Географія Швеції

Швеція європейська країна, що знаходиться півночі континенту, на Скандинавському півострові . Загальна площа країни 450 295 км² (56-те місце у світі), з яких на суходіл припадає 410 335 км², а на поверхню внутрішніх вод — 39 960 км²[1]. Площа країни більше ніж ⅔ площі території України.

Географія Швеції
Географічне положення Швеції
Географічне положення
Континент Європа
Регіон Північна Європа
Координати 62°00′ пн. ш. 15°00′ сх. д.
Територія
Площа 450,3 тис. км² (56-те)
Морське узбережжя 3218 км
Державний кордон 2211 км
Рельєф
Найвища точка гора Кебнекайсе (2111 м)
Найнижча точка осушена частина озера Хаммарсйон (-2,4 м)
Клімат
Тип помірний
Внутрішні води
Найдовша річка Гета-Ельв 93 км ( км)
Найбільше озеро Венерн (5545 км²)
Інше
Природні ресурси залізні руди, руди кольорових металів, золото, срібло, уранові руди, польовий шпат, деревина, гідроенергія
Стихійні лиха морська крига
Екологічні проблеми кислотні дощі

Назва

Офіційна назва країни Королівство Швеція, або коротше Швеція (швед. Konungariket Sverige, Sverige). Назва країни походить від етноніму шведів, що походять від давньогерманського племені свеїв, відомого з пехрши століть н. е.[2][3]. Етнонім походить від давньоскандинавського Sviþjoð. Походження першого елементу, Svi, імовірно, праіндоєвропейське *suos — свій, родичі. Останній елемент, þjoð, означає народ, подібно до deut в Deutsch (Німеччина) і teut в Teutons (тевтони). Sverige — скорочення фрази Svea Rike, що означає королівство шведів. Тут rike має той самий зміст, що і нім. reich, дан. rike або дан. rige. Фіно-угорські народи називають сусідню країну Руотсі (фін. Ruotsi, ест. Rootsi, лівською Rūotšmō, саамською Ruoŧŧa), можливо, від roþs- — веслування. Власне, за деякими гіпотезами, від цієї назви походить ім'я варязьких дружин, які відвідували східних слов'ян і яких прозвали русами (руссю). Від них, у свою чергу, походить назва їхньої середньовічної держави на сході Європи Русь[3].

Географічне положення

Швеція розташована в Північній Європі, у східній частині Скандинавського півострова (між Скандинавськими горами та Балтійським морем). Межує з двома іншими країнами: на заході — з Норвегією (спільний кордон — 1666 км), на сході — з Фінляндією (545 км). Загальна довжина державного кордону — 2211 км[1]. Швеція омивається на сході (Ботнічна затока) та півдні водами Балтійського моря. Загальна довжина морського узбережжя 3218 км.

Згідно з Конвенцією Організації Об'єднаних Націй з морського права (UNCLOS) 1982 року, протяжність територіальних вод країни встановлено в 12 морських миль (22,2 км), з коригуванням відстані у протоках. Виключна економічна зона встановлена з врахуванням кордонів і висхідних ліній розмежування сусідів. Континентальний шельф — до глибин 200 м[1].

Крайні пункти

Час

Час у Швеції: UTC+1 (-1 година різниці часу з Києвом)[4]. Літній час вводиться останньої неділі березня переводом годинникової стрілки на 1 годину вперед, скасовується в останню неділю жовтня переводом годинникової стрілки на 1 годину назад.

Геологія

Корисні копалини

Надра Швеції багаті на ряд корисних копалин: залізну руду, мідь, свинець, цинк, золото, срібло, вольфрам, уранові руди, миш'як, польовий шпат.

Сейсмічність

За характером сейсмічності територія Швеції відноситься до пасивних континентальних окраїн[5]. Головну тектонічну роль відіграє Балтійський кристалічний щит, що має блокову будову і який охоплює велику площу Скандинавського і Кольського півостровів, Фінляндію і Карелію[6][7]. Він протистоїть руху літосферних плит на північ у результаті субдукції Африканської плити під Європейську[5]. По краях щита численні розломи, з якими пов'язані мілкофокусні землетруси. Епіцентри яких утворюють сейсмічний пояс уздовж північних берегів Скандинавського півострова[5]. На південній околиці щита землетруси приурочені до розломів западин Данських проток і півострова Ютландія[5]. Окремо виділяється сейсмічна розломна зона вздовж північного берега Балтійського моря і Ботнічної затоки, з продовженням до Кандалакської губи Кольського півострова[5]. Всередині кристалічного щита сейсмічні розломи утворюють прямокутну мережу північно-східного північно-західного простягання [6][7][8]. Особливістю землетрусів є відносно великі площі (до 105 км²) розповсюдження сейсмічних коливань за відносно малих магнітуд; деякі з них сильно проявляються на поверхні землі[5].

Значні землетруси Швеції:

Рельєф

Середні висоти — 32(0 м; найнижча точка — осушена частина озера Хаммарсйон поблизу Крістіанстаду (-2,4 м); найвища точка — гора Кебнекайсе (2111 м). У рельєфі півночі та заходу країни переважають гори і плоскогір'я, на півдні — горбисті рівнини. Вздовж кордону з Норвегією простягаються Скандинавські гори, між ними і Ботнічною затокою — плоскогір'я Норланд, південніше Середньошведська низовина і височина Смоланд. На крайньому півдні — рівнини півострова Сконе.

Острови

У Швеції налічується понад 20 тис. островів (найбільші Готланд і Еланд).[джерело?]

Клімат

Територія Швеції лежить у помірному кліматичному поясі перехідного від морського (на південному заході) до напівконтинентального типу (Лапландія)[9]. Перевалюють помірні повітряні маси цілий рік, західний масоперенос[10]. Значні сезонні амплітуди температури повітря. Відносно тепла зима з нестійкою погодою, штормовими вітрами, сніговий покрив. Відносно прохолодне літо з більш ясною погодою. Зволоження достатнє, на півночі — надмірне[10].

Швеція є членом Всесвітньої метеорологічної організації (WMO), в країні ведуться систематичні спостереження за погодою[11].

Внутрішні води

Загальні запаси відновлюваних водних ресурсів (ґрунтові і поверхневі прісні води) становлять 174 км³[1].

Станом на 2012 рік в країні налічувалось 1640 км² зрошуваних земель[1].

Річки

Річки країни належать басейну Балтійського моря Атлантичного океану. Більшість річок (Каліксельвен, Шеллефтеельвен, Умеельвен, Турнеельвен та інші) тече із заходу на схід, впадає в Ботнічну затоку, або безпосередньо до Балтійського моря. Річки переважно порожисті багаті на гідроенергію.

Озера

Загалом у Швеції нараховують близько 4 тис. озер площею понад 1 км² найбільше з яких Венерн — займає 5585 км². Озера Венерн, Веттерн, Ельмарен, Меларен, Сільян (озеро) та інші займають близьк 9 % території країни.

Болота

Льодовики

Ґрунти

Рослинність

Використання земель

Земельні ресурси Швеції (оцінка 2011 року):

  • придатні для сільськогосподарського обробітку землі — 7,5 %,
    • орні землі — 6,4 %,
    • багаторічні насадження — 0 %,
    • землі, що постійно використовуються під пасовища — 1,1 %;
  • землі, зайняті лісами і чагарниками — 68,7 %;
  • інше — 23,8 %[1].

Тваринний світ

У зоогеографічному відношенні територія країни відноситься до Голарктичної області: північна частина Скандинавських гір — до Арктичної підобласті, більша частина території країни — до Європейсько-Сибірської тайожної, південь — до Європейської лісової провінції Циркумбореальної підобласті[10].

Охорона природи

Швеція є учасником ряду міжнародних угод з охорони навколишнього середовища:

Стихійні лиха та екологічні проблеми

На території країни спостерігаються небезпечні природні явища і стихійні лиха: морська крига на узбережжі ускладнює судноплавство, особливо в опрісненій Ботнічній затоці на півночі[1].

Серед екологічних проблем варто відзначити:

  • кислотні дощі, які знищують екоситстеми озер і лісів;
  • забруднення морських вод Північного і Балтійського моря.

Фізико-географічне районування

У фізико-географічному відношенні територію Швеції можна розділити на _ райони, що відрізняються один від одного рельєфом, кліматом, рослинним покривом: .

Див. також

Примітки

  1. Sweden : [англ.] // The World Factbook. Washington, D.C. : Central Intelligence Agency, 2017. — 23 February. — Дата звернення: 21 лютого 2017 року. ISSN 1553-8133.
  2. Поспелов Е. М., 2005.
  3. Котляков В. М., 2006.
  4. Time zone converter : [англ.] // Калькулятор різниці в часі між двома пунктами. — The Time Now, 2017. — 23 February. — Дата звернення: 21 грудня 2017 року.
  5. Апродов В. А., 2010.
  6. Соловьев С. Л., 1963.
  7. Николаев Н. И., 1966.
  8. Ананьин И. В., 1987.
  9. Атлас. Географія материків і океанів, 2014.
  10. ФГАМ, 1964.
  11. Members : [англ.] // World Meteorological Organization (WMO). — Дата звернення: 22 лютого 2017 року.

Література

Українською

Англійською

  • (англ.) Graham Bateman. The Encyclopedia of World Geography. — Andromeda, 2002. — 288 с. — ISBN 1871869587.

Російською

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.