Симпліціальна гомологія

В алгебричній топології симпліціальна гомологія формалізує уявлення про кількість пустот даного виміру у симпліціальному комплексі. У випадку розмірності 0 симпліціальна гомологія визначає кількість компонент зв'язності у симпліціальному комплексі.

Симпліціальна гомологія виникла як спосіб вивчення топологічних просторів , будівельними блоками яких є n-симплекси , n-вимірні аналоги трикутників. Сюди входять точка (0-симплекс), відрізок лінії (1-симплекс), трикутник (2-симплекс) і тетраедр (3-симплекс). За означенням, такий простір є гомеоморфним симпліціальному комплексу (точніше, геометричній реалізації абстрактного симпліціального комплексу). Такий гомеоморфізм називають триангуляцією даного простору. Багато важливих топологічних просторів можна триангулювати, зокрема усі гладкі многовиди (Кернс та Уайтхед [1]).

Важливим є факт, що симпліціальна гомологія залежить лише від топологічного простору, а не конкретної триангуляції.[2] Як результат це дає спосіб відрізнити один простір від іншого.

Сингулярна гомологія — споріднена теорія, яка краще адаптується до теорії, а не до обчислення. Сингулярна гомологія визначена для всіх топологічних просторів і очевидно залежить лише від топології, а не будь-якої триангуляції. Сингулярна гомологія є рівною симпліціальній для просторів, які можна триагулювати.[3] Тим не менше, оскільки можна просто та ефективно обчислити симпліціальну гомологію симпліціального комплексу, симпліціальна гомологія стала важливою для застосувань, наприклад, у аналізі зображень та аналізі даних загалом.

Означення

Ключовим поняттям у означенні симпліціальної гомології є поняття орієнтації симплексу. За означенням орієнтація k-симплекса задається впорядкуванням вершин, записаних як [v0,...,vk], з правилом, що два впорядкування визначають одну і ту ж орієнтацію, якщо і тільки якщо вони відрізняються парною перестановкою. Таким чином, кожен симплекс має рівно дві орієнтації, а зміна порядку двох вершин змінює орієнтацію на протилежну. Наприклад, вибір орієнтації 1-симплекса означає вибір одного з двох можливих напрямків, а вибір орієнтації 2-симплексу означає вибір того, що має означати "проти годинникової стрілки".

Нехай Sсимпліціальний комплекс. Симпліціальним k-ланцюгом називається скінченна формальна сума

де кожне ci є цілим числом, а σi — орієнтованим k-симплексом. При цьому вважається, що кожен орієнтований симплекс дорівнює симплексу з протилежною орієнтацією із знаком мінус. Наприклад,

Група k-ланцюгів на S записується як Ck. Вона є вільною абелевою групою, базисом якої є множина k-симплексів у S. При цьому потрібно вибрати орієнтацію кожного симплекса. Одним із стандартних способів цього є вибір упорядкування всіх вершин і надання кожному симплексу орієнтації, що відповідає індукованому впорядкуванню його вершин.

Нехай σ = [v0,...,vk] — орієнтований k-cимплекс, що розглядається як базисний елемент Ck. Граничним оператором

називається гомоморфізм рівний за означенням:

де орієнтований симплекс

є i-ою гранню симплекса σ, отриманою шляхом видалення її i-ї вершини.

В групі — елементи підгрупи

називаються циклами, а елементи підгрупи

границями.

Пряме обчислення показує, що ∂2 = 0. З геометричної точки зору це означає, що, що границя чого-небудь не має границі. Еквівалентно абелеві групи

утворюють ланцюговий комплекс. Іншим еквівалентним твердженням є те, що є підмножиною .

Група гомології порядку k для простору S (позначається як ) за означенням є факторгрупою

Зокрема є ненульовою тоді, коли на S є k-цикли, які не є границями. У певному сенсі це означає, що в комплексі є k-вимірні пустоти.

Наприклад, розглянемо простір S, отриманий склеюванням двох границь трикутників уздовж однієї сторони. Сторони кожного трикутника можна орієнтувати так, щоб утворився цикл. Ці два цикли за побудовою не є границями (оскільки кожен 2-ланцюг є рівним нулю). Можна обчислити, що група гомології є ізоморфною і базовими елементами є два згадані цикли. Цей результат можна вважати чіткою формалізацією твердження про те, що у S є дві "одновимірні діри".

Загалом ранг k-ї групи гомології, тобто число

називається k-м числом Бетті простору S. Він в певному сенсі є мірою кількості k-вимірних пустот у S.

Приклад

Нехай S — границя трикутника, що розглядається як симпліціальний комплекс. Таким чином, S має три вершини і три ребра, які є одновимірними симплексами. Для обчислення гомологічних груп простору S почнемо з опису ланцюгових груп . А саме, є ізоморфною з породжуючою множиною а є ізоморфною і базисними елементами є орієнтовані 1-симплекси і Ланцюгові групи розмірності 2 і більше є тривіальними.

Граничний гомоморфізм ∂: C1C0 задається як:

Оскільки група є тривіальною, кожен 0-ланцюг є циклом (тобто ). Натомість підгрупа 0-границь породжується трьома елементами праворуч цих рівнянь, утворюючи двовимірну підгрупу у . Отже, 0-група гомології є ізоморфною , де базовим елементом можна взяти, наприклад 0-цикл

Група 1-циклів є ядром ​​гомоморфізму ∂, яке є ізоморфним Z , з базовим елементом (наприклад) (Зображення показує, що цей 1-цикл обходить навколо трикутника в одному з двох можливих напрямків.) Оскільки то підгрупа 1-границь є тривіальною, і тому гомологічна група є ізоморфною .

Групи гомологій для i, що не дорівнює 0 або 1 є тривіальними.

Симпліціальні відображення

Нехай S і T — симпліціальні комплекси. Симпліціальним відображенням f із S у T називається функція із множини вершин комплекса S у множину вершин комплекса T, така що образ множини вершин будь-якого симплексу в S є множина вершин симплекса у T. Симпліціальне відображення f: ST задає гомоморфізм груп гомології Hk(S) → Hk(T) для кожного цілого k. Цей гомоморфізм, пов'язаний із ланцюговим відображенням із ланцюгового комплексу S у ланцюговий комплекс T. Явно це ланцюгове відображення задається на k-ланцюгах як

якщо f(v0), ..., f(vk) є різними вершинами у T і f((v0, ..., vk)) = 0 в іншому випадку.

Ця конструкція робить симпліціальну гомологію функтором із категорії симпліціальних комплексів у категорію абелевих груп. Це важливо для застосувань теорії, включаючи теорему Брауера про нерухому точку та топологічну інваріантність симпліціальної гомології.

Застосування в інформатиці

Стандартними даними у багатьох комп'ютерних програмах є набір точок (вимірювання, темні пікселі в бітовій карті тощо), в яких необхідно знайти топологічну особливість. Гомологія може бути інструментом пошуку такої ознаки, оскільки вона легко піддається обчисленню на основі комбінаторних даних, таких як симпліціальний комплекс. Однак спершу необхідно здійснити триангуляцію, тобто дані замінюють симпліціальним наближенням. Розрахунок симпліціальної гомології[4] включає аналіз гомології при різних розширеннях і реєстрацію класів гомології, які зберігаються при зміні роздільної здатності. Такі особливості можна використовувати для виявлення структур молекул, пухлин на рентгенограмах та кластерних структур у складних даних.

Більш загально, симпліціальна гомологія відіграє центральну роль в топологічному аналізі даних, техніці в галузі аналізу даних.

Імплементація обчислювальних методів

  • На цьому вебсайті доступний пакет Plex (Vin de Silva , Gunnar Carlsson), набір інструментів MATLAB для обчислення симпліціальної гомології.
  • Автономні реалізації в C++ доступні як частина програмних проектів Perseus і Dionysus.

Примітки

  1. V. V. Prasolov. Elements of combinatorial and differential topology. Section 5.3.2
  2. M. A. Armstrong. Basic topology. Section 8.6.
  3. A. Hatcher. Algebraic topology. Theorem 2.27
  4. Edelsbrunner et al.2002 Robins, 1999

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.