Песах

Песах (івр. פֶּסַח; їдиш: Пайсох, також Пейсах) — центральне юдейське свято на згадку про Вихід з Єгипту. (див. Книга Вихід). Починається в 14 день місяця Нісан (за єврейським календарем) та святкується протягом 7 днів у Ізраїлі та 8 днів за його межами. Шанується також караїмами, самаритянами і частково месіанськими юдеями.

Святкування Песаха. Лубок XIX століття, Україна
Песах івр. פֶּסַח
Песах івр. פֶּסַח
Святковий стіл, підготовлений для пасхального седеру.
Інші назви Свято весни / Свято свободи
Місце сім'я, синагога
Ким святкується Євреї. (У різних формах також: самаряни; караїми; месіанські євреї; християни; деякі групи, що претендують на приналежність до ізраїльтян).
Засновано Тора
Тип Єврейське та самарянське (одне із трьох паломницьких свят), релігійне
Значення Свято Виходу з Єгипту
Початок 15й день Нісану[1][2]
Закінчення 21й день Нісану в Ізраїлі та серед деяких ліберальних євреїв діаспори; 22й день Нісану за межами Ізраїля серед ортодоксальних євреїв діаспори.[3]
2021 дата від заходу сонця 27 березня
до настання ночі 4 квітня (8 днів)
2022 дата від заходу сонця 15 квітня
до настання ночі 23 квітня (8 днів)
2023 дата від заходу сонця 5 квітня
до настання ночі 13 квітня (8 днів)
Святкування У єврейській практиці сім'я, синагога робить одну-дві святкових страви седеру – в перші дві ночі; за часів храму в Єрусалимі – Пасхальне приношення жертви. У Самарійській практиці чоловіки збираються на релігійну церемонію на горі Геризим, яка складається з приношення ягняти за древнім звичаєм (7 днів)
Традиції Традиції Молитва в синагозі, Галель.
Заборона роботи в перший і сьомий (а поза Ізраїлем додатково і в другій і восьмий) день.
хамец, седер, маца, Хаггада, 4 бокали, 4 питання.
Пов'язаний з Шавуот
 Песах у Вікісховищі

Назва свята

У свята «Песах» кілька назв: Песах — від пасах (івр. פֶּסַח, минув, пройшов повз) — в пам'ять про те, що Всевишній минув єврейські будинки, знищуючи первістків Єгипту.

  • Хаг а-Мацот — свято Опрісноків — в пам'ять про те, що євреї харчувалися мацою в роки рабства, а також про те, що під час виходу з Єгипту тісто не встигло заквасити.
  • Хаг а-Авів — свято весни, коли відзначається свято. Місяць нісан також називається місяць авів.
  • Хаг а-Херут — свято свободи — на згадку про Вихід з Єгипту.

В Біблії

Свято присвячене звільненню єврейського народу від рабства. 400 років євреї були в рабстві у єгиптян

(Вих 12: 17-21) Дотримуйтесь свята опрісників, бо саме того дня Я вивів вас з єгипетського краю, і будете додержувати того дня в поколіннях ваших, як постанову вічну. З чотирнадцятого дня першого місяця, з вечора їжте прісний хліб до вечора двадцять першого дня того ж місяця; Сім днів квасного не буде в ваших домах, бо хто їстиме квасне, душа та знищена буде з товариства Ізраїлевих — прийшлий то, або природний житель краю. Нічого квасного не будете ви споживати; у всякому місцеперебування вашому їжте прісний хліб. І покликав Моісей усіх старших Ізраїлевих та промовив до них: А тепер візьміть собі дрібну худобину за родинами вашими, і заколіть пасху

Традиції

Традиційно святкують Песах протягом тижня (дату визначають за єврейським місячним календарем). Юдеї відпочивають у перший і останній день великоднього періоду, в інші дні дозволено працювати. Відзначати Песах треба у радісній атмосфері, велика увага приділяється святковій трапезі седеру. В останній день святкування у синагогах влаштовується церемонія «поділу морських вод» в пам'ять про перехід євреями Тросникового моря.[4]

У другий день після Песаху північноафриканські євреї святкують свято Мімуна.

Див. також

Примітки

  1. First day of Passover. timeanddate.com. Процитовано 17 березня 2012.
  2. What Is Passover?. Rabbinical College of Australia and N.Z. Процитовано 17 березня 2012.
  3. Last day of Passover. timeanddate.com. Процитовано 17 березня 2012.
  4. Rbc.ua. Єврейська Пасха 2017: історія і традиції святкування. РБК-Украина (укр.). Процитовано 7 березня 2018.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.