2017 у праві
Ця стаття присвячена головним подіям у галузях правотворчості, правосуддя, правозастосування та юриспруденції в 2017 році.
2017 рік у праві | ||
2015 2016 — 2017 — 2018 2019 | ||
Див. також: Інші події у 2017 |
Події у світі
- 6 лютого — Кнесетом Ізраїлю прийнятий закон, що передбачає легалізацію поселень на Західному березі та можливість оплатного вилучення земель, належних палестинцям[1]. Це сталося у відповідь на чергову резолюцію РБ ООН, що засуджує поселенську політику єврейської держави[2].
- 9 березня — Комітет Європейського парламенту з громадянських свобод схвалив безвізовий режим для України[3].
- 16 квітня — в Туреччині більшість на конституційному референдумі підтримали ідею переходу до президентської форми правління[4][5].
- 26 квітня — посли держав-членів Європейського Союзу у Брюсселі — Комітет постійних представників — підтримали надання українцям безвізового режиму[6][7].
- 28 квітня — Скупщина Чорногорії одноголосно 46 голосами ратифікувала закон про вступ країни до НАТО[8][9].
- 21 липня Сенат Польщі ухвалив суперечливий закон про Верховний суд. Ухвалення закону супроводжувалося масовими протестами перед будівлями Сенату та Верховного суду[10].
- 5 серпня — У Мавританії пройшов референдум щодо змін до конституції, які передбачають скасування деяких органів влади, а також зміну національного прапору і гімну.
- 12 вересня — Рада Безпеки ООН схвалила нові санкції щодо Північної Кореї[11].
- 1 жовтня — У Каталонії попри заборону іспанської влади, пройшов референдум щодо незалежності Каталонії. Відбулися сутички прихильників референдуму з поліцією, у результаті яких постраждало майже 500 осіб.[12]
- 8 листопада — Федеральний конституційний суд Німеччини ухвалив додати в документи про народження третю стать[13].
- 22 листопада — Міжнародний трибунал щодо колишньої Югославії визнав Ратко Младича винним у геноциді мусульман у Сребрениці і засудив його до довічного ув'язнення[14].
- 6 грудня — Президент США Дональд Трамп підписав розпорядження щодо визнання столицею Ізраїлю міста Єрусалим й перенесення посольства з Тель-Авіва[15].
Міжнародні документи
- 23 лютого — Нижня палата парламенту Нідерландів проголосувала за ратифікацію угоди про асоціацію Україна-Європейський Союз[16].
- 1 червня — Президент США Дональд Трамп оголосив, що США вийдуть з Паризької кліматичної угоди[17].
- 24 червня — підписана Багатостороння конвенція MLI BEPS
- 7 липня — підписаний Договір про заборону ядерної зброї (м. Нью-Йорк).
Право України
Події
- 5 січня:
- Набрали чинності норми Закону «Про виконавче провадження», що стосуються діяльності приватних виконавців (запроваджено інститут приватних виконавців)[18].
- Набрав чинності Закон «Про Вищу раду правосуддя»[19].
- 11 січня — Міністерство юстиції запустило реєстр боржників, щодо яких відкрито виконавче провадження[20].
- 17 січня — Міжнародний суд ООН розпочав розгляд справи «Україна проти Росії»[21].
- 19 січня — Європейський суд з прав людини визнав звільнення 18 українських суддів таким, що порушує Конвенцію про захист прав людини і основних свобод, та зобов'язав Україну виплатити їм компенсації у розмірі 89 600 євро[22].
- 25 січня — Уряд схвалив новий Порядок ведення Реєстру з відшкодування ПДВ[23].
- 27 березня — Україна приєдналася до Глобального реєстру бенефіціарних власників компаній[24].
- 19 квітня — Міжнародний суд ООН погодився на запровадження тимчасових запобіжних заходів за позовом «Україна проти Росії» і зобов'язав Росію поновити діяльність Меджлісу та навчання українською мовою в Криму[21]
- 12 травня — Утворена військово-цивільна адміністрація міста Торецьк Донецької області[25].
- 15 травня — Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО від 28 квітня 2017 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)»[26].
- 8 червня:
- Верховна Рада визначила повноцінне набуття членства в Організації Північноатлантичного договору в числі пріоритетів національних інтересів України, її зовнішньої політики та політики безпеки[27].
- Державне підприємство Міністерства юстиції «СЕТАМ», Державне агентство з питань електронного урядування та компанія BitFury Group підписали меморандум про співпрацю у впровадженні інноваційної децентралізованої технології Blockchain. СЕТАМ вперше почало впровадження блокчейн-технології в електронних торгах[28].
- 9 червня — Затверджена нова редакція Правил адвокатської етики[29].
- 10 червня — Лідія Ізовітова переобрана Головою Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України[30].
- 7 липня — Перші в Україні приватні виконавці отримали посвідчення[31].
- 29 вересня — Утворено Вищий суд з питань інтелектуальної власності[32].
- 12 жовтня — Європейський суд з прав людини вилучив із реєстру та передав Комітетові міністрів Ради Європи понад 12 тис. справ, які стосуються невиконання рішень національних судів в Україні (справа «Бурмич та інші проти України»)[33].
- 16 жовтня — Україна увійшла до складу Ради ООН з прав людини з мандантом на наступні три роки[34].
- 3 листопада — Утворена військово-цивільна адміністрація сіл Широкине та Бердянське Волноваського району Донецької області[35].
- 10 листопада — Президент України Петро Порошенко підписав Указ про призначення 113 суддів нового Верховного Суду: до Касаційного адміністративного, Касаційного цивільного, Касаційного кримінального суду призначено по 28 суддів та 29 суддів призначено до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду[36].
- 13—14 листопада — XIV позачерговий з'їзд суддів України.
- 16 листопада:
- На конкурсі на посаду керівника Державного бюро розслідувань, до якого переходять слідчі функції прокуратури, переміг Роман Труба[37].
- Оголошено про злиття великих юридичних компаній «Алексєєв, Боярчуков і Партнери» і «Trusted Advisors»[38]
- 20 листопада — Слідчі прокуратури втратили право розслідувати нові кримінальні провадження, відкриті після 20 листопада 2017 року (через п'ять років після вступу в дію нового КПК)[39].
- 30 листопада:
- На першому пленумі нового Верховного Суду України ухвалене рішення про визначення першим днем роботи суду 15 грудня (сторіччя від дня заснування Генерального суду УНР)[40].
- Головою Верховного Суду обрана Валентина Данішевська[41]
- 1 грудня — Стартував прийом документів на посаду суддів Вищого суду з питань інтелектуальної власності[42].
- 5 грудня — Головою Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду обраний Богдан Львов[43].
- 6 грудня — Головою Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду обраний Михайло Смокович[44].
- 7 грудня — Головою Касаційного цивільного суду в складі Верховного Суду обраний Борис Гулько[45].
- 8 грудня — Головою Касаційного кримінального суду в складі Верховного Суду обраний Станіслав Кравченко[46].
- 15 грудня:
- Розпочав роботу новий Верховний Суд. Вищий адміністративний суд, Вищий господарський суд та Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ припинили функціонування[47].
- Набрали чинності нові редакції Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України[48].
Міжнародні договори України
- 14 березня — Україна ратифікувала Угоду про вільну торгівлю між Україною та Канадою, вчинену 11 липня 2016 року в м. Києві[49].
- 22 березня — Україна приєдналася до Міжнародної конвенції про рятування 1989 року, вчиненої 28 квітня 1989 року у м. Лондоні[50].
- 7 червня — Україна ратифікувала Європейську угоду про передачу заяв про правову допомогу, вчинену 27 січня 1977 року в м. Страсбурзі[51].
- 1 вересня — Набула повної міжнародно-правової чинності Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, включаючи створення поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі[52].
- 5 жовтня — Україна ратифікувала Протоколи № 15 та № 16 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, підписані Україною 20 червня 2014 року[53][54].
Найпомітніші закони
- 7 лютого — Про антидопінговий контроль у спорті[55].
- 16 березня — Про Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних[56].
- 23 березня:
- Про Український культурний фонд[57].
- Про державну підтримку кінематографії в Україні[58].
- 13 квітня — Про ринок електричної енергії[59].
- 16 травня — Про внесення зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо заборони виготовлення та пропаганди георгіївської (гвардійської) стрічки[60].
- 23 травня — Про оцінку впливу на довкілля[61].
- 8 червня — Про Фонд енергоефективності[62].
- 22 червня:
- 13 липня — Про Конституційний Суд України[65].
- 5 вересня — Про освіту[66].
- 5 жовтня:
- 19 жовтня — Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення[69].
- 9 листопада — Про житлово-комунальні послуги[70].
- 7 грудня — Про запобігання та протидію домашньому насильству[71].
- 21 грудня:
Основні рішення Конституційного Суду
- 23 листопада — Неконституційність положення КПК про те, що за відсутності відповідних клопотань під час підготовчого судового засідання, застосування заходів забезпечення кримінального провадження, обраних під час досудового розслідування, вважається продовженим[74].
- 20 грудня — Неконституційність люстрації керівників вищих навчальних закладів[75].
- 21 грудня — Неконституційність виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку політичної партії після встановлення результатів виборів[76].
Померли
- 8 лютого — Кравчук Віктор Оксентійович, правник, суддя, заслужений юрист України, голова Господарського суду Волинської області (2002—2012).
- 13 лютого — Зелінська Наталія Анатоліївна, доктор юридичних наук, професор, спеціаліст у галузі міжнародного права, адвокат.
- 12 травня — Задорожній Олександр Вікторович, 56, український юрист, політик та науковець, член-кореспондент Академії правових наук України, президент Української асоціації міжнародного права.
- 30 червня — Сімона Вейль, французький адвокат і політик.
- 20 листопада — Віктор Гіполіто Мартінес, аргентинський юрист і політик (н. 1924).
- 18 грудня — Альтеро Маттеолі, 77, італійський юрист і політик.
Див. також
Примітки
- Парламент Израиля утвердил закон о легализации поселений на Западном берегу / NEWSru.com, 7 февраля 2017 Архівовано 07.02.2017
- Security Council. Resolution 2334 (2016). Adopted by the Security Council at its 7853rd meeting, on 23 December 2016
- Комітет Європарламенту схвалив безвізовий режим для України
- В Турции проходит референдум об усилении власти Эрдогана. ПЛ. 16 квітня 2017. Процитовано 16 квітня 2017.
- Туреччина проголосувала за розширення повноважень президента. ВВС Україна. 16 квітня 2017. Процитовано 17 квітня 2017.
- В ЄС домовилися про дати українського безвізу: детальний календарний графік // Європейська правда. — 2017. — 2 березня.
- Посли ЄС підтвердили рішення про безвіз для України. Радіо Свобода. 26 квітня 2017. Процитовано 26 квітня 2017.
- Izglasan ulazak CG u NATO. RTCG. 28.04.2017. Процитовано 28.04.2017.
- Парламент Чорногорії ратифікував вступ країни до НАТО. Європейська правда. 28 квітня 2017. Процитовано 28 квітня 2017.
- Сенат Польщі ухвалив суперечливий закон про Верховний суд. УНІАН. 22 липня 2017. Процитовано 22 липня 2017.
- UN approves watered-down new sanctions against North Korea. Associated Press. 12 вересня 2017. Процитовано 12 вересня 2017.
- В уряді Каталонії повідомили, що число поранених у сутичках зросло до 465 осіб. УНІАН. 1 жовтня 2017. Процитовано 1 жовтня 2017.
- Germany must allow third gender in registry of births, court rules. Deutsche Welle. 8 листопада 2017. Процитовано 8 листопада 2017.
- Ratko Mladić convicted of war crimes and genocide at UN tribunal. Guardian. 22 листопада 2017. Процитовано 22 листопада 2017.
- Трамп визнав Єрусалим столицею Ізраїлю. УНІАН. 6 грудня 2017. Процитовано 6 грудня 2017.
- Нижня палата парламенту Нідерландів схвалила ратифікацію угоди про асоціацію України з ЄС. Тиждень. 23 лютого 2017. Процитовано 23 лютого 2017.
- Trump Will Withdraw U.S. From Paris Climate Agreement. The New York Times. 1 червня 2017. Процитовано 3 червня 2017.
- ЗАПРАЦЮВАЛИ НОРМИ ЗАКОНУ "ПРО ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ" ЩОДО ДІЯЛЬНОСТІ ПРИВАТНИХ ВИКОНАВЦІВ. Українське право. 06.01.2017. Процитовано 31.10.2018.
- В Україні набув чинності закон "Про Вищу раду правосуддя". Deutsche Welle. 05.01.2017. Процитовано 31.10.2018.
- Міністерство юстиції запустило реєстр боржників, щодо яких відкрито виконавче провадження. Міністерство юстиції України. 11.01.2017. Процитовано 31.10.2018.
- «Україна проти Росії». Що означає сьогоднішнє рішення Міжнародного суду ООН. Главком. 19 квітня 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Україна заплатить 90 тисяч євро суддям за неправомірне звільнення — Європейський суд. Центр інформації про права людини. 3 лютого 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Уряд затвердив новий механізм відшкодування ПДВ. Урядовий портал. 25 січня 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Україна приєдналася до Глобального реєстру бенефіціарів компаній. Інтерфакс-Україна. 27.03.2018. Процитовано 31.10.2018.
- Про утворення військово-цивільної адміністрації: Указ Президента України від 12 травня 2017 № 128/2017
- Президент ввів у дію рішення РНБО щодо персональних санкцій. Укрінформ. 16.05.2017. Процитовано 31.10.2018.
- Закон України від 8 червня 2017 року № 2091-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо зовнішньополітичного курсу України»
- Українське держпідприємство вперше впровадить блокчейн-технологію в електронних торгах. Громадське. 8 червня 2017. Процитовано 03.01.2018.
- Нова редакція Правил адвокатської етики — документ. Національна асоціація адвокатів України. 17.07.2017. Процитовано 31.10.2018.
- Лідія Ізовітова обрана Головою Національної асоціації адвокатів України. Національна асоціація адвокатів України. 10.06.2017. Процитовано 31.10.2018.
- Перші приватні виконавці отримали посвідчення. Рада адвокатів Київської області. Процитовано 31.10.2018.
- Про утворення Вищого суду з питань інтелектуальної власності: Указ Президента України № 299/2017 від 29 вересня 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Європейський суд із прав людини одноразово задовольнив 12 тис. позовів українців до держави. Гордон. 13 жовтня 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Україну обрали до Ради ООН з прав людини. Укрінформ. 16.10.2017. Процитовано 31.10.2018.
- Про утворення військово-цивільної адміністрації: Указ Президента України від 3 листопада 2017 № 351/2017
- Про призначення суддів Верховного Суду: Указ Президента України № 357/2017 від 10 листопада 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Директором Державного бюро розслідувань обрали Романа Трубу. Еспресо. 16 листопада 2017. Процитовано 31.10.2018.
- ЮК "Алексеев, Боярчуков и Партнеры" сообщила о слиянии с Trusted Advisors. Юридическая практика. 16 ноября 2017. Процитовано 03.01.2018.
- Генпрокуратура втратила право починати розслідування, але пропонує вихід із цієї ситуації. Новинарня. 20 листопада 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Новий Верховний суд України розпочне роботу 15 грудня – пленум. Радіо Свобода. 30 листопада 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Новим головою Верховного суду України обрали Валентину Данішевську. 24 канал. 30 листопада 2017. Процитовано 01.11.2018.
- Стартував конкурс до Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Українське право. 01.12.2017. Процитовано 31.10.2018.
- Екс-глава ВГСУ Львов обраний главою Касаційного господарського суду у складі ВСУ. Інтерфакс-Україна. 05.12.2017. Процитовано 31.10.2018.
- Головою Касаційного адмінсуду Верховного Суду обрали Смоковича. LB.ua. 6 грудня 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Бориса Гулька обрано головою Касаційного цивільного суду у складі ВС. Юридична Газета. 7 грудня 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Головою Касаційного кримінального суду обрано Станіслава Кравченка. Українське право. 08.12.2017. Процитовано 31.10.2018.
- В Україні почав роботу новий Верховний Суд. Українські Новини. 15 грудня 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Набрали чинності процесуальні кодекси. Інтерактивна бухгалтерія. 15 грудня 2017. Процитовано 31.10.2018.
- Про ратифікацію Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою: Закон України від 14.03.2017 № 1917-VIII. Процитовано 01.11.2018.
- Про приєднання України до Міжнародної конвенції про рятування 1989 року: Закон України від 22.03.2017 № 1968-VIII. Процитовано 01.11.2018.
- Про ратифікацію Європейської угоди про передачу заяв про правову допомогу: Закон України від 07.06.2017 № 2088-VIII. Процитовано 01.11.2018.
- Угода про асоціацію Україна-ЄС набула чинності. Укрінформ. 01.09.2017. Процитовано 31.10.2018.
- ВР ратифікувала два протоколи до Конвенції про захист прав людини. Укрінформ. 05.10.2017. Процитовано 31.10.2018.
- Закон України від 5 жовтня 2017 року № 2156-VIII «Про ратифікацію Протоколів № 15 та № 16 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод»
- Про антидопінговий контроль у спорті: Закон України від 07.02.2017 № 1835-VIII. Процитовано 01.11.2018.
- Про Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних: Закон України від 16.03.2017 № 1951-VIII. Процитовано 01.11.2018.
- Про Український культурний фонд: Закон України від 23.03.2017 № 1976-VIII. Процитовано 01.11.2018.
- Про державну підтримку кінематографії в Україні: Закон України від 23.03.2017 № 1977-VIII. Процитовано 01.11.2018.
- Про ринок електричної енергії: Закон України від 13.04.2017 № 2019-VIII. Процитовано 01.11.2018.
- Про внесення зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо заборони виготовлення та пропаганди георгіївської (гвардійської) стрічки: Закон України від 16.05.2017 № 2031-VIII. Процитовано 01.11.2018.
- Про оцінку впливу на довкілля: Закон України від 23.05.2017 № 2059-VIII. Процитовано 01.11.2018.
- Закон України від 8 червня 2017 року № 2095-VIII «Про Фонд енергоефективності»
- Закон України від 22 червня 2017 року № 2118-VIII «Про енергетичну ефективність будівель»
- Закон України від 22 червня 2017 року № 2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»
- Закон України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України»
- Закон України від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту»
- Закон України від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги»
- Закон України від 5 жовтня 2017 року № 2163-VIII «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України»
- Закон України від 19 жовтня 2017 року № 2168-VIII «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення»
- Закон України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги»
- Закон України від 7 грудня 2017 року № 2229-VIII «Про запобігання та протидію домашньому насильству»
- Закон України від 21 грудня 2017 року № 2264-VIII «Про безпечність та гігієну кормів»
- Закон України від 21 грудня 2017 року № 2258-VIII «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність»
- Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2017 від 23.11.2017. Процитовано 01.11.2018.
- Рішення Конституційного Суду України № 2-р/2017 від 20.12.2017. Процитовано 01.11.2018.
- Рішення Конституційного Суду України № 3-р/2017 від 21.12.2017. Процитовано 01.11.2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.