Заколот

За́колот — збройне повстання, бунт ворожих сил проти державної влади, часто організований у результаті таємної змови.

Заколот
 Заколот у Вікісховищі

Історичний аспект

В історичній перспективі заколоти відбувалися як правило у військовому середовищі, в армії, на флоті, де підлеглі повставали проти влади, зокрема часто проти офіцерського складу, капітанів кораблів. Дуже часто заколот ставав першим етапом революції, або державного перевороту, як наприклад заколот військових під час Громадянської війни в Іспанії. У законодавствах багатьох країн, без огляду на причини, заколот карався смертною карою і жорстоко придушувався як будь-які інші виступи проти державної влади. Повстання знедолених проти гніту влади часто знаходили підтримку серед письменників, художників та інтелектуалів, що знайшло відображення у численних романах, картинах та кінофільмах про заколоти. У сучасному контрактному праві заколот є одним із форс-мажорних обставин.

У Речі Посполитій мали місце декілька заколотів шляхти проти влади короля, званих рокошем.

Відомі заколоти

Примітки

    Література

    • С. Кисельов. Заколот // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.264 ISBN 978-966-611-818-2

    Джерела

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.