Експонента матриці

Експонента матриціматрична функція від квадратної матриці, що має багато властивостей аналогічних звичайній експоненційній функції дійсних чи комплексних чисел. Матрична експонента встановлює зв'язок між алгеброю Лі матриць і відповідною групою Лі.

Визначення

Для дійсної або комплексної матриці розміру експонента від , що позначається як або — матриця розміру , визначена за допомогою ряду:

,

де k-а степінь матриці .

Даний ряд завжди збігається абсолютно. Якщо , де взято матричну норму узгоджену з векторною (для скінченновимірних просторів усі норми еквівалентні), то .

Звідси , що доводить абсолютну збіжність ряду і коректність визначення.

Якщо — матриця розміру , то матрична експонента від є матриця розмірності , єдиний елемент якої дорівнює звичайній експоненті від єдиного елемента .

Еквівалентне визначення

Експоненційну функцію можна також визначити наступною рівністю.

де одинична матриця відповідної розмірності.

Ця рівність є аналогічною до рівності що виконується для дійсних і комплексних чисел.

Для доведення рівності використовується формула де a може бути як числом, так і матрицею.

Тоді якщо для тої ж норми, що й вище то:

при що й доводить твердження.

Властивості

Основні властивості

Для комплексних матриць і розміру , довільних комплексних чисел і , одиничної матриці і нульової матриці , експонента має наступні властивості:

  • ;
  • Матриці і комутують, тобто Це легко виводиться з визначення експоненти, як суми збіжного ряду, кожен доданок якого очевидно комутує з .
  • ;
  • ;
  • Якщо , то ;
  • Якщо невироджена матриця, то .
  • , де позначає транспоновану матрицю до , це означає, що якщо є симетричною, то теж симетрична, а якщо кососиметрична матриця, то ортогональна;
  • , де позначає ермітово-спряжену матрицю для , це означає, що якщо ермітова матриця, то теж ермітова, а якщо антиермітова матриця, то унітарна.
  • де визначник, а слід матриці.

Експонента суми

Для будь-яких двох дійсних чисел (скалярів) і експоненціальна функція задовольняє рівнянню , це ж властивість має місце для симетричних матриць — якщо матриці і комутують (тобто ), то . Однак, для некомутативних матриць ця рівність виконується не завжди, в загальному випадку для обчислення використовується формула Бейкера — Кемпбелла — Хаусдорфа.

У загальному випадку з рівності не випливає, що і комутують.

Для ермітових матриць існує дві прості теореми, пов'язані з слідом експонент матриць.

Нерівність Голдена - Томпсона

Якщо і — ермітові матриці, то [1]:

,

де слід матриці . Комутативність для виконання цього твердження не потрібна. Існують контрприклади, які показують, що нерівність Голдена — Томпсона не може бути узагальнена на три матриці, а не завжди є дійсним числом для ермітових матриць , і .

Теорема Ліба

Теорема Ліба, названа ім'ям Еліота Ліба , стверджує, що для фіксованої ермітової матриці , функція:

є увігнутою на конусі додатноозначених матриць [2].

Експоненціальне відображення

Експонента матриці завжди є невиродженою матрицею. Обернена до матриця рівна , це аналог того факту, що експонента від комплексного числа ніколи не дорівнює нулю. Таким чином, матрична експонента визначає відображення:

з простору всіх матриць розмірності на загальну лінійну групу порядку , тобто групу всіх невироджених матриць розмірності . Це відображення є сюр'єкцією, тобто кожна невироджена матриця може бути записана як експонента від деякої іншої матриці (щоб це твердження було справедливим необхідно розглядати поле комплексних чисел , а не дійсних чисел ).

Для будь-яких двох матриць і має місце нерівність

,

де позначає довільну матричну норму. Звідси випливає, що експоненціальне відображення є неперервним і ліпшицевим на компактних підмножинах .

Загалом експоненційне відображення не є ін'єктивним. Але воно буде ін'єктивним, наприклад на підмножині де — множина матриць норма яких (узгоджена з векторною нормою) менша ніж ln 2. На цій множині експоненційна функція є дифеоморфізмом і обернена функція може бути подана, як сума збіжного ряду:

Диференціювання

Відображення:

визначає гладку криву в загальній лінійній групі, яка проходить через одиничний елемент при .

Похідна цього відображення визначається формулою:

Справді з визначень похідної і властивостей експоненти одержується послідовність рівностей:

Більш загально для матриці X(t) залежної від параметра t справедливою є рівність[3]:

де — лінійне відображення визначене для довільної матриці

У попередній формулі для виразу в правій частині справедлива формула:

Взявши в формулі для диференціювання отримуємо формулу для диференціала експоненційного відображення в точці

При ця рівність спрощується до

Системи лінійних диференціальних рівнянь

Одна з причин, які зумовлюють важливість матричної експоненти, полягає в тому, що вона може бути використана для розв'язку систем звичайних диференціальних рівнянь [4]. Розв'язок системи:

,

де — стала матриця, дається виразом:

Матрична експонента може бути також використана для розв'язування неоднорідних рівнянь виду

.

Не існує замкнутого аналітичного виразу для рішень неоднорідних диференціальних рівнянь виду

,

де — матриця елементи якої не є константами, але Розклад Магнуса дозволяє отримати подання розв'язку у вигляді нескінченної суми.

Приклад однорідної системи

Для системи:

матриця рівна:

Можна показати, що експонента від матриці є

таким чином, загальним розв'язком цієї системи рівнянь є:

Приклад неоднорідної системи

Для розв'язку неоднорідної системи:

вводяться позначення:

і

Так як сума загального розв'язку однорідного рівняння і часткового розв'язку дають загальний розв'язок неоднорідного рівняння, залишається лише знайти частковий розв'язок. Так як:

де — початкова умова.

Узагальнення: варіація довільної сталої

У разі неоднорідної системи можна використовувати метод варіації довільної сталої. Шукається частковий розв'язок у вигляді: :

Щоб була розв'язком, має виконуватися наступне:

Таким чином:

де визначається з початкових умов задачі.

Див. також

Примітки

  1. Bhatia, R. (+1997). Matrix Analysis. Graduate Texts in Mathematics 169. Springer. ISBN 978-0-387-94846-1.
  2. EH Lieb (1973). Convex trace functions and the Wigner-Yanase-Dyson conjecture. Adv. Math. 11 (3): 267–288. doi:10.1016 / 0001-8708 (73) 90011- X.
  3. Rossman, Wulf (2002). Lie Groups – An Introduction Through Linear Groups (англ). Oxford Science Publications. с. 15–16.
  4. Юрій Головатий Лінійні системи зі сталими коефіцієнтами

Джерела

  • Baker, Andrew J. (2003). Matrix Groups: An Introduction to Lie Group Theory. Berlin, DE; New York, NY: Springer-Verlag. ISBN 978-1-85233-470-3.
  • Rossmann, Wulf (2002). Lie Groups – An Introduction Through Linear Groups. Oxford Graduate Texts in Mathematics. Oxford Science Publications. ISBN 0 19 859683 9.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.