Долинська (станція)

Доли́нська вузлова дільнична електрифікована залізнична станція 1-го класу Знам'янської дирекції Одеської залізниці на перетині трьох ліній Тимкове Долинська, Знам'янка Долинська та Долинська Миколаїв.

Станція Долинська

Тимкове — Долинська
Знам'янка — Долинська
Долинська Миколаїв
Одеська залізниця
Знам'янська дирекція
м. Долинська

Вокзал станції Долинська
Вокзал станції Долинська
48°06′54″ пн. ш. 32°45′32″ сх. д.
Дата відкриття 20 серпня
Рік відкриття 1873 (149 років)
Попередня назва Казанка
Тип сортувальна
Колій 11
Платформ 1
Тип платформ(и) острівна
Форма платформи пряма
Вулиця Привокзальна, 7[1]
Відстань до Знам'янки, км 80
Відстань до Тимкового, км 11,5
Відстань до Миколаєва, км 148
Код станції 414100 ?
Код «Експрес-3» 2208440 ?
Послуги
Супутні послуги
Долинська
Долинська на Вікісховищі

Розташована в місті Долинська Кропивницького району Кіровоградської області.

Історія

Станція відкрита на лінії Знам'янка Миколаїв 20 серпня 1873 року під первинною назвою Казанка. Саме навколо залізничної станції в подальшому зростало й розвивалось місто Долинська.

1884 року збудовано гілку Казанка Довгинцеве, що перетворило станцію на вузлову.

1891 року було відкрите залізничне училище.

1901 року станцію Казанка було перейменовано на Долинську, на честь поміщиці з села Маловодяне — Ольги Федорівни Долинської, яка сприяла будівництву залізниці.

Впродовж 19111914 років на станції працював відомий педагог Антон Макаренко.

Станом на 1908 рік річний вантажообіг залізничної станції становив 75 млн пудів, 40 з яких припадало на вугілля. При станції працювали депо, пошта, телеграфне відділення та невеликий медичний пункт. Із західної сторони вокзалу встановлена меморіальна дошка на честь українського письменника - Архипа Тесленка, який у 1901 році працював на станції учнем телеграфіста.

1914 року введений в експлуатацію цегельний завод, який був підпорядкований залізниці.

У квітні 1944 року було відновлено рух поїздів на залізниці, що була зруйнована під час Другої світової війни.

1978 року введено в експлуатацію залізничну гілку Долинська Помічна, завдяки чому відкрились можливості зручних перевезень вантажів зі станції у західному напрямку.

Згодом станцію Долинська було електрифіковано змінним струмом (~25 кВ).

У зв'язку з прибуттям першого поїзда у 1873 році, на провулку Лазарева встановлений пам'ятник паровозу Еу681-59.

13 грудня 2017 року рада директорів Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) прийняла рішення щодо надання кредиту в розмірі 150 млн євро на реалізацію цього проєкту. Надходження коштів передбачено у два етапи: перший — до 124,5 млн євро для електрифікації, будівництва другої колії та високовольтної лінії на дільниці Долинська Миколаїв; другий — до 25,5 млн євро на електрифікацію дільниці Миколаїв Колосівка[2].

18 грудня 2017 року, у рамках виконання «Програми впровадження технічних засобів безпеки руху в структурі „Укрзалізниці“ у 2014—2018 роках» працівниками регіональної філії «Одеська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» завершено комплекс робіт з будівництва та введення в дослідну експлуатацію двох приладів автоматичного контролю технічного стану ходових частин рухомого складу (АСДК-Б). Вони дають змогу покращити безпеку руху на вантажонапруженій дільниці Знам'янка — Долинська[3]. Відповідну угоду між ПАТ «Українська залізниця» та Європейським банком реконструкції та розвитку було підписано 30 грудня 2017[4].

31 січня 2018 року Кабінет Міністрів України затвердив проєкт реконструкції дільниці залізничного транспорту Долинська Миколаїв, який передбачає електрифікацію дільниці, будівництво другої колії та модернізацію систем сигналізації, зв'язку та централізації управління рухом поїздів. Загальна кошторисна вартість реконструкції становила близько 6 млрд гривень. Фінансування робіт передбачено за рахунок кредитних коштів міжнародних фінансових організацій. Було зазначено, що реалізація рішення дозволить суттєво підвищити пропускну спроможність одного із головних залізничних напрямів {ст.|Знам'янка}} Долинська Миколаїв і створить належні умови для нарощування обсягів залізничних перевезень, підвищення їх ефективності та рівня транспортного обслуговування, поліпшення екологічної ситуації в регіоні[5].

15 листопада 2018 року, під час прямого включення на Миколаївському економічному форумі, в. о. голови правління «Укрзалізниці» Євген Кравцов повідомив, що перші поїзди під електротягою на електрифікованій дільниці Долинська Миколаїв розпочнуть рух у 2022 році, що надасть змогу збільшити пропускну здатність лінії з сьогоднішніх 37 пар потягів до 127, тобто в 4 рази. Перевезення будуть орієнтовані перш за все на експорт аграрної продукції. Проєкт з електрифікації лінії Долинська Миколаїв Колосівка передбачає залучення 300 млн євро кредитних коштів Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку. Загальна довжина лінії — 253 км[6].

Пасажирське сполучення

Нині станція Долинська — основний залізничний вузол півдня Кіровоградщини. Через пасажирський вокзал під час літньо-осіннього періоду курсує понад 40 пасажирських поїздів. Усім поїздам, що рухаються у Миколаївському напрямку, змінюють локомотиви — з електровоза на тепловоз (і навпаки), що займає від 20 хвилин, адже наразі цей напрямок ще не електрифікований.

З 12 грудня 2016 року через станцію Долинська знову прямує своїм історичним маршрутом нічний швидкий фірмовий поїзд «Запоріжжя» 71/72 сполученням Запоріжжя Київ[7].

Швидкісний рух

З 5 липня 2016 року призначений швидкісний денний поїзд «Інтерсіті» сполученням Київ-Пасажирський Херсон (через Миколаїв). Час в дорозі до Києва становить 4 години 20 хвилин, до Херсона — за 2,5 години. У літній період з цим поїздом курсує вагон безпересадкового сполучення Харків Херсон.

Галерея

Примітки

  1. Станція Долинська // Вокзали України
  2. Електрифікація напрямку Долинська — Миколаїв — Колосівка триватиме 33 місяці // Залізничний інформаційний портал, 2017-12-22
  3. На дільниці Знам'янка — Долинська впроваджено пристрої для покращення безпеки руху // Залізничний інформаційний портал, 2017-12-20
  4. ЄБРР надає 150 млн євро для будівництва другої колії та електрифікації напрямку Долинська — Миколаїв — Колосівка
  5. Розпорядження КМУ від 31 січня 2018 року № 47-р Про затвердження проєкту «Реконструкція дільниці залізничного транспорту Долинська — Миколаїв з підвищенням пропускної спроможності напрямку Знам'янка — Долинська — Миколаїв
  6. Поїзди під електротягою до Миколаєва планується пустити у 2022 році Архівовано 10 грудня 2018 у Wayback Machine. // Залізничний інформаційний портал, 2018-11-16
  7. Потяг «Запоріжжя» змінить маршрут і буде прямувати через Нікополь і Кривий Ріг // Depo.Запоріжжя, 2016-11-18

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.