Запоріжжя I

Запорі́жжя I (до 1934 року Олексáндрівськ I[1]) вузлова дільнична позакласна залізнична станція Запорізької дирекції Придніпровської залізниці на перетині головного ходу Москва Севастополь та лінії Донбас Кривбас. Розташована у південно-східній частині міста Запоріжжя (лінії Синельникове I Запоріжжя І, Запоріжжя І Федорівка).

Запоріжжя І
Запорізька дирекція
Придніпровська залізниця
станція
Вокзал станції Запоріжжя І
Розташування
Розташування Запоріжжя
Адреса Соборний проспект, 6-Г
Координати 47°47′44″ пн. ш. 35°11′17″ сх. д.
Структура
Лінія(ї) Синельникове I Запоріжжя І
Запоріжжя І Федорівка
Платформ 4
Тип платформ 2 бічні та 3 острівні
Колій 6
Час роботи цілодобово
Послуги
Транспортні     
Супутні

       
Маршрути міського громадського транспорту:
: 17, 18, 20, 29, 31, 37, 42, 44, 46, 55, 61, 62, 67, 74, 75, 81, 84, 88, 98, 99, 201, 202, 384
: 3, 16

: 3
Історія
Відкрито 15 листопада 1873 (148 років)
Перебудовано 25 вересня 1954 (67 років)
Електрифіковано 1965
Колишні назви Олександрівськ І
Будівля
Архітектор Скаржинський В. Ф.
Поверхів 3
Інша інформація
Власник Придніпровська залізниця
Оператор Укрзалізниця
Вебсайт dp.uz.gov.ua/ukr/stations_zap
Код ЄМР (АСУЗТ) 460700, 460405
Код Експрес-3 2210800
Тарифні відстані до транзитних пунктів
Запоріжжя II 3 км
Київ-Пасажирський 658 км
Дніпро-Головний 126 км
Харків-Пасажирський 357 км
Львів (через Кривий Ріг) 1230 км
Мапа
Запоріжжя І на Вікісховищі

У Запоріжжі чотири залізничні вокзали, які приймають пасажирські поїзди далекого та приміського сполучення: Запоріжжя II, Запоріжжя-Ліве, Дніпробуд II, але головним вокзалом є Запоріжжя I.

Історія

Станція та будівля вокзалу, який тоді отримав назву  — Південний, побудовані 1873 року під час прокладання першої дільниці приватної Лозово-Севастопольської залізниці впродовж 18701873 років. Перший поїзд зі станції Лозова прибув на станцію Олександрівськ І (23 жовтня) 5 листопада 1873 року. Первинна назва станції Олександрівськ І походить від тодішньої назви міста Запоріжжя. Одноповерхова будівля вокзалу тоді була невеликою та дерев'яною.

З 1874 року розпочався рух поїздів до станції Мелітополь, а (5 січня) 18 січня 1875 року — до станції Севастополь.

В ході революційних подій 1905 року вокзал став епіцентром і останнім оплотом озброєного повстання робітників Олександрівська.

Стара будівля вокзалу була зруйнована в ході військових дій під час Другої світової війни[2]. Нова будівля вокзалу в стилі «сталінського бароко» відкрита 25 вересня 1954 року. Введення в експлуатацію вокзалу планувалася роком раніше, але будівництво затяглося, тому на фасаді вокзалу на скульптурі робітника і селянки вказаний напис «1953». Авторство проєкту вокзалу найчастіше присвоюють відомому архітектору Георгію Вегману, але це зовсім не так. У книзі «Архітектура залізничних вокзалів» названі такі автори проєкту вокзалу Запоріжжя І, як архітектор «Мостопроєкту» В. Ф. Скаржинський, М. Хачатурова, Г. Чернишов. Ймовірно, колектив архітекторів працював під керівництвом Георгія Густавовича Вегмана, а скульптурна композиція над центральним входом вокзалу — робота запорізького скульптора Михайла Худаса[3].

У грудні 1965 року дільницю Лозова Синельникове I Запоріжжя електрифіковано постійним струмом (=3 кВ). 1969 року продовжена електрифікація дільниці Запоріжжя Мелітополь[4][5].

З 2000 по серпень 2002 року відбулася реконструкція вокзального комплексу.

Станом на 2013 рік вокзал станції Запоріжжя І обслужив 8,8 млн пасажирів[6].

16 квітня 2018 року на будівлі залізничного вокзалу відкрито меморіальну дошку на честь українських січових стрільців, які сто років тому вступили у нерівний запеклий бій із «червоними» загарбниками. У меморіальній дошці «Борцям за волю України» увічнені події сторічної давнини: 15-16 квітня 1918 року. Тоді загін січових стрільців вступив у запеклий нерівний — 350 українців проти 5000 більшовиків — бій із загарбниками. Січові стрільці знищили понад 400 загарбників і організовано відійшли до пароплава. Саме 16 квітня 1918 року Олександрівськ було звільнено: «червоні» втекли з Олександрівська під тиском частин полковника армії УНР Петра Болбочана. Цього дня вулицями звільненого міста пройшов спільний парад «запорожців» Болбочана і січових стрільців[7].

З 26 травня 2013 року «Укрзалізниця» подовжила маршрут руху денного швидкісного поїзда «Інтерсіті+» сполученням Київ Дніпро до Запоріжжя[8].

16 грудня 2018 року «Укрзалізниця» призначила новий поїзд № 3/4 категорії «нічний експрес» сполученням Запоріжжя — Ужгород. Розклад руху поїзда складений з урахуванням побажань пасажирів і забезпечує сполучення мегаполісів Придніпров'я Запоріжжя і Дніпра із Закарпаттям[9][10][11].

2018 року вокзал Запоріжжя І увійшов у Топ-10 найбільш із завантажених вокзалів України, який обслужив 2,1 млн пасажирів у далекому сполученні (з них посадка — 1,05 млн пас./висадка — 1,04 млн пас.)[12].

Інфраструктура та послуги вокзалу

Вокзал станції Запоріжжя I — позакласний. Комплекс вокзалу є структурним підрозділом регіональної філії «Придніпровська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця», до складу якого входять: вокзал, павільйон приміських кас та камер схову, багажне відділення, перони та посадкові пасажирські платформи, пішохідний підземний тунель, спеціальні споруди, зали чекання для тимчасового перебування пасажирів та їх обслуговування, кімнати відпочинку, кафе «Транзит».

На вокзалі, після реконструкції, встановлені: автоматизований пристрій управління табло, оновлені гучномовці, електронні табло з інформацією про прибуття і відправлення потягів та про наявність вільних місць на поїзди далекого сполучення, Wi-Fi-мережа та інше сучасне обладнання.

Основні послуги вокзалу:

 • забезпечення перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти у внутрішньому, міждержавному та міжнародному сполученнях;
 • оформлення проїзду й перевезення багажу чи вантажобагажу, повернення платежів за невикористані проїзні та перевізні документи;
 • надання пасажирам платних та безкоштовних послуг.

Види послуг, що надаються на вокзалі:

 • оформлення проїзних документів;
 • резервування місць за заявками для групових перевезень пасажирів;
 • інформаційно-довідкові послуги;
 • зали чекання, у тому числі підвищеного комфорту на 36 місць;
 • послуги автоматичної та стаціонарної камери схову;
 • послуги сервісного центру;
 • послуги кімнат відпочинку (одно-, дво- та чотиримісна кімнати);
 • послуги багажного відділення.

Туристично-інформаційний центр:

14 жовтня 2021 року, з нагоди Дня міста, на залізничному вокзалі відкрився другий в Україні (перший відкритий на вокзалі станції Київ-Пасажирський) та третій в Запоріжжі Туристичний інформаційний центр (перші два відкриті в Міжнародному аеропорту «Запоріжжя» та у самому центрі міста (проспект Соборний, 151, які об'єднані у спільну мережу, що забезпечує інформаційний супровід туристів та гостей міста).

Спеціалісти нового туристично-інформаційного центру володіють трьома мовами і можуть дати вичерпну інформацію про туристичні пам'ятки і маршрути, актуальні події, транспортне сполучення, готелі та ресторани Запоріжжя тощо. Також серед його послуг:

 • підбір та продаж унікальних туристичних продуктів Запоріжжя та індивідуальних турів;
 • проведення екскурсій містом;
 • бронювання готелів, авто, залізничних та авіаквитків;
 • продаж квитків на культурні події міста;
 • продаж сувенірної та поліграфічної продукції, гідів і мап[13].

Онлайн-табло:

Укрзалізниця вдосконалила сервіс, що покращує досвід подорожей залізницею для пасажирів. З 24 грудня 2021 року в розділі «Онлайн-табло» чат-бота Укрзалізниці доступні табло вокзалів Запоріжжя І, Івано-Франківська, Татарова (Буковелі), Маріуполя, Тернополя та Херсона — на додачу до семи вокзалів (у містах Київ, Одеса, Львів, Дніпро, Ковель, Кривий Ріг та Харків), що вже були під'єднані до онлайн-табло[14].

Пункт експрес-тестування на COVID-19:

З 21 жовтня 2021 року на залізничному вокзалі запрацював пункт експрес-тестування на COVID-19. Пасажири, які мають проїзні документи на поїзд, мають можливість здійснити експрес-тестування та отримати довідку для проїзду у поїзді у разі негативного результату експрес-тесту[15].

Галерея

Цікаві факти

 • Вперше після закінчення Другої світової війни, згідно розкладу руху поїздів на літній період з 21 травня 1948 року, головною новинкою для станції Запоріжжя І, було призначення кур'єрського поїзда сполученням Москва Сімферополь. Для того часу це був справжній «Інтерсіті» — з Москви до Запоріжжя час в дорозі складав 27 годин 10 хвилин. Звичайний пасажирський поїзд долав цей маршрут майже на 10 годин довше. По парних числах через Запоріжжя прямував ще один московський поїзд — до Євпаторії, а по непарних — швидкий поїзд Харків Сімферополь. До послуг пасажирів призначалися два вагони безпересадкового сполучення (плацкартний і комбінований) до Києва, з перепричепленням по станції Дніпропетровськ-Головний. Щоденно, до цього через день, почав курсувати поїзд Дніпропетровськ Сімферополь. Ще з новинок літнього розкладу 1948 року — призначалися поїзди Волноваха Пологи (щоденний) та Запоріжжя Чаплине (по непарних). Через станцію Запоріжжя II по парних числах призначався поїзд до Бердянська. Найекзотичнішим маршрутом був пасажирський поїзд сполученням Ясинувата Мелітополь, якому подовжили маршрут руху до станції Джанкой[16].
 • Під час прибуття та відправленні пасажирських поїздів місцевого формування та поїздів категорії «Інтерсіті+», що сполучають Запоріжжя зі столицею України, на вокзалі лунає «Запорозький марш».
 • 6 листопада 2015 року на вокзалі Запоріжжя І відкрито перший в Україні окремий волонтерський центр «Солдатський привал» для відпочинку учасників АТО/ООС, мобілізованих осіб, призовників, які транзитом проїжджають через Запоріжжя, військовослужбовців та співробітників правоохоронних органів, які перебувають у відрядженні в Запоріжжі, а також родичів учасників АТО/ООС, що знаходяться на лікуванні у Запорізькому військовому шпиталі та лікувальних закладах міста[17].
 • 13 листопада 2016 року вокалісти музичного училища імені Платона Майбороди на вокзалі Запоріжжя І виконали головну пісню з кінофільму «Весна на Зарічній вулиці» (неофіційний гімн міста Запоріжжя). Вокальний флешмоб став творчим подарунком запорізького телеканалу TV5 для комбінату «Запоріжсталь», який 16 листопада 2016 року відзначив 83-річчя свого заснування[18].
 • 2018 року вокзал Запоріжжя І увійшов у Топ-10 (6-те місце) серед залізничних вокзалів за кількістю пасажирів у поїздах далекого сполучення України. Послугами скористалися 2,1 млн пасажирів.
 • Нічний швидкий поїзд 120/119 Запоріжжя Кривий Ріг Львів, станом на 2018 рік, посів 4-те місце в Україні з пасажироперевезеннь — 778 423 пас./рік[19].

Транспортне сполучення

Біля вокзалу Запоріжжя І пролягають маршрути громадського транспорту, якими є можливість дістатися в усі райони міста Запоріжжя.

Див. також

Примітки

 1. Постанова ВУЦВК від 11 квітня 1934 року «Про перейменування залізничних станцій Олександрівськ І, Олександрівськ ІІ та Олександрівськ-пристань Катерининської залізниці на Запоріжжя І, Запоріжжя ІІ та Запоріжжя-пристань» // Збірник законів та розпоряджень робітничо-селянського уряду України. — 1934. — № 16. — 22 квітня. — с. 7.
 2. Унікальні фото, які робили німці в Запоріжжі у 1940-х роках // Перший Запорізький, 2022-01-13
 3. Як виглядав вокзал Запоріжжя І напередодні відкриття (фото) (рос.)
 4. Сведения о железных дорогах общего пользования с 1918 по 1990 гг. // Краткие сведения о развитии отечественных железных дорог с 1838 по 1990 г / Сост. Афонина Г. М.. М., 1996. — 223 с.
 5. Привокзальна площа і фасад головного залізничного вокзалу Запоріжжя у 1968 році (фото)
 6. Десять найбільших вокзалів України у 2014 році. Запоріжжя І — «Палац металургів» // ЦТС, 2014-10-10 (рос.)
 7. На запорізькому залізничному вокзалі увічнили запеклий бій січових стрільців із більшовиками (фото) // Depo.Запоріжжя, 2018-04-17
 8. «Укрзалізниця» з 26 травня 2013 року продовжила маршрут швидкісних експресів Hyundai сполученням Київ — Дніпро до Запоріжжя // Дніпровський міський сайт, 2013-04-25 (рос.)
 9. «Укрзалізниця» з 16 грудня 2018 року призначила новий поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород // Укрзалізниця, 2018-12-14
 10. В Україні запускають новий поїзд Запоріжжя — Дніпро — Ужгород // Індустріалка, 2018-12-15 (рос.)
 11. Мешканцям Запоріжжя дістатися обласного центру Закарпаття стане легше // Час Закарпаття, 2018-12-15
 12. Топ-10 найбільш завантажених вокзалів України у 2018 році // Економічна правда, 2019-03-01
 13. У Запоріжжі на залізничному вокзалі Запоріжжя І відкрився третій Туристичний інформаційний центр // Запорізька міська рада, 2021-10-14
 14. Укрзалізниця відкрила запоріжцям доступ до нової функції чат-боту // inform.zp.ua, 2021-12-24 (рос.)
 15. На вокзалі Запоріжжя І запрацював пункт експрес-тестування // Актуально, 2021-10-22 (рос.)
 16. Куди прямували поїзди через Запоріжжя, згідно розкладу руху з 21.05.1948 року (рос.)
 17. У Запоріжжі відкрито «Солдатський привал» // Запорізька обласна державна адміністрація, 2015-11-06
 18. На вокзалі у Запоріжжі відбувся оригінальний флеш-моб (відео) // TV5, 2016-11-13 (рос.)
 19. Поїзд № 120/119 «Запоріжжя — Львів» б'є рекорди популярності // zp-inform, 2019-04-30 (рос.)

Джерела

Посилання

Панорама

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.