Мізрахі

Мізрахі (івр. מזרחי , Mizraḥi , Mizraḥim східний) — умовна назва тієї частини євреїв, які проживають і проживали в країнах Близького Сходу та Північної Африки і вихідців з цих країн в Ізраїлі. У широкому сенсі, мізрахі — це насамперед назва арабських євреїв, а також перських, бухарських, гірських, індійських і курдистанських євреїв. Однак іноді цей термін вживають у вужчому сенсі, позначаючи ним тільки арабських євреїв, таким чином не включаючи перських, гірських, курдистанських та інших євреїв.

Мізрахі
Самоназва מזרחי
Кількість близько 4 млн. осіб
Ареал  Ізраїль — 2,8 млн осіб
 Франція — 400 тис. осіб
 США — 250 тис. осіб
 Бразилія — 7 тис. осіб
 Канада — 35 тис. осіб
 Іран — 25 тис. осіб
 Індія — 10 тис. осіб
 Марокко — 7 тис. осіб
 Велика Британія — 7 тис. осіб
 Чилі — 2.7 тис. осіб
 Аргентина — 77 170 тис. осіб
Близькі до: євреї, перські євреї, арабські євреї, курдські євреї,бухарські євреї, сефарди.[1]
Мова іврит, арабська,ладіно, єврейсько-арабські діалекти, мови країн проживання
Релігія юдаїзм

Якщо нащадки європейських євреїв ашкеназі, особливо релігійні, зберігають субетнічну гомогенність, то мізрахі — це просто географічна збірна назва для дуже різних груп євреїв з різних мусульманських країн.

Самі євреї зі Сходу називають себе іракськими євреями, єменськими євреями («тайманці»), бухарським євреями, курдськими євреями («аншей таргум») і так далі. До східних євреїв часто відносять і сефардів, які сформувалися як субетнос на Піренейському півострові, але після вигнання розсіялися по всьому Середземномор'ю і просочилися місць, де осіли — а це в основному були території Османської імперії.

У сучасному Ізраїлі ашкеназі іноді називають всіх євреїв з Європи (включаючи голландських євреїв, які вийшли з Іспанії), а сефардами — всіх євреїв зі Сходу. Східні євреї розмовляють на різних мовах. В основному це арабська мова. Іранські євреї говорять на фарсі. Євреї з Курдистану використовують для спілкування новоарамейську мову, споріднену з давньою арамейською мовою. Мізрахі, котрі репатріювалися до Ізраїлю, говорять на івриті. Багато мізрахі, як деякі вважають, є нащадками євреїв, що не повернулися в давнину з Вавилонського вигнання.

За деякими даними, східні євреї можуть складати до 40 % населення Ізраїлю. Іноді стверджують, що мізрахі становлять незначну частину світового єврейства — близько 10 %. Після того, як в 1948 році було утворено державу Ізраїль, єврейські лідери усвідомили необхідність збільшення числа єврейського населення в країні. Західноєвропейські та американські євреї в масовому порядку в Ізраїль не їхали, Східна Європа не могла дати понад 300 тисяч репатріантів. Однак, багато євреїв проживало на Близькому Сході — наприклад, тільки в Іраку до масової репатріації в Ізраїль було близько 130 тисяч осіб єврейського населення, а в Марокко — приблизно 260 тисяч. Практично всі ці євреї опинилися в Ізраїлі. У Марокко сьогодні проживає близько 7 тисяч євреїв, в інших мусульманських країнах Північної Африки та Азії — і того менше (приблизно 370 людей в Ємені, близько сотні осіб в Іраку, менше ніж 50 осіб в Лівані).

Однак, в Ізраїлі східні євреї, протиставляючи себе ашкеназі, зуміли створити свою субкультуру. Так, в Ізраїлі існує популярний жанр близькосхідної музики під назвою мізрахі (або «музика Мізрахі»). Цей музичний жанр є сплавом арабської, турецької, індійської та інших східних музичних традицій, має характерну «східну» перкусію. Мізрахі супроводжується співом на івриті, арабською або інших східних мовах.

Відомі мізрахі

Інші значення

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.