Орша-Центральна

Орша-Центральна (біл. Орша-Цэнтральная) вузлова пасажирська залізнична станція Мінського відділення Білоруської залізниці на перетині електрифікованої магістральної лінії Москва Берестя та неелектрифікованих ліній Вітебськ Орша Могильов I, Орша Лепель, Орша Кричев I.

Орша-Центральна
біл. Орша-Цэнтральная
Москва — Берестя,
Вітебськ — Могильов I,
Орша — Лепель,
Орша — Кричев I

Мінське відділення
Білоруська залізниця

станція
Залізничний вокзал
Розташування
Розташування  Білорусь
Вітебська область
Адреса 211381, Орша,
вул. Заслонова, 3А[1]
Координати 52°53′25″ пн. ш. 30°02′11″ сх. д.
Структура
Лінія(ї) Москва Берестя,
Вітебськ Орша Могильов I,
Орша Лепель,
Орша Кричев I
Тип платформ острівні
Послуги
Транспортні
Супутні
Історія
Відкрито 1871 (151 рік)
Перебудовано 1912, 1938, 1947, 1953, 1980, 2004
Електрифіковано 1979, 1981(~25 кВ)
Будівля
Архітектор І. І. Струков,
М. І. Туманський
Інша інформація
Власник Білоруська залізниця
Оператор Білоруська залізниця
Код ЄМР (АСУЗТ) 166403
Код Експрес-3 2100170
Тарифні відстані до транзитних пунктів
Мінськ-Пасажирський 212 км
Вітебськ 83 км
Гомель-Пасажирський 206 км
Могильов I 79 км
Смоленськ-Центральний 119 км
Мапа
[[commons:Category:Orša-Centraĺnaja station|Орша-Центральна
біл. Орша-Цэнтральная]] на Вікісховищі

Історія

Станція відкрита 1871 року із введенням в експлуатацію Московсько-Берестейської залізниці. У тому ж році була побудована перша дерев'яна будівля залізничного вокзалу станції Орша.

У 1912 році, на місці старого вокзалу, побудована бетонна двоповерхова будівля (архітектор  — І. І. Струков), яка із західної та східної сторін мала по дві чотиригранні колони з зубчастим парапетом.

10 березня 1926 року завершене будівництво лінії Орша Лепель.

У середині 1930-х років пасажиропотік через станцію Орша значно збільшився, виникла необхідність в розширенні вокзалу. Був розроблений проєкт його добудови і за три передвоєнні роки виконані деякі роботи щодо внутрішнього планування і обробці, а також зовнішнього облицювавання.

Під час Другої світової війни будівля вокзалу була частково зруйнована.

У 1944 році почалося відновлення будівлі вокзалу у відповідності з початковим проєктом, і наприкінці 1947 року вокзал був повністю відновлений. За задумом архітектора М. І.  Туманського були внесені значні зміни в його архітектурно-художнє оформлення. На території станції неподалік від будівлі вокзалу встановлено пам'ятник Костянтину Заслонову за проєктом З. І. Азгура.

У 1953 році перебудована будівля вокзалу, на західній і східній сторонах з'явився другий поверх.

22 грудня 1976 року розпочато встановлення опор контактної мережі на дільниці Орша-Центральная — Хлусово.

27 грудня 1979 року завершена електрифікація дільниці Орша — Красне з відкриттям руху приміських електропоїздів[2].

1 червня 1980 року розпочався рух пасажирських поїздів на електротязі під електровозами ЧС4Т на ділянці Смоленськ Орша.

2 липня 1981 року завершена електрифікація дільниці Красне Смоленськ. На електротязі на дільниці Орша Смоленськ пройшов перший вантажний поїзд.

18 грудня 1981 року завершена електрифікація дільниці Орша Борисов[3]. Розпочатий рух пасажирських поїздів на електротязі від Москви до Мінська.

У 1980 році вокзал прикрасили нові інтер'єри, було виконано часткове перепланування приміщень. Таким вокзал залишався до 2002 року.

Впродовж 20022004 років проводилася реконструкція вокзалу, яка в основному заторкнула внутрішнє перепланування та благоустрій території навколо вокзалу.

У 2007 році постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь будівлі залізничного вокзалу Орша-Центральна надано статус історико-культурної цінності.

14 січня 2022 року о 16:40 рятувальникам МНС Білорусі надійшло повідомлення, на станції Орша-Центральна відбулося падіння опор, що підтримують теплотрасу та електрокабелю, затримка в русі поїздів не відбулася, ніхто в результаті події не постраждав[4].

Інфраструктура

Південна сторона вокзалу

До складу вокзального комплексу входять: пасажирська будівля острівного типу, дві острівних платформи, пішохідні переходи, багажне відділення, туалети[5].

Будівлі вокзального комплексу обладнані спеціальними пандусами, пішохідними переходами, які розташовані на одному ж рівні між платформами і пероном, для заїзду (проїзду) інвалідів-візочників. На території вокзалу є візуальна інформація, виконана у вигляді інформаційних табличок із зазначенням телефонного номера, за яким пасажир з обмеженими можливостями може звернутися у разі скрутної ситуації, що виникла на території залізничного вокзалу[6].

Пасажирське сполучення

Поїзд міжнародних ліній
ДР1А-319 на станції Орша-Центральна

Через станцію Орша-Центральна прямують пасажирські поїзди міжнародних та міжрегіональних ліній, а також регіональних ліній бізнес- та економкласу.

Далеке сполучення

Поїзди міжнародних ліній сполучають станцію Оршу-Центральну з Москвою, Санкт-Петербургом, Калінінградом, Караганди, Мурманська, Новосибірськом, Саратовом; Анапою, Адлером, Мінеральними Водами (в літній період).

З березня 2020 року, через карантинні обмеження, спричинені розпосюдженням COVID-19, припинений рух поїздів у міжнародному сполученні з Києвом, Харковом, Кишиневом, Варшавою, Вільнюсом, Ніццею, Парижем, Прагою на невизначений термін.

Поїзди міжрегіональних ліній прямують до Мінська, Берестя, Барановичей, Вітебська, Гомеля, Гродно, Коммунарів, Кричева, Могильова, Полоцька, Солігорська.

Приміське сполучення

ЕР9Т-715 регіональних ліній економкласу

Приміське сполучення здійснюється поїздами регіональних ліній економкласу і міських ліній за маршрутами:[7]

Галерея

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.