Купревич Василь Феофілович
Купревич Василь Феофілович (біл. Купрэвіч Васіль Феафілавіч; нар. 12 січня (24 січня) 1897, Кальники[4] — пом. 17 березня 1969, Москва) — білоруський радянський біолог і міколог, кандидат наук (1934), доктор біологічних наук (1941—1942[5]), професор (1950), академік АН БРСР (1952), член-кореспондент АН СРСР (1953), депутат ВР БРСР (1951—1955) і СРСР (1954—1969), Заслужений діяч науки БРСР (1967), Герой Соціалістичної Праці (1969).
Купревич Василь Феофілович | |
---|---|
біл. Купрэвіч Васіль Феафілавіч | |
| |
Народився |
12 (24) січня 1897 або 1897[1][2][…] Кальники, Борисовський повітd, Мінська губернія, Російська імперія |
Помер |
17 березня 1969[3] Москва, СРСР[3] |
Поховання | Східне кладовище |
Країна |
Російська імперія Білоруська РСР СРСР |
Діяльність | ботанік, політик |
Галузь | ботаніка |
Заклад | Військово-медична академія імені С. М. Кірова, Інститут біології АН БРСРd, Ленінське вище комуністичне сільськогосподарське училище Білорусіd, Білоруський державний університет, Гомельський державний університет імені Франциска Скорини, Білоруська сільськогосподарська академія і Ботанічний інститут імені В. Л. Комарова РАН |
Посада | депутат Верховної ради СРСР і list of members of the Supreme Soviet of the Byelorussian SSR (1951–1954)d |
Звання | Список академіків НАН Білорусіd і Q4516937? |
Ступінь | доктор біологічних наук |
Відомі учні | Ема Камароваd і Зоя Сяроваd |
Членство | Академія наук СРСР |
Нагороди | |
Купревич Василь Феофілович у Вікісховищі |
Систематик живої природи | |
---|---|
Автор найменувань низки ботанічних таксонів. У ботанічній (бінарній) номенклатурі ці назви доповнюються скороченням «Kuprev.».
Персональна сторінка на сайті IPNI |
Виявив позаклітинну секрецію ферментів у облігатних паразитів і кінчиків коренів вищих рослин та довів здатність поглинати вуглекислий газ, який з водою надходить на корінь із ґрунту.
Головний редактор видань «Ботанічний журнал» (1959—1966), «Мікологія і фітопатологія» (1967—1969), «Доповіді АН БРСР» (1952—1969).
В. Ф. Купревич вважається засновником ґрунтової ензимології. Основні роботи присвячені мікології, фізіології хворих рослин.
Біографія
Сім'я і дитинство
Дід Василя Купревича мав невеликий шматок землі в селі Кальники[6], який не міг прогодувати сім'ю, тому батько Купревича, Феофіл Леонович, був змушений влаштуватися на роботу лісником до графа Любенского і переїхати разом з дружиною Мотрею Павлівною і своїми 4 синами у село Софіївку Оршанського району[7][8][9]. Батько брав сина з собою в ліс на обходи. Саме там хлопчик отримав перші знання про гриби й рослини.
Після навчання в сільській школі Девіно з 1906—1910 рік Купревич вступив до сільськогосподарського училища в Смольянах (Оршанський повіт, Могильовська губернія)[9][10]. Після закінчення училища він отримав спеціальність агрономічного старости, але в цей час до юнака прийшло розуміння, що його не приваблює робота на пана[9].
В. Ф. Купревич любив читати й багато часу проводив з книгами[9], особливо йому подобалися розповіді про подорожі, море і далекі країни[9], що і визначило його подальші життєві кроки.
Молодість
Після Смолянського училища в 1913 році вступає до школи юнг в Петербурзі, потім в матроську гімназію в Гельсінкі (Велике князівство Фінляндське). Зберігся відмінний атестат Купревича і хороші відгуки про його відповідальність і уважність до навчання[10]. Наприкінці навчання з нагоди початку світової війни юнаки були направлені на бойові кораблі[9].
Після складання іспиту на артилериста в 1915 році в званні старшини Купревич завідував кормовим плутонгом ескадреного міноносця «Самсон» при боях з німецьким флотом в Ризькій затоці, брав участь у Моонзундській обороні (1917), під час жовтневих подій був на боці більшовиків, разом з усією командою міноносця «Самсон» брав участь у штурмі Зимового палацу в жовтні 1917 року. У квітні 1918 року кілька кораблів Балтійського флоту, у тому числі і «Самсон» перебували в Льодовому поході[9][11].
У цей час Василь Феофілович Купревич вступив на перший курс фізико-математичного факультету Гельсінського університету[8][12].
Коли, після Брестського миру, Фінляндія відокремилася від Росії, Василь Феофілович кинув навчання і попрямував до Кронштадта[8].
Морські походи погіршали здоров'я Купревича, він був поранений, після лікування в лікарні демобілізований і повернувся додому[8][9].
У червні 1918 року влаштувався вчителем Кленниківської школи, потім викладачем природознавства і хімії і завідувачем білоруської 7-річної школи в Смолевичах[11].
Наукова діяльність
Початок праці
У 1925 році отримав почесний диплом сільськогосподарсько-ремісничої виставки за заготівлю насіння трав Смолевицького району. З 1926 року в краєзнавчих журналах починають з'являтися його перші замітки як педагога і методиста[9]. Працюючи в школі, В. Ф. Купревич з 1928—1931 рік одночасно заочно навчався на спеціальному факультеті відділення агробіології Інституту підвищення кваліфікації кадрів народної освіти в Москві й закінчив його в 1931 році[9].
Купревич проходив педагогічну практику в Білоруській сільськогосподарській академії, він також став одним з перших аспірантів АН БРСР, працював в галузі фізіології рослин, аспірантуру проходив в Ботанічному інституті Академії Наук СРСР в Ленінграді в 1931—1934 роках. Паралельно з аспірантурою В. Ф. Купревич викладав у Ленінградській військово-медичній академії. Він працював над фізіологією рослин, систематикою грибів. Висунув гіпотезу про прогресивну редукцію та спеціалізований ензимний механізм паразитичних грибів під час їх еволюції[11]. У 1934 році він захистив кандидатську дисертацію під керівництвом В. А. Траншеля[13] за темою «До фізіології хворої рослини. Фізіологічні дані про шкідливість деяких грибних і вірусних захворювань культивованих рослин» і приїхав до Мінська.
В. Ф. Купревич працював старшим науковим співробітником лабораторії фітопатології, потім завідувачем лабораторії фізіології рослин Інституту біологічних наук Академії наук БРСР. За сумісництвом викладав фітопатологію у Вищій комуністичній сільськогосподарській школі в Мінську, БДУ, дарвінізм в Гомельському педагогічному університеті та Білоруському сільськогосподарському інституті (Горки).
Умови для роботи були не дуже сприятливими й Купревич переїхав до Ленінграда на роботу в Ботанічний інститут АН СРСР[9].
Друга світова війна
З початком Великої Вітчизняної війни і блокади Ленінграда В. Ф. Купревич, відправивши дружину і сина-школяра в евакуацію, залишається в обложеному місті[9]. Він пише рідним: «Я живу зараз в повній самоті, вночі в кімнаті холодно. Топити грубку нічим. Вчора перед нашим будинком впав літак. Будиночок вцілів, тільки вікна і двері повилітали. На щастя, пожежа не виникла. Втрати понесли оранжереї. Рятуємо рослини»[14].
Купревич брав участь у протиповітряній обороні Ботанічного інституту та саду, за що був нагороджений медаллю «За оборону Ленінграда»[15].
Як представник месткому інституту Купревич вживає всіх заходів для порятунку цінних колекцій рослин і елітного насіння, наприклад, він забрав додому теплолюбні мексиканські кактуси, щоб «грітися разом»[9][14].
У дні, коли все місто страждало від голоду, Купревич працював над докторською дисертацією «Фізіологія хворої рослини у зв'язку із загальними питаннями паразитизму[9]» і захистив її 20 листопада 1941 року[12]. Готуючи дисертацію, Василь Феофілович проаналізував 178 наукових робіт вітчизняних та 554 роботи закордонних біологів. Написав свої 22 наукові роботи[12].
Співробітники, що вижили, Ботанічного інституту евакуюються по «дорозі життя» 8 лютого 1942 року. Василь Феофілович при зрості приблизно 1 метр 90 сантиметрів важив лише 48 кілограмів[14].
Купревич був евакуйований в Казань (Татарстан), потім в Сиктивкар (Комі) і Таджикистан. Весь цей час Купревич не залишає своєї наукової діяльності. Під час евакуації він працює над вивченням хвороб винограду[9]. У Казані Василь Феофілович вів флористичні та ботанічні роботи у складі агробіологічного відділу (зав. відділу С. А. Каспарова). У цьому відділі розроблялася тема «Біохімічне та фізіологічне обґрунтування поведінки сільськогосподарських культур у період вегетації та зберігання»[16].
У роки Великої Вітчизняної війни нацисти жорстоко розправилися з батьками Василя Феофіловича. У 1942 році батько був по-звірячому убитий на очах Матрони Павлівни. У 1944 році від ран і голоду померла мати — Матрона Павлівна[17].
Повоєнний час
З 1949—1952 рік працює директором Ботанічного інституту АН СРСР. У 1950-му отримав звання професора. У січні 1952 року обраний академіком і президентом АН БРСР, в 1953 — членом-кореспондентом АН СРСР. Під час роботи в Інституті біології та відділі фізіології і систематики нижчих рослин АН БРСР виявив позаклітинне виділення ферментів у облігатних паразитів і кінчиками коренів вищих рослин, довів можливість засвоєння вуглекислоти для фотосинтезу, що потрапляє в корінь з ґрунту разом з водою[11].
З ініціативи В. Ф. Купревича в рамках АН БРСР були створені інститути фізики, математики, ядерної енергетики, тепло і масообміну, технічної кібернетики, генетики і цитології. Правління Купревича було відзначено бурхливим зростанням Академії наук. У 1959 році в ній працювало 900 осіб, а буквально через кілька років, коли президентом став Купревич, співробітників стало 12 тисяч[18].
З 1958 року В. Ф. Купревич став завідувачем відділу фізіології й систематики нижчих рослин АН БРСР.
Відкрив існування ґрунтових ензимів, якими опортуністично харчуються вищі рослини через свої кореневі системи. Обґрунтував можливість практичного використання активності ґрунтових ензимів, започаткував новий напрям ґрунтознавства — ґрунтову ензимологію[11].
У 1966 році вийшла книга «Ґрунтова ензимологія» (біл. «Глебавая энзімалогія»), що збільшило дослідження в цій галузі. Ця робота В. Ф. Купревича отримала високу оцінку і широку підтримку в наукових колах. У своїй книзі Купревич дає повне визначення предмета ґрунтової ензимології як науки. Це дає можливість говорити про Василя Купревича як про засновника нового напряму в біології та біохімії ґрунту[9].
На думку В. С. Губарєва[19], В. Ф. Купревич зіграв вирішальну роль у становленні наукових досліджень в Білорусі.
Наукова діяльність В. Ф. Купревича була відома і за межами СРСР. Він брав участь у роботі Міжнародного ботанічного конгресу в Парижі в 1954 році. У 1955 році Василь Феофілович очолив делегацію БРСР на міжнародній конференції в Женеві з мирного використання атомної енергії. Пізніше, в 1958—1960 роках, В. Ф. Купревич у складі парламентської групи відвідав — Велику Британію, Бельгію, Бразилію та Африку[9].
Купревич — автор понад 100 наукових праць, у т. ч. 7 монографій[20]. Підготував ряд кандидатів і докторів наук.
Внесок у геронтологію
Василь Купревич створив сектор геронтології в АН БРСР, який почав активну роботу з вивчення механізмів старіння[7].
Учений обґрунтував старіння і смерть як процес наростання порушень міжклітинних взаємодій, що призводить до дезінтеграції структури і порушення функцій біологічного об'єкта, що в кінцевому підсумку призводить до смерті. З цих позицій академік В. Ф. Купревич розглядав смерть не як загально-біологічний процес, а як свого роду захворювання, проти якого можна знайти лікування[7].
Купревич намагався дослідити таке явище, як тривалість людського життя (при цьому він спирався на праці таких вчених як Август Вейсман та Ілля Мечникова). Купревич зробив висновок, що механізм смерті виник у процесі еволюції[8].
Філософські дослідження
Купревича-філософа відносять до представників російського космізму[21][22]. Філософські праці Купревича присвячені проблемі життя та його індивідуального кінця. Він дотримувався тієї точки зору, яку проводив М. Федоров ще в кінці XIX століття: смерть не споконвічна в природі, вона стала пристосувальним ефектом, виробленим в процесі еволюції. Але в людині цей ефективний механізм вдосконалення роду — через зміну поколінь — не просто вичерпує себе, через нього вже не досягається мимовільного прогресу, бо вступає активна сила, яка перетворює світ і себе — розум, який самою своєю сутністю вимагає особистого і нескінченного вдосконалення. Адже смерть найбільше неприйнятна саме з точки зору особистості, наділеної почуттями і свідомістю. Купревич розуміє, що усвідомлення неминучості смерті, відчуття безсилля перед безоднею, у якій безслідно зникають живі, мислячі істоти з відчуттями, народжує внутрішній трагізм свідомості й існування людини, який може і повинен бути подоланий.
Редакторська робота та громадська діяльність
Василь Купревич був головним редактором видань «Ботанічний журнал» (1959—1966), «Мікологія і фітопатологія» (1967—1969), «Доповіді АН БРСР» (1952—1969)[11].
Цікавився фотомистецтвом, сприяв створенню фотоклубу «Мінського товариства фотографів-любителів», а 1927 року обраний його почесним головою[23]. У рукописах Купревича збереглися малюнки, виконані його рукою[24].
У Центральній науковій бібліотеці зберігається особистий архів В. Ф. Купревича, що складається з 2405 одиниць збереження. 1989 року в бібліотеку цей архів передав Олег Купревич, син академіка[25].
Депутат Верховної Ради Білоруської РСР (1951—1955) і Верховної Ради СРСР (1954—1969)[11].
Біологічні види, описані В. Купревичем
В. Ф. Купревич описав 179 видів паразитарних і сапрофітних грибів конюшини і люцерни (1954) і 180 видів іржавих грибів, що завдають шкоди хлібним злакам і дикорослим корисним рослинам (1957)[26][27].
Деякі з них:
- Aecidium kondoriense Kuprev., 1950
- Aecidium trichodesmatis Kuprev., 1950
- Coleosporium synuri Tranzschel ex Kuprev., 1957
- Melampsora berberifoliae Kuprev., 1957
- Melampsora lini-cathartici Kuprev., 1957
- Melampsora lini-usitatissimi Kuprev., 1957
- Milesia itoana (Kamei) Kuprev. & Tranzschel, 1939
- Milesia wilczekiana (Maire) Kuprev. & Tranzschel, 1939
- Puccinia arenariae-griffithii Kuprev., 1957
- Puccinia cinae Tranzschel & Kuprev., 1935
- Puccinia rhamni Kuprev., 1950
- Tuburcinia arrhenatheri Kuprev.
- Urocystis arrhenatheri (Kuprev.) Savul., 1951
Вплив на масову культуру
Валентин Пікуль згадав мужнього командора Василя Купревича у своєму романі «Моонзунд»[12].
Розповідаючи про свій фільм «Космічна Одіссея» в 1968 році, Стенлі Кубрик навів слова Купревича: «Я переконаний, що ми знайдемо спосіб відключити механізми старіння клітин»[28].
С. Т. Коньонков створив скульптурний портрет Василя Феофіловича, який зберігається в зібранні Смоленського музею С. Т. Коньонкова[7]. Під впливом ідей В. Ф. Купревича виникла класична п'єса «Брама безсмертя» відомого білоруського поета Кіндрата Кропиви, в якій порушується проблема етики взаємин між людьми, які отримали дар безсмертя[7].
Нагороди
- Герой Соціалістичної Праці;
- Звання «Заслужений діяч науки БРСР» (1967)[11];
- Два ордени Леніна (1967, 1969);
- орден Трудового Червоного Прапора (1957);
- «Знак Пошани» (1953);
- Медаль «За оборону Ленінграда»
Пам'ять
Ім'ям В. Ф. Купревича був названий теплохід радянського торгового флоту «Академік Купревич»[29], його ім'я присвоєно Інституту експериментальної ботаніки[11], вулиці в Мінську, гімназії та вулиці в Смолевичах. У гімназії створено меморіальний музей академіка В. Ф. Купревича. Стрічку при відкритті музею перерізав його син, генерал-майор Олег Васильович Купревич[30][31].
Похований на Східному кладовищі Мінська[10], надгробний пам'ятник включений у 2007 році в Державний список історико-культурних цінностей Республіки Білорусь як об'єкт історико-культурної спадщини республіканського значення[32]. У Мінську на будинку, де жив В. Ф. Купревич, встановлена меморіальна дошка[33][34].
До 115-річчя вченого Центральна наукова бібліотека імені Якуба Коласа НАН Білорусі організувала виставку «Академік Купревич (до 115-річчя від дня народження)», що відображає найбільш значущі етапи наукової, творчої, службової та громадської діяльності В. Ф. Купревича[35].
Праці
- Наукові праці. Т. 1-4. — Мн., 1971-75
- Фізіологія хворого рослини в зв'язку із загальними питаннями паразитизму. — М.; Л., 1947
- Ґрунтова ензимологія. — Мн., 1966 (разом з Т. А. Щербакової)
- Академія наук Білоруської РСР: Нарис історії та діяльності. — 3 вид. — Мн., 1968
- Купревич В. Ф., Траншель В. Г. «Флора спорових рослин СРСР. Т. IV. Melampsoraceae» (1957)
- В. Ф. Купревич, хвороби конюшини і люцерни: визначник — 1954 — Вид-во Академія наук СРСР
Примітки
- Міжнародний індекс назв рослин — 1999.
- автор назви (ботаніка)
- Купревич Василий Феофилович // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
- Купревич Василий Феофилович в БСЭ (рос.)
- За даними НАН Білорусі
- Кальники (рос.)
- Академик Василий Феофилович Купревич как один из основоположников отечественной геронтологии (рос.)
- КУПРЕВИЧ Василий Феофилович (рос.)
- Нарадзіўся Васіль Купрэвіч (рос.)
- Рукапісы не гараць. Васіль Купрэвіч
- т. 5. Биографический справочник. Мн: Издательство «Белорусская советская энциклопедия» имени Петруся Бровки, 1982. 29 с.
- Камандор навукі
- САНКТ-ПЕТЕРБУРГСКАЯ АКАДЕМИЯ НАУК (рос.)
- Василий Феофилович Купревич (рос.)
- Василий Феофилович Купревич (рос.)
- Василий Феофилович Купревич (рос.)
- На родине Купревича В. Ф. (рос.)
- Интеллигент первого поколения (рос.)
- В. Губарев. Воспоминания о вселенной (рос.)
- 7-ы прэзідэнт НАН Беларусі КУПРЭВІЧ Васілій Феафілавіч
- Російський космізм — В. Ф. Купревич. Довголіття: реальність мрії
- В.Ф. Купревич Довголіття: реальність мрії. Російський космізм: Антологія філософської думки.
- Альбом фатаграфій НФК «Мінск»
- Малюнкі В. Ф. Купрэвіча, зробленыя падчас пасяджэння 47-ай канферэнцыі Міжпарламенцкага Саюза. 1958 г.
- Васіль Купрэвіч
- EOL
- КУПРЕВИЧ Василий Феофилович (рос.)
- Playboy Interview: Stanley Kubrick (англ.)
- Фатаграфія цеплахода
- Его имя носит наша гимназия (рос.)
- Мемориальный музей академика В. Ф. Купревича (рос.)
- склад. В.Я. Абламскі, І.М. Чарняўскі, Ю.А. Барысюк. Дзяржаўны спіс гісторыка-культурных каштоўнасцей Рэспублікі Беларусь. — Мн.: БЕЛТА, 2009. — 684 с. — ISBN 978-985-6828-35-8.
- Нарадзіліся на Смалявіччыне
- Постановление Совета Министров Белорусской ССР от 18 июня 1969 г. № 214 Об увековечении памяти В. Ф. Купревича (рос.)
- Выставка к 115-летию со дня рождения Василия Купревича расскажет о наследии ученого (рос.)
Література
- У. Ліпскі Ад матроса рэвалюцыі да прэзідэнта Акадэміі // Помнікі гісторыі і культуры Беларусі. — Мн.: Полымя. — ISSN 0131-2669, №4, 1986 — С. 1—3.
- Беларусь: энцыклапедычны даведнік / Рэдкал. Б. І. Сачанка (гал. рэд.) і інш.; Маст. М. В. Драко, А. М. Хількевіч. — Мн.: БелЭн, 1995. — С. 411. — 800 с. — 5 000 экз. — ISBN 985-11-0026-9.
- М. Касцюковіч The 7th President — Vasilii F. KUPREVICH // [THE NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES OF BELARUS]. — У Сеціве.
- Купревич В. Ф. Долголетие: реальность мечты // Литературная газета. — 4 декабря 1968. — № 49.
- Купревич В. Ф. Приглашение к бессмертию // Техника — молодёжи. — № 1. — 1965.
- Купревич В. Ф. Путь к вечной жизни // Огонёк. — № 35. — 1967.
- Ліпскі У. С. Урокі Купрэвіча: Дакум. аповесць. — Мн., 1987.
Посилання
- Профіль Василя Феофіловича Купревича на сайті РАН
- Василь Феофілович Купревич у базі даних «Історія білоруської науки в особах» Центральної наукової бібліотеки імені Якуба Коласа НАН Білорусі (рос.)
- Президенти НАНБ з 1928 року — Купревич Василь Феофілович
- Біографія, Біобібліографічний покажчик і Зображення (рос.)