Ніжин (станція)

Ніжин (станція) вузлова дільнична станція 1-го класу Київської дирекції Південно-Західної залізниці.

Станція Ніжин

Ніжин — Київ-Пасажирський
Чернігів — Ніжин
Бахмач-Пасажирський — Ніжин
Південно-Західна залізниця
Київська дирекція
м. Ніжин

Вокзал станції Ніжин
Вокзал станції Ніжин
51°01′04″ пн. ш. 31°53′18″ сх. д.
Дата відкриття 17 грудня
Рік відкриття 1868 (154 роки)
Тип дільнична
Колій 5
Платформ 2
Тип платформ(и) 1 острівна і 1 бокова
Форма платформи пряма
Відстань до Києва, км 126
Відстань до ст. Чернігова, км 83
Відстань до ст. Бахмача-Пасажирського, км 67
Відстань до ст. Прилук, км 65
Код станції 324008 ?
Код «Експрес-3» 2200070 ?
Послуги
Супутні послуги тел.
Ніжин на Вікісховищі

Історія

25 січня 1857 року в Російській імперії виходить указ про спорудження першої залізниці.

Найпершу в Україні залізницю Одеса-Головна Балта протяжністю 213 км, будували протягом трьох років (1862—1865 рр.). Після чого постала необхідність і в залізничному сполученні Києва з центром Російської імперії.

За архівними документами будівництво залізничної Курсько-Київської магістралі почалось 1 травня 1867 року. У районі Ніжинщини роботи велись на низькому технічному рівні, бракувало елементарних умов для охорони праці. Робітники часто хворіли, тому в Ніжині й Сиволожі діяли лазарети.

Прокладаючи полотно залізниці по болотистій місцевості сіл Синяків, Володькової Дівиці, Кагарлика, Кунашівки та Переяслівки, не обходились без насипів і труб. Під час весняних паводків вода заливала околиці, що завдавало великих збитків селянам. І все ж залізницю збудували. 17 грудня 1868 року нею відкрився рух потягів.

Невдовзі на станції Ніжин з'явилось приміщення для квиткових кас та зал відпочинку. Це приміщення існує й зараз. У ньому розміщені адміністративно-технічні служби. Будинок теперішнього вокзалу споруджено 1889 року.

Вокзал побудували на відстані 5 кілометрів від міста. Це був єдиний в Російській імперії вокзал, який мав таке розташування. Ходили чутки, що це було своєрідною помстою керівництва залізниці, за те, що місто не дало відповідного хабара (в Курську з цієї ж причини вокзал побудований за 7 км від міста). Це мало деякі незручності, як для мешканців Ніжина, так і для приїжджих. Та попри це, місто досить швидко перетворилося на важливий залізничний пункт з вивозу сільськогосподарської продукції, а з побудовою вузькоколійки до Чернігова — на вузлову станцію. У зв'язку зі збільшенням населення Привокзальної Слободи — робітничого передмістя Ніжина, що виникло навколо залізничної станції в другій половині XIX століття правлінням Московсько-Київської залізниці було відкрито залізничну школу. В ній було два початкових класи на 50 учнів і два вчителі. Орендували приміщення на вулиці Вокзальна слобода та в Товарному провулку.

Станція Ніжин продовжувала швидко зростати й невдовзі перетворилась у великий залізничний вузол.

У 1895 році почалось будівництво залізничної лінії від станції Крути.

У 1898 році через Ніжин було перевезено 1 млн. 400 тис. пудів зерна. У 1908 році — 7 млн. 249 тис. пудів. 19 % вантажів становили жито, цукор-пісок, овес, цукор-рафінад, риба, тютюн, сіль, крупа, мануфактурні та інші товари.

З 1909 року основними вантажами стали тютюн і огірки. На всеросійський ринок 1909 року відправлено 250 вагонів огірків, у 1913 році — 500 вагонів. Солоні ніжинські огірки перевозились у Берлін, Париж, Амстердам та інші міста.

Зростала й кількість перевезених пасажирів. За 1913 рік — 90 тис. чоловік. Ще більшого значення набуває станція Ніжин у зв'язку з будівництвом залізничної колії Ніжин Чернігів, яка введена в експлуатацію 22 листопада 1925 року.

Будівництво залізничної колії Ніжин Прилуки закінчується в листопаді 1928 року. Усе це зробило Ніжин важливим залізничним пунктом.

Під час Другою світової війни 1943 р., 10 жовтня 1943 року — внаслідок бомбардування залізничної станції Ніжина німецько-фашистською авіацією загинуло майже 3 тисячі чоловік. Їх поховали у 10-ти братських могилах.

У 1965 році через залізничну колію збудували автомобільний міст, що дало змогу краще використовувати автомобільний транспорт міста та області.

У 1964 році станцію було електрифіковано у складі лінії Бровари — Ніжин, а в 1967 році електрифіковано лінію Ніжин Конотоп Зернове змінним струмом. Потяги на електротязі почали курсувати між Києвом, Конотопом та Москвою, а приміські електропотяги — між Києвом, Бахмачем та Конотопом.

З червня по вересень 1999 року відбулась реконструкція залізничного вокзалу та відкриття руху електропоїздів через Ніжин на Чернігів. Будівельно-реконструційні роботи були пов'язані з модернізацією залізничної інфраструктури на ділянці Київ — Чернігів та електрифікацією ділянки Ніжин — Чернігів. Урочисту церемонію відкриття руху поїздів здійснював Президент України Л. Д. Кучма.

Нині Південно-Західна залізниця, яка сполучає Хутір-Михайлівський, Конотоп, Ніжин, Київ, Фастів I, Козятин I, Бердичів, Шепетівку й Здолбунів, електрифікована. Це одна з найважливіших залізничних магістралей країни.

Послуги

На сьогодні станція Ніжин надає майже увесь спектр пасажирських та вантажних перевезень, зокрема наступні послуги пасажирського вокзалу:

Послуги багажного відділення

  • Попереднє приймання від пасажирів багажу та вантажобагажу
  • Маркування місця багажу, вантажобагажу
  • Зберігання 1 місця прибулого багажу, вантажобагажу

Камери схову

  • Зберігання ручної поклажі в автоматичних камерах схову
  • Зберігання ручної поклажі в стаціонарній камері схову
  • Примусове відкриття на прохання пасажира автоматичної камери схову

Носій

  • Перевезення носієм 1 місця ручної поклажі

Проживання пасажирів

  • Проживання транзитних пасажирів в кімнатах відпочинку
  • Користування кімнатами
  • Користування залом очікування

Довідки

  • Видача складних довідок
  • Інші послуги

Оголошення по вокзальному радіо інформації на прохання пасажира

Інші послуги

Адреса

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.