Маленька переможна війна

Маленька переможна війна — афористична назва для війни, основна мета якої — відвернути увагу населення країни від внутрішніх проблем, викликати у суспільстві патріотичну істерію і через це підвищити громадську підтримку діючої влади, позиції якої похитнулися.

В'ячеслав Костянтинович Плеве

Висловлення традиційно приписується міністрові внутрішніх справ уряду Російської імперії В'ячеславу фон Плеве, якій немовби сказав напередодні Російсько-японської війни: «Цій країні потрібна маленька переможна війна, щоб запобігти революції».[1] Сучасні дослідження доводять, що насправді цей поголос про фон Плеве був розповсюджений його політичним противником Сергієм Вітте.

Частіше за все такий епітет застосовують з приводу Фолклендської війни, яку у 1982 році розпочав з метою укріплення своєї влади, яка зазнавала великої небезпеки, військовий диктатор Аргентини Леопольдо Гальтієрі.[2] Аргентина програла ту війну, і режим Галтьєрі був повалений. Цікаво, що уряд Маргарет Тетчер, який у той час також мав великі проблеми із суспільною підтримкою, внаслідок військової перемоги укріпив свої позиції і зміг одержати перемогу на загальних виборах в тому ж році, перемогу, яка напередодні війни вважалася неможливою.

Також «маленькою переможною війною» часто називають Другу Чеченську війну, яка дозволила Володимиру Путіну значно укріпити свою підтримку у суспільстві і перемогти на президентських виборах з нечуваною за пострадянських часів перевагою.[3]

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.