Заньки (Ніжинський район)

За́ньки (у родовому відмінку За́ньок) село Ніжинського району Чернігівської області, Україна.

село Заньки
Заньківський меморіальний музей Марії Заньковецької
Країна  Україна
Область Чернігівська область
Район/міськрада  Ніжинський район
Рада Заньківська сільська рада
Облікова картка на сайті ВР України 
Основні дані
Засноване в середині XIV ст.
Населення 272 (на 2015 рік)
Площа 4,284 км²
Густота населення 94,54 осіб/км²
Поштовий індекс 16623
Телефонний код +380 04631
Географічні дані
Географічні координати 51°11′49″ пн. ш. 31°59′02″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
127 м
Відстань до
районного центру
18 км
Відстань до
залізничної станції
10 км
Місцева влада
Адреса ради 16623, Чернігівська обл., Ніжинський р-н, с. Заньки, вул. Зарічна, 1
Карта
Заньки
Заньки
Мапа

Орган місцевого самоврядування Заньківська́ сільська рада[1].

Населення становить 272 особи (станом на липень 2015).

Історія

За даними енциклопедичного довідника «Чернігівщина» село засноване в середині XIV століття.

На час II пол. XVII—I пол. XVIII століть належало до рангових маєтностей Ніжинського полку. Так, відомо, що на початку XVIII століття ніжинський полковник Л. Я. Жураківський віддав Заньки вертіївському сотнику, проте вже наступник Жураківського — І. С. Хрущов — знову повернув село у власність полку в 1728 році.

Від 1758 по 1782 рік Заньки входили до числа сотенних містечок Ніжинського полку. Одним із тогочасних сотників Заньківської сотні був відставний прем'єр-майор, повітовий маршалок дворянства Д. Г. Лисянський — дядько знаного мореплавця, географа та океанографа Ю. Ф. Лисянського; родина також мала тут власність. У селі існувала дерев'яна церква Миколи Чудотворця з дзвіницею (зведена 1777 року; на початку ХХ століття зрубну церкву було розібрано й зведено цегляну, під час перебудови додано другий престол на честь Різдва Пресвятої Богородиці; освячена 1901 року за приходського священника М. Петрушевського. Останній відомий настоятель перед закриттям храму — отець П. Марков). Існувала також земська школа[2].

Фрагмент топографічної карти-триверстівки Ф. Ф. Шуберта із відображеним селом Заньки, 1869 р.

Село постраждало внаслідок Голодомору 1932—1933 років та геноциду українського народу, проведеного урядом СРСР: за даними Національної книги пам'яті жертв Голодомору 1932—1933 років в Україні число жертв по Заньках склало 169 осіб.[3] У рамках злочинних дій у селі, зокрема, зруйновано церкву Миколи Чудотворця, сплюндровано цвинтар (у числі інших й поховання генерал-майора артилерії Євтихія Костянтиновича Адасовського — брата М. К. Заньковецької), також відчутно скоротилася кількість населення, у тому числі не лише через високу смертність, а й з огляду на переїзди до інших районів УРСР та СРСР, як результат політики розкуркулення та програми вербування населення на переїзд до степових районів.

У роки Німецько-радянської війни 195 заньківчан було мобілізовано до лав Червоної армії, з них на фронтах загинув 151 житель села. 15 вересня 1943 року гвардійським стрілецьким корпусом 13-ї армії з села були витіснені частини вермахту. У повоєнний час поновлено діяльність колгоспу (носив ім'я більшовицького діяча С. М. Кірова), зведено фельдшерсько-акушерський пункт, дитячий садок, філію райпобуткомбінату, будівлю сільради (1970), нову тваринницьку ферму, магазини[4]. Неподалік села існувала цегельня. У середині 1960-х було проведено необдуману меліорацію природних комплексів у самому населеному пункті та поблизу нього, що призвело до непоправних змін в екології села, зникнення багатьох видів рослин та тварин, особливо птахів, у тому числі червонокнижних.

Відомі люди

Топоніміка

Село має специфічний поділ, виражений у мікротопонімах: Брі́д, Бурячко́ва (Бурачко́ва) [ко́панка], Загре́бля, Зарі́чка (обидві назви пов'язані з протіканням територією села річки Смо́лянки), Ко́ворот, Куба́нь, Люті́вка, Му́хівка, Потора́чина тощо. Усі ці назви мають оригінальне етнографічне походження і слугують виразником місцевого топонімічного творення. Крім того, місцева говірка вирізняється наявністю характерних слів, як то: ґерела́ (ватага, зборисько), ку́бах (яма під посадку картоплі), меґда́н (бузок), транда́хель (кущова троянда), хо́пта (окрошка, холодник) тощо.

Народонаселення

Станом на 1866 рік село мало 148 дворів (1117 жителів), за матеріалами першого всеросійського перепису населення 1897 року нараховано 305 дворів (1618 жителів), за всесоюзним переписом 1989 року — 498 жителів[2]. Останній всеукраїнський перепис населення 2001 року зафіксував 405 жителів[1].

За інформацією Заньківської сільської ради, станом на липень 2015 року в селі зареєстровано 272 особи.

Інфраструктура та сучасний стан

У 1964 році в будинку, що належав родині актриси, відкрито Заньківський меморіальний музей Марії Заньковецької. Гостями музею та села були відомі співаки, літератори, артисти театру та кіно (І. С. Козловський, Н. М. Ужвій, Д. М. Гнатюк, Ю. М. Мушкетик, Б. М. Бенюк, Л. М. Кадирова, дует Штепсель і Тарапунька та ін.) Поряд із музеєм 1984 року встановлено пам'ятник Марії Заньковецькій (скульптор Ю. А. Станéцький)[2].

У 2010 році в селі Заньки була закрита середня школа (навчальний процес та устаткування перенесено до школи сусіднього села Велика Кошелівка). Того ж року в будівлі колишньої школи (зведена в 1930-х) сформовано етнографічну експозицію, яка переросла в етнографічний музей (3 серпня 2014 року відбулося офіційне відкриття).

На цей час у селі, окрім музеїв, діють місцевий клуб та бібліотека. У приміщенні етнографічного музею створено церковну кімнату, освячену на честь Миколи Чудотворця (РПЦвУ).

У центрі села існують обеліск Слави (вст. 1962 р.), пам'ятна стела односельцям — жертвам Німецько-радянської війни та надгробок на братській могилі червоноармійців, полеглих у боях за село в 1943 році (вст. 1958 р.)[5]. На околиці Заньок, на території так званого Великого кладовища, теж міститься братська могила[4]. Там же поховання померлих від голоду в 19321933 роках селян.

Заньки сполучені з трасою Київ Москва шестикілометровою асфальтованою дорогою. Населений пункт обслуговує рейсовий автобус, що курсує за маршрутом Ніжин Дуболугівка, через село Мала Кошелівка.

Наразі в селі діють ТОВ «Заньківське» та ФГ «Заньківське» (спеціалізація — вирощування с/г та технічних культур рослин). Деякий час діяла приватна сироварня.

Неподалік села знаходиться озеро Щу́че.

Див. також

Посилання

  1. Офіційний портал Верховної Ради. Архів оригіналу за 17 листопада 2015. Процитовано 21 грудня 2014.
  2. Чернігівщина: енциклопедичний довідник. Архів оригіналу за 22 грудня 2014. Процитовано 21 грудня 2014.
  3. Національна книга пам'яті жертв Голодомору 1932—1933 років в Україні. Чернігівська область, с. 364. Архів оригіналу за 22 червня 2017. Процитовано 25 березня 2019.
  4. История городов и сел Украинской ССР
  5. Перелік облікових карток військових поховань. Архів оригіналу за 26 грудня 2014. Процитовано 25 грудня 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.