Бейтсон на рік їде в Сан-Франциско для вивчення процесів комунікації.
У період з 1963 по 1964 рік, на запрошення Джона Ліллі, працює директором Інституту дослідження комунікацій у Сент-Томасі на Віргінських островах.
З 1964 по 1972 рік працює директором Океанічного інституту (Гаваї), куди його запросив Тейлор Прайор. Протягом цього періоду він досліджував процес комунікації між дельфінами — тему, що досі викликає багато запитань. Йому не вдалося просунутися у своїх дослідженнях так далеко, як він хотів.
Грегорі Бейтсон помер 4 липня 1980 року в Сан-Франциско у віці 76 років.
Наукова діяльність і спадщина
Багато людей, в тому числі і відомі вчені, вважають Бейтсона культовою фігурою, чому сприяли його загадковість, ексцентричність і широта інтересів. Бейтсон був фахівцем у безлічі дисциплін: він піднімав питання кібернетики і зоопсихології, етнології і культурної антропології, психології і психіатрії. Фізик Фрітьоф Капра у книзі «Уроки Мудрості», писав, що «майбутні історики вважатимуть Грегорі Бейтсона одним з найбільш впливових мислителів нашого часу. Унікальність його мислення пов'язана з широтою та узагальненістю. У часи, що характеризуються розподілом і надспеціалізацією, Бейтсон протиставив основним передумовам і методам різних наук пошук патернів, що лежать за патернами, і процесів, що лежать в основі структур»[5].
За власним визнанням Бейтсона, роботи його часто неправильно тлумачаться, чому сприяє і незвичність його стилю. Бейтсон не відрізнявся любов'ю до сучасних академічних стандартатів наукового стилю, і його роботи часто були оформлені у вигляді есе, а не наукових робіт; у своїх працях він застосовує безліч метафор, а вибір джерел, як правило, можна вважати нестандартним з точки зору консервативної науки (наприклад, він міг цитувати поетів минулого і ігнорувати свіжі наукові дослідження). Незважаючи ні на що, багато людей розглядають його роботи як джерело вельми оригінальних думок, варте ретельного читання.
Найбільш значущі для Бейтсона і часто згадувані ним автори і ідеї: Ж.-Б. Ламарк, У. Блейк, С. Батлер, Б. Рассел (теорія логічних типів), К. Р. Юнг («Сім проповідей мертвим»), А. Коржибски («Карта не є територія»), Р. Дж. Коллінгвуд.
Серед найбільш відомих фраз, котрі часто вживалися Бейтсоном і відображають його світогляд, були наступні:
- «Число відрізняється від кількості»,
- «Карта не є територія» і «Ім'я не є названим ним предметом» (Альфред Коржибски),
- «Логіка — погана модель для причини і наслідку».
«Подвійне послання»
Грегорі Бейтсон найбільш відомий розробкою теорії «подвійного послання» (англ. double bind). Подвійне послання — комунікативний парадокс, вперше описаний в контексті вивчення шизофренії. Для повноцінного подвійного послання необхідно дотримання ряду умов:
- Жертва подвійного послання сприймає суперечливі вказівки або емоційні послання на різних рівнях комунікації (наприклад, на словах виражається любов, а невербальна поведінка, або «метаповідомлення», висловлює ненависть; або дитині пропонують говорити вільно, але критикують або змушують замовкнути коден раз, коли вона так робить).
- Неможливість метакомунікації. Наприклад, диференціювання двох послань, визначення комунікації як такої, що не піддається розумінню.
- Жертва не здатна припинити спілкування.
- Нездатність виконати суперечливі директиви карається (наприклад, припиненням вираження любові).
Подвійне послання спочатку пропонувалося в якості пояснення частини проблеми етіології шизофренії. Зараз більш значимим є його вплив як приклад підходу Бейтсона до складнощів комунікації.
Епістемологія
Ключові для Бейтсона філософські питання зачіпають відношення «організм — середовище» і «свідомість — несвідоме». Бейтсон вважає, що західна цивілізація пішла, по-перше, шляхом вознесення індивіда, в збиток його існування в цілісності і рівновазі з середовищем і, по-друге, шляхом гіпертрофії свідомості, в збиток взаємодії і рівноваги свідомих і несвідомих (мистецтво, релігія тощо) форм психічної діяльності.[6]
Так, що стосується відношення «організм — середовище», Бейтсон наполягає на тому, що «ментальний світ — розум, світ обробки інформації — не обмежується шкірою»[7]: розум іманентний не лише тілу, але й інформаційним потокам поза ним. Точно так само біологічною одиницею виживання при природному відборі є не організм або безліч організмів, як у дарвінівської теорії еволюції (такий підхід веде організм до розбалансованості відносин з навколишнім середовищем, його руйнуванню, а з ним — і самого організму), але «гнучка система „організм у навколишньому середовищі“». Розум іманентний не індивіду, а екосистемі або еволюційній структурі в цілому.[8]
Бейтсон називав одиницею розуму відмінність і визначав мінімальну інформативну зміну як «небайдужу відмінність» (a difference that makes a difference).[9]
Кібернетика
В коло інтересів Бейтсона входили теорія систем і кібернетика, одним із засновників якої він вважається (Бейтсон був у числі засновників дисципліни). У процесі роботи Бейтсон зосередився на співвідношенні кібернетики і теорії систем з епістемологією.
Вплив на психотерапію
Грегорі Бейтсон сприяв виникненню кількох шкіл психотерапії, включаючи псевдонаукові «антипсихіатрію» (Рональд Лейнг та ін.) і нейролінгвістичне програмування (НЛП). Бейтсон виступив наставником засновників НЛП Річарда Бэндлера і Джона Гріндера, та познайомив їх з психотерапевтом Мілтоном Еріксоном, котрий використовував так званий «м'який» (еріксонівський) гіпноз для своїх психотерапевтичних сесій.
Термінологія Бейтсона
- Абдукція — метод порівняння патернів відносин та їх симетрії і асиметрії (як, наприклад, у порівняльній анатомії), особливо в комплексних органічних або психічних системах. Бейтсон використовував цей термін для позначення третього методу науки (поряд з індукцією і дедукцією) і розглядав її як центральну ланку свого якісного і цілісного (холістичного) підходу.
- Критерії розуму:
- Розум є сукупність взаємодіючих частин або компонентів.
- Взаємодія між частинами розуму викликається різницею.
- Для психічних процесів необхідна колатеральна енергія.
- Для психічних процесів необхідні замкнуті (або більш складні) ланцюги детермінації.
- У психічних процесах ефекти відмінності (диференціації) розглядаються як трансформи (тобто закодовані версії) відмінностей, які їм передували.
- Опис та класифікація даних процесів трансформації виявляють ієрархію логічних типів, властивих явищу.
- Креатура і Плерома — запозичені у Карла Юнга («Сім проповідей мертвим» — «Septem Sermones ad Mortuos») гностичні терміни, порівнянні з концепцією майя в індуїзмі. Основна ідея в їх розрізненні полягає в тому, що зміст і організація проектуються у світ. Плерома — неживий світ, недиференційований суб'єктом, світ фізичних взаємодій; креатура — живий світ, світ думки і мови, де явища визначаються відмітними ознаками, відмінностями та інформацією.[10]
- Бейтсон піддав критиці фундаментальну протилежність форми і сутності. Недоліком природничих наук Бэйтсон вважав зведення справжньої дійсності до чистої субстанції, і віднесення форми, відповідно до явища як эпіфеномена. Ця протилежність є неочевидним наслідком помилкового протиставлення розуму і природи. Розум іманентний системі взаємодії організм-середовище, в якій неможливо провести чітку межу між індивідом і зовнішнім природним середовищем. Відношення між розумом і середовищем Бэйтсон ілюструє зв'язком креатури (живе) і плероми (неживе), як її описав у своїх гностичних роздумах Карл Юнг. Плерома описується як світ сил і зіткнень, але в ньому відсутні відмінності, екологія цього світу — це екологія матеріалів і енергії. Світ креатури — це різниці та відмінності, які і здійснюють вплив. Екологія світу креатури — це екологія ідей.
Роботи вченого
Книги наведені в хронологічному порядку видання (вказані перші видання книг).
- Видані за життя
- Bateson G. Naven: A Survey of the Problems suggested by a Composite Picture of the Culture of a New Guinea Tribe drawn from Three Points of View. — 1936.
- Bateson G., Mead M. Balinese Character: A Photographic Analysis. — New York Academy of Sciences, 1942. — ISBN 0-89072-780-5.
- Ruesch J., Bateson G. Communication: The Social Matrix of Psychiatry. — 1951.
- Bateson G. Steps to an Ecology of Mind: Collected Essays in Anthropology, Psychiatry, Evolution, and Epistemology. — New York: Ballantine Books, 1972.
- Bateson G. Mind and Nature: A Necessary Unity (Advances in Systems Theory, Complexity, and the Human Sciences). — Hampton Press, 1979. — ISBN 1-57273-434-5.
- Видані після смерті
- Bateson G., Bateson M. C. Angels Fear: Towards an Epistemology of the Sacred. — Toronto: Bantam Books, 1987.
- Bateson G., Donaldson R. E. A Sacred Unity: Further Steps to an Ecology of Mind. — Harper Collins, 1991. — 346 p. — ISBN 0-06-250100-3, ISBN 978-0-06-250100-4.
Див. також
- Маргарет Мід — дружина Грегорі Бейтсона
Примітки
- Encyclopædia Britannica
- SNAC — 2010.
- Person Profile // Internet Movie Database — 1990.
- Енциклопедія Брокгауз
- Капра Ф. Уроки Мудрости. — М.: Изд-во Трансперсонального института, 1996.
- Сознательная цель против природы // Бейтсон Г. Экология разума. — М.: Смысл, 2000. — С. 403.
- Форма, вещество и различие // Бейтсон Г. Экология разума. — М.: Смысл, 2000. — С. 419.
- Форма, вещество и различие // Бейтсон Г. Экология разума. — М.: Смысл, 2000. — С. 413—430.
- Форма, вещество и различие // Бейтсон Г. Экология разума. — М.: Смысл, 2000. — С. 418.
- Мир мыслительного процесса // Бейтсон Г., Бейтсон М. К. Ангелы страшатся: К эпистемологии священного. — Гл. 2.
Література
- About Bateson / ed. by John Brockman. — New York: E. P. Dutton, 1977.
- The Individual, Communication and Society: Essays in Memory of Gregory Bateson / ed. by Robert W. Rieber. — Cambridge: Cambridge University Press, 1989.
- Rigor and Imagination: Essays From the Legacy of Gregory Bateson / ed. by C. Wilder-Mott and John H. Weakland. — New York: Praeger, 1981.
- Bateson, Mary Catherine. Peripheral Visions: Learning Along the Way. — New York: HarperCollins, 1994.
- Bateson, Mary Catherine. With a Daughter's Eye. — New York: Pocket Books, 1984.
- Lipset, David. Gregory Bateson: The Legacy of a Scientist. — Boston: Beacon Press, 1982.
Фільми
- «Trance and Dance in Bali»(англ.) (Маргарет Мід і Грегорі Бейтсон)
Посилання
- Біографія Грегорі Бейтсона(англ.)
- Біографія та фото з дружиною і дочкою(англ.)
- Gregory Bateson Documentary Website(англ.) (На сайті є фільм про Бейтсона)