Велика Україна
Вели́ка Украї́на — іредентична політична концепція. Історичне уявлення про Україну, Україну-Русь (наприклад, за Грушевським та іншими істориками) в її територіально більших і політично вагоміших реалізаціях, ніж сучасна, сформована на основі УРСР, яка має охоплювати всі українські етнічні території.
Велика Україна | |
Дата створення / заснування | 1904 |
---|---|
Засновник | Міхновський Микола Іванович |
Держава | Україна, Кубань, Кубанська Народна Республіка, Донщина і Подністров'я |
Історія
Підйом національної свідомості
Десять заповідей Української Народної Партії (1902—1907) були сформульовані її лідером Миколою Міхновським в 1904 році.
Ці заповіді були свого роду кодексом партії. Вони закликали до однієї, єдиної, неподільної, від Карпат аж до Кавказу самостійної, вільної, демократичної України — республіки робочих людей.[1]
Міжвоєнний період
У міжвоєнний період одним з ідеологів українського іредентизму — утворення «Української імперії» був Михайло Колодзінський. Основні положення він виклав у своїй праці «Українська воєнна доктрина» (1935—1937). Відомий його вислів: «Не будувати Україну тільки над Дністром чи Дніпром, але Україну в таких розмірах, які їй вимірив самий Творець, коли надавав землі нинішній географічний вигляд. Схід Європи мусить бути наш, бо такий заповіт зіставили нам наші прадіди»[2]. Михайло Колодзінський детально окреслив кордони майбутньої української держави, до складу якої мали би входити крім усієї сучасної України, Молдова, значні частини Румунії, Польщі, Білорусі, Росії (аж до середньої Волги і Каспійського моря), Північний Кавказ, Баку і Апшеронський півострів з нафтовими родовищами[3].
Сучасність
У сучасній Україні в деяких громадських і політичних організацій — проєкт утворення самодостатньої (без орієнтації ані на Схід, ані на Захід) української національної держави в етнічних межах. У 1991—2004 роках проєкт проголошувався метою діяльності правої Соціал-національної партії України (пізніше партія перетворилась на ліберальніше за поглядами ВО «Свобода»). Зараз реалізація цього проєкту є метою кількох громадських організацій: «Патріот України», «Українська Альтернатива», Національна дія «Рід» та організації української молоді «Спадщина».
У лютому 2014 році Росія розпочала проти України гібридну збройну агресію. Вдерлася та окупувала, а згодом, в березні анексувала Крим. Світова спільнота таких дій невизнала та засудила, а згодом проти Росії було введено економічні санкції. Після цього, того ж року РФ розпочала Війну на Сході України.
У січні 2018 року в Державній думі Російської Федерації запропонували денонсувати взаємне визнання кордонів від 1997 року.[4] Якщо це рішення буде схвалене воно може мати наслідком не легітимізацію власних агресивних дій, як того очікує Росія, проте відкрити вікно можливостей у зворотньому напрямку.[на чию думку?]
Спірні регіони
Від часу проголошення ідеї Міхновського про «Українську Самостійну Соборну Державу» були основним національним гаслом, проте багато суперечок викликає уявлення про те, що «соборність» українських земель в 1939–45 роках була забезпечена лише частково.
Сьогодні теоретичний Український іредентизм в основному спрямований на схід, на території, які входять до складу РФ:
- Стародубщина та Сіверщина, на північ від Чернігівщини
- Східна Слобожанщина, південно-східні частини Курської, Білгородської та Воронезької областей.
- Донщина, північно-західна частина Ростовської області
- Кубань та Ставропольщина, або Малиновий Клин (Кубанська Народна Республіка)
На захід, територіальні претензії включають:
- Подністров'я, лівий берег Дністра в Молдові ( Придністров'я (de facto) / східна Молдова (de jure))
- Пряшівщина, північно-східна частина Словаччини: Пряшівського краю
- Південно-східна територія Польщі: стосовно Холмського та Підляського, Підкарпатського, Малопольського воєводств
- Берестейщина та Пінщина, південно-західна частина Білорусі: Берестейської та Гомельської областей (Пінська область), також див. Поліська округа
- Південна Мармарощина та Південна Буковина, північ Румунії: території Марамуреша та Сучави.
Можливість висунення серйозних територіальних претензій України до своїх сусідів вкрай мала (іредентистські рухи превалюють у середині самої країни, й підтримують об'єднання російськомовних регіонів з Російською Федерацією, див. Проросійські виступи в Україні (2014)). Тим не менш, більш радикальні українські націоналісти цілком можуть спробувати скористатися російськими труднощами в проблемних регіонах, як-от Північний Кавказ, і, можливо, навіть далі, особливо, якщо між Росією та Україною станеться серйозний конфлікт.[5]
Кубань
Перші українські поселення на Кубані датовані 1792 та до середини XX століття більшість населення ідентифікувала себе, як Козаки або Українці.[6][7]
На початку XX століття після розпаду Російської імперії й початку більшовицької та білогвардійської агресії були спроби до об'єднання з Української Народною Республікою та пізніше з Українською Державою П. Скоропадського, проте ці спроби зазнали невдачі та були жорстоко придушені.
Пізніші спроби до об'єднання були вже за Української Соціялістичної Радянської Республіки, але будь-який рух в цьому напрямку було придушено радянським терором 1937-го року й згортанням політики коренізації та пізніше навіть згадка про це була під цілковитим табу, як в Радянському Союзі, так і в Російській Федерації.
Завдяки агресивній політиці русифікації, як основи власної національної політики, які провадили Російська імперія, Радянський Союз, а зараз продовжує Росія, включаючи Голодомор, більшість населення прийняло російську самоідентифікацію, а в середині 2000-х років з подання місцевого губернатора, кубанська балачка офіційно стала діалектом російської мови, відсоток тих хто продовжує вважати себе українцями знизився з офіційних 55 % (1926) до 0.9 % (2002).
Основні риси
Серед головних рис проєкту «Великої України», як сильної національної держави:
- соборність (включення до своїх кордонів усіх українських етнічних земель);
- автаркія (самодостатня економіка);
- імперіалізм (орієнтація на зовнішню експансію та домінування). Право на життя на власній етнічній території та здорова боротьба з іншими народами є одною з ключових ідей всього націоналізму, зокрема, у творах Дмитра Донцова[8];
- ініціація (визначення пріоритетів), утворення Центральноєвропейського військово-політичного блоку (напр. Серединна Європа). Глобалізм піддають гострій критиці з точки зору націоналістично-культурних інтересів[9], тому оптимальним має бути союз держав-сусідів для забезпечення незалежності кожної з цих держав;
- націократія (альтернативний демократії державно-політичний режим).
Див. також
Примітки
- Мирчук П. Відродження національної ідеї. — Київ: Українська видавнича спілка, 1999
- Колодзінський М. Українська воєнна доктрина. Ч. 1. [- Б. м., б. д.] — С. 21.
- Михайло Колодзінський. Воєнна доктрина українських націоналістів. // Україна модерна
- У Держдумі пропонують розірвати договір з Україною в частині визнання кордонів. https://www.ukrinform.ua/. Укрінформ. 14 січня 2018. Процитовано 15 січня 2018.
- Wilson, Andrew (1997). Ukrainian nationalism in the 1990s: a minority faith. Cambridge University Press. с. 183. ISBN 0-521-48285-2.
- Як Кубань стала російською: до 1930-х українська мова була тут офіційною, а кубанські козаки вважали себе українцями. http://veterano.com.ua/. Ветерани.ua. Процитовано 31 жовтня 2017.
- Gazeta.ua (18 березня 2016). До 1930-х украинский язык на Кубани был официальным - российские СМИ. Gazeta.ua (ru-RU). Процитовано 31 жовтня 2017.
- Підстави Українського Імперіалізму
- Філософські погляди Дмитра Донцова
Література
Посилання
- М. С. Кармазіна. «Велика Україна» // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — С. 459. — 688 с. : іл. — ISBN 966-00-0734-5.
- Максим Майоров (12 листопада 2017). Українська республіка. Карта для Паризької мирної конференції 1919 р.. http://likbez.org.ua/. Лікбез. Історичний фронт. Процитовано 15 листопада 2017.
- Сергій Пархоменко (2 липня 2017). Кубань: козир, яким нехтують. https://petrimazepa.com/. Петро та Мазепа. Процитовано 18 січня 2018.
- Олексій Фролов (2 червня 2017). Украинская геополитическая школа. Часть 1: История. https://petrimazepa.com/. Петро та Мазепа. Процитовано 18 січня 2018. (рос.)
- Ростислав Хотин (19 січня 2018). 100 років «злуки» УНР з Кубанню, яка так і не відбулася. https://www.radiosvoboda.org/. Радіо «Свобода». Процитовано 18 січня 2018.
- Новий марш української армії
- Кубанська Народна Республіка + Україна: втрачений шанс
- Українська Кубань -_- Українська Кубанська Народна Республіка
- Мапа міст і сіл Лемківщини. ver. beta 2.0
- «Кубанські козаки. А вже літ двісті…» Студія «Україна-Світ», 1992 рік.
- «КУБАНСКАЯ НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА» — НАЧАЛО КОНЦА РОССИЙСКОЙ ИМПЕРИИ. https://defence-ua.com/. Defense Express. 30 січня 2018. Процитовано 30 січня 2018. (рос.)
- Бригинець: вже зараз треба відверто говорити про повернення Україні земель від Курська до Кубані. http://uapress.info/. Преса України. 8 травня 2014. Процитовано 31 січня 2018.
- Андрій Воропаєв (31 січня 2018). Российский излом: при каких условиях Кубанская народная республика и Крым вернутся в Украину. https://24tv.ua/. 24 канал. Процитовано 31 січня 2018.
- Дмитро Шурхало (5 лютого 2018). На Кубані серед чорноморських козаків було 83-86 відсотків українців. https://www.radiosvoboda.org/. Радіо «Свобода». Процитовано 5 лютого 2018.
- Дмитро Білий (7 жовтня 2017). "Наша мати — Україна". Як на Кубані революцію зустріли. http://www.dsnews.ua/. Ділова столиця. Процитовано 5 лютого 2018.
- Українська державність Кубані. Київ 2000
- «Народ слов’яки» або словацькі мадярони. http://likbez.org.ua/. Лікбез. Історичний фронт. 13 травня 2017. Процитовано 26 жовтня 2018.