Високе середньовіччя

Високе Середньовіччя — період європейської історії, що тривав приблизно з 1050 по 1300 рік. Епоха Високого середньовіччя змінила Раннє середньовіччя і передувала пізньому середньовіччю. Основною характерною тенденцією цього періоду стало швидке збільшення кількості населення Європи, що призвело в свою чергу до різких змін у соціальній, політичній та інших сферах життя.

У темах

Війни
Середньовічна культура
Середньовічна література
Середньовічна медицина
Середньовічна музика
Середньовічна освіта
Середньовічна філософія

Періодизація

Раннє Середньовіччя
Високе Середньовіччя
Пізнє Середньовіччя

Історичні події

Виткана на знаменитому гобелені з Байо битва при Гастінгсі — доленосний для історії Англії бій, в якому нормани здобули перемогу над англо-саксами

Британія

У 1066 році відбулося завоювання Англії армією нормандського герцога Вільгельма Завойовника, що прибула з континенту. У 1169 році нормани вторглися в Ірландію і незабаром підпорядкували частину її територій. Приблизно в цей же час була завойована Шотландія, яка пізніше відновила свою незалежність, і Уельс. У XII столітті був заснований інститут казначейства; 1215 року король Іоанн Безземельний підписав Велику хартію вольностей — документ, що обмежує королівську владу і став згодом одним з основних конституційних актів Англії, а в 1265 році був скликаний перший парламент.

Скандинавія

У період між серединою X і серединою XI століть завершилася епоха набігів вікінгів. Скандинавські королівства тепер були об'єднані, а їхнє населення прийняло християнську віру. На початку XI століття Данією, Норвегією і Англією правив король Кнуд Великий. Незабаром після його смерті в 1035 році в Норвегії та Англії відновилися колишні династії, а після поразки данців при Борнхеведе в 1227 році їх вплив у регіоні сильно зменшився. До того часу Норвегія зміцнила свої позиції на Атлантиці, підпорядкувавши собі територію від Гренландії до острова Мен, а Швеція під управлінням короля Біргера Ярла міцно влаштувалася на Балтиці.

Франція і Німеччина

До початку епохи Високого Середньовіччя Каролінзька імперія розпалася на дві окремі держави, на територіях яких пізніше сформувалися сучасні Німеччина і Франція. Німеччина в ті часи займала панівне становище в складі Священної Римської імперії.

Південна Європа

У 711 році більша частина Піренейського півострова (за винятком північних регіонів) була окупована маврами. У XI, а потім в XIII столітті об'єднні християнські держави під проводом Кастилії повністю витіснили мусульман з центральних областей півострова і частково з південних.

У Італії в цей час процвітали торгові міста, що збагатилися на торгівлі зі Сходом. Чотири міста Генуя, Венеція, Піза і Амальфі — утворили так звані Морські республіки.

Східна Європа

Епоха Високого Середньовіччя ознаменована розквітом Київської Русі і появою на історичній сцені Польщі і Великого Князівства Литовського. Нашестя монголів в XIII столітті завдало істотної шкоди багатьом країнам Східної Європи і втрутилося в природний хід їхнього розвитку.

Протягом першої половини епохи (10501185) на Балканах на південь від Дунаю домінувала Візантійська імперія, що досягла найбільшого розквіту під час царювання династії Комнінів. Після 1180 року в імперії настала криза: у 1184 році відпала Болгарія, в 1190 році Сербія. Ще в XI столітті відбувся розкол церкви на Західну і Східну, а в 1204 році армія хрестоносців захопила Константинополь, і Візантія розпалася на ряд дрібніших держав .

Релігія

Схизма 1054 року призвела до утворення двох основних галузей християнської церкви Римо-католицької церкви в Західній Європі і Православної церкви у Східній. Розкол стався в результаті конфлікту між римським легатом кардиналом Гумбертом і патріархом Константинопольським Михайлом Кіруларієм, під час якого церковники оголосили один одному анафему.

Хрестові походи

Однією з визначальних рис епохи Високого Середньовіччя були хрестові походи, організовані християнами з метою відвоювання у сельджуків Палестини. Хрестові походи надавали найпотужніший вплив на всі верстви середньовічного суспільства — від королів і імператорів до простих селян, чиї господарі проводили довгі роки в боях на Сході. Розквіт ідеї хрестових походів припав на XII століття, коли після Першого хрестового походу на відвойованих територіях утворилося християнська держава Єрусалимське королівство. У XIII столітті і пізніше християни робили декілька хрестових походів проти своїх же братів-християн, а також проти язичників, які сповідували інші, немусульманські релігії.

Схоластика

Розквіт чернецтва

Період з кінця XI століття по середину XII століття був епохою розквіту християнського чернецтва.

Чернечі ордени

На XIII століття припав розквіт жебручих орденів, найвідомішими серед яких були:

Катари

Торгівля і комерція

У XII столітті в Північній Європі був заснований Ганзейський союз на чолі з містом Любек. До складу союзу ввійшли багато північних міст Священної Римської імперії Амстердам, Кельн, Бремен, Ганновер і Берлін — і інших регіонів — наприклад Брюгге і Гданськ. Союз здійснював посередницьку торгівлю між Західною, Північною та Східною Європою, полягав у торговельних відносинах з багатьма іншими містами, в числі яких були Берген і Новгород.

Наприкінці XIII століття венеціанський мандрівник Марко Поло одним з перших в Європі відправився по Великому шовковому шляху в Китай, а після повернення ретельно описав побачене під час подорожі, відкривши західній людині світ Азії та Сходу. Ще до нього на Сході побували численні місіонери Джованні Плано Карпіні, Гільйом де Рубрук, Андре де Лонжюмо, а пізніше Одоріко Порденоне, Джованні де Марігноллі, Джованні Монтекорвіно — і мандрівники, такі як Нікколо Конті.

Розвиток технологій

Протягом XII–XIII століть у Європі стався різкий підйом розвитку технологій і збільшилося число нововведень у засобах виробництва, що сприяло економічному зростанню регіону. Менш ніж за століття було зроблено більше винаходів, ніж за попередню тисячу років.

Культура

Мистецтво

Архітектура

Література

Музика

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Високе середньовіччя

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.