Полтавський полк Війська Запорозького

Полтавський полк — у XVII-XVIII століттях один із 10 лівобережних адміністративно-територіальних полків Гетьманщини. Створений 1648 року під час повстання під проводом Богдана Хмельницького. Полковий центр місто Полтава.

Полтавський полк



Прапор полку



Герб полкового центру



Розташування полку на карті.
Утворено 1648
Ліквідовано 1775
Центр Полтава
Сотні 19 (1649) / 2970[1] (2441)[2]
Полтавська полкова
1-ша полкова (Чугуївська) сотня
2-га полкова сотня
Зіньківська
Кобеляцька
Балаклійська
Багацька
Борківська (з містечка на р. Грунь-Ташань)
Борківська (з містечка на р. Псел)
Веприцька
Гадяцька
Ковалівська
Книшівська
Куземинська
Лукомльська
Лютенська
Опішнянська
Подільська
Ряшівська







Полковники

Історія

Формація виникла наприкінці літа 1648-го року — під проводом Івана Іскри перебувало сім сотень: три з Полтави, Борківська, Багацька, Балаклійська та Кобеляцька. Виникнення полку тісно пов'язане з козацькими повстаннями 30-х років XVII ст. та діяльністю Якова Остряниці. Відтоді територію на схід від Лубен та Говтви поступово колонізували повстанці. Ці козацькі формування були неприйнятними та незручними не лише для шляхти, а й для реєстрових козаків котрі отримавши королівські привілеї неприязно сприймали виписчиків[3]. Основні кадри полкової старшини надходили з Запорожжя. Це були січовики з діда і прадіда, сім'ї яких, їх нащадки були головними охоронцями республіканських січових традицій[4].

За реєстром 1649 полк нараховує 19 сотень. Першочерговим стратегічним завданням був захист південних кордонів від татарських набігів. Присяжні списки 1654 року фіксують додаткові чотири сотні Білицьку, Котелевську, Старосанжарську та Грунівську але відсутня ліквідовна після Білоцерківського договору Книшівська сотня. Тож за гетьманату Хмельницького у 1657 році формація мала 22 сотні. Через рік до поновленого Лубенського полку відійшла Лукомльська сотня. Після повстання Пушкаря і Барабаша, згідно з регіментом Виговського, число сотень міста скоротилося з трьох до однієї, того ж року наказним полковником було призначено Богуна[5], котрого незабаром змінив Гаркуша.

За часів правління Хмельниченка для захисту Лівобережжя від татарських вторгнень по Ворсклі було додатково утворено ще чотири сотні Білицьку, Новосанжарську, Переволочанську та Сокільську.

За Брюховецького, після Андрусова до полку було приєднано кілька сотень від Чигиринського (1667). Він же призначив замість Гужеля на полковництво Григорія Витязенка[4] котрого зрештою під час повстання (1668) було лінчовано міщанами[6].

На час обрання на гетьманство І.Самойловича 1672 р у складі полку перебувало 17 сотень. У ході проведеної ним адміністративної реформи Зіньківський полк було реформовано, а три його сотні (з центрами в Зінькові, Опішні та Ковалівці) передано до складу Полтавського, окрім того, територію розширено за рахунок новозаселених земель уздовж річки Орелі Маяцька, Нехворощанська та Царичанська (1674), Китайгородська (1677), Орлицька (1678) сотні. Відновлена до трьох чисельність місцевих сотень. За наступної реформації (1686—1687) 9ть сотень були передані до Миргородського та Гадяцького полків.

Станом на 1708—1709 р. : Полтавська городова — очолював Петро Олексійович Кованька, перша полкова — Богдан Зеленський, друга полкова, Білицька — Василь Юхименко, Будиська (Великобудиська), Керебердянська (Келебердянська), Китайгородська, Кишенська — Раско Бикинський, Кобеляцька — Ярош Іванович, Маяцька, Нехворощанська, Новосанжарівська — Роман Якович, Орлянська (Орлицька), Переволочинська (Переволочанська), Решетилівська, Сокільська, Старосанжарівська, Царичанська.

1745 року правобережні містечка Кам'янка і Мишурин Ріг були заселені і приписані до Келебердянської, Переволочанської і Орлянської сотень Полтавського полку.

У 1764 році (зі скасуванням в Лівобережжі гетьманського управління) 13-ть підрозділів анексовано тож кількість сотень зменшилася до п'ятьох — Першої Полтавської, Другої Полтавської, Третьої Полтавської, Будиської, Решетилівської. З особового складу ліквідованих сотень було сформовано 8 рот Дніпровської пікінерії. 20 жовтня 1775-го року полк остаточно ліквідовано, а територія ввійшла до складу Полтавського повіту Новоросійської губернії. З особового складу сформовано Полтавський[7] та Єлисаветградський полки. Перший з них, від 1790 року, набув статусу особистої гвардії Г. Потьомкіна[8].

Це був перший козацький полк Лівобережної України, анексований РІ.

Полковий прапор

Єдина офіційна згадка про знамено полтавських козаків датується 1717 р. У листі Івана Черняка, котрий перебував у той час на посаді полковника, до гетьмана, у виправдання на донос у його адресу щодо розкрадання коштів він писав :

—"О корогвахъ что доносятъ, же я зъ сотенъ бралъ по 10 копъ, то естъ истинная правда; вибралось з сотенъ 80 рублей и за тие гроши куплено шесть косяковъ блакитнаго лудану на сотенніе корогви, по 40 золо- тихъ, итого росходу 50 руб. безъ двохъ, а що осталось 32 р. за тое справлено полковую короговь и прапоръ, а остатокъ на жовтій лудаиъ дано на крижи" (хрести п.а.).

Себто прапор був блакитного кольору з жовтим хрестом. У XX ст. з історичних мотивів знамена було спроектовано прапор Полтавської області.

Військові кампанії

«Обрання полковником Мартина Пушкаря» С.Васильківський.
Дзвін відлитий з трофейних гармат захоплених вояками Полтавського полку

Козаки Полтавського полку брали участь у визвольній війні українського народу 1648—1654 рр. (в облозі Львова, Замостя у 1648 р., битвах під Зборовом у 1649 р., Берестечком у 1651 р., Жванцем у 1653 р., молдавських походах 1650 і 1652 рр.), у повстанні 1657—1658 рр., в антифеодальних виступах 1687, 1689 і 1691 рр. проти козацької старшини, в Азовських походах 1695—1696 рр. Під час штурму Кизикермена козаки Полтавського полку, очолювані П.Герциком, особливо відзначилися. Із трофейних гармат, захоплених Полтавським полком, 1695 року Афанасієм Петровичем було відлито дзвін «Кизи-Кирмен». Під час ІІ Азовського походу несли караульну службу на Муравському шляху, що вів до Азова. Загалом, як зазначав Іван Мазепа в листі до Петра І: «За 12 літ з початку свого гетьманства я зробив 11 літніх і 10 зимових походів», в яких взяли безпосередню участь всі козацькі полки Полтавщини.

Під час Північної війни 1701 року 1,5 тисячі козаків Полтавського полку І.Іскри вели «малу війну в Ліфляндії» та під проводом Д.Апостола брали участь у битві під Ерестфером. 1702 року здобували Нотебург. З весни 1708 року Полтавський козацький полк перебуває на Дону для придушення повстання К.Булавіна. На час Полтавської битви переважна частина вже повернулася з донського походу. Згідно з документами, котрі дійшли до нашого часу, більшість полчан, котрі традиційно діяли заєдно з запорожцями, підтримували І.Мазепу. Опісля того як його підтримав Кость Гордієнко на підконтрольній полку території почалося антимосковське повстання, ряд містечок Переволочна, Келерберда, Маячка, Нові Санжари — стали на бік запорожців. У деяких фортецях і містах було знищено російські залоги[9].

Як згодом у відповідь на «Решетилівські статті» від 17 липня І.Скоропадського відпише Петро I :

«из городов же, в которых для неприятельскаго наступления, гарнизоны великороссийские введены, уже оные выведены, кроме Полтавы, из котораго гарнизону выводить невозможно, ибо большая часть городов того полку были в бунте обще с Запорожцами; того ради опасно оный, яко крайней город, без гарнизону оставить, дабы теже бунтовщики Запорожцы с единомысленники своими не учинили паки какого возмущения.»
(відповідь на 5ту статтю)

Та в той же час певна частина залишилися на боці Петра I. Зокрема як стверджується у «Малоросійському Родовіднику» В. Л. Модзалевського Будищанський сотник Максим Левченко у складі гарнізону брав участь в протистоянні осади Полтави союзними силами гетьмана Мазепи та Карла XII.

Також полк брав участь у російсько-турецьких війнах 1735—1739 та 1768—1774 рр.

Участь у військових діях
Облога Львова, Замостя 1648
Зборівська битва 1649
Битва під Берестечком 1651
Молдавські походи 1650-1652
Жванецька облога 1653
Повстання Пушкаря і Барабаша 1657—1658
Азовські походи 1695-1696
Північна війна 1701-1721
Придушення Булавінського повстання 1708-1709
Російсько-турецька війна 1735-1739
Російсько-турецька війна 1768-1774

Компути Полтавського полку

Першим поіменним полковим документом з часу утворення Полтавського полку став реєстр 1649 p., укладений після підписання Зборівського договору 1649 р. Усередині кожен полковий реєстр побудований відповідно до структури полку. Список козаків подано посотенно. На початку подаються так звані полкові сотні — тобто ті, що розташовані у полковому місті. Для Полтавського полку це городова сотня, сотня Петрашова та сотня Оксютина. Далі ідуть списки козаків інших сотень — Зіньківської, Кобеляцької, Опішненської (сотня з Опушлое), Богацької, Борківської, Кузименської, Борківської (не плутати з попередньою, це зовсім інша сотня), Ковалівської, Балаклийської, Лукомської, Веприцької, Гадяцької, Книшовської од Гадячого, Подолскої Гадяцького повіту, Рашавської та Лютенської. На початку кожного сотенного списку в першу чергу записано старшину. Список городової сотні, якою судячи з документу відав сам полковник, відкривається іменем полковника Мартина Пушкаря. Власне «Реєстр» 1649 р. на сьогодні є єдиним широко відомим списком козаків Полтавського полку попри те, що це не єдина публікація полкового компуту.

Наступним, з відомих, став «Компут всего полку Полтавского» 1718 p. Структура Компуту 1718 р. значно відрізняється від Компуту 1649 р. Єдиним у них є принцип подачі на початку списку переліку полкової старшини та подачі списків окремо по кожній сотні. У 1718 р. полкова старшина складалася з полковника, полкових обозного, писаря, осавула, двох хорунжих та двох осавулів гарматних. Але якщо загальний принцип подачі матеріалу такий же як і в 1649 р. то основна мета поставлена під час укладення Компуту 1718 р. була дещо інша. Це не просто складання реєстру, чи переліку козаків полку, а й збір певної соціальної інформації. До нього уже вносяться відомості не лише про козаків, а й про посполите населення, міщан та цехову організацію на полковій території. Зберігається він у Інституті рукописів Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. у складі зібрання О. М. Лазаревського.

Дійшли до нашого часу також компути 1721, 1732, 1733, 1734 та 1735 pp. Знаходяться вони у складі архіву Полтавського полку, що зберігається в Центральному державному історичному архіві України (м. Київ).

Список полтавських полковників

Нижче наведено повний список полтавських полковників (1649—1779 рр.)

номер Ім'я роки життя час перебування на посаді
1 Іван Іскра ? — 1659 1648 — 1649
2 Мартин Пушкар 1598 — 1658 1649
3 Іван Іскра ? — 1659 1649 — 1652
4 Мартин Пушкар 1598 — 1658 1652 — 1658
5 Федір Богун ?  ? 1658
6 Филон Гаркуша ? — 1678 1658
7 Кирик Пушкар ?  ? 1658
8 Филон Гаркуша ? — 1678 1658
9 Марко Пушкар ?  ? 1658 — 1659
10 Кирик Пушкар ?  ? 1659
11 Федір Жученко ? — 1709 1659 — 1661
12 Дем'ян Гуджоль ?  ? 1661 — 1663
13 Сава Омельницький ?  ? 1663 — 1665
14 Григорій Витязенко ?  ? 1665 — 1667
15 Сава Омельницький ? -? 1667
16 Григорій Витязенко ?  ? 1667 — 1668
17 Дем'ян Гуджоль ?  ? 1668
18 Кость Кублицький ?  ? 1668
19 Филон Гаркуша ? — 1678 1668 — 1670
20 Федір Жученко ? — 1709 1670 — 1672
21 Дем'ян Гуджоль ?  ? 1672 — 1674
22 Прокіп Левенець ? — 1691 1674 — 1675
23 Павло Герцик ? — 1700 1675 — 1676
24 Федір Жученко ? — 1709 1676
25 Павло Герцик ? — 1700 1676 — 1677
26 Дем'ян Яковенко ?  ? 1677
27 Прокіп Левенець ? — 1691 1677 — 1579
28 Федір Жученко ? — 1709 1679 — 1680
29 Леонтій Черняк ?  ? 1680 — 1683
30 Павло Герцик ? — 1700 1683 — 1686
31 Федір Жученко ? — 1709 1686 — 1687
32 Павло Герцик ? — 1700 1687
33 Федір Жученко ? — 1709 1687 — 1689
34 Леонтій Черняк ?  ? 1689
35 Федір Жученко ? — 1709 1689 — 1691
36 Павло Герцик ? — 1700 1691 — 1695
37 Іван Іскра ? — 1708 1695 — 1700
38 Іван Левенець ? — 1736 1700 — 1702
39 Михайло Гамалія ? — 1725 1702 — 1703
40 Іван Левенець ? — 1736 1703 — 1709
41 Іван Черняк ? — 1722 1709 — 1722
42 Григорій Буцький ?  ? 1722 — 1724
43 Сава Тарануха

(наказний)

?  ? 1724 — 1725
44 Іван Левенець ? — 1736 1725 — 1729
45 Василь Кочубей ? — 1743 1729 — 1743
46 Андрій Горленко 1709 — 1780 1743 — 1774
47 Павло Ізмайлов ?  ? 1774 — 1779

Джерела

  • ЦДІАУК — Фонд 51 Генеральна військова канцелярія — Опис 3 т. 12 Справа 19351 — Ревізія Полтавського полку. 08-08.1759 р.; Справа 19353 — Ревізія Полтавського полку. 1748 р.; Справа 19354 — Ревізія Полтавського полку. 10.1755 р.; Справа 20037 — Перепис дворів Полтавського полку. 18.07-20.08.1735 р.; справи 1335 і 1336 — Реєстр козаків, полкової, сотенної старшини, бунчукових і значкових товаришів з переліком військових походів (…). — 1724, 1725, 1734 рр.; справа 1155 — на 21.07.1723 р. — Список зубожілих козаків Полтавського полку, які не змогли виступити в військовий похід; справа 1455 на 1725 р. — Про відправку в Низовий похід козаків Полтавського полку і призначення над ними командиром кишенського сотника Григорія Потоцького; справи 1335 і 1335а — Реєстр козаків і старшини з переліком військових походів на 1724, 1725, 1734 рр.; справа 19250 — Компут козаків Полтавського полку на 1735 р.; справа 19317 — Ревізія Полтавського полку на 1737 р.; справа 19318 — Ревізія Полтавського полку на 1737 р.; справа 19330 — Ревізія Полтавського полку на 1740 р.; справа 19341 — Ревізія Полтавського полку на 1743 р.; справа 19351 — Ревізія Полтавського полку на 1750 р.; справа 19353 — Ревізія Полтавського полку на 1748 р.; справа 19354 — Ревізія Полтавського полку на 1755 р.
  • Інститут Рукописів бібліотеки ім. Вернадського — фонд 1, справи № 54335 на 1732 р. — Ревізія Полтавського полку; 54480 на 1718 р. — Полтавський компут; 54481 на 1721 р. — Компут полку Полтавського.
  • «Київська старовина» № 10, 1890 «Заметка о козацьких знаменах»
  • Модзалевський В. Л. «Малоросійський Родовідник». Том 3 Київ, 1912. — С.321.
  • Місто Полтава в Румянцевському описі Малоросії 1765—1769 рр. Київ — Наш час, 2012. Упорядкування, вступна стаття й коментарі Юрія Волошина.
  • РГАДА Москва — фонд 140, опись 1, дело 29 — Присяга Полтавского полка в 1718 году.
  • Джерела з історії Полтавського полку (середина XVII—XVIII ст.): [Текст] / упоряд., коментарі, вступ. стаття — Мокляк В. О.; Полт. краєзнавч. музей. — Полтава: ТОВ «АСМІ», 2012. — Т. III: Компути та ревізії Полтавського полку. Ревізія 1723 р. Ревізія 1726 р
  • Бутич І. Л. Генеральне слідство про маєтності Полтавського полку 1729—1730. — Полтава: ВАТ "Видавництво «Полтава», 2007.

Література

Посилання

Примітки

  1. «Реєстр Війська Запорозького 1649 року» Київ, «Наукова думка», 1995
  2. Реестра всего Войска Запорожского послѣ Зборовскаго договора с королемъ Польскимъ Яномъ Казимиромъ составленные 1649 года, октября 16 дня / Изданные по подлиннику О. М. Бодянскимъ. — М. : Изданіе Императорскаго Общества Исторіи и Древностей Российскіхъ при Московскомъ Университетѣ, 1875. — С. VIII-IX.
  3. Кривошея В. В. Українське козацтво в національній пам'яті. Полтавський полк. Том II. — Чернігів : «Десна Поліграф», 2014 Ст.479
  4. Кривошея В.В., 2008, Козацька еліта Гетьманщини. — К.: ІПіЕНД ім. Ф. Ф. Кураса, 2008. — 451.
  5. М. Грушевський. Історія України-Руси. Том X. Розділ II — Бої під Полтавою, кінець Пушкаря.
  6. Літопис Величка/«Про полтавський розрух і вбивство їхнього полковника Витязенка»
  7. «Историческое описаніе одежды и вооруженія россійских войскъ», 1899, т. 4/IV. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 5 червня 2013.
  8. Тинченко Я. Ю. Від козаків до гусарів К.: Темпора, 2018, 214 с. (181 с.) ISBN 978-617-569-333-9
  9. Орест Субтельний «Мазепинці: український сепаратизм на початку XVIII ст.»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.