Ковель (станція)

Ко́вель (Ковель-Пасажирський) вузлова дільнична позакласна залізнична станція Рівненської дирекції Львівській залізниці розташована в місті Ковелі, Волинської області.

Станція Ковель

Сарни — Ковель
Здолбунів — Ковель
Ковель Заболоття
Ковель  Ягодин
Сапіжанка — Ковель
Львівська залізниця
Рівненська дирекція
м. Ковель


Будівля вокзалу з перону

Вигляд із Привокзальної площі
51°13′18″ пн. ш. 24°42′42″ сх. д.
Дата відкриття 25 травня
Рік відкриття 1873 (149 років)
Тип дільнична
Колій 16
Платформ 3
Тип платформ(и) бічна та острівні
Форма платформи пряма
Архітектори вокзалу Вербицький О. М.
Вулиця Привокзальна, 1
Пересадка на Автостанція «Ковель»
Відстань до Києва, км 554
Відстань до Луцька, км 84
Відстань до Львова, км 200
Відстань до Чернівців, км 527
Код станції 354003 ?
Код «Експрес-3» 2218020 ?
Послуги    
Супутні послуги     
Ковель
Ковель на Вікісховищі

Звідси розходяться залізничні колії до (за годинниковою стрілкою, зі сходу на захід):

Історія

Перша залізниця, що з'явилася на карті Волині, Києво-Берестейська. Вона одна з перших залізниць Російської імперії, побудована у 18701873 роках на кошти Товариства Києво-Берестейської залізниці. 1870 року Товариство придбало східну частину Києво-Балтської залізниці. Через вкладення у коштів у цей проєкт трохи сповільнилося будівництво залізниці Київ  Берестя. Проте вже 1 березня 1873 року відкрито рух поїздів від Бердичева до Кривина, а 25 травня 1873 року — від Кривина до Берестя та далі до Білостока і Граєво. Під час будівництва цієї лінії товариство зазнало великих витрат, але уряд частково їх компенсував. Відтоді сільськогосподарські вантажі з Центральної і Південної України, ліс з українського та білоруського Полісся, сіль, будівельні матеріали через Волинь та Берестя везли до Прусії, в порти Кенігсберга,Піллау та Данцига. На території сучасної Волинської області ця лінія, минаючи Луцьк, пролягає через Цумань, Олику, Ківерці, Рожище, Переспу, Голоби, Ковель, Вижву, Кримне, Заболоття і є основною залізничною віссю області[1].

Станція Ковель побудована 1873 року коштом Києво-Берестейської залізниці. Її будівництво у російській імперії інтенсифікувалося після скасування кріпосного права, коли уряд вирішив впровадити будівництво залізниць не за рахунок казни, а силами акціонерних об'єднань. Саме їм був гарантований прибуток у 5,5 % на витрачений капітал — незалежно від рентабельності. Навіть державні залізниці і ті були продані акціонерним товариствам.

25 травня 1873 року розпочався регулярний рух потягів станцією. Одразу після запуску Києво–Берестейської залізниці в Ковелі починають діяти паровозне і вагонне депо. Це зумовило економічний розвиток міста і збільшення кількості жителів. Кількість жителів міста з прокладанням залізниці зросла з 3646 осіб у 1863 році до 15116 осіб у 1893 році.

17 серпня 1877 року увійшла в експлуатацію Привіслянська залізниця, яка з'єднала Ковель з прикордонним містом Млавою, біля Прусії, через Люблін та Варшаву.

За два десятиліття населення Ковеля збільшилося уп'ятеро. Потік пасажирів і товарів зростав, усе гострішою ставала потреба у новому вокзалі. За проєктування взявся майбутній автор київського вокзалу Олександр Вербицький. Він здобув практичний досвід будівництва під час спорудження Київського оперного театру.

На Ковельському вокзалі у 1902 році Києво-Ковельську залізницю офіційно введена в експлуатацію. Зараз станції цієї гілки — це Чорторийськ, Маневичі, Повурськ.

1907 року споруджено новий залізничний вокзал за проєктом відомого архітектора Олександра Вербицького. Будівля розташовувалася на висоті другого поверху, мала зали для пасажирів 1-го, 2-го і 3-го класів. Станцію Ковель вважали однією з шести кращих у царській Росії. Для вокзалу характерні риси модерну — популярного стилю будівництва тих часів. Цей вокзал пережив Першу світову війну, міжвоєнний час. Не витримала будівля вокзалу перипетій Другої світової війни[2].

1908 року на мапі Волині виникла нова гілка: Ковель Володимир-Волинський, що пролягла через Турійськ та Іваничі.

1939 року, коли Волинь увійшла до складу СРСР, була сформована Ковельська залізниця. Одразу ж почалася підготовка до обслуговування військових цілей. Стратегічним став відрізок колії Сарни Ковель, за який тривали запеклі бої. У результаті залізниця зазнала нищівних ударів. Особливо постраждала станція Ковель, бомби понищили залізничне полотно, побили вагони та паровози.

Вранці 4 червня 1944 року за Ковелем відбувся єдиний лобовий бій бронепоїздів Другої світової війни, у якому брали участь легендарний «Ілля Муромець» та німецький «Адольф Гітлер». Дуель вийшла стрімкою, противники, виявивши один одного, майже одночасно дали залп, але якщо артилеристи «Іллі Муромця» накрили ворога з першого пострілу, то снаряди ворога лягли повз ціль. «Катюші» «Іллі Муромця» завершили розгром ворожого бронепоїзда, а після захоплення міста, переможці виявили останки спотвореної машини ворога.

Залізничий вокзал станції Ковель

Подарунок фронту від муромських жителів — бронепоїзд «Ілля Муромець» почав війну з загарбниками на самому початку 1942 року на Брянському фронті. Він був озброєний важкими гарматами, скорострільними зенітними гарматами, кулеметами і реактивними мінометами «Катюша» (вперше в історії бронепоїздів) і за одну хвилину вражав площу 400х400 метрів гарматним вогнем.

У квітні 1942 року бронепоїзд «Ілля Муромець» прийняв перший бій біля станції Виползово. А трохи пізніше брав участь у нальоті на захоплений фашистами Мценськ з наказом паралізувати роботу станції, де в цей момент йшло інтенсивне розвантаження ешелонів. Після виконання завдань у німецькому тилу бронепоїзд повернувся без втрат.

Гітлерівська авіація вистежувала бронепоїзд в дорозі і на станціях і 12 травня 1942 роки змогла пошкодити штабний вагон, в якому загинули командир 31-го дивізіону бронепоїздів майор Грушелевський Я. С., начальник штабу дивізіону старший лейтенант Писемський С. В., кореспондент газети «Гудок» Букаєв О. С.

Велику війну «залізничний бог» закінчив у Франкфурті-на-Одері, зробивши понад 160 вогневих нальотів, під час яких знищив 14 гармат і мінометних батарей, 36 вогневих точок противника, 875 солдатів і офіцерів, збив 7 літаків і розгромив незліченну безліч ворожих ешелонів і товарних поїздів. Після війни за бойові заслуги 31-й окремий особливий Горьківський дивізіон бронепоїздів, до якого входив бронепоїзд «Ілля Муромець», був нагороджений орденом Олександра Невського. У 1971 році «Ілля» знайшов вічну стоянку у своєму рідному Муромі.

1943 року Ковельський вокзал ще був, проте згодом його підірвали. Нову будівлю, яка й існує досі, відкрили вже 1951 року.

Післявоєнне відродження залізниці було тяжким, але швидким — у 1950 році на Ковельській залізниці вже курсувало 33,5 пар поїздів, із яких прямого сполучення — 5,5 пар, місцевого — 2 пари, приміського — 26 пар. Для порівняння: на початку 1950-х років в області діяло всього 6 регулярних автобусних маршрутів: Луцьк Володимир-Волинський, Луцьк Берестечко, Луцьк Ратне, Луцьк Ківерці, Луцьк Київ і Луцьк Львів.

1953 року Ковельська залізниця увійшла до складу Львівської залізниці.

1972 року з Ковельського залізничного вокзалу вперше відправився за межі державного кордону потяг сполученням Ковель Москва. Ця подія стала початком розбудови Ковельського залізничного вузла[3].

2013 року відзначена історична подія, саме 140 років тому на станцію Ковель прибув перший потяг. До пам'ятної дати у Ковелі відреставрували і своєрідний символ міста — легендарний паровоз Су-253-25 на Привокзальній площі[4].

Інфраструктурний проєкт

ПАТ «Укрзалізниця» планує залучити до реконструкції споруд залізниці з електрифікацією ділянки Ковель  Ізов Державний кордонПольщею) разом із регіональною філією «Львівська залізниця» та ТОВ ПКП «Металургійна ширококолійна лінія» (LHS). На цю ділянку, яка зараз експлуатується на тепловозній тязі, припадає 90 % залізничних перевезень між Україною та Польщею. Завдяки електрифікації потік вантажів на цьому напрямку стане більш інтенсивним та зменшаться експлуатаційні витрати і спроститься технологія організації руху вантажних потягів.

7 квітня 2017 року підписаний меморандум про взаєморозуміння про втілення даного проекту[5].

Пасажирське сполучення

Пасажирське сполучення Волині з областями Україною та світом донедавна постійно покращувалося. Кілька десятиліть із Волині вирушають фірмові пасажирські поїзди:

У складі поїзда Ковель Київ деякий час курсував вагон безпересадкового сполучення Ковель Кисловодськ. У 1990-х роках курсували поїзд Ковель Черкаси, до середині 2000-х років поїзд сполученням Ковель Суми. Згодом швидкість поїздів почала знижуватися, а деякі рейси відмінялися через фінансоване зубожіння.

Сьогодення

Станція є кінцевою майже для усіх пасажирських поїздів, за винятком лише пасажирського поїзда № 142/141 сполученням Львів Бахмут. Поїзд міжнародного сполучення Здолбунів Холм тимчасово скасований з березня 2020 року через карантинні обмеження щодо нерозповсюдження захворюваності спричиненою COVID-19.

Пасажирські поїзди далекого сполучення зі станції Ковель курсують до Києва, Львова, Луцька, Рівного, Здолбунова, Івано-Франківська, Чернівців, Варшави-Західної, Холма (Польща), Коростеня, Козятина, Бердичева, Вінниці, Одеси, Новоолексіївки (через Дніпро, Запоріжжя I, Мелітополь) тощо[6].

Рух пасажирських поїздів далекого сполучення по станції Ковель
Назва поїзда Маршрут сполучення Формування залізниці Примітка
58/57 «Голубі озера» Ковель Одеса Львівська залізниця До 8 грудня 2018 року курсував під № 84/83
68/67 «Київ-Експрес» Київ Варшава-Західна Південно-Західна залізниця З 9 грудня 2018 року на станції технічна зупинка, тимчасово скасовано через пандемію COVID-19
78/77 «Волинь» Ковель  Москва Львівська залізниця Скасований з 19 травня 2019 року
88/87 «Лісова пісня» Ковель Новоолексіївка Львівська залізниця До 26 грудня 2014 року курсував до станції Сімферополь
98/97 «Світязь» Ковель Київ-Пасажирський Львівська залізниця
128/127 Ковель Харків Львівська залізниця Тимчасово скасовано через пандемію COVID-19
142/141 «Галичина» Львів Бахмут Львівська залізниця
188/187 Ковель Миколаїв Львівська залізниця Сезонний
198/197 Ковель Київ Львівська залізниця За вказівкою, складом поізда № 97/98, але без заходу на станцію Луцьк
202/201 Ковель Київ Львівська залізниця За вказівкою
268/267 Ковель Київ Львівська залізниця Щоденно з 8 грудня 2019 року, тимчасово скасовано через пандемію COVID-19
291/294 Одеса Ковель Львівська залізниця За вказівкою, складом поїзда № 97
667/668 Ковель Чернівці Львівська залізниця Тимчасово скасовано через пандемію COVID-19
702/701 Регіональний поїзд Ковель Чернівці Львівська залізниця Курсував у 2017 році, нині скасований
704/703 Регіональний поїзд Ковель Львів Львівська залізниця
751/752 Здолбунів Холм Львівська залізниця З 24 серпня 2017 року маршрут подовжено до станції Здолбунів, з 9 червня 2019 року маршрут руху скорочений до станції Дорогуськ. З 18 червня 2019 року скасований
753/754 Ковель Холм Львівська залізниця Скасований з 25 березня2018 року
768/767 «Столичний експрес» Ковель Київ Південно-Західна залізниця Скасований
792/791 «Інтерсіті» Ковель Тернопіль Львівська залізниця Курсував з 6 березня 2015 по 9 грудня 2017 року
Приміські поїзди
Маршрут сполученняПримітки
6081/6082 Ковель Вижва З 9 грудня 2019 року прямує до Вижви, а далі до Хотислава рейсом № 6309/6316, а з 15 березня 2020 року лише до Заболоття. Тимчасово скасовано через пандемію COVID-19
6301/6304
6305/6308
Ковель ІзовТимчасово скасовано через пандемію COVID-19
6303/6306
6307/6302
Ковель Червоноград Тимчасово скасовано через пандемію COVID-19
6301/6302

6305/6306

Ковель Ізов Червоноград
6310/6315Ковель Хотислав Іноді скорочувався маршрут руху до станції Заболоття, а з 15 березня 2020 року лише до Заболоття. Тимчасово скасовувався через пандемію COVID-19. З 12 грудня 2021 року відновлено курсування приміського поїзда № 6315/6310 до станції Хотислав.
6311/6312
6313/6314
Ковель Заболоття
6319/6320
6393/6394
967/968
Ковель Сарни Поїзд № 6319/6320 курсував лише до станції Маневичі в період з 1 червня до 19 липня 2020 року. Тимчасово скасовано через пандемію COVID-19.
6319/6322 Ковель Сарни
961/962 Ковель Камінь-Каширський Скасований з 10 квітня 2018 року
963/964 Ковель Маневичі До 7 грудня 2019 року прямував до станції Сарни, з 1 січня по 1 лютого 2020 року до станції Рафалівка

З актуальним розкладом руху пасажирських потягів на конкретну дату можна подивитися в розділі «Оn-line резервування та придбання квитків» на офіційному вебсайті ПАТ «Укрзалізниця»[7].

З 6 березня 2015 року, завдяки регіональному поїзду Ковель Тернопіль, відбувалося пряме сполучення з Дубном, Радивиловом, Бродами, Красним, Золочевом, Тернополем[8]. З грудня 2017 року потяг скасовано через те, що більшість пасажирів їдуть автобусами.

З 12 червня 2017 року призначений щоденний міжнародний поїзд сполученням Ковель  Холм із нагоди введення безвізового режиму з ЄС[9][10][11] складом 2-вагонного рейкового автобуса PESA 630М 2-го класу на 187 місць. Продаж квитків проводиться у міжнародних залізничних касах[12][13]. Вартість проїзду в сполученні Ковель — Холм становила на той час близько 200 грн залежно від курсу валюти на день придбання квитка. Графік руху поїзда № 751/752 Ковель Холм узгоджений для пересадки пасажирів, які подорожують поїздом № 58/57 Одеса Ковель в обидві сторони[14]. З 25 березня 2018 року призначався поїзд № 753/754 Здолбунів Холм (нині скасований).

З 12 жовтня 2017 року призначений нічний швидкий поїзд 127/128 сполученням Ковель Харків-Пасажирський[15].

З 29 січня 2022 року змінено розклад руху приміського поїзда № 6374 Ковель Ягодин Ковель, з метою узгодженої та зручної пересадки пасажирів по станції Ковель на приміський поїзд сполученням Ковель Ізов[16].

Див. також

Примітки

 1. Як Волинь стала «залізною»: перші колії та вокзали (фото)
 2. Колесо історії. Ковельський вокзал: утрачений модерн
 3. Введення нового напрямку Ковель — Москва
 4. 140 років тому до Ковеля прибув перший потяг[недоступне посилання з липня 2019] // Кovel.tv, 2013-07-15
 5. «Укрзалізниця» та LHS домовилися про спільну реалізацію проекту електрифікації ділянки Ковель — Ізов — Держкордон // Транспортный бизнес, 2017-04-10 (рос.)
 6. Розклад руху пасажирських поїздів далекого сполучення по станції Ковель на офіційному вебсайті «Укрзалізниці»
 7. Оn-line резервування та придбання квитків на booking.uz.gov.ua. Архів оригіналу за 26 червня 2019. Процитовано 15 жовтня 2019.
 8. Новий регіональний потяг «Ковель — Тернопіль» // «Волинські новини», 2015-03-05
 9. Обговорення нового потягу сполученням «Ковель — Холм»
 10. Рейковий автобус «Ковель — Холм» здійснив перший тестовий рейс (відео) // Новое время, 2017-05-05
 11. Розклад руху потягів № 751 Ковель — Хелм та  752 Хелм — Ковель
 12. «Укрзалізниця» відкрила продаж квитків до польського міста Хелм у міжнародних залізничних касах // Офіційний вебсайт «Укрзалізниці», 2017-06-03
 13. Розклад руху поїздів на сайті РКР (пол.)
 14. Пасажири поїзда № 84 Одеса — Ковель зможуть зручно пересісти на міжнародний поїзд Ковель  Хелм // Офіційний вебсайт «Укрзалізниці», 2017-06-09
 15. З 2 жовтня 2017 року «Укрзалізниця» призначила поїзд з Харкова до Ковеля
 16. Приміський поїзд з Ковеля змінить розклад руху // Ковель. Media, 2022-01-28

Джерела

 • Тарифное руководство № 4. Книга 1 (на 15.05.2021) (рос.) Архівовано з першоджерела 15.05.2021.
 • Україна. Атлас залізниць. Мірило 1:750 000. — К. : ДНВП «Картографія», 2008. — 80 с. ISBN 978-966-475-082-7.
 • Архангельский А. С., Архангельский В. А. Железнодорожные станции СССР: Справочник. В двух книгах. М. : Транспорт, 1981.(рос.)

Галерея

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.