Теребовля (станція)

Теребовля(також Трембовля) залізнична станція Тернопільської дирекції Львівської залізниці на лінії Тернопіль Біла-Чортківська[1][2][3]. Розташована у місті Теребовля Тернопільського району Тернопільської області. Відстань до Тернополя — 36 км, до Києва — 566 км. У напрямку Тернополя наступним є пасажирський зупинний пункт Кровинка, а в напрямку Чернівців — залізнична станція Деренівка (біля однойменного села).

Станція Теребовля

Тернопіль Біла-Чортківська
Львівська залізниця
Тернопільська дирекція
м. Теребовля

49°18′02″ пн. ш. 25°41′58″ сх. д.
Рік відкриття 1896 (126 років)
Тип пасажирська
Колій 3
Платформ 2
Тип платформ(и) бічна та острівна
Форма платформи пряма
Вулиця Привокзальна
Відстань до Києва, км 566
Відстань до Тернополя, км 36
Покриття
мобільного зв'язку
Київстар, Vodafone, lifecell
Код станції 362902 ?
Код «Експрес-3» 2218148 ?
Послуги
Теребовля

Станція розташована в центрі міста Теребовлі, вокзал перебуває з правого боку від залізничної колії, якщо рухатися у напрямку Чернівців. З двох боків станції є два регульовані залізничні переїзди. Через переїзд із північного боку проходить вулиця Тараса Шевченка, яка є частиною автошляху у напрямку Сатанова.

Історія

Історія станції починається ще за часів австрійського періоду, коли 1896 року через Теребовлю було прокладено залізничну колію Тернопіль Копичинці, що була частиною Галицької залізниці Львів Чернівці. Будівництво дільниці залізниці до Копичинців було завершено 25 листопада 1896 року[4].

Через особливості рельєфу виникла необхідність для будівництва залізничних мостів. Зокрема, ще з австрійських часів залишилися 4 мости і віадуки. Перший віадук знаходиться біля села Кровинка, над яром, біля якого було знайдене давнє городище. Далі ділянка мосту проходить над автомобільною трасою до Тернополя. Наступним є міст через річку Гнізна, на якому ще зберігся геодезичний знак австрійських часів. Центральний бик цього мосту був підірваний 1941 року і відбудований німцями. Останній віадук проходить над глибоким яром за Теребовлею, біля села Плебанівка.

У міжвоєнний період, коли Західна Україна була у складі Другої Речі Посполитої, поїзд від Тернополя до Теребовлі йшов 2 години, а квитки коштували 1 або 1,5 злотих. На вокзалі був заклад харчування, орієнтований на пасажирів залізниці. Також поблизу знаходився готель Фішера. Його будівля розташовувалася поблизу вокзалу, на повороті з вулиці Залізничної (нині — вул. Привокзальна) на вул. Софії Хшановської (нині — вул. Князя Василька) в сторону села Плебанівка[5]. Після Другої світової війни саме місто було перейменоване з Трембовля на Теребовля, проте стара назва станції залишалася до часів Незалежності України. Нині використовуються обидві назви станції[6].

Пасажирське сполучення

На станції Теребовля зупиняються поїзди далекого та приміського сполучення.

Рух поїздів по станції Теребовля
Назва поїзда Маршрут сполучення Періодичність курсування
Далеке сполучення
274/273 Одеса Чернівці Сезонний
357/358 «Гуцульщина» Київ Рахів Щоденно
Приміське сполучення
6270/6277 Тернопіль Заліщики Щоденно (1 пара)

До 6 червня 2014 року через станцію прямував потяг «Буковина», який з 7 червня 2014 року курсує через Кам'янець-Подільський та Молдову, тому як компроміс був призначений поїзд «Гуцульщина» Київ-Пасажирський Рахів.

На станції Заліщики та Стефанешти можна пересісти на дизель-поїзд сполученням Заліщики Коломия та Стефанешти Чернівці.

Раніше курсували поїзди далекого сполучення через станцію Теребовля
Назва поїзда Маршрут сполучення Примітки
059/060 «Болгарія-експрес» Москва Софія До 2014 року змінено маршрут руху через станцію Львів
117/118 «Буковина» Чернівці Київ Змінено маршрут руху через станцію Ларга
135/136 «Чорномор» Одеса Чернівці Призначався зміненим маршрутом у зв'язку із ремонтними роботами. Раніше курсував під № 352/351. Пізніше змінено маршрут руху через станцію Львів
335/336 Івано-Франківськ 

Одеса

Скасований через низький пасажиропотік
349/350 Івано-Франківськ 

Харків

Скорочений до станції

Тернопіль. В складі поїзда кусував вагон безпересадкового сполучення до Донецька

675/676 Івано-Франківськ 

Шепетівка

Скасований через низький пасажиропотік

Цікаві факти

  • Другий поверх вокзалу використовується як житло для сімей залізничників.
  • Тернополяни часто брали квитки до Києва від Теребовлі, але зараз це не так актуально, бо продаж у декілька вагонів відкрили від Тернополя.
  • На квитках і на сайті booking.uz.gov.ua, де продаються квитки через інтернет, вже пишуть так як називається місто Теребовля.

Галерея

Примітки

Джерела

  • Тарифное руководство № 4. Книга 1 (на 15.05.2021) (рос.) Архівовано з першоджерела 15.05.2021.
  • Архангельский А. С., Архангельский В. А. Железнодорожные станции СССР: Справочник. В двух книгах. М. : Транспорт, 1981.(рос.)
  • Україна. Атлас залізниць. Мірило 1:750 000. — К. : ДНВП «Картографія», 2008. — 80 с. ISBN 978-966-475-082-7.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.