Місто-держава

Місто-держава — держава, яка складається з одного міста та навколишньої території. Як правило, історично міста-держави були частинами більшої цивілізації: наприклад міста-держави стародавньої Греції, стародавнього Риму, Фінікії, міста-держави майя та ацтеків доколумбійської Мезоамерики, міста-держави Середньої Азії та доби італійського Відродження.

Форми державної влади й політичні системи
Сучасне місто-держава Сінгапур — економічне диво Азії
Політичні режими
Форми правління
Соціально-економічні ідеології
Ідеології громадських свобод
Гео-культурні ідеології
Структура влади
Портал • Категорія
Детальніше про міста-держави античної доби див. Поліс.

В античному світі міста-держави були досить поширені. Деякі з них об'єднувались в формальні або неформальні союзи, часто під проводом одного лідера. Міста-держави в стародавньому Римі, наприклад, були об'єднані через підкорення іншими державами; деякі, такі як в Стародавній Греції, у Пелопонесі об'єднувались добровільно для спільного захисту.

Внутрішній устрій

У стародавній Греції міста-держави позначали одним словом (грец. πόλις) поліс. Так називали великі міста і міста-держави. Місто-держава, або поліс мав свій специфічний внутрішній устрій, різноманітність урядів, організацію тощо. Характерними рисами такої державної організації було спільне громадянство.

Міста-держави античної доби

В античній історії існували:

Міста-держави Північного Причорномор'я

Розкопки полісу Херсонес в Криму, сучасна Україна

Міста-держави середньовіччя

У середньовіччі міста-держави існували:

Міста-держави новітньої історії

  • У 19-му та 20-му сторіччях міста-держави виникали в результаті колоніальної експансії європейських держав. У таких країнах, як Індія, Китай міста-держави являли собою прибережні міста або порти звідки поширювалась колонізація країни. Деякі з міст-держав збереглися як незалежні країни (Сінгапур), а деякі хоча й ввійшли в склад інших країн, все ж зберегли автономію (Гонконг).
  • Деякі європейські міста (Рієка, Данциг (Гданськ), Мемель (Клайпеда), Трієст, Батумі) в зв'язку з політичними та історичними обставинами існували як міста-анклави з широкими правами самоврядування.

Сінгапур

Сінгапур був в складі Малайзії всього два роки і був виключений зі складу країни в 1965 р. через побоювання, що його населення негативно вплине на расовий склад населення Малайзії. Попри це, Сінгапур швидко модернізувався і провів індустріалізацію, завдяки котрій його тепер називають одним з чотирьох Тигрів Азії. Тепер Сінгапур — сучасне, динамічне місто-держава з помітним впливом на економіку світу.

Ватикан

До 1870 р. місто Рим знаходилося в володінні римських пап як частина держави Папська область. Коли в 1870 р. король Віктор Емануїл II анексував Папську Область, папа Пій ІХ відмовився визнати новосформоване королівство Італія. У 1929 році папа Пій ХІ та король Віктор Емануїл III уклали договір, за яким Ватикан визнавався як незалежна держава з папою на чолі. Зараз це місто-держава має своє власне громадянство, дипломатичний корпус, прапор і поштову систему. З населенням менш ніж тисячу чоловік Ватикан — найменша, більшістю країн визнана суверенна держава світу.

Монако

Князівство Монако — одна з найменших держав світу (площа 1,95 км².). Розташоване на півдні Європи, на березі Середземного моря, поблизу кордону Франції і Італії. Має кордони з французьким департаментом Приморські Альпи. Монако має у своєму складі округи-міста Монако (старе місто), Монте-Карло, Ла-Кондамін (діловий центр і порт) і Фонтвілль (промисловий район).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.