Баражуючий боєприпас

Боєприпас, що баражує (БПБ)[1], баражуючий боєприпас[2][3] (англ. loitering munition, дослівно «бродячий боєприпас»), іноді курсуючий боєприпас[4][5] або дрон-камікадзе[5] (англ. kamikaze drone) — це тип безпілотних літальних апаратів з інтегрованою бойовою частиною, які здатні тривалий час в режимі очікування знаходитися в повітрі в районі цілі та оперативно атакувати її після отримання відповідної команди від оператора, або виконувати завдання, передбаче закладеним алгоритмом.

IAI Harop — баражуючий боєприпас, призначений для боротьби з системами протиповітряної оброни
Баражуючий боєприпас українського виробництва «Тихий грім»

Такі комплекси мають в своєму складі авіаційні засоби ураження, які за своїм задумом повинні поєднати в собі переваги безпілотного літального апарату (БпЛА) та бойової частини авіаційної бомби

Ідея створення БПБ виникла наприкінці 70-х років XX сторіччя.[1].

Огляд популярних БПБ

БПБ «Harpy»

IAI Harpy — баражуючий боєприпас першого покоління
БПБ родини HERO (UVision Air Ltd, Ізраїль), DSEI 2019

Піонером в своєму виді є БПБ «Harpy», який створено фірмою Israel Aircraft Industries (IAI). Він призначений для боротьби з радіолокаційними станціями супротивника. БПБ «Harpy» перебуває на озброєнні Чилі, Індії, Ізраїлю, Північної Кореї, Туреччини, Китаю.[1].

БПБ «Fire Shadow»

БПБ «Fire Shadow» розроблено міжнародною корпорацією МВDA (Франція, Німеччина, Італія, Іспанія, Велика Британія, США). Він призначений для баражування в заданому районі та подальшого ураження стаціонарних або мобільних цілей, забезпечуючи тим самим командирів армійських підрозділів оперативною, високоточною вогневою підтримкою на значній глибині по фронту. Стартова маса — близько 200 кг, дальність дії — до 100 км. Боєприпас може баражувати на висоті близько 4600 м протягом 6 годин. БПБ стартує з наземної пускової установки рейкового типу.[1].

БПБ «Harop»

БПБ «Harop», розроблений в конструкторському бюро заводу «MABAT» концерну «Таасія авірит», призначений для ураження важливих наземних цілей противника, а також ведення розвідки і оперативного ураження малопомітних стаціонарних і мобільних наземних (морських) цілей, включаючи зенітно-ракетні комплекси противника, пускові установки тактичних і балістичних ракет, оцінки результатів вогневого ураження. БПБ «Harop» має максимальну довжину 2,5 м, розмах крила 3,0 м, максимальну злітну масу 135 кг і максимальну дальність польоту до 1000 км. БПБ має можливість баражувати в районі цілі до 6 годин. Маса уламково фугасної БЧ — 23 кг.[1].

БПБ «Sparrow»

БПБ «Sparrow» розроблено фірмою E.M.I.T UAV Company. БПБ має максимальну довжину 2,14 м, розмах крила 2,44 м, злітну масу 45 кг, може брати корисне навантаження масою до 12 кг і оснащується двоциліндровим двотактним поршневим двигуном, який приводить в дію повітряний гвинт. БПБ забезпечує можливість баражування протягом 6 годин на віддаленні від 20 до 120 км від місця старту в залежності від антени, яка входить до складу комплексу.[1].

БПБ «WS-43»

Китайський БПБ «WS-43» входить в боєкомплект модульних реактивних систем залпового вогню. Дальність дії — 10…60 км, тривалість баражування — близько 30 хв, швидкість польоту — 0,3…0,4 м/с, точність ураження цілі — близько 10 м, вага БЧ — 20 кг.[1].

БПБ «Spike Firefly»

БПБ «Spike Firefly»

Розроблений компанією Rafael (Ізраїль). БПБ оснащенується 400 г бойовою частиною, дальність польоту від місця запуску сягає 500—1500 м. Швидкість польоту не перевищує 70 км/год[6]. Тривалість баражування залежить від кількості задіяних у складі БПБ акумуляторних батарей і становить 15 — 30 хв[6]. Для виявлення цілей використовується бортова оптико-електронна система, що діє в інфрачервоному та видимому оптичних діапазонах електромагнітних хвиль[6].

Warmate (БПЛА)

Розроблений польським підприємством WB Electronics[7].

БПБ «Ланцет»

Російський БПБ розробки компанії ZALA Aero, має кілька типів наведення. Швидкість руху в повітрі становить до 300 км/год, радіус польоту - до 40 км. Максимальна маса - 12 кг. Цей БПБ може використовуватися для утворення повітряних мінних полів[6][8].

Примітки

  1. Перспективи застосування ударних безпілотних авіаційних комплексів. webcache.googleusercontent.com. Процитовано 6 жовтня 2020.
  2. Баражуючий боєприпас "Грім" від "Атлон-Авіа" пройшов черговий етап випробувань (відео) | Defense Express. defence-ua.com (укр.). Процитовано 6 жовтня 2020.
  3. Баражуючий боєприпас «Тихий грім» від «Атлон Авіа». Процитовано 6 жовтня 2020.
  4. Азербайджан придбав курсуючі боєприпаси Ізраїлю. Military Cabinet. Процитовано 6 жовтня 2020.
  5. Беззвучний месник: Скоро окупантів допоможе бити унікальний дрон-камікадзе (відео). Патріоти України (ua). Процитовано 6 жовтня 2020.
  6. Слюсар В. І. Концепція повітряних мінних полів.//16-а наукова конференція Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба. — Харків: ХНУПС. — 2020.- С. 562—563.
  7. Безпілотний ударний комплекс - Warmate. Військова панорама. 5 травня 2016. Архів оригіналу за 27 грудня 2016. Процитовано 27 грудня 2016.
  8. В России научились создавать воздушные «минные поля», 19 квітня 2021
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.