Кременчук (станція)

Кременчу́к — сортувальна позакласна залізнична станція Південної залізниці у місті Кременчуці, що розташована на лінії Харків Полтава Знам'янка Миколаїв.

Станція Кременчук

Харків  Полтава  Знам'янка
Південна залізниця
Полтавська дирекція
Кременчук

Вокзал станції Кременчук
Вокзал станції Кременчук
49°04′02″ пн. ш. 33°25′39″ сх. д.
Дата відкриття 15 серпня
Рік відкриття 1873 (149 років)
Тип сортувальна
Колій 8
Платформ 3
Тип платформ(и) 1 берегова, 2 острівні
Форма платформи пряма
Архітектори вокзалу Лимар, Арєшкін (відновлення)
Вулиця Привокзальна площа, 1
Пересадка на А: 3А, 17, 25;

МТ: 1, 3А, 10, 15, 15Б, 16, 16А, 17, 18, 20, 24, 28, 30
Тб: 1, 2, 5

Відстань до Києва, км 337
Відстань до Полтави-Південної, км 119
Покриття
мобільного зв'язку
Київстар, Vodafone, Lifecell
Код станції 425001 ?
Код «Експрес-3» 2204610 ?
Послуги    
Супутні послуги   
Кременчук
Кременчук на Вікісховищі

Історія

Залізнична історія Кременчука починається в 1860 році, коли було прийнято рішення про будівництво залізниці, яка могла б зв'язати Москву та Харків з портами на Чорному морі. Через Кременчук проходили купці, що торгували турецькими товарами. У 1754 році в місті заснували митницю.

Будівництво Харківсько-Миколаївської залізниці велося з 1869 по 1873 роки. Рух поїздів по лінії Полтава Кременчук розпочалося в 1870 році[1]. Ярмаркова площа продовжується до лінії залізниці, де будується лицьовим фасадом до площі будівля пасажирського вокзалу I класу. «Світла, охайна, досить простора будівля вокзалу справляє гарне враження, особливо після казармоподібного Київського вокзалу», — помічали у путівнику Дніпром на початку XX століття. Безпосередньо перед вокзалом розбивається невеликий сквер, навколо якого розташувалися готелі, трактири, крамниці, лавочки. На Привокзальній площі, закінчувалася Олександрівська вулиця (нині вулиця Першотравнева). У зв'язку з тим, що на Олександрівській вулиці знаходився вокзал, пароплавні пристані, базар, і, отже завжди було багато приїжджого народу. На вулиці активно споруджуються готелі та гостьові двори: «Бель-Вю», «Варшава», «Ромни», «Швейцарія», «Оріон», «Купецькі» і «Гомелевскіе» номери, трактири[2].

Через два роки було побудовано Крюківський міст через Дніпро та залізничні шляхи потягнулися далі на південь. У 1888 році Кременчук з'єднується з балтійським портом Либава (нині Лієпая). Два залізничні вокзали Кременчук і Крюків, велика пристань — своєрідні ворота міста прийняли новий потік купців і підприємців, йшло збільшення міського бюджету. У 1874 році відкриті вагоноремонтні майстерні Харківсько-Миколаївської залізниці, на базі яких надалі виник Крюківський вагонобудівний завод. У 1881 році відбувся перший страйк робітників залізничних майстерень. 18 травня 1885 року розпорядженням Комітету міністрів і скарбниці було розпочато будівництво ділянки Кременчук  Ромни довжиною 200 верст.

У 19011904 роках в Крюківських майстернях пройшли нові страйки. 10 жовтня 1905 року робітники майстерень і залізничники кременчуцького вузла, проявляючи солідарність із залізничниками Москви, почали страйк. 12 грудня 1905 року в ході загального страйку робітники захопили станцію, депо, відбулися страйки у вагонних майстернях. Керували революційним рухом робітники майстерень П. І. Водяницький, І. Ф. Котлов, А. К. Потапов-Годін, П. І. Свистун, А. К. Сербіченка, І. Шакун.

Залізничники Кременчука брали активну участь в Громадянській війні. На лініях кременчуцького вузла билися бронепоїзди. Кременчук неодноразово переходив з рук у руки. У 1918 році у складі дивізії Української народної республіки, на Кременчуцький вокзал приїжджає В. Сосюра (1897—1965). У травні 1920 року під час боротьби з білополяками у будівлі вокзалу знаходилися органи управління Південно-Західним фронтом[2]. Членом Реввійськради Південно-Західного фронту був Й. Сталін, який прибув до Кременчука 29 травня 1920. Його квартира знаходилася по вулиці Київській (нині вулиця Перемоги), а робочий кабінет був у будівлі вокзалу. Тут він брав участь у виробленні плану наступу на білополяків, тут відбулася його зустріч з командним складом 1-ї Кінної Армії. Війна завдала чималої шкоди залізничних комунікаціях. У 1920-ті роки втрачене відновлюється.

З початку Німецько-радянської війни з Кременчука вивезено 1100 вагонів матеріальних цінностей. Будівля залізничного вокзалу була зруйнована у 1943 році.[2] 29 вересня місто було звільнено. Після війни будівлю вокзалу відновлюєть одну з перших у місті. Архітектори Лимар і Арєшкін. На руїнах міста працювали добровольці, які витягли більше 1 мільйона цеглин. У вихідні дні, на недільниках збиралося майже все доросле населення міста. Вироби з дерева виготовив деревообробний комбінат, опалювальні прилади завод «Кредмаш», клей, оліфу, вапно — шкірзавод № 13, арматуру, фарбу, пресовану фанеру Вагонобудівний завод. Відсутні матеріали для покрівлі виділило автомобільне міністерство. До кінця 1945 року кам'яні роботи були в основному завершені. 6 листопада 1946 відбулося урочисте відкриття будівлі вокзалу. Воно повторювало план і розміри довоєнного, але оздоблення фасадів та внутрішнє планування істотно було змінено[2].

Бита цегла, всілякий будівельне сміття звалили тут же, у скверику перед вокзалом. Так утворилася сучасна привокзальна площа, у глибині якої залишився зовсім крихітний скверик. У ньому з боку скверу МЮДа встановили скульптуру «Сталін і Ленін у Горках». Вожді були зображені сидячи на лавці. На честь 70-річчя з дня народження Сталіна, 23 грудня 1949 року на вокзалі була встановлена ​​мармурова меморіальна дошка з текстом українською та російською мовами: «Під час громадянської війни у цьому будинку працював товариш Сталін Й. В. 29 V — 20 VI 1920». Після викриття культу Сталіна дошку зняли, скульптурну групу прибрали, на її місці влаштували фонтан[2].

У 19601970 роки почалося будівництво багатьох промислових підприємств, що викликало розвиток залізничних перевезень. У цей же період вводиться тепловозна тяга, автоблокування, модернізується залізнична техніка. У локомотивному депо Кременчук експлуатуються потужні вантажні тепловози 2ТЕ116. Локомотивне депо було одним з перших, куди стали надходити ці машини[1].

Сучасність

Кременчуцький залізничний вузол — це комплекс потужних підприємств. На вузлі виконується більше 80 % навантаження в Полтавській дирекції і понад 60 % на Південній залізниці. Кременчуцький вузол — це вісім станцій: Кременчук, Кагамлицька, Золотнишине, Крюків-на-Дніпрі, Редути, Лівобережна, Велика Кахнівка, Світловодськ. Кожна з них обслуговує окремі профільні підприємства: так, у сфері обслуговування ст. Крюків-на-Дніпрі — кар'єроуправління, вагонобудівний і сталеливарний заводи, Лівобережна — Світловодське кар'єроуправління та об'єднання «Дніпроенергострой», Редути — гранітний кар'єр і щебневий завод, Велика Кохнівка автозавод КрАЗ і колісний завод, Світловодськ — заводи ЗБВ, «Спецзалізобетон» і завод з виготовлення силікатної цегли.

На вузлі виконують навантаження залізної руди (100 % на Південній залізниці), нафтоналивних вантажів (70 %), будівельних вантажів (90 %). Головний пункт підготовки складів під навантаження — станція Кременчук. На ст. Кагамлицька — промивально-пропарювальна станція. На станціях Кременчук і Золотнишине були обладнані спеціальні пункти підготовки вагонів, на ст. Кагамлицька виконано великий обсяг ремонтних робіт, так як останнім часом на вузлі зросла потреба у відправленні наливних вантажів. На гіркових комплексі станції Кременчук в середньому за добу переробляється 1700 вагонів.

Кременчук є великою сортувальною станцією, яка складається із Передгіркового, Сортувального та приймально-відправного парку «Череднички».

У Кременчуці базується локомотивне депо (ТЧ-6), де використовуються тепловози 2ТЕ116, ТЕП70, ТЕП150 (машини 001—004) і ЧМЕ3, підрозділ Полтавського вагонної дільниці (ВЧ-4), дистанція колії (ПЧ-12). У 2007 р. створена Кременчуцька дистанція електропостачання (ЕЧ-8). Таким чином, Кременчук є одним з найважливіших залізничних вузлів не тільки Полтавської дирекції та Південної залізниці, але і всієї мережі залізниць України.

У 2005 році Південна залізниця Державної адміністрації залізничного транспорту «Укрзалізниця» провела реконструкцію будівлі вокзалу[1]. Реконструкція проводилася з квітня по вересень, до Дня міста 28 вересня було закінчена. Було відремонтовано не лише приміщення вокзалу, а й привокзальна площа з пероном. Будівельники повністю замінили вікна, систему опалення, зробили гранітну підлогу, оновили кімнату матері і дитини та камери схову. Також всередині вокзалу капітально відремонтували квиткові каси і зал очікування, кафе, пункт зв'язку, аптеку, кімнату міліції і зробили туалети. Місткість вокзалу після реконструкції склала близько 1000 осіб[2]. У серпні вокзал було відкрито після реконструкції[1].

19 січня 2006 року був урочисто пущений швидкісний поїзд № 173/174 «Кремінь» сполученням Кременчук Київ, а пізніше — і № 177/178 «Дніпровські зорі» сполученням Харків Кременчук.

З 12 січня 2009 року на ділянці Кременчук Знам'янка відкрито пасажирський рух на електротязі. Лінія була електрифікована змінним струом.

Протягом 20102011 роки електрифікована лінія Кременчук Полтава. У зв'язку з цим в 2007 році в Кременчуці створена нова дистанція електропостачання (ЕЧ-8), яку очолив В. Г. Гордієвський[1].

Пасажирське сполучення

Пасажирські потяги

Згідно з розкладом руху на 2020 рік вокзал відправляє та приймає такі поїзди:[3]

Рух пасажирських потягів далекого сполучення по станції Кременчук
№ потяга Маршрут сполучення Періодичність курсування
7/8 «Пальміра» Харків Одеса Щоденно
59/60 «Чайка» Харків Одеса Через день, влітку — щоденно
127 Харків Ковель Через день
129/130 Кременчук Івано-Франківськ / Ворохта Через день
149/150 Кременчук Івано-Франківськ Через день
269/270* Харків Одеса Сезонного призначення
271/272* Харків Одеса Сезонного призначення
273/274* Харків Одеса Сезонного призначення
375/376 Харків Херсон Щоденно
471/472* Харків Одеса Сезонного призначення
669/670 Бахмач / Гадяч Кременчук Щоденно
791/792 Київ Кременчук Щоденно

Курсування потягу № 773/774, який сполучав Київ з Кременчуком, було припинено 4 листопада 2016 року, у зв'язку з відсутністю технічних можливостей для продовження його курсування. Після скасування цього поїзда до теперішнього часу Кременчук сполучається потягом № 759/760 з Бахмачем.

З 11 грудня 2016 року призначено курсування нового поїзда категорії «Регіональний експрес» сполученням Київ Кременчук, час в дорозі якого складає близько 5 годин[4].

З 12 грудня 2016 року курсують через день безпересадкові вагони Луцьк Харків через Рівне, Козятин I, Знам'янку, Павлиш, Кременчук, Кобеляки, Полтаву, з 10 грудня 2017 року, замість групи безпересадкових вагонів, призначений потяг Харків Ковель, що курсує через день.

Приміські потяги

Зі станції курсують приміські електро- та дизель-поїзди, рейкові автобуси у наступних напрямках:

Рух потягів приміського сполучення по станції Кременчук
Тип потяга Маршрут сполучення
Дизель-поїзд Ромодан Крюків-на-Дніпрі
Дизель-поїзд Полтава-Південна Кременчук
Дизель-поїзд Кременчук Ромодан
Дизель-поїзд Крюків-на-Дніпрі Полтава-Південна
Рейковий автобус Кременчук Веселий Поділ
Приміський Кременчук Кобеляки
Електропоїзд Полтава-Південна Кременчук
Рейковий автобус Веселий Поділ Кременчук
Електропоїзд Кременчук Полтава-Південна
Приміський Знам'янка-Пасажирська Кременчук
Приміський Кобеляки Кременчук
Приміський Кременчук Кобеляки
Приміський Кременчук Хорол
Дизель-поїзд Полтава-Південна Кременчук
Дизель-поїзд Ромодан Кременчук
Дизель-поїзд Кременчук Ромодан
Дизель-поїзд Кременчук Полтава-Південна
Приміський Кобеляки Кременчук
Приміський Хорол Кременчук

Послуги

Кременчуцький вокзал надає наступні послуги[5]:

  • Попередження про посадку по лінії
  • Збереження одного місця багажу та вантажобагажу
  • Збереження ручної поклажі в автоматичних камерах схову вокзалів
  • Примусове відкриття комірки автоматичної камери схову
  • Збереження ручної поклажі в автоматичній камері схову більш установленого терміну
  • Збереження ручної поклажі в стаціонарній камері схову
  • Проживання в кімнаті матері та дитини
  • Проживання в кімнаті відпочинку
  • Надання письмової довідки пасажирам про вартість проїзду в поїздах
  • Надання письмової довідки пасажирам про вартість проїзду в межах України
  • Надання письмової довідки пасажирам про вартість проїзду за межі України
  • Маркування багажу
  • Повідомлення по телефону про прибуття вантажу і багажу
  • Попередній прийом і збереження багажу на вокзалах
  • Письмове повідомлення про прибуття вантажу і багажу
  • Надання бирки на багаж
  • Оформлення групової заявки
  • Оголошення по вокзальному радіо
  • Користування праскою
  • Обслуговування в сервіс-касі
  • Виклик таксі
  • Використання багажного візка

Факти

  • Взимку біля вокзалу працює пункт обігріву, де є обігрівачі, можна випити гарячого чаю та поїсти. Призначений більшою мірою для соціально незахищених людей[6].
  • Вокзал охороняється поліцією, наявне відеоспостереження[7].

Галерея

Джерела

  • Тарифное руководство № 4. Книга 1 (на 15.05.2021) (рос.) Архівовано з першоджерела 15.05.2021.
  • Архангельский А. С., Архангельский В. А. Железнодорожные станции СССР: Справочник. В двух книгах. М. : Транспорт, 1981.(рос.)
  • Україна. Атлас залізниць. Мірило 1:750 000. — К. : ДНВП «Картографія», 2008. — 80 с. ISBN 978-966-475-082-7.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.