Тиньков Олег Юрійович
Олег Юрійович Тиньков (25 грудня 1967, Полисаєво, Ленінськ-Кузнецький район, Кемеровська область, РРФСР, СРСР) — російський підприємець. За даними Forbes в 2014 році посідав 1210-е місце в списку найзаможніших людей світу, в списку найбагатших бізнесменів Росії в 2020 році посідає 62-е місце зі статком 1,9 мільярда доларів.[1]
Олег Юрійович Тиньков | |
---|---|
Олег Юрьевич Тиньков | |
| |
Народився |
25 грудня 1967 (54 роки) Полисаєво, Кемеровська область, Росія |
Громадянство |
СРСР → Росія США (1996—2013) Кіпр |
Місце проживання | . |
Діяльність | підприємець, банкір |
Галузь | підприємець |
Alma mater | Санкт-Петербурзький гірничий університет |
Знання мов | російська |
Роки активності | 1988 — тепер. час |
У шлюбі з | Рина Валентинівна Восман |
Діти | Дар'я, Павло, Роман |
IMDb | ID 3369859 |
Сайт | tinkov.com |
|
Олег Тиньков відомий як засновник мережі магазинів побутової техніки «Техношок», заводів «Дарья», які виробляли заморожені напівфабрикати, пивоварної компанії і мережі ресторанів «Тінькофф»[2]. Менш відомі проекти — музичний магазин «Music Шок» і рекорд-лейбл "Шок Records, який випустив перші альбоми груп «Кирпичи», «Ленінград», який працював з «Ніж для Фрау Müller»[3]. Є засновником і головою Ради директорів «Тинькофф банку» (до 2015 року — «Тінькофф кредитні системи»[4]). Банк був заснований в 2006 році і за даними на 8 травня 2020 року займає 18-е місце за обсягом активів та 13-е — за обсягом власного капіталу серед російських банкі[5].
Тиньков захоплений шосейним велоспортом, мав розряд кандидата у майстри спорту СРСР[6]. У 2005 році він створив професійну велокоманду Tinkoff Restaurants, що згодом змінила назву на Tinkoff Credit Systems і стала основою для російської команди «Катюша»[7][8]. З грудня 2013 року по листопад 2016 року володів велокомандою «Тінькофф»[9].
Біографія
Ранні роки
Олег Тиньков народився 25 грудня 1967 року в селищі Полисаєво, Ленінськ-Кузнецького району Кемеровської області в сім'ї шахтаря та швачки[10][11]. Закінчив школу в Ленінську-Кузнецькому, працював, за власними словами, на шахті імені Кірова і заводі «Кузбаселемент»[12][13].
З 12 років Тиньков захопився шосейним велоспортом, займався спочатку в шкільній велосекции, після — в секціях при підприємствах. Він виграв низку змагань, а в 1984 році отримав розряд кандидата в майстри спорту, проте атестат про середню освіту з відповідного предмета відмінності не отримав[14]. Під час спортивних зборів Тиньков вперше зайнявся фарцовкою, купуючи дефіцитні товари в Середній Азії і продаючи їх в Ленінську-Кузнецькому[15]. Кар'єру велосипедиста перервала військова служба: він не потрапив в спортивний клуб армії і був відправлений у прикордонні війська. У 1986—1988 роках він служив на Далекому Сході — в Находці і Ніколаєвську-на-Амурі[16][17].
Освіта
У 1988 році Тиньков поступив в Ленінградський гірничий інститут. Навчальний заклад з великим числом іноземних студентів відкривав широкі можливості для торгівлі. Олег спекулював джинсами, косметикою та парфумерією, чорною ікрою і горілкою[14]. Товари з Ленінграда він продавав в Сибіру, а звідти привозив японську побутову техніку, куплену у шахтарів[18]. Він відвозив в Польщу електроприлади і повертався звідти з офісною технікою та витратними матеріалами, газовими балончиками та пістолетами[19]. Він займався торгівлею разом зі своєю майбутньою дружиною Ріною Восман та однокурсниками — Олегом Жеребцовим (згодом засновник мережі магазинів «Стрічка»), Олегом Леоновим (майбутній засновник мережі магазинів «Діксі») та Андрієм Рогачовим (засновник компаній «ЛЕК» і «Пятерочка»)[20]. На третьому курсі Олег пішов з Гірничого інституту.
У 1999 році він пройшов піврічну програму маркетингу в Каліфорнійському університеті в Берклі[21].
Родина
Тиньков познайомився зі своєю майбутньою дружиною, естонкою Ріною Валентинівною Восман у 1989 році, під час навчання в інституті. Весілля відбулося в червні 2009 року — через 20 років спільного життя[22]. Їх дочка Дарина вчилася в Королівському коледжі Лондона, сини Павло та Роман — St edward's School, Oxford.
Стан здоров'я
6 березня 2020 року Тиньков заявив про те, що веде боротьбу з гострою формою лейкемії, яка була виявлена у нього в жовтні 2019 року. Повідомлялося, що Тиньков вже переніс кілька курсів хіміотерапії, і про те що саме з хворобою пов'язано його мовчання в інформаційному полі[23]. Після оприлюднення інформації про хворобу акції TCS Group, до ради директорів якої входив Тиньков, впали на Московській біржі майже на 25 %[24][25]. Тільки за першу добу після оголошення про хворобу капіталізація компанії Тинькова TCS Group, за даними ., знизилася на 400 млн доларів, і його статок скоротився до 2,1 млрд доларів[26].
Підприємництво
Техношок
У 1993 році Олег Тиньков зайнявся оптовою торгівлею електронікою з Сінгапуру і для спрощення оформлення документів відкрив в Петербурзі товариство з обмеженою відповідальністю «Петросиб», а потім регіональні «Петросиб-Кемерово», «Петросиб-Новосибірськ» і «Петросиб-Омськ» та інші. Товари прибували до Петербурга й звідти вирушали в регіони, де продавалися з більшою націнкою. Почавши з калькуляторів, він перейшов до офісної техніки, телевізорів, видеомагнитофонів і навіть штучних квітів і дерев. Спочатку Олег сам літав у Сінгапур, потім почав користуватися вантажоперевезеннями за допомогою авіатранспорту, а переломний момент настав, коли торговець-індієць Ашок Васмані відвантажив йому половину контейнера телевізорів в кредит[27]. Тиньков перейшов до контейнерних перевезень[28].
Зниження прибутку від оптової торгівлі підштовхнуло Тинькова до відкриття своєї мережі магазинів. У 1994 році «Петросиб» відкрив перший магазин під маркою Sony на Малому проспекті Василівського острова в Санкт-Петербурзі. Незабаром — ще один на вулиці Марата. Офіс Petrosib USA відкрився в Сан-Франциско. Успіх у роздрібній торгівлі підштовхнув Тинькова до ідеї об'єднати магазини під загальною назвою. Відкритий в 1995 році «Техношок» пропонував дорогу техніку за найвищими в місті цінами, але все одно користувався популярністю. Одним з перших в Росії «Техношок» почав навчати продавців-консультантів[29]. Президентом компанії став американець російського походження Серджіо Гуцаленко. Мережа швидко зростала: до 1996 року у «Техношок» було п'ять магазинів в Петербурзі, по два в Омську і Кемерово і один в Новоросійську. З 1995 по 1996 рік оборот подвоївся і досяг 40 мільйонів доларів[30].
10 вересня 1996 року Олег Тиньков став громадянином США.
До 1997 року в Санкт-Петербурзі з'явилися магазини «Ельдорадо», конкуренція зросла, а рентабельність знизилася. У 1997 році Олег Тиньков продав компанію менеджменту, а рік потому її придбала компанія «Сімтекс». Олег вийшов з «Техношоку» з 7 мільйонами доларів, які вклав у пельменний бізнес[31].
Паралельно з «Техношоком» в 1996 році Тиньков відкрив мережу музичних магазинів «Music Шок». На відкритті першого «Music Шок» виступали Філіп Кіркоров і Алла Пугачова, другого — Жанна Агузарова[32].
Разом з Іллею Бортнюком Олег запустив рекорд-лейбл «Шок Records». Лейбл випустив дебютні альбоми груп «Кирпичи» і «Ленінград», симфонію Володимира Дашкевича, засновану на його музиці до фільму «Шерлок Холмс і доктор Ватсон», альбом «Нечеловек-видимка» групи «Ніж для Фрау Müller». «Music Шок» видав 320-сторінкову книгу «Віктор Цой», складену вдовою Віктора Мар'яною Цой і музикантом першого складу гурту «Кіно» Олексієм Рибіним.
У 1998 році «Music Шок» був проданий московській компанії Gala Records[33].
Дар'я
Під торговою маркою «Дарья», названої на честь дочки Олега Тинькова, випускалися пельмені та інші заморожені напівфабрикати. Ідею Тинькову подав зустрінутий в сауні грек на ім'я Афанасій, що поставляв в Росію обладнання для виробництва равіолі.
Цех був відкритий на початку 1998 року в Петергофі і перший час випускав продукти під маркою «Смак» по ліцензії, отриманої від компанії Андрія Макаревича. Після конфлікту з ліцензіаром, марка змінилася на «Пітерський Смак». Приводом для створення власного бренду послужила економічна криза: нова марка дозволяла збільшувати частку ринку. Новий завод, відкритий в грудні 1998 року на місці колишнього складу «Техношок» на Предпортовій вулиці в Петербурзі, спочатку виробляв лише «Дарья». Крім того, Тиньков випускав продукцію під марками «Товстий кок», «Добрий продукт» і «Цар-батюшка»[34].
Першу популярність «Дар'ї» принесла рекламна кампанія, в рамках якої на п'яти білбордах в Санкт-Петербурзі і двох у Москві був розміщений плакат з зображенням забруднених борошном жіночих сідниць з підписом «Твої улюблені пельмені!»[35][36]. Фраза, що прозвучала в іншому рекламному ролику «Від цих равіольок дочекаєшся шлункових кольок» викликала невдоволення компанії «Равіолі».[37][38]
У 2001 році «Дарья» була продана холдингу «Планета Менеджмент» Романа Абрамовича і Андрія Блоха за $21 мільйон, 7 з яких пішли на погашення кредитної заборгованості[39].
Пиво «Тінькофф»
У 1997 році Тиньков не міг знайти інвестора для будівництва задуманого їм пивоварного заводу. Допомогли дві зустрічі: постачальник обладнання, з яким він познайомився на виставці Drinktec в Мюнхені, запропонував поєднати пивоварню з рестораном і зосередитися на розвитку бренду, а інший — порадив назвати пиво власним прізвищем у відповідності з баварською традицією[40].
Початкові інвестиції склали мільйон німецьких марок, і в серпні 1998 року перший ресторан відкрився в Петербурзі на Казанській вулиці, 7[41]. Там же незабаром з'явилася лінія для розливу пива в пляшки. У 2001 році відкрився ресторан в Москві в Проточному провулку, інвестиції в який склали 2 мільйони доларів. Ресторан у Самарі відкрився в листопаді 2002 року, в Новосибірську — в січні 2003, потім з'явилися ресторани в Нижньому Новгороді, Казані, Уфі, Єкатеринбурзі, Владивостоку і Сочі[40].
Перший завод був побудований до літа 2003 року за підтримки банку «Зеніт», який відкрив Тинькову кредитну лінію. Для будівництва другого компанія залучала кошти через облігаційну позику, а також позички банку «Зеніт» і німецького HypoVereinsbank. Другий завод вартістю близько $75 мільйонів був повністю побудований на кредитні кошти[42].
Заводи Тинькова випускали пиво «Тінькофф», «Текіза», «Т». Розширюючись, компанія вкладала значну масу коштів у маркетинг. Був навіть невдалий досвід співпраці Тинькова з фотографом і режисером Олів'єро Тоскані, автором рекламних кампаній United Colors of Benetton[43][44].
З 2004 року до операції з придбання заводів «Тінькофф» проявляв інтерес Sun Interbrew, і в 2005 році вона відбулася. За завод і бренд концерн віддав близько 200 мільйонів доларів[45]. Після цього Тиньков продав приміщення ресторанів «Тінькофф» керуючій компанії «Трійка Діалог» за суму близько $10-12 мільйонів, одночасно уклавши довгостроковий договір оренди тих самих приміщень[46]. Нарешті, самі ресторани у 2008—2009 роках придбав фонд прямих інвестицій Mint Capital[47].
Банк Тінькофф
18 листопада 2005 року на острові Некер, що належить мільярдерові Річарду Бренсону, Олег Тиньков представив проект майбутнього банку[48]. У 2006 Тиньков придбав московський «Хіммашбанк» і на його основі створив перший в Росії банк з дистанційним обслуговуванням. Незважаючи на невдачі в залученні інвестицій на старті проекту, тільки за час кризи 2008 року банк показав 50-кратне зростання прибутку[49][50].
«Тінькофф Кредитні Системи» знижував витрати за рахунок нестандартного для банківської сфери маркетингу[51][52] та широкого використання комп'ютерної обробки даних замість людської праці[53][54]. Довгий час банк не залучав вклади і використовував власний капітал для видачі кредитів[55].
Розвинена технологічна платформа зіграла велику роль: IPO банку стало однією з найбільших російських угод 2013 року за версією .[56][57], а Олег Тиньков подвоїв свій статок і зайняв 1210 місце у світовому рейтингу мільярдерів[58].
Після виходу «Тінькофф банку» на IPO Олег Тиньков відмовляється від громадянства США 28 жовтня 2013 року.[59][60].
З початку 2015 «Тінькофф Кредитні Системи» змінив назву на «Тінькофф банк»[61]. Більш проста і лаконічна назва покликана точніше відобразити весь спектр послуг фінансової організації[62].
З 2013 року акції «Тінькофф банку» торгуються на Лондонській біржі[63].
Станом на липень 2019 року Тинькову належать 40,4 % акцій банку , який залишається його основним активом.
2 квітня 2020 року Олег Тиньков через свого представника заявив, що покидає пост голови ради директорів банку внаслідок проблем зі здоров'ям[65].
Велосипедний спорт
Tinkoff Restaurants
Велокоманда Tinkoff Restaraunts під керівництвом тренера Олександра Кузнєцова стала історично третьою професійною російською командою, а на момент своєї появи — єдиною в Росії[66]. Команду презентували у січні 2006 року в штаб-квартирі на віллі Кузнєцова в Іспанії, до її складу увійшли члени збірної Росії в трекових гонках, в тому числі Михайло Ігнатьєв, Микола Трусов, Олександр Сєров, Сергій Клімов, Павло Брутт і Іван Рівний[67][68]. Спільним спонсором команди стала авіакомпанія «Сибір», річний бюджет склав $4 мільйона[69].
У сезоні 2006 року гонщики команди посіли перше місце в командній гонці переслідування на Кубку Світу з трекових велогонок в Лос-Анджелесі[66] а Павло Брутт виграв Тур Греції і гонку Cinturón a Mallorca [70].
Причиною розформування команди став конфлікт між Олександром Кузнєцовим та Олегом Тіньковим[71][72][73][74].
Tinkoff Credit Systems
Tinkoff Credit Systems була створена до сезону 2007 року на основі Tinkoff Restaurants, але з італійським менеджментом і реєстрацією. Отримана ліцензія UCI Professional Continental Team дозволяла спортсменам брати участь у всіх великих європейських гонках[75]. У новому складі зросла кількість іноземних спортсменів, а капітаном став американець Тайлер Хемілтон[76].
Успішні виступи команди, в тому числі на етапах Джиро д'Італія в 2008 році, привернули увагу колишнього велосипедиста, власника корпорації «Ітера» Ігоря Макарова. За його ініціативою та при спонсорській участі «Газпрому» і «Ростехнологій» на основі Tinkoff Credit Systems була створена російська команда «Катюша»[77].
Велокоманда «Тінькофф»
У грудні 2013 року Олег Тиньков через керуючу компанію Tinkoff Sport A/C купив у колишнього велогонщика Б'ярні Рійса команду, спонсором якої «Тінькофф Кредитні Системи» виступав з 2012 року[9].
«Тінькофф» і «Катюша» — єдині на той момент російські команди, що виступали в гонках Світового Туру UCI[78][79]. Велосипедисти команди неодноразово перемагали на етапах престижного Гранд Туру: зокрема, Альберто Контадор ставав переможцем Вуельти Іспанії і Джиро д'Італія, а Петер Саган два рази ставав володарем зеленої майки кращого спринтера на Тур де Франс.
Олег Тиньков брав участь у тренуваннях нарівні зі своїми спортсменами і супроводжував команду на змаганнях[80][81]. На честь перемоги Контадора на Джиро д'Італія 2015 він пофарбував волосся в переможний рожевий колір[82].
Олег Тиньков неодноразово критикував професійний велоспорт за бюрократизованність і застарілу спонсорську модель[83][84][85]. Він став одним з акціонерів проекту Velon — ініціативи команд Світового Туру з розвитку професійного велоспорту, організації більш видовищних змагань, захист інтересів спонсорів та власників команд[86]. Тиньков також виступав за розклад Гранд Турів, який дозволить найсильнішим гонщикам виступити на кожному з них протягом сезону. У 2014 році він запропонував капітану «Тінькофф-Саксо» Альберто Контадору і його суперникам Крісу Фруму, який виступає за Sky Procycling, і Вінченцо Нібалі з Pro Team Astana по 1 мільйону євро за виступ на всіх трьох головних багатоденних гонках світу[87].
З 2016 року велокоманда виступала як Tinkoff, оскільки Saxo Bank вирішив не подовжувати спонсорський контракт далі 2015 року[88]. В кінці 2015 року він оголосив, що після закінчення сезону 2016 піде з велоспорту і продасть команду. Як єдиний титульний спонсор Тиньков витрачав на утримання команди близько 20 мільйонів євро в рік, а за весь час спільно з банком вклав у неї близько 50 мільйонів євро. Крім збільшеного фінансового навантаження, у числі причин він назвав вичерпання потенціалу для брендингу банку, збитковість велоспорту для команд, відсутність реформ у спорті, а також тривалий конфлікт між Міжнародним союзом велосипедистів і Спортивною організацією Аморі. За підсумками сезону команда посіла друге місце і була остаточно розформована в листопаді 2016 року[89][90].
Кримінальне переслідування
28 лютого 2020 року Податкова служба США ініціювала судові слухання проти Тинькова. Він звинувачується в підробці податкової декларації, заниженні доходу за 2013 рік, коли він був громадянином США (з 10 вересня 1996 року по 28 жовтня 2013 року)[59][60].
2 березня американська прокуратура видала ордер на арешт Тинькова, але він вніс заставу в розмірі 20 млн фунтів стерлінгів, щоб залишатися на свободі на час розгляду. Слухання справи почнеться у Вестмінстерському магістратському суді Лондона 27 квітня 2020 року[91]. За умовами застави, Тинькову заборонено залишати житло з 19-ї години вечора до 7 ранку, а також він повинен носити електронний браслет і відмічатися в поліцейській ділянці три рази на тиждень. Крім того, у нього вилучено російський і кіпрський паспорта[92]. 5 березня влада США розкрила суть претензій і звинуватила Тинькова в приховуванні активів на 1 млрд доларів. Мін'юст США вважає, що під час IPO TCS Group у 2013 році вартість акцій бізнесмена перевищила 1 млрд доларів. Через три дні Тиньков відмовився від громадянства США, а в податковій декларації вказував дохід у 330 тис. доларів[93].
Інше
Серед власності Тинькова — особистий літак Dassault Falcon 7X з логотипом банку на хвості[94]. У вересні 2015 року Тиньков оголосив, що інвестує 250 млн рублів в будівництво готельно-рекреаційного комплексу у Елізовському районі на Камчатці, де часто сам відпочиває. Передбачалося, що введення в експлуатацію відбудеться в IV кварталі наступного року[95]. У січні 2016 стало відомо, що він відмовився від проекту через протидію місцевих чиновників і замість цього інвестує у французькі Альпи[96]. У червні того ж року Тиньков відкрив два шале класу люкс під назвою La Datcha: одне на гірськолижному курорті Куршевель і друге — в Валь Торанс. У 2017 і 2018 роках до них додалися будинки в Форте-деї-Мармі і Астрахані[97].
Публікації
З 2007 по 2010 рік підприємець був колумністом журналу «Фінанс»[98][99]. З 2010 року головний редактор журналу Олег Анісімов перейшов на роботу в банк Тинькова і разом з ним працював над передачею «Бізнес-секрети з Олегом Тіньковим» на інтернет-каналі Russia.ru[100][101]. Після дворічної перерви Тиньков відновив випуск «Бізнес-секретів» з інтерв'ю з Михайлом Фрідманом в жовтні 2015 року[102].
Олег Тиньков веде Фейсбук і Твіттер[103]. Його манера спілкування вважається провокаційною і часто призводить до беззмістовних суперечок і взаємних образ[104][105].
Олег Тиньков написав дві книги, що узагальнюють його підприємницький досвід: «Я такий як всі» була видана в 2010 році[106], «Як стати бізнесменом» — 2011 рік[107].
Тиньков провулок
Для просування марки «Тінькофф» була придумана історія про предка підприємця — Порфірія Тинькова, що постачав пиво імператорському двору з 1759 року[108]. За легендою, сторінку з згадкою про нього Олег Тиньков знайшов у словнику Брокгауза і Ефрона. Підроблена сторінка була представлена в Топонімічну комісію Санкт-Петербурга з пропозицією увічнити рід Тинькових у назві вулиці. Не помітивши підробки, чиновники погодилися на пропозицію компанії, і 7 липня 2003 року в Пушкіні з'явився Тиньков провулок[109].
Конфлікт з блогерами
8 серпня 2017 року YouTube-канал NEMAGIA опублікував огляд, присвячений Тинькову і його Тінькофф банку. Ролик викликав значний резонанс в мережі. Незабаром після його виходу, 28 серпня 2017 року, Олег Тиньков подав позов в Кемеровський районний суд про захист честі, гідності та ділової репутації[110][111]. За рішенням суду 4 вересня Роскомнагляд зобов'язав блогерів видалити ролик, що критикує діяльність Олега Тинькова[112]. 12 вересня у співавтора «Немагії» Олексія Псковитіна пройшли обшуки, у нього конфіскували комп'ютерну техніку.[113] Оперативники спеціально прилетіли в Кемерово з Москви.[114] Багато російських блогерів виступили в підтримку NEMAGIA. 26 вересня Олег Тиньков відкликав позови проти відеоблогерів з розважального каналу «Немагия». Кримінальну справу проти NEMAGIA було припинено.[115]
Примітки
- Oleg Tinkov. Forbes (англ.).
- Иван Просветов (2 грудня 2002). «Мне не нравится просто сидеть и считать деньги». Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Роман Масленников. «СуперФирма: Краткий курс по раскрутке. От Тинькова до Чичваркина». — М. : ЛитРес, 2014. — 569 с.
- ЦБ разрешил ТКС банку сменить название на «Тинькофф Банк». Forbes. 26 листопада 2014. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тинькофф Банк: рейтинг, справка. Банки.ру. 1 березня 2017. Процитовано 20 березня 2017.
- Олег Тиньков примет участие в велогонке по дорогам Москвы. Nevasport.ru. 5 березня 2006. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Анна Субботина (22 січня 2007). Олег Тиньков раскручивает педали. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- В «Тур де Франс» появится российская команда. Newsru.com. 1 жовтня 2005. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Алексей Рожков (2 грудня 2013). Олег Тиньков купил велосипедную команду. Ведомости. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 15—18.
- Олег Тиньков (18 березня 2009). «Y WAY - начало ( Сибирь ). Живой Журнал. Архів оригіналу за 22 вересня 2017. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 37.
- Андрей Надеин, Маргарита Васильева (2001). Олег Тиньков: «Я всегда умел продавать дороже, чем другие!». Advi.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Julian Lorentz (6 квітня 2018). Олег Тиньков. Интервью в программе Школа Злословия. Процитовано 28 серпня 2018.
- Елена Тофанюк (7 лютого 2014). Олег Тиньков рассказал, зачем проехал 100 тыс. км на велосипеде. РБК. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Юрий Дудь (16 січня 2014). Олег Тиньков: «Российские футболисты выглядят как какие-то обсосы». Sports.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 39—44.
- Ксения Додукина, Иван Васильев (10 грудня 2014). Шесть российских миллиардеров без высшего образования. Forbes. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 54—72.
- Олег Тиньков. Fiolet-korova.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Erin E. Arvedlunp (15 червня 2014). A Mix of Beer, Free Speech and Home-Grown Hip (англ.). The New York Times. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Анастасия Новикова (13 лютого 2015). Миллиардер на выданье: где устраивают свадьбы богатейшие люди мира. Forbes. Процитовано 21 жовтня 2015.
- «Буду бороться за жизнь»: Тиньков рассказал о найденной у него лейкемии | Миллиардеры (англ.). Forbes.ru. 6 березня 2020. Процитовано 6 березня 2020.
- Расписки TCS Group рухнули на Мосбирже на фоне новостей о лейкемии Тинькова. www.kommersant.ru. 6 березня 2020. Процитовано 6 березня 2020.
- Власти США обвинили Тинькова в сокрытии активов на $1 млрд. Росбизнесконсалтинг. 6 березня 2020. Процитовано 6 березня 2020.
- Forbes: Олег Тиньков за день потерял 400 миллионов долларов (рос.). РИА Новости. 7 березня 2020. Процитовано 7 березня 2020.
- Елена Евграфова (5 липня 2001). Под маской простака. Ведомости. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 73—101.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 89—91.
- Консатантин Збаровский. Петербургская компания нашла президента в Америке // Коммерсантъ : газета. — 1995. — № 238. — С. 10.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 111.
- Ирина Телицына (30 травня 2000). Пивной Довгань. журнал «Компания». Архів оригіналу за 25 грудня 2016. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Влад Коренев (9 липня 2014). Илья Бортнюк: «Зачем столько новых фестивалей?». Colta.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 108—127.
- Иван Ступаченко, Борис Горлин (9 листопада 2005). Реклама «за гранью фола». Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Страница номинанта конкурса на звание лучшей рекламы двадцатилетия в рамках Московского Международного Фестиваля Рекламы и Маркетинга 2012. Sostav.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- СМИ: производство пельменей «Дарья» остановлено. Rustelegraph.ru. 7 травня 2014. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Концерн «Равиоли» (Санкт-Петербург) нанес ответный рекламный удар ООО «Дарья». Фонтанка.ру. 3 грудня 2001. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Дмитрий Добров, Сергей Канунников (24 квітня 2002). «Дарья» осталась без отца. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 128—137.
- Александр Павлов (2006). Тиньков, Тинькофф, Tinkov. Advlab.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Юлиана Петрова (7 березня 2005). Занимательный рычаг. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Николай Дицман, Иван Москаленко (6 вересня 2004). Тинькову не понравились поцелуи Тоскани. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Максим Котин (2 червня 2005). Поворот на «Т». Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Роман Овчинников, Евгений Хвостик (19 липня 2005). Олег Тиньков слил пиво в Sun Interbrew. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Виктор Хилько (30 вересня 2005). Олег Тиньков продал стены своих ресторанов. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков продал оставшуюся долю в сети ресторанов «Тинькофф». Коммерсантъ. 24 вересня 2009. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 12—13.
- Максим Котин (25 лютого 2008). Надеюсь заработать. Могу и потерять. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Ксения Дементьева (24 листопада 2009). ТКС банк продал проблемы. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Елена Пашутинская (12 травня 2009). Клиенты ТКС банка станут агентами. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Ксения Дементьева (18 лютого 2010). Консультанты ТКС-банка разошлись по домам. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Геннадий Белаш (29 квітня 2013). Ольга Горчинская: «Big Data расширяет привычные представления о работе с данными». IT-weekly.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Ксения Дементьева (10 березня 2010). «Банковский рынок — пустой с точки зрения рекламы, маркетинга. У него безграничный потенциал». Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Иван Осипов (26 грудня 2013). 15 крупнейших сделок 2013 года. Forbes. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Дмитрий Михайлович (22 жовтня 2013). ТКС-банк оторвался от IPO. Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- 10 новых миллиардеров из России в рейтинге Forbes. Forbes. 4 березня 2014. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Налоговая служба США инициировала слушания в отношении Олега Тинькова (рос.). РИА Новости. 28 лютого 2020. Процитовано 7 березня 2020.
- US District Court, Northern District of California (26 вересня 2019). Indictment (PDF). U.S. Department of Justice (англ.).
- ЦБ разрешил ТКС банку сменить название на «Тинькофф Банк». Forbes. 26 листопада 2014. Процитовано 21 жовтня 2015.
- «Тинькофф Кредитные Системы» сменит название. Банки.ру. 1 серпня 2014. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Почему упали котировки акций банка Тинькофф - график динамики стоимости на Лондонской бирже. Кредитная карта Тинькофф (рос.). 6 червня 2018. Процитовано 22 серпня 2018.
- Олег Тиньков покинет пост главы совета директоров Тинькофф Банка (рос.). РИА Новости. 20200402T1712+0300. Процитовано 3 квітня 2020.
- Валерия Миронова (26 січня 2006). «Олег Тиньков погнался за Tour de France». Коммерсантъ. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 178—179.
- «Олег Тиньков создал профессиональную велокоманду Tinkoff Restaurants». E-xecutive.ru. 17 січня 2006. Процитовано 21 жовтня 2015.
- «Бюджет российско-итальянской велокоманды Tinkoff. Credit Systems составит 4 млн. евро ежегодно». NevaSport.ru. 20 січня 2006. Процитовано 21 жовтня 2015.
- «Велоспорт. Павел Брутт из Tinkoff Restaurants выиграл веломногодневку Tour of Hellas». РБК. 13 квітня 2006. Процитовано 21 жовтня 2015.
- «Александр Кузнецов: "Тиньков сломал судьбу целой группе талантливых российских спортсменов"». Sports.ru. 1 серпня 2011. Процитовано 21 жовтня 2015.
- «Тренер Александр Кузнецов: Тиньков - ненадежный человек». Sovsport.ru. 22 липня 2011. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Польская Ярослава (10 жовтня 2006). «C Олегом Тиньковым, генеральным спонсором профессиональной велокоманды Tinkoff restaurants и владельцем компании Tinkoff sport management, мы встретились в Москве». Деловой Петербург. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 179.
- Дмитрий Клипин. «Свой путь». Большой Спорт. Процитовано 21 жовтня 2015.
- «Хэмильтон: Скоро все заговорят о команде "Тинькофф"». Sovsport.ru. 23 січня 2007. Процитовано 21 жовтня 2015.[недоступне посилання з Декабрь 2019]
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — С. 181—182.
- UCI подтвердил, что команда Tinkoff-Saxo официально стала российской. Rsport.ru. 28 січня 2014. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Павел Астафьев (20 січня 2015). В Мировом туре выступит 19 российских велосипедистов. Metro. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Stephen Farrand (16 січня 2014). Oleg Tinkov: I'd love to sign Sagan, Froome, Cancellara for 2015 (англ.). Cyclingnews.com. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Тиньков пообещал проехать веломарафон «Джиро Д’Италия». Lenta.ru. 19 грудня 2014. Процитовано 21 жовтня 2015.
- «Джиро д’Италия-2015» дала Олегу Тинькову розовый свет. Finparty.ru. 4 червня 2015. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Олег Тиньков о команде Tinkoff-Saxo и велоспорте. VeloLive.com. 19 січня 2014. Процитовано 20 квітня 2015.
- Олег Тиньков (8 лютого 2010). Современный велоспорт. Livejournal.com. Архів оригіналу за 5 березня 2017. Процитовано 20 квітня 2015.
- Тиньков: «никогда в жизни не буду финансировать российский футбол». РИА Новости. 15 грудня 2014. Процитовано 20 квітня 2015.
- Олег Тиньков о проекте Velon. VeloLive.com. 19 грудня 2014. Процитовано 20 квітня 2015.
- Тиньков пообещал 1 млн евро Контадору и его соперникам за 3 Гранд-тура в сезоне. Rsport.ru. 7 жовтня 2014. Архів оригіналу за 5 червня 2015. Процитовано 20 квітня 2015.
- Алексей Рожков (15 жовтня 2015). Спонсор отказался от дальнейшего сотрудничества с велокомандой «Тинькофф-Саксо». Ведомости. Процитовано 14 січня 2016.
- Вероника Гибадиева (24 грудня 2015). Олег Тиньков: мне интереснее, чтобы Трофимов выиграл Олимпиаду, а не Контадор. Rsport.ru. Процитовано 14 січня 2016.
- Tinkoff team races its last at the Abu Dhabi Tour (англ.). CyclingNews. 23 жовтня 2016. Процитовано 23 грудня 2016.
- Суд обязал Тинькова сдать паспорта России и Кипра Претензии американских налоговиков связаны с подачей недостоверных документов. РБК. Процитовано 5 березня 2020.
- РБК: Тинькова обязали сдать российский и кипрский паспорта (рос.). РИА Новости. 5 березня 2020. Процитовано 6 березня 2020.
- Власти США обвинили Тинькова в сокрытии активов на $1 млрд. РБК. Процитовано 6 березня 2020.
- Анастасия Дагаева, Леонид Фаерберг (19 квітня 2016). Вместо Falcon 2000LX - Falcon 7X. BizAvNews.ru. Процитовано 28 квітня 2016.
- Тиньков инвестирует 250 млн руб. в строительство гостиницы на Камчатке. РБК. 21 вересня 2014. Архів оригіналу за 19 жовтня 2015. Процитовано 14 жовтня 2015.
- Юрий Нехайчук (21 січня 2015). Тиньков построит «лакшери-шале» в Вал Торрансе вместо отеля на Камчатке. Ведомости. Процитовано 22 січня 2016.
- Тиньков открыл два шале класса люкс в Альпах. РБК. 8 червня 2016. Процитовано 20 липня 2016.
- Антон Ключкин (15 лютого 2010). В тарелочку. Lenta.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Профиль Олега Тинькова на сайте журнала «Финанс». Финанс (журнал). Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Выбыл из рейтинга. Lenta.ru. 16 червня 2011. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Чистая прибыль банка Тинькова выросла в 50 раз. Lenta.ru. 24 листопада 2009. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Интервью Тинькова с Фридманом (Альфа-банк, Билайн, Перекресток, Пятерочка, Росводоканал). Roem.ru. 1 жовтня 2015. Процитовано 22 січня 2015.
- Аскар Туганбаев (12 березня 2009). Аскар Туганбаев. Обзор блогов, 10 марта. Вести. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Никита Лихачёв (27 липня 2011). Тиньков обиделся на Вконтакте. Tjournal.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Никита Лихачёв (22 квітня 2012). Тиньков такой как всегда». Tjournal.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Первая Дарья Абрамовича. Forbes. 21 квітня 2010. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Ольга Стрелкова (21 вересня 2011). Книга недели: «Как стать бизнесменом» по методу Тинькова. Slon.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Страница Тинькова переулка в энциклопедии на сайте города Пушкин. Pushkin.ru. Процитовано 21 жовтня 2015.
- Топонимист: переименовывать Тиньков переулок уже поздно. Karpovka.net. 13 липня 2010. Процитовано 21 жовтня 2015.
- К видеоблогерам из канала «Немагия» пришли с обыском. Их подозревают в клевете на Олега Тинькова и его банк — Meduza. Meduza (рос.). Процитовано 24 вересня 2017.
- Любители дешевого хайпа: блогеров преследуют за клевету. Процитовано 24 вересня 2017.
- Роскомнадзор обязал блогеров удалить обличающий ролик об Олеге Тинькове. Процитовано 24 вересня 2017.
- https://meduza.io/feature/2017/09/26/oleg-tinkov-otozval-vse-iski-protiv-nemagii-no-ostanovit-ugolovnoe-delo-on-uzhe-ne-mozhet
- https://zona.media/news/2017/09/13/tin
- https://novayagazeta.ru/news/2017/09/28/135659-politsiya-prekratila-rassledovanie-dela-tinkova-protiv-nemagia
- Пять неожиданных лиц в "кремлевском досье". BBC Русская служба (англ.). 2018. Процитовано 7 лютого 2018.
- В «Кремлёвский доклад» США попали все: от Сечина до Грефа, от Усманова до Тинькова
Література
- Тиньков О. Ю.. "Я такой как все". — М. : Эксмо, 2010. — 260 с. — ISBN 978-5-9902155-1-1.
- Олег Тиньков. «Как стать бизнесменом». — М. : ЭКСМО, «Альпина Паблишер», 2011. — 256 с. — ISBN 978-5-699-51390-1.