Українці в Австрії

Українська діаспора Австрії — українська національна спільнота, яка постійно проживає на території Австрії.

Історія

Українці почали селитися в Австрії наприкінці XVIIІ століття, коли до її складу ввійшли Галичина, Буковина, а також Холмщина і Підляшшя (в 1772, 1775 і 1795—1809 рр., відповідно). З початком Першої світової війни сюди прибували біженці з Галичини й Буковини, військові, українська інтелігенція, іммігранти зі східноукраїнських земель. Після поразки національно-визвольної боротьби в Україні (1917—20 рр.) столиця Австрії певний час залишалася центром політичної та культурної активності українських емігрантів. Тут не було жодних обмежень на політичну та партійну діяльність, перенесену сюди з України. Після розпаду Австро-Угорської імперії українська колонія у Відні зменшилась, але невдовзі знову різко зросла після приїзду сюди уряду Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Після Першої світової війни в Австрії нараховувалося приблизно 50 тисяч українців, наприкінці Другої світової війни — вже понад 100 тисяч. Коли радянські війська зайняли частини Австрії, значну частину українців було депортовано до Радянського Союзу. У радянській окупації залишалося близько 30 тис. українців. Більшість із них згодом емігрувала далі в Західну Європу та за океан. До часу, коли радянські війська не пішли з Австрії, все громадсько-політичне, культурне й релігійне життя української громади зосереджувалось у Західній Австрії, зокрема в таких містах, як Зальцбург, Інсбрук, Лінц, Грац, Клагенфурт-ам-Вертерзе, Філлах і Брегенц.

Культурне життя українців в Австрії

В 1921 р. у Відні було відкрито Український вільний університет.

З 2010 року діє Українська суботня Школа.[1]

Сьогодення

За оцінками фахівців, сьогодні в Австрії нараховується близько 5—6 тисяч осіб українського походження. Абсолютна більшість із них проживає в містах, зокрема у Відні та його околицях — 2 тисячі осіб, у Зальцбурзі — 460, у Клагенфурт-ам-Вертерзе та Філласі — 434, Граці — 340, Інсбруку — 330. Кюстіні — 270, Лінці — 210, Брегенці — 160. Невелике число українців та їхніх нащадків є сільськими жителями.

Українські громадські організації Австрії

  1. Австрійсько-українське товариство (АУТ)
  2. Українське греко-католицьке братство ім. Св. Варвари
  3. Спілка українських філателістів Австрії (СУФА)
  4. Товариство української молоді в Австрії (ТУМА)

Див. також

Примітки

  1. User, Super. Історія Школи. www.ukr-schule.at. Процитовано 14 лютого 2016.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.