Пурім

Пурим, Пур (від давньоперського пур — жереб) єврейське свято, установлене на згадку порятунку перських євреїв від винищування їх Аманом, улюбленцем перського царя Ахашвероша (Ксеркса, в V ст. до н. е.).

Пурим
Пурим
Рукопис 18-го століття молитви Аль hа-Нісім про дива Пуриму
 Пурім у Вікісховищі
«Гоменташі» (ументаші; їдиш המן-טאַשן‎/מאָן-טאשן) — печиво з маком, т. зв. «вуха Гамана» домашнього приготування.

Єврейка Естер, за посередництвом єврея Мордехая, взята в гарем царя, стала його улюбленою бранкою, а потім дружиною. Довідавшись про задуми Гамана знищити євреїв, вона посприяла єврейському повстанню, під час якого протягом однієї ночі було вбито близько 75 000 осіб неєврейського походження по всьому царству.

«І били юдеї всіх своїх ворогів, побиваючи мечем, і забиваючи та вигублюючи їх, і робили з своїми ворогами за своєю волею»
«І позабивали вони між своїми ненависниками сімдесят і п'ять тисяч»
(Ест. 9:16)

У це свято прийнято читати сувій Естер (біблійна книга), у якому оповідається про ці події, усіляко веселитися (у тому числі за допомогою надмірного споживання алкогольних напоїв. До речі, це єдиний день, коли юдеї повинні пити багато, доки вони перестануть розрізняти слова «нехай буде проклятий Аман» від «нехай буде благословенний Мордехай»[1]). Під час читання сувою Естер при проголошенні імені Амана звучать спеціальні тріскачки.

Традиційна страва — гоменташі (їдиш המן-טאַשן‎/מאָן-טאשן [монташн/оменташн/ументашн], іврит אוזני המן [озней Аман]), трикутне печиво чи пиріжки з маком чи іншою начинкою, які прийнято називати «вуха Амана», хоча це — народна етимологія, яка пішла від співзвуччя «мон» (мак) і «Гомон» (Гаман) у їдиші. Але ця назва кумедним чином широко використовується уже близько двох століть, зокрема, саме в такому вигляді назва печива увійшла у сучасний іврит.

Діти ставлять театральну виставу Пуримшпіль.

Пурим святкують 14 числа місяця адара за єврейським календарем. Ця дата припадає у різні роки на дні між 20 лютого і 25 березня.

Джерела

  1. Талмуд, Меґіла 7б

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.