Об'єднана енергетична система України
Об'є́днана енергети́чна систе́ма Украї́ни — сукупність електростанцій, електричних і теплових мереж, інших об'єктів електроенергетики, що об'єднані спільним режимом виробництва, передавання та розподілу електричної й теплової енергії за їх централізованого керування.
Зовнішні зображення | |
---|---|
Об'єднана енергетична система України | |
На 2011 рік, протяжність українських електричних мереж становила понад 1 млн кілометрів повітряних та кабельних ліній електропередач напругою 6-750 кВ. Створення потужних електростанцій обумовили розвиток системоутворювальних мереж — ліній електропередачі 220, 330, 400, 500 і 750 кВ змінного та 800 кВ постійного струму[1].
Наявні системоутворювальні електричні мережі об'єднаної енергетичної системи, забезпечують майже у повному обсязі необхідний перерозподіл енергетичних потоків і видачу потужності атомних електростанцій. Лише Рівненська АЕС не могла забезпечити видачу потужностей усіх енергоблоків. З цією метою здійснено будівництво лінії електропередачі 750 кВ Рівненська АЕС — «Київська» з розширенням підстанції 750 кВ «Київська».
Регіональні системи
Об'єднана енергетична система (ОЕС), сполучає 8 регіональних електроенергетичних систем — Дніпровську, Донбаську, Західну, Кримську, Південну, Південно-Західну, Північну і Центральну, пов'язаних між собою системоутворювальними та міждержавними високовольтними лініями електропередач.
|
|
|
|
|
|
|
|
Подальший розвиток
16 лютого 2022 року, перший віцепрем’єр – міністр економіки України Юлія Свириденко повідомила, що уже найближчим часом Україна проведе тест на енергонезалежність: на три дні від’єднається від енергосистем Росії та Білорусі. "Найближчим часом на Україну чекає знакова подія. Україна проведе тест на свою енергетичну незалежність. Ми на три дні від’єднаємося від енергосистем Росії та Білорусі. Доведемо собі та Європі, що здатні самостійно забезпечувати енергонезалежність", - зазначила вона[10].
Проблеми
Станом на 2011 рік, до 20 відсотків ліній електропередачі потребували заміни, обладнання 19 відсотків підстанцій відпрацювало власний ресурс, що призводить до значних понаднормативних втрат електроенергії під час її транспортування[1].
Заходи безпеки
Постійний контроль за станом безпеки атомних та гідроелектростанцій і відповідних їм водосховищ здійснюють Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Державне агентство водних ресурсів України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Український гідрометеорологічний центр. Щорічно, та за нагальної потреби, вони інформують Кабінет Міністрів України, Раду національної безпеки та оборони України, профільні комітети Верховної Ради України щодо стану основних споруд ГЕС та водосховища.
У квітні 2020 року НЕК «Укренерго» запустив продукт «двохвилинний резерв»[11]. Він застосовується за диспетчерською командою, яка передбачає можливість «прямої активації», час на виконання якої обмежено двома хвилинами. Цей продукт є додатковим інструментом, який дозволяє швидко реагувати на порушення балансу в енергосистемі для забезпечення її операційної безпеки.
Див. також
Примітки
- Постанова Кабінету Міністрів України від 12 вересня 2011 р. № 1130 «Про затвердження Державної програми розвитку внутрішнього виробництва»
- Південно-Західна електроенергетична система[недоступне посилання з жовтня 2019]
- Західна ЕС. Основні факти[недоступне посилання з жовтня 2019]
- Центральна електроенергетична система. Архів оригіналу за 4 лютого 2017. Процитовано 16 лютого 2017.
- Північна електроенергетична система[недоступне посилання з жовтня 2019]
- Донбаська ЕС. Основні події[недоступне посилання з жовтня 2019]
- Дніпровська електроенергетична система[недоступне посилання з жовтня 2019]
- Південна електроенергетична система[недоступне посилання з жовтня 2019]
- Кримська електроенергетична система. Архів оригіналу за 5 червня 2013. Процитовано 2 лютого 2012.
- Знакова подія: у Кабміні анонсували тестове від’єднання від енергосистем РФ та Білорусі. 16.02.2022, 20:22
- «Укренерго» запустило продукт «двохвилинний резерв» на балансуючому ринку. kosatka.media (рос.). Процитовано 6 жовтня 2020.
Посилання
- Північ Луганщини під’єднують до єдиної української енергосистеми. https://uprom.info/. Національний промисловий портал. 23 серпня 2019. Процитовано 25 серпня 2019.
- НЕК Укренерго[недоступне посилання з жовтня 2019]
Література
- Надійність електричних систем і мереж : навч. посіб. / А. В. Журахівський, Б. М. Кінаш, О. Р. Пастух ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Нац. ун-т "Львів. політехніка". – Л. : Вид-во Львів. політехніки, 2012. – 280 с. : іл., табл. – Бібліогр.: с. 272-273 (29 назв). – ISBN 978-617-607-293-5